Kasno majcinstvo- sebicluk ili napredak?
Strana 1 od 15 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 353

Tema: Kasno majcinstvo- sebicluk ili napredak?

Primećen član Celeste (avatar)
    Učlanjen
    27.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    34

Exclamation Kasno majcinstvo- sebicluk ili napredak?

''Selin Dion je ponovo trudna u 42. godini, a Monika Beluči se porodila sa 45… Sve češće čitamo o tome da se žene odlučuju na materinstvo u četvrtoj ili petoj deceniji. Tako je u svetu, ali i sve češće i kod nas. Odnedavno se kao starije prvorotke i u Srbiji vode žene koje su navršile 37 godina, a ne one koje su prešle 35, kako je bilo do skoro.
    Žene sada prvo imaju za cilj osamostaljivanje i materijalnu nezavisnost, što postižu svojom profesionalnom afirmacijom, a potom i ostvarenje kroz materinstvo. Najveća izloženost stresnim situacijama, padovima i usponima, jeste tokom samog profesionalnog početka i kasnijeg ostvarivanja u poslu. Takve situacije je lakše prebroditi ako se možete posvetiti samom sebi, bez griže savesti da time uskraćujete nekome svoju pažnju"
    http://zena.blic.rs/Porodica/3401/Kasno_majcinstvo_Mane_i_prednosti_radanja_deteta_sa_40
    Jako je ruzno kad tako stara zena ima malo dete, a zamislite tek kad ode na roditeljski, dobila dete posle 40-te znaci sa 50 godina sedi sa zenama od 30-35 koliko je njeno dete blam i sramota...i plus mi govorimo o gospoja Belluci koliko zena u Srbiji je toliko uspesno? I kako ce zena sa 50-60 godina da izadje na kraj sa tinejdzerom i njegovim hormonima, kad je i ona u menopauzi i tu je nervoza i svasta je boli i nema vise toliko energije. Dokle vise sa sebiclukom, samo ja pa ja ...ja da se ostvarim, ja da rodim dete, a sta je najbolje za dete nema veze!
    Dakle sta vi mislite o tome?

Domaćin bokaruki (avatar)
    Učlanjen
    03.03.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    396

Podrazumevano Re: Kasno majcinstvo- sebicluk ili napredak?

Naš Porodični zakon kaže da usvojitelji ne smeju da budu straji od 45 godina od deteta, a ta granica je određivana prema prirodnom roditeljstvu...
    Ljudi su različiti, neki vitalniji, neki ne, ali važi pravilo da je dete najlakše roditi-to nije problem, treba ga i odgajiti i stvoriti čoveka od njega i poživeti da se to vidi i ostvari.
    let the sunshine

Poznat Cru* (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    215

Citat Original postavio bokaruki Pogledaj poruku
    Naš Porodični zakon kaže da usvojitelji ne smeju da budu straji od 45 godina od deteta, a ta granica je određivana prema prirodnom roditeljstvu...
    Ljudi su različiti, neki vitalniji, neki ne, ali važi pravilo da je dete najlakše roditi-to nije problem, treba ga i odgajiti i stvoriti čoveka od njega i poživeti da se to vidi i ostvari.
    Eeee..... bila rasprava oko toga...i umalo da me lincuju zbog ovakvog stava oni koji smatraju da nikad nije kasno...
    Postoje dve vrste ljudi, oni kojima se svidjam i oni koji nemaju ukusa

Učlanjen
    03.03.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    396

pa biće kasno, kad shvate u sedamdesetim da je kasno i da nemaju živaca ni snage za ludorije mladosti...
    ima izuzetak, naravno, i ljudi dsu danas vitalniji i medicina napreduje, ali priroda je nešto sama odredila i mislim da to treba poštovati
    let the sunshine

Elita medved_bg (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    197

Obično postoji dobar razlog za trudnoću posle 40. godine.
    Mislim, ovde se navode zvezde čija se odluka za kasnu trudnoću prikazuje kao neki hir ili pak deo plana "prvo da uspem, pa onda".

Ako se dobro sećam, Selin Dion se godinama lečila od steriliteta, što je, sigurna sam, razlog većine kasnih trudnoća i kod "običnih" žena. Pogotovo kod nas, jeziv broj čak i mladih devojaka ima problema sa sterilitetom.

P.S. Citirani komentar je odvratan.

Iskusan
    Učlanjen
    21.08.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    356

Medved, ne daju mi da ti dam repku, pa cu ovako javno da te

Nijedna zena ne radja u 40toj iz hira, jer je mrzelo da to uradi ranije. Barem ne nijedna obicna zena, da iskljucim ove poznate.
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio. To znači da više nisi vredan mog vremena. Bukowski

Učlanjen
    03.03.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    396

to je ok, medo, ali ima žena, ja znam neke, koje su baš rodile dete u kasnim četrdesetim "za sebe"-eto da imaju još jednom, kad su im deca već odrasla, novu bebu ili prvu bebu.
    ja sam tako i shvatila ovaj post...
    a u pravu si, mnogo ima steriliteta, posledica savremenog načina života,koječega što su bacali na nas, hrane, vode, stresa....
    i ja sam jedva ovo jedno uspela
    let the sunshine

Poznat Cru* (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    215

Citat Original postavio medved_bg Pogledaj poruku
    Obično postoji dobar razlog za trudnoću posle 40. godine.
    Mislim, ovde se navode zvezde čija se odluka za kasnu trudnoću prikazuje kao neki hir ili pak deo plana "prvo da uspem, pa onda".

Ako se dobro sećam, Selin Dion se godinama lečila od steriliteta, što je, sigurna sam, razlog većine kasnih trudnoća i kod "običnih" žena. Pogotovo kod nas, jeziv broj čak i mladih devojaka ima problema sa sterilitetom.

P.S. Citirani komentar je odvratan.
    Ma slazem se...okruzena sam zenama koje se zaista muce i lece i njih podrzavam u bilo kojim godinama...dve su uspele, jedna se porodila skoro..sutra idem da vidim bebu.

Ja sam bila napadnuta od onih koje ne zure i smatraju da imaju pametnija posla. Njihova stvar, sve dok ne napadaju one koje zele pre.

Kolko se ja secam, tu je bio rat.....

Elita medved_bg (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    197

Ima sigurno, boko, ne sporim, ali zaista mislim da je to manjina, i to malecka manjina koja utim godinama i hoće i može da rodi.
    Ima sigurno i ovakvih, kao iz članka, sa jasnim planom u životu, ali ja sam sigurna da je i to manjina i smeta mi što se potura ovako kao jedino objašnjenje.

Šatro, prvo da napravim karijeru, pa onda dete? A "napravim karijeru" ustvari znači "nađem stalni posao odakle me neće šutnuti kad zatrudnim" Ceo članak je u tonu avioni-kamioni pa tek onda dete, a ovde se ljudi bore za golu egzistenciju.

Zainteresovan član Henri Miler (avatar)
    Učlanjen
    18.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

Zene koje ja znam da su se odlucile da kasnije dobiju dete su studirale po 10 godina pa onda tek razmisljale o porodici....

Veoma poznat Ansai ♀ (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    166

Citat Original postavio Celeste Pogledaj poruku
    ''Selin Dion je ponovo trudna u 42. godini, a Monika Beluči se porodila sa 45… Sve češće čitamo o tome da se žene odlučuju na materinstvo u četvrtoj ili petoj deceniji. Tako je u svetu, ali i sve češće i kod nas. Odnedavno se kao starije prvorotke i u Srbiji vode žene koje su navršile 37 godina, a ne one koje su prešle 35, kako je bilo do skoro.
    Žene sada prvo imaju za cilj osamostaljivanje i materijalnu nezavisnost, što postižu svojom profesionalnom afirmacijom, a potom i ostvarenje kroz materinstvo. Najveća izloženost stresnim situacijama, padovima i usponima, jeste tokom samog profesionalnog početka i kasnijeg ostvarivanja u poslu. Takve situacije je lakše prebroditi ako se možete posvetiti samom sebi, bez griže savesti da time uskraćujete nekome svoju pažnju"
    http://zena.blic.rs/Porodica/3401/Kasno_majcinstvo_Mane_i_prednosti_radanja_deteta_sa_40

Dakle sta vi mislite o tome?
    ne mislim
    a zasto tebe dodiruje tema?
    "I am anti-life, the beast of judgement, I am the dark at the end of everything, the end of universes, gods, worlds … of everything. And what will you be then, Dreamlord?" - I am hope.

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    299

Sto roditelji kasnije imaju decu,povecavaju se sanse da ce doci do nekog poremecaja kod deteta,mislim na cak oko 1000 puta vise nego kod mladih majki.Znaci vece su sanse da ce takva majka roditi bolesno dete,dete mentalno zaostalo,sa invaliditetom nekim....

Elita medved_bg (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    197

Citat Original postavio gospodjica14 Pogledaj poruku
    Medved, ne daju mi da ti dam repku, pa cu ovako javno da te
    Hvala, mila

Veoma poznat Ansai ♀ (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    166

Citat Original postavio bokaruki Pogledaj poruku
    to je ok, medo, ali ima žena, ja znam neke, koje su baš rodile dete u kasnim četrdesetim "za sebe"-eto da imaju još jednom, kad su im deca već odrasla, novu bebu ili prvu bebu.
    ja sam tako i shvatila ovaj post...
    a u pravu si, mnogo ima steriliteta, posledica savremenog načina života,koječega što su bacali na nas, hrane, vode, stresa....
    i ja sam jedva ovo jedno uspela
    a, "za koga" radjaju djecu ostale majke?
    "I am anti-life, the beast of judgement, I am the dark at the end of everything, the end of universes, gods, worlds … of everything. And what will you be then, Dreamlord?" - I am hope.

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    259

Kasno majčinstvo = vantelesna oplodnja

Učlanjen
    03.03.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    396

Citat Original postavio unsaie ♀ Pogledaj poruku
    a, "za koga" radjaju djecu ostale majke?
    ne znam za ostale, ali ja sam svoje dete želela kao, rodila i ono i dan-danas jeste - plod ljubavi njegovih roditelja, nije samo moje, odnosno majčino
    let the sunshine

Veoma poznat Ériu (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1361

neam pojma, ja kontam da posle 40e ne bih radjala....vec mi kasno da ja pred penzijom moram da se borim sa buntovnikom u kuci al ko voli,slobodno,na kraju krajeva to je sve krajnje licna odluka. ja bih inace radije imala malo starije nego premlade roditelje,iz prostog razloga sto mislim da ovi prvi mogu vise da ponude detetu.

a sto se mene tice ne zuri mi se sa decom u svakom slucaju.
    ...sweet little angel you should have run...

Veoma poznat Pussycat (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    480

Citat Original postavio Henri Miler Pogledaj poruku
    Zene koje ja znam da su se odlucile da kasnije dobiju dete su studirale po 10 godina pa onda tek razmisljale o porodici....
    Ah, glupače!

@ tema mi je malo bezveze, jer je sve to individualno i svaka ima svoj razlog zašto je i kada rodila dete. Jel ovde sad fora da pričamo o ženama koje su zarad karijere rodile dete oko 50te, sad treba njih da pljujemo, ili treba da pljujemo ove što su tada uspele, kako ih nije sramota?
    Žena je ženi vučica. A.B.Pussycat

Poznat
    Učlanjen
    10.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

nek rađa ko kad hoće, kad oseti da je NJEMU (NJOJ) vreme za rađanje
    stava sam da je najbolje za rađanje 20-30-35 god jer se trudnoća i porođaj lakše podnose kao i neprospavane noći
    za odgajanje dece do 5-6 godina treba puno fizičke snage

međutim nimalo nisam sklona da za ženu koja rodi polse 40 godina kažem da je sebična ili da u bilo kom smislu kažem da tad nije u redu roditi

ako žena rodi kasnije onda je zrelija, erovatno je postigla u životu to šo je htela i može da se posveti detetu,
    uostalom svako za sebe treba da zna ako rađa decu da treba da im seposveti...svako treba da zna dal je psihički, zdravstveno, emotivno spreman za dete /decu

Poznat Poslednja Igra Leptira (avatar)
    Učlanjen
    28.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    292

neka radja kad se kome radja
    ali, kako ce stara majka podici dijete? pa tu je mladjani muz, ne? pa nije ga sama napravila

mnogo su se bavili istrazivanjima vezanim za zdravlje djeteta kog je rodila zena u godinama... medjutim, mnogo kasnije su uzeli u obzir zdravlje klinje u zavisnosti od starosti muskarca
    i jedno zanimljivo istrazivanje kaze da zene starije od 37-38godina (iz nekog razloga su bas spustili starosnu granicu) imaju znacajan procenat bojazni da ce roditi dijete za fizickim problemom, bilo invaliditetom, bilo problemom sa losim razvojem unutrasnjih organa... a muskarac stariji od te dobi ima znacajnu sansu da dobije dijete slabih intelektualnih sposobnosti
    pa rodjenu maloumnu djecu pocinju da povezuju sa staroscu oca

tako da radjanje djece ne treba povezivati samo sa staroscu majke, vec oba roditelja
    Ко ће вјетар луди зауздати?
    ко л' пучини забранит кипјети?
    ко л' границу жељи назначити?

Iskusan mini_me (avatar)
    Učlanjen
    06.10.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    228

Uvek je lepo imati dete, lepo ga odgojiti i sve po redu...Po meni nisu dobre ni krajnosti da su premladi roditelji niti da su prestari.Ali, ako su zašli u kasnije doba a nemaju dece zbog zdravstvenih tazloga i slično mislim da nije kasno ni tad, bolje ikad nego nikad.Ono što ne mogu da razumem je kad neko ima banalne razloge da bi napravio decu, maaalo veći stan mi treba, pa daj malo da živim pa ovo pa ono...Tako uvek možemo da nadjemo razloge protiv i to je po meni jednostavno izgovor za sebičluk.Što moj ćale kaže a kako smo mi odgojili dvoje dece, živeli kao podstanari i tek se pozapošljavali, a danas mora sve po redu da bi napravili jedno.
    Takva sam, eto. Šašava. Zar sam kriva što sam rođena u kraju gde ima milion tambura i jorgovana?

Veoma poznat Pussycat (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    480

Citat Original postavio mini_me Pogledaj poruku
    Uvek je lepo imati dete, lepo ga odgojiti i sve po redu...Po meni nisu dobre ni krajnosti da su premladi roditelji niti da su prestari.Ali, ako su zašli u kasnije doba a nemaju dece zbog zdravstvenih tazloga i slično mislim da nije kasno ni tad, bolje ikad nego nikad.Ono što ne mogu da razumem je kad neko ima banalne razloge da bi napravio decu, maaalo veći stan mi treba, pa daj malo da živim pa ovo pa ono...Tako uvek možemo da nadjemo razloge protiv i to je po meni jednostavno izgovor za sebičluk.Što moj ćale kaže a kako smo mi odgojili dvoje dece, živeli kao podstanari i tek se pozapošljavali, a danas mora sve po redu da bi napravili jedno.
    Tvog tatu su strefile sankcije kad je već imao decu... a mi smo ih doživeli pre nego što smo pomislili na decu.... '80ih niko nije mogao da pretpostavi šta će se desiti '90ih.... Nemoj to da zaboraviš...
    Žena je ženi vučica. A.B.Pussycat

Poznat Cru* (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    215

Citat Original postavio Pussycat Pogledaj poruku
    Tvog tatu su strefile sankcije kad je već imao decu... a mi smo ih doživeli pre nego što smo pomislili na decu.... '80ih niko nije mogao da pretpostavi šta će se desiti '90ih.... Nemoj to da zaboraviš...
    Sa ovim se slazem...Na primer, generacije koje zavrsavale studije ili i srednju skolu za vreme sankcija su upropascene generacije. I ja spadam u tu grupu. ( ne racunam one koji su u tom periodu imali mnogo)

Nas pogled na zivot i buducnost se iskrivio bas tada, kada se stvara prvo vidjenje i plan o tome kakav zivot treba da ti bude...

Vecito ce mi ostati strah da ne budem gladna...a o drugim stvarima da ne pricam...

Elita medved_bg (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    197

Citat Original postavio Cruella_DeVill Pogledaj poruku
    Sa ovim se slazem...Na primer, generacije koje zavrsavale studije ili i srednju skolu za vreme sankcija su upropascene generacije. I ja spadam u tu grupu. ( ne racunam one koji su u tom periodu imali mnogo)

Nas pogled na zivot i buducnost se iskrivio bas tada, kada se stvara prvo vidjenje i plan o tome kakav zivot treba da ti bude...

Vecito ce mi ostati strah da ne budem gladna...a o drugim stvarima da ne pricam...
    Evo i ja da se učlanim u ovaj klub.

Da, da ne budem gladna i da mi ne bude hladno.
    Kad gledam kako su starije generacije uletale u neke bitne odluke, ja imam utisak da je to ono vetropirasto "ma lako ćemo", bilo da je u pitanju kredit za stan ili auto, ili rađanje dece bez stalnog posla.
    Mislim, svesna sam ja da nisu oni to radili jer su neozbiljni i nezreli, to je tada bilo uobičajeno, ali moja percepcija je zauvek izmenjena iskustvom kroz koje smo prošli.

Stara legenda Affro* (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    3905

Citat Original postavio Cruella_DeVill Pogledaj poruku

...ja sam uz ovaj imala jos jedan veci...da mi deca ne budu gladna...kad se samo
    setim najezim se.....
    ...i kad me neko pita zasto nemas vise dece...uvek mi je odgovor, da mi je prioritet
    bio, da odhranim to sto sam vec rodila.....maaa...ne povratilo se....
    Nikad vise ne planiram. Ja samo zivim svoj zivot. Ponekad kako zelim, ponekad kako moram. (Ivo Andric)

Slične teme

1. Ko ima pravo na majčinstvo?
    Autor gost 23146 u forumu Politika
    Odgovora: 266
    Poslednja poruka: 30.07.2009., 11:08
  2. Napredak unazad
    Autor NICIFOR u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 15.04.2009., 13:30
  3. Napredak ili ne?
    Autor manje_zlo u forumu Politika
    Odgovora: 8