Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

Primećen član
    Učlanjen
    28.05.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    34

Podrazumevano Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

31.05.2010, 16:21
    Photo: EPA

Дијалог на ниво душа и срдаца - управо тако се може окарактерисати посета поглавара Константинопољске цркве, светског патријарха Вартоломеја подручју Руске православне цркве. Високи гост који је дошао у Русију на лични позив поглавара Руске православне цркве, патријарха Кирил, боравио је у земљи 10 дана. Он је, заједно са домаћином, обишао Москву и Санкт-Петербург, видео светиње православних цркава и молио се поред светих мошти. 31. маја поглавар једне оде најстаријих православних цркава отпутовао кући, у Истанбул који се у освиту хришћанства звао Константинопољ.

Московски кремаљ, Храм Христа Спаситеља, Свето-Сергијева Тројицка Лавра, Санктпетербуршки Ермитаж и чувено Царско Село - то је само мањи део бисера руске духовности и културе које је поглавар Константинипољске патријаршије посетио. „Заувек сам оставио у Русији своје срце и одушевљен њеном духовношћу, културом и народом. Много шта са открио за себе и водео сам сасвим другу земљу" - признао је патријарх Бартоломеј у разговору са руским новинарима пред одлазак из земље. Подсећамо да је први пут поглавар Константинопољске цркве био у Русији 1993. године.

Видео сам врло велике промене у животу ваше земље и Цркве, па сам нашао сасвим другачију Русију. Видео сам земљу, где се вера у Бога веома проширила и више не крије. Народ се више не боји власти. И власти излазе у сусрет народу и Цркви. Примери тога су поступно враћање Цркви њене имовине, увођење часова религиозне културе у школама, именовање православних капелана за војску и верске слободе у друштву. Ово и много шта друго што се данас чини у Русији веома је важно за развој демократске државе.

Дуже време односи између Константинопољске и Руске цркве били су компликовани. Московској патријаршији нису се свиделе сталне претензије Константинопоља на канонске територије Руске православне цркве у Естонији и Украјини. Унутарцрквене размирице, које је умногоме иницирала грчка патријаршија, резултирале су, на пример, стварањем Естонске православне апостолске цркве која је одустала од духовног покровитељства РПЦ и прогласила се следбеницом учења Константинопоља. До раскола те врсте дошло је и у Украјинској цркви Московске патријаршије. Само пре годину дана, у лето 2009., успело је да се међуцрквена подела у Украјини спречи. Али и данас у земљи постоје 3 православне цркве од којих се само једна потчињава РПЦ.

Сада је патријарх Вартоломеј потпуно признао све канонске границе руског православља и обећао да уложити бројне напоре да би изгладио конфликт и прекинуо поделу цркава.

Сигуран сам - наставио је патријарх Вартоломеј - да сви расколници морају да се врате у крило своје канонске цркве која ће за њих постати лука спаса. И за време ове посете пожелео сам владици Владимиру, митрополиту Кијева и целе Украјине, да још за свог живота види решење украјинског проблема и да се међуправославни раскол заврши. Као и Украијнска, Руска црква је кћер Константинопољске цркве јер су рођене и крштене од ње. Зато смо сви забринути због проблема са којима је данас суочено украјинско православље.

Поглавар Константинопољске патријаршије сигуран је да ће ова његова посети постати прекретница и кључни моменат у односима Константинопољске и Руске цркве. Убеђен сам да су односи између наших цркава ушли у нову фазу. Патријарх Кирил и ја размотрили смо мноштво питања важних за обе наше цркве и постигли слогу у погледу многих од њих. Договорили смо се такође да ћемо и надаље решавати најзамршенија и најспорнија питања само путем мировног дијалога. Јер, наш заједнички циљ је величање Боговог имена и чување јединства наше вере - нагласио је високи гост.
    ave Serbia nostra vera Patria
    ЂЕНЕРАЛ РАТКО МЛАДИЋ-ХЕРОЈ СРБСКИ!

Primećen član
    Učlanjen
    28.05.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    34

Podrazumevano Re: Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

Патријарх Московски и све Русије Кирил захваљио се патријарху Цариградском Вартоломеју на посети Русији

30.05.2010, 19:25
    Патријарх Московски и све Русије Кирил захваљио се патријарху Цариградском Вартоломеју на посети Русији. Завршавајући 10-дневну посету, гост је посетио светиње Санкт-Петербурга и Царско село. Кирил је подвукао да обе православне цркве уједињују не само пријатељске везе, већ и духовно јединство. Он је поклонио госту Феодоровску икону Богородице и истакао да је таквом иконом у 17. веку био благословљен за руски престо први цар династије Романових. Вартоломеј је рекао да га је потресло јунаштво становника града који су поднели 900 дана хитлеровске опсаде у време Другог светског рата.

Primećen član
    Učlanjen
    28.05.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    34

Podrazumevano Re: Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

«Служение Святейшего Патриарха Константинопольского Варфоломея и Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла в Троице-Сергиевой лавре»

Primećen član
    Učlanjen
    28.05.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    34

Служение Предстоятелей Константинопольской и Русской Православных Церквей в день Святого Духа в кафедральном соборном Храме Христа Спасителя

http://www.patriarchia.ru/db/text/1165157.html

Moderator De_Sisti (avatar)
    Učlanjen
    30.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    403

Citat Original postavio Section 31 Pogledaj poruku
    Служение Предстоятелей Константинопольской и Русской Православных Церквей в день Святого Духа в кафедральном соборном Храме Христа Спасителя

http://www.patriarchia.ru/db/text/1165157.html

E, слава Богу!
    Да не буде више неспоразума између (по части) прве и (по значају) највеће помесне Цркве....
    "Zablude ćemo plaćati siromaštvom, trovanjem duha i položajem daleke periferije Evrope" - A.Marković

Poznat Hrastovnik (avatar)
    Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    142

Ako mu je srce ostalo u Rusiji, sta mu je ostalo u Vatikanu?

Primećen član
    Učlanjen
    28.05.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    34

Citat Original postavio De_Sisti Pogledaj poruku
    E, слава Богу!
    Да не буде више неспоразума између (по части) прве и (по значају) највеће помесне Цркве....

Јединство ће нас начинити непобедивим...

Poznat Hrastovnik (avatar)
    Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    142

Citat Original postavio Section 31 Pogledaj poruku

Јединство ће нас начинити непобедивим...
    Pravoslavlje je Istina Crkve!

Ekumenizam je Laz!

Bez obzira na velicinu, svako jedinstvo zasnovano na Lazi bivalo je, biva i bice pobjedjeno Istinom!

Slične teme

1. У Тигера срце тигра
    Autor SURbel u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 07.05.2009., 21:30
  2. Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 24.06.2008., 11:23
  3. Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 25.01.2008., 19:21
  4. Срце само једном воли
    Autor W.A.S.P. u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 51