Србија и Срби- одрастање

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Једина права и недељива истина је да Срби нису имали довољно времена да "изживе" своју државу Србију, нису имали довољно времена да та Србиај функционише као народна држава и нису имали довољно времена да макар три генерације проживе у држави Србији пре но што би она била утопљена у неку другу.

Заборавите цара Душана и Стефана Немању, они су давно умрли и слабо шта нам је од њих остало.
Србија као слободна и независна држава настаје тек крајем 19 века, 1878 године на Берлинском конгресу. Тада смо се ослободили страног утицаја туторства и постали независна држава у пуном смислу те речи.
Али нијеј трајало дуго-

Србија престаје да постоји само након 40 година- ни две целе генерације нису стигле да поживе у држави Србији пре но што су Србију утопили у Југославију, измислили нови народ и нове вредности. Срби- нису стигли ни до "основне школе" када им је "школовање" престало- заправо Србија је укинута у свом детињству.

Дуго смо живели под Турцима, Аустријанцима и сличним. Били у некој врсти хибернације, нисмо стигли ни да развијемо своје институције ни цркву ни државу

тек након 2006 године Србија је назависна држава. Ни оних 40 година од раније "није нам признато" од историје- заборавили смо шта смо научили.
У ствари од 2006 године учимо од почетка. Све.
- Шта је народ а шта нација
- Да ли и како црква и религија дефинишу Српство
- Шта је то Српство
- Ко смо и куда желимо да идемо.



Преширок увод за следећу тему-
Срби као народ још увек живе на неким митовима у које су сами себе убедили

Ево на пример црква- ово што се дешава са Артемијем и свему том- само као доказ колико смо млада нација и недорасли ситуацији у којој се налазимо.

Ми који смо овде, имамо од 18-40 година. Запамтили смо као патријарха скоро сви- само покојног Павла. Другачију СПЦ не знамо и није нам позната.
Сада је Иринеј патријарх. За нас то је непознаница, новост, нешто што не знамо а људи се увек плаше онога што им је непознато.
Цела ова фрка око Артемија и осталих је редовна свакодневна појава у светским религијама- али не и за нас. Ми то још нисмо упознали, за нас је то новост.
Свађа једног владике/бискупа са ценнралом у цркви је нормална појава свих цркви- Али ми то предтављамо као катастрофу- а она то није.
То само говори колико смо млади не не знамо за друго осим за ово што се дешава данас.

(наставља се)
 
Једина права и недељива истина је да Срби нису имали довољно времена да "изживе" своју државу Србију, нису имали довољно времена да та Србиај функционише као народна држава и нису имали довољно времена да макар три генерације проживе у држави Србији пре но што би она била утопљена у неку другу.

Заборавите цара Душана и Стефана Немању, они су давно умрли и слабо шта нам је од њих остало.
Србија као слободна и независна држава настаје тек крајем 19 века, 1878 године на Берлинском конгресу. Тада смо се ослободили страног утицаја туторства и постали независна држава у пуном смислу те речи.
Али нијеј трајало дуго-

Србија престаје да постоји само након 40 година- ни две целе генерације нису стигле да поживе у држави Србији пре но што су Србију утопили у Југославију, измислили нови народ и нове вредности. Срби- нису стигли ни до "основне школе" када им је "школовање" престало- заправо Србија је укинута у свом детињству.

Дуго смо живели под Турцима, Аустријанцима и сличним. Били у некој врсти хибернације, нисмо стигли ни да развијемо своје институције ни цркву ни државу

тек након 2006 године Србија је назависна држава. Ни оних 40 година од раније "није нам признато" од историје- заборавили смо шта смо научили.
У ствари од 2006 године учимо од почетка. Све.
- Шта је народ а шта нација
- Да ли и како црква и религија дефинишу Српство
- Шта је то Српство
- Ко смо и куда желимо да идемо.



Преширок увод за следећу тему-
Срби као народ још увек живе на неким митовима у које су сами себе убедили

Ево на пример црква- ово што се дешава са Артемијем и свему том- само као доказ колико смо млада нација и недорасли ситуацији у којој се налазимо.

Ми који смо овде, имамо од 18-40 година. Запамтили смо као патријарха скоро сви- само покојног Павла. Другачију СПЦ не знамо и није нам позната.
Сада је Иринеј патријарх. За нас то је непознаница, новост, нешто што не знамо а људи се увек плаше онога што им је непознато.
Цела ова фрка око Артемија и осталих је редовна свакодневна појава у светским религијама- али не и за нас. Ми то још нисмо упознали, за нас је то новост.
Свађа једног владике/бискупа са ценнралом у цркви је нормална појава свих цркви- Али ми то предтављамо као катастрофу- а она то није.
То само говори колико смо млади не не знамо за друго осим за ово што се дешава данас.

(наставља се)

Ja mislim druže da ti je ovo više tema za istoriju ili filozofiju nego za politiku ....
 
На пример Грчка има готово исте проблеме са црквом и односима у њиој децениајма, па с еништа катаклизмички није десило,
па неће ни код нас.
Али знате, Грчка је од 1825 независна и никада се ниеј утапала у неку другу државу...


Даље-
Ми као народ имамо неке фикције, представљамо себи свет какав би смо желели да буде а не какав он јесте.

Погледајмо два дела Српске политичке сцене:

Патриоте:
Сматрају да је Русија наша православна сестра, да су Руси народ који воли покојног цара Николаја, да мрзе комунизам да воле Дражу Михајловића јер је био Србин и да је и он био антифашиста и да је Милан Недић био диван човек који је спасавао Србе

Сурова реалност еј да се Руси СЕЋАЈУ цара Николаја, да поштују свој (покојни) комунизам и са пијететом се добар део односиу према Стаљину и да немају појма које био Дража а они који знају сматрају да је био непријатељ Титових партизана, њихових савезника и сматрају Тита ослободиоцем а Недића одвратним издајником.
Тако су рекли на радију. Да сви чују.

Демократе:

Просто су убеђени да ћемо ужи у Евроипску унију да је решење свих проблема демократија да је Слоба крив за све.

Истина је толико сурова да "Блиц" објављује да Немачка не да да Србиај уђе у Еу и да су на анђој страни трећеразредне чланице ЕУ- али то не смета Демократама да још увек себе и не-полуделе грађане Србије убеђују да само што нисмо ушли у ЕУ!
Криминал је процветао з а време деморкатије, Слобини богаташи су мале маце у односу на Демократске.
 
Pa nemamo ni onih iz 1. svetskog rata.

Koje onda mi 'gene" imamo? Komunisticke???

:hahaha::hahaha::hahaha:
нема ово везе са политиком, него нацијом и државотворношћу.

Имамо гене оних из 1 светског рата.
Али сада поново из почетка креирамо нацију, поново све преживљавамо из почетка.
 

Back
Top