Kasno majcinstvo- sebicluk ili napredak?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Celeste

Primećen član
Poruka
514
''Selin Dion je ponovo trudna u 42. godini, a Monika Beluči se porodila sa 45… Sve češće čitamo o tome da se žene odlučuju na materinstvo u četvrtoj ili petoj deceniji. Tako je u svetu, ali i sve češće i kod nas. Odnedavno se kao starije prvorotke i u Srbiji vode žene koje su navršile 37 godina, a ne one koje su prešle 35, kako je bilo do skoro.
Žene sada prvo imaju za cilj osamostaljivanje i materijalnu nezavisnost, što postižu svojom profesionalnom afirmacijom, a potom i ostvarenje kroz materinstvo. Najveća izloženost stresnim situacijama, padovima i usponima, jeste tokom samog profesionalnog početka i kasnijeg ostvarivanja u poslu. Takve situacije je lakše prebroditi ako se možete posvetiti samom sebi, bez griže savesti da time uskraćujete nekome svoju pažnju"
http://zena.blic.rs/Porodica/3401/Kasno_majcinstvo_Mane_i_prednosti_radanja_deteta_sa_40
Jako je ruzno kad tako stara zena ima malo dete, a zamislite tek kad ode na roditeljski, dobila dete posle 40-te znaci sa 50 godina sedi sa zenama od 30-35 koliko je njeno dete blam i sramota...i plus mi govorimo o gospoja Belluci koliko zena u Srbiji je toliko uspesno? I kako ce zena sa 50-60 godina da izadje na kraj sa tinejdzerom i njegovim hormonima, kad je i ona u menopauzi i tu je nervoza i svasta je boli i nema vise toliko energije. Dokle vise sa sebiclukom, samo ja pa ja ...ja da se ostvarim, ja da rodim dete, a sta je najbolje za dete nema veze!
Dakle sta vi mislite o tome?
 
Naš Porodični zakon kaže da usvojitelji ne smeju da budu straji od 45 godina od deteta, a ta granica je određivana prema prirodnom roditeljstvu...
Ljudi su različiti, neki vitalniji, neki ne, ali važi pravilo da je dete najlakše roditi-to nije problem, treba ga i odgajiti i stvoriti čoveka od njega i poživeti da se to vidi i ostvari.
 
Naš Porodični zakon kaže da usvojitelji ne smeju da budu straji od 45 godina od deteta, a ta granica je određivana prema prirodnom roditeljstvu...
Ljudi su različiti, neki vitalniji, neki ne, ali važi pravilo da je dete najlakše roditi-to nije problem, treba ga i odgajiti i stvoriti čoveka od njega i poživeti da se to vidi i ostvari.

Eeee..... bila rasprava oko toga...i umalo da me lincuju zbog ovakvog stava oni koji smatraju da nikad nije kasno...:lol:
 
Obično postoji dobar razlog za trudnoću posle 40. godine.
Mislim, ovde se navode zvezde čija se odluka za kasnu trudnoću prikazuje kao neki hir ili pak deo plana "prvo da uspem, pa onda".

Ako se dobro sećam, Selin Dion se godinama lečila od steriliteta, što je, sigurna sam, razlog većine kasnih trudnoća i kod "običnih" žena. Pogotovo kod nas, jeziv broj čak i mladih devojaka ima problema sa sterilitetom.

P.S. Citirani komentar je odvratan.
 
to je ok, medo, ali ima žena, ja znam neke, koje su baš rodile dete u kasnim četrdesetim "za sebe"-eto da imaju još jednom, kad su im deca već odrasla, novu bebu ili prvu bebu.
ja sam tako i shvatila ovaj post...
a u pravu si, mnogo ima steriliteta, posledica savremenog načina života,koječega što su bacali na nas, hrane, vode, stresa....
i ja sam jedva ovo jedno uspela :)
 
Obično postoji dobar razlog za trudnoću posle 40. godine.
Mislim, ovde se navode zvezde čija se odluka za kasnu trudnoću prikazuje kao neki hir ili pak deo plana "prvo da uspem, pa onda".

Ako se dobro sećam, Selin Dion se godinama lečila od steriliteta, što je, sigurna sam, razlog većine kasnih trudnoća i kod "običnih" žena. Pogotovo kod nas, jeziv broj čak i mladih devojaka ima problema sa sterilitetom.

P.S. Citirani komentar je odvratan.

Ma slazem se...okruzena sam zenama koje se zaista muce i lece i njih podrzavam u bilo kojim godinama...dve su uspele, jedna se porodila skoro..sutra idem da vidim bebu:heart:.

Ja sam bila napadnuta od onih koje ne zure i smatraju da imaju pametnija posla. Njihova stvar, sve dok ne napadaju one koje zele pre.

Kolko se ja secam, tu je bio rat.....:mafijas: :lol::lol::lol:
 
Ima sigurno, boko, ne sporim, ali zaista mislim da je to manjina, i to malecka manjina koja utim godinama i hoće i može da rodi.
Ima sigurno i ovakvih, kao iz članka, sa jasnim planom u životu, ali ja sam sigurna da je i to manjina i smeta mi što se potura ovako kao jedino objašnjenje.

Šatro, prvo da napravim karijeru, pa onda dete? A "napravim karijeru" ustvari znači "nađem stalni posao odakle me neće šutnuti kad zatrudnim" :roll: Ceo članak je u tonu avioni-kamioni pa tek onda dete, a ovde se ljudi bore za golu egzistenciju.
 
''Selin Dion je ponovo trudna u 42. godini, a Monika Beluči se porodila sa 45… Sve češće čitamo o tome da se žene odlučuju na materinstvo u četvrtoj ili petoj deceniji. Tako je u svetu, ali i sve češće i kod nas. Odnedavno se kao starije prvorotke i u Srbiji vode žene koje su navršile 37 godina, a ne one koje su prešle 35, kako je bilo do skoro.
Žene sada prvo imaju za cilj osamostaljivanje i materijalnu nezavisnost, što postižu svojom profesionalnom afirmacijom, a potom i ostvarenje kroz materinstvo. Najveća izloženost stresnim situacijama, padovima i usponima, jeste tokom samog profesionalnog početka i kasnijeg ostvarivanja u poslu. Takve situacije je lakše prebroditi ako se možete posvetiti samom sebi, bez griže savesti da time uskraćujete nekome svoju pažnju"
http://zena.blic.rs/Porodica/3401/Kasno_majcinstvo_Mane_i_prednosti_radanja_deteta_sa_40

Dakle sta vi mislite o tome?
ne mislim
a zasto tebe dodiruje tema? :strika:
 
to je ok, medo, ali ima žena, ja znam neke, koje su baš rodile dete u kasnim četrdesetim "za sebe"-eto da imaju još jednom, kad su im deca već odrasla, novu bebu ili prvu bebu.
ja sam tako i shvatila ovaj post...
a u pravu si, mnogo ima steriliteta, posledica savremenog načina života,koječega što su bacali na nas, hrane, vode, stresa....
i ja sam jedva ovo jedno uspela :)
a, "za koga" radjaju djecu ostale majke? :think:
 
neam pojma, ja kontam da posle 40e ne bih radjala....vec mi kasno da ja pred penzijom moram da se borim sa buntovnikom u kuci :neutral: al ko voli,slobodno,na kraju krajeva to je sve krajnje licna odluka. ja bih inace radije imala malo starije nego premlade roditelje,iz prostog razloga sto mislim da ovi prvi mogu vise da ponude detetu.

a sto se mene tice ne zuri mi se sa decom u svakom slucaju.
 
Zene koje ja znam da su se odlucile da kasnije dobiju dete su studirale po 10 godina pa onda tek razmisljale o porodici....

Ah, glupače!

@ tema mi je malo bezveze, jer je sve to individualno i svaka ima svoj razlog zašto je i kada rodila dete. Jel ovde sad fora da pričamo o ženama koje su zarad karijere rodile dete oko 50te, sad treba njih da pljujemo, ili treba da pljujemo ove što su tada uspele, kako ih nije sramota? :dontunderstand:
 
nek rađa ko kad hoće, kad oseti da je NJEMU (NJOJ) vreme za rađanje
stava sam da je najbolje za rađanje 20-30-35 god jer se trudnoća i porođaj lakše podnose kao i neprospavane noći
za odgajanje dece do 5-6 godina treba puno fizičke snage

međutim nimalo nisam sklona da za ženu koja rodi polse 40 godina kažem da je sebična ili da u bilo kom smislu kažem da tad nije u redu roditi

ako žena rodi kasnije onda je zrelija, erovatno je postigla u životu to šo je htela i može da se posveti detetu,
uostalom svako za sebe treba da zna ako rađa decu da treba da im seposveti...svako treba da zna dal je psihički, zdravstveno, emotivno spreman za dete /decu
 
neka radja kad se kome radja
ali, kako ce stara majka podici dijete? pa tu je mladjani muz, ne? pa nije ga sama napravila

mnogo su se bavili istrazivanjima vezanim za zdravlje djeteta kog je rodila zena u godinama... medjutim, mnogo kasnije su uzeli u obzir zdravlje klinje u zavisnosti od starosti muskarca
i jedno zanimljivo istrazivanje kaze da zene starije od 37-38godina (iz nekog razloga su bas spustili starosnu granicu) imaju znacajan procenat bojazni da ce roditi dijete za fizickim problemom, bilo invaliditetom, bilo problemom sa losim razvojem unutrasnjih organa... a muskarac stariji od te dobi ima znacajnu sansu da dobije dijete slabih intelektualnih sposobnosti
pa rodjenu maloumnu djecu pocinju da povezuju sa staroscu oca

tako da radjanje djece ne treba povezivati samo sa staroscu majke, vec oba roditelja
 
Uvek je lepo imati dete, lepo ga odgojiti i sve po redu...Po meni nisu dobre ni krajnosti da su premladi roditelji niti da su prestari.Ali, ako su zašli u kasnije doba a nemaju dece zbog zdravstvenih tazloga i slično mislim da nije kasno ni tad, bolje ikad nego nikad.Ono što ne mogu da razumem je kad neko ima banalne razloge da bi napravio decu, maaalo veći stan mi treba, pa daj malo da živim pa ovo pa ono...Tako uvek možemo da nadjemo razloge protiv i to je po meni jednostavno izgovor za sebičluk.Što moj ćale kaže a kako smo mi odgojili dvoje dece, živeli kao podstanari i tek se pozapošljavali, a danas mora sve po redu da bi napravili jedno.
 
Uvek je lepo imati dete, lepo ga odgojiti i sve po redu...Po meni nisu dobre ni krajnosti da su premladi roditelji niti da su prestari.Ali, ako su zašli u kasnije doba a nemaju dece zbog zdravstvenih tazloga i slično mislim da nije kasno ni tad, bolje ikad nego nikad.Ono što ne mogu da razumem je kad neko ima banalne razloge da bi napravio decu, maaalo veći stan mi treba, pa daj malo da živim pa ovo pa ono...Tako uvek možemo da nadjemo razloge protiv i to je po meni jednostavno izgovor za sebičluk.Što moj ćale kaže a kako smo mi odgojili dvoje dece, živeli kao podstanari i tek se pozapošljavali, a danas mora sve po redu da bi napravili jedno.

Tvog tatu su strefile sankcije kad je već imao decu... a mi smo ih doživeli pre nego što smo pomislili na decu.... '80ih niko nije mogao da pretpostavi šta će se desiti '90ih.... Nemoj to da zaboraviš...
 
Tvog tatu su strefile sankcije kad je već imao decu... a mi smo ih doživeli pre nego što smo pomislili na decu.... '80ih niko nije mogao da pretpostavi šta će se desiti '90ih.... Nemoj to da zaboraviš...

Sa ovim se slazem...Na primer, generacije koje zavrsavale studije ili i srednju skolu za vreme sankcija su upropascene generacije. I ja spadam u tu grupu. ( ne racunam one koji su u tom periodu imali mnogo)

Nas pogled na zivot i buducnost se iskrivio bas tada, kada se stvara prvo vidjenje i plan o tome kakav zivot treba da ti bude...

Vecito ce mi ostati strah da ne budem gladna...a o drugim stvarima da ne pricam...
 
Sa ovim se slazem...Na primer, generacije koje zavrsavale studije ili i srednju skolu za vreme sankcija su upropascene generacije. I ja spadam u tu grupu. ( ne racunam one koji su u tom periodu imali mnogo)

Nas pogled na zivot i buducnost se iskrivio bas tada, kada se stvara prvo vidjenje i plan o tome kakav zivot treba da ti bude...

Vecito ce mi ostati strah da ne budem gladna...a o drugim stvarima da ne pricam...

Evo i ja da se učlanim u ovaj klub.

Da, da ne budem gladna i da mi ne bude hladno.
Kad gledam kako su starije generacije uletale u neke bitne odluke, ja imam utisak da je to ono vetropirasto "ma lako ćemo", bilo da je u pitanju kredit za stan ili auto, ili rađanje dece bez stalnog posla.
Mislim, svesna sam ja da nisu oni to radili jer su neozbiljni i nezreli, to je tada bilo uobičajeno, ali moja percepcija je zauvek izmenjena iskustvom kroz koje smo prošli.
 
Sa ovim se slazem...Na primer, generacije koje zavrsavale studije ili i srednju skolu za vreme sankcija su upropascene generacije. I ja spadam u tu grupu. ( ne racunam one koji su u tom periodu imali mnogo)

Nas pogled na zivot i buducnost se iskrivio bas tada, kada se stvara prvo vidjenje i plan o tome kakav zivot treba da ti bude...

Vecito ce mi ostati strah da ne budem gladna...a o drugim stvarima da ne pricam...



...ja sam uz ovaj imala jos jedan veci...da mi deca ne budu gladna...kad se samo
setim najezim se.....
...i kad me neko pita zasto nemas vise dece...uvek mi je odgovor, da mi je prioritet
bio, da odhranim to sto sam vec rodila.....maaa...ne povratilo se....:(
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top