Strujni udar na moj PC

Vegetarian

Zainteresovan član
Poruka
410
Neki dan počelo nevreme, ja radio na kompjuteru... iznenada se začula dva pucketanja iz kućišta, pa mi se ugasio komp. i adsl-modem.
Modem je definitivno crk'o, a u kompjuteru ne znam koja je komponenta. Imam ploču ASUS M3A na kojoj bi trebalo da gori zelena LED u stand-by režimu, ali to se ne događa kada na napajanju prebacim na ON. Probao sam drugo napajanje, ali lampica na ploči ne sija konstantno nego blinkuje... a kompjuter neće da se pokrene ni sa novim napajanjem. U uputstvu za ploču nigde nema dijagnostika na osnovu treperenja diode... Šta bi to moglo da bude?
 
U takvim slučajevima obično nastradaju ploča (ili neke komponente na njoj) i napajanje, pošto ti kažeš da si menjao napajanje....onda ostaje samo ploča....sad tačno šta je ne bih znao da ti kažem....proveri kondezatore, da nisu naduvani....
 
cuj prva zastita je osigurac u samom napajanju...ako imas srece da si uzo kvalitetno napajanje , treba samo osigurac da izvadis i stavis drugi..ako je kinez onda ploca, a preko ploce je moglo bukvalno sve da ode...
 
cuj prva zastita je osigurac u samom napajanju...ako imas srece da si uzo kvalitetno napajanje , treba samo osigurac da izvadis i stavis drugi..ako je kinez onda ploca, a preko ploce je moglo bukvalno sve da ode...

Kaze da je uzeo novo napajanje pa isto. Pucketanje tj. varnicenje u kucistu nikako ne moze biti dobro,previsok napon lako zaobidje napajanje koje prezivi i ubije maticnu,a sa njom jos sto sta. Mozda je ona,a mozda i ram,cpu,ili menjati delove pa videti sta je otislo ili odneti u servis na dijagnostiku,neki je i ne naplacuju
 
Da li ti je modem bio prikacen na USB ili Lan? Ja na takvim plocam jako cesto srecem crknut lan sam od sebe. Nadji LAN cip i drzi ga prstom par sekundi dok ti tako blinka lampica. Ako je vreeeo ili te cak opece onda njega moras da zamenis.
Nema govora o kondenzatorima u tvom slucaju! Cak i da je neki naduvan ili neispravan ne bi se to tako pokazivalo.
Ovde je u pitanju strujni udar ili udar groma. Obicno prvo stradaju dialup modemi ako su bili sa utaknutim kablom.
Ako imas stari modem izvadi ga napolje.
 
Kaze da je uzeo novo napajanje pa isto.

nije rekao da je isto nego da blinkuje i nije rekao da je novo nego drugo (u sitnicama je uvek kljuc ;) ).
ko zna kakvo je napajanje uzeo za testiranje.
secam se svojevremeno kad mi je crklo napajanje i kad sam testirao da li je ono u pitanju stavio sam neko bezveze izvuceno iz nekog starog kompa i pola komponenti mi nije radilo (ali je ukljucilo komp sto je bilo dovoljno da potvrdi sumnju).

Za ostatak price se slazem. kompjuter treba da odnese na dijagnostiku jer se samo metodom probe sa sigurnoscu moze utvditi sta je otislo.
 
Najpametnije je da odneses komp tamo gde si ga kupio ili gde si kupio mba jer ti je ploca sigurno u garanciji - Asus M3A ima 3 godine garancije a proizvodi se tek oko 2 godine, i jednostavno kazes da ne radi bez pominjanja gromova i slicno.
 
-vadite produžni iz zida kad je nevreme
-otkačite i mrežni kabl i telefonske kablove iz dial-up ili adsl modema :think:
(ili pak antenu iz sbb modema)
-otkačite i televizor ako imate povezan hdmi ili tv-out
-otkačite antenski kabl iz tv kartice
-isklučite i sve preiferije iz zida (štampače i slično) bilo da su na usb ili ne
(ređe je povezan i neki streo HIFI sistem ali to stvarno je retko kod nas :per: )
 
ako nesto mogu da izvale u servisu to je kad neki deo spali preveliki ulazni napon..veruj mi..;)

Ma nije problem ni njih prevariti, ako si malo veštiji sa lemilicom. Osete oni da je tu nešto gorelo, ali ne mogu da nadju gde, ako se lepo zamaskira :mrgreen: :mrgreen:

Inače, ja sam imao jedan slučaj gde je jak napon preko zvučnika zvizn'o integrisanu zvučnu i tako ubio ploču.
Ukoliko je grom, on najčešće udara preko telefonskih linija, slabije ide na struju, mada su svi digitalni uredjaju daleko osetljiviji na variranje napona od analognih.
 
-vadite produžni iz zida kad je nevreme
-otkačite i mrežni kabl i telefonske kablove iz dial-up ili adsl modema :think:
(ili pak antenu iz sbb modema)
-otkačite i televizor ako imate povezan hdmi ili tv-out
-otkačite antenski kabl iz tv kartice
-isklučite i sve preiferije iz zida (štampače i slično) bilo da su na usb ili ne
(ređe je povezan i neki streo HIFI sistem ali to stvarno je retko kod nas :per: )

ili jednostavnije uzmes produzni koji ima zastitu od udara za struju, telefon i kablovsku :)
 
ili jednostavnije uzmes produzni koji ima zastitu od udara za struju, telefon i kablovsku :)
oni su oko 1500 din , malo kvalitetniji ali nisu svi isti , puno u prodaji nisu adekvatni :(

ali od samog tog potencijala zar ne pređe prenapon samim galvanskim kontaktom :think:
jer u pitanju je elektomagnetna sila od groma koja tim sviojim poljem 'tera'
elektrone kroz metal čak i kad je sve na masi :think: ? ili kako ?

dok je za pregorevanje nekog integralca vrlo malo potrebno , čak i ako oni imaju u samim integralcima one zenerice (ili slične) za prenapon

to na onom fazonu kad se češljate i onda podižete papiričiće, na primer od toga elektriciteta pregori kolo :per:
(a to je u stvari ono što grom 'nabije' u žicu indukcijom )

u svakom slučaju odvodnici prenapona uglavnom pomažu u većini slučajeva ;)
 
Probao sam (pozajmio) drugo napajanje ali je na ploči blinkovala zelena LED (umesto da stalno svetli na stand-by). Onda sam otišao i kupio novo napajanje, pa da isprobam... U međuvremenu (ovde) dobijem savet da isprobam memorijske module. Namontiram napajanje, skinem modul br.2 i pritisnem "1" na napajanju, a na ploči zelena LED konstantno svetli, kao nekad kad je bilo sve OK!
Oduševljen,to tako ostavim i krenem da tražim gde su miš i tastatura da ih spojim pre nego što pritisnem "ON" na kućištu... kad posle minut nešto zavarniči u napajanju i spreči me u planiranom uključenju! :-( Šta bi sad moglo biti? Šta nisam dobro uradio?
 

Back
Top