Toma Zdravković

Staviti ovu temu za lepljivu?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

eureka

Početnik
Poruka
49
30.SEPTEMBRA PROSLO JE 13 GODINA OD SMRTI NAJVECE MUZICKE LEGENDE SA OVIH PROSTORA.U MEDIJIMA TAJ DAN PROSAO JE KAO I SVAKI DRUGI.BEZ I JEDNE RECI O NARODNJAKU KOME SU I ZABAVNJACI SKIDALI KAPU.SRAMOTA JE KAKO JE BRZO ZABORAVLJEN.ALI U NAMA OSTAJU ZAUVEK DA ZIVE NJEGOVE PESME.JAVITE SE SVI KOJI GA NISTE ZABORAVILI I NAPISITE PAR RECI O NJEMU,NJEGOVIM PESMAMA I SVEMU STO IMA VEZE SA NJIM.NEMOJMO GA ZABORAVITI.
 
eureka:
30.SEPTEMBRA PROSLO JE 13 GODINA OD SMRTI NAJVECE MUZICKE LEGENDE SA OVIH PROSTORA.U MEDIJIMA TAJ DAN PROSAO JE KAO I SVAKI DRUGI.BEZ I JEDNE RECI O NARODNJAKU KOME SU I ZABAVNJACI SKIDALI KAPU.SRAMOTA JE KAKO JE BRZO ZABORAVLJEN.ALI U NAMA OSTAJU ZAUVEK DA ZIVE NJEGOVE PESME.JAVITE SE SVI KOJI GA NISTE ZABORAVILI I NAPISITE PAR RECI O NJEMU,NJEGOVIM PESMAMA I SVEMU STO IMA VEZE SA NJIM.NEMOJMO GA ZABORAVITI.
Ja bih ga ogranicio da je legenda u pravoj Narodnoj muzici :wink:
A sto se tice toga da je zaboravljen ne bih rekao. Npr. na TV Lasta ga pustaju cesto.
 
Nema potrebe da se deresh, svo ovde dobro cujemo...
Toma, najbolji pevach u zemlji..... :twisted:
NalepnicaPotpis.jpg
 
Od Tome nema boljeg!Bio je boemcina prve klase,na zalost umro je rano.Iza sebe je ostavio sina sasu i cerku Zaklinu.I jos nesto najbolji prijatelji bili su mu Mika Antic i Zoran Kalezic!
JEDNOG DANA KADA ODEM,
JEDNOG DANA KADA ODEM JA,
OSTAVICU PESME SVOJE
DA IH STARO DRUSTVO ZAPEVA...
 
Evo jednog fenomenalnog teksta pokojnog Urosa Komlenovica iz Vremena u kome je sve objasnjeno o ovoj legendi:
Vreme uživanja



Vreme broj 507, 21. septembar 2000.

Toma

"Ja moram da pijem da ublažim bol,
o, kako je tužan ovaj život moj!
O, kako su noći duge, Danka,
ja ispijam čaše bez prestanka
i šapućem Danka, Danka, volim te"
(Toma Zdravković, "Danka")

Toma Zdravković? To je onaj pevač što je od škole imao samo osnovnu i kurs za traktoristu? Tačno. Onaj što se tri puta ženio i na kraju umro bez poroda? Upravo tako. Onaj što je čitavo bogatstvo proćerdao po kafanama i kockarnicama da bi iza njega ostao samo jednosoban stan na Petlovom brdu? Potpuno ste u pravu. Pa po čemu je jedan takav zaslužio rubriku u "Vremenu"? E pa, gospođo, teško je to objasniti. Razlog je manje-više bizaran: on je, znate, bio najbolji.

Vidite, njegova priča počinje u selu Pečenjevac kod Leskovca. Pošto tamo posla nije bilo, morao je u varoš trbuhom za kruhom. Radio je najteže fizičke poslove, na građevini i tome slično. Jedno vreme fizikalisao je u leskovačkoj bolnici, a u pauzama bi znao da sedne na stepenice i da peva na sav glas. Na kraju su ga primetili. To je bilo neko drugo vreme kada nije bilo dovoljno isprsiti se za pet-šest hiljada maraka i snimiti ploču. Trebalo je napisati pesmu i otpevati je. A on je znao i jedno i drugo.

Ako se ikada nađe nekakav istoričar popularne kulture kome ovakve teme nisu ispod časti, verovatno će zabeležiti da je dotični Zdravković prvi javni nastup imao ranih sedamdesetih, u hotelu "Dubočica" u Leskovcu. Pevao je pre Silvane, koja mu je i kasnije pomagala. Da, da, reč je o Silvani Armenulić. Ne, gospođo, nije to ona pevaljka kako kažete, već dama kakva Vi nećete postati ni za tri života. Bez uvrede, molim, to su fakti. Elem, Silvana mu je malo pomogla na početku. Ostalo je istorija.

Potpuno ste u pravu, gospođo, njegove pesme nisu imale naročitu umetničku vrednost. Nije imao ni školovan glas. Ipak, čak i danas, posle toliko godina, kad negde krene njegova pesma, oči se ovlaže, ruke podignu, čaša razbije nekako sama od sebe, a svirac, 'bem li mu ćemane, dobro se ovajdi. Najniži porivi, zadimljena krčma, odvratne mačo balkanske alkoholne orgije? Možda ste u pravu, ali, kako da Vam kažem, neki ljudi još uvek vole da osete miris duše, ili bar da joj čuju glas. A Toma je imao dušu, onu što od sreće tugu tka. Balkanci to vole. Pa i Halil Džubran, i Bodler, i bog te pita ko sve nije pevao o pijanstvu. Šta je Toma gori od njih?

Možda niste znali, ali g. Zdravković se vo vremja ona družio sa Miroslavom Antićem i Kemalom Montenom. U pravu ste, sve sama mokra braća. Genijalna, ali dobro, nije to bitno. Bolje da pričamo o njegovim ljubavima. U stvari, nema tu mnogo da se priča, on ih je sve lepo opevao. Znate za onu spikerku sa televizije. Lepa žena, tad su samo takve puštali pred kamere, odroni nalik na ove današnje nisu smeli ni Takovsku da pređu. Pa onda ona druga, pa treća... Ali ništa tuđe, nije džabe prepevao onu Masiasovu "Tu es la femme de mon ami". Drugo je to vreme bilo, nekako opuštenije, lepše. Ako baš hoćete, Toma je bio jedan od onih koji su ga obeležili. Jer, za koju godinu, niko se u Leskovcu neće sećati Žike Žmigavca ili nekog sličnog. Tome hoće.

Otkud tolika popularnost i za života, a naročito posle smrti? Ko zna, možda odgovor treba tražiti u tome što je narečeni singer-songwriter svaku svoju pesmu doživeo, otpio i odbolovao. Danas ove opajdare na "Pinku" pevaju o čarima seoskog života dok im na problematičnim mestima pucaju Versaćeovi kostimi. Nijednoj na pamet ne bi palo da ode kod Marka u leskovačku cigan-malu i danima peva "za dž". Nije im nivo. Zato im se imena zaboravljaju i pre nego što se izgovore, a Tomu – pamte.

Zanimljivo, ali u onome što bi nazvali kontrakulturnom sredinom Tomi godinama traže naslednika, ali džaba. Neki su na tom mestu videli Džeja Ramadanovskog. Ne vredi, mali Ganci se skućio, ima ženu, potomstvo, kafić... Može i on da peva o nesrećnim ljubavima koliko hoće, ali ko će da mu veruje? Kako neko reče, ljubav i jektika ne mogu da se sakriju. A ni da se isfoliraju.

Tako Vam je to, gospođo. Ko zna, možda jednog dana i shvatite, kad čujete svoju decu kako šrafe "Umoran sam od života" i vrište kao pomamna. Sumnjate? Dobro, videćemo. Doviđenja, sve najbolje, ljubim ruke. Nego, mali, daj još jednu duplu mučenicu i uzmi sebi nešto. Odlij malo Tomi za dušu. E, tako. 'Ajd, živeli.

Uroš Komlenović
 
Najbolji pevac narodne muzike ikada... neponovljiv i neosporiv.. svaka njegova pesma ima neizmernu vrednost i lepotu... JEDAN JE BOEM TOMA... zivece vecno kroz svoje pesme..

"pesme moje, pesme moje, ni za sta me ne krivite, ostanite s drugovima i za mene zivite"

4279_Toma_Zdravkovic.jpg


za kompletnu biografiju Tome Zdravkovica posetite ovaj sajt:

http://www.tomazdravkovic.com/
 
Kompletna diskografija Tome Zdravkovica moze se naci na sledecim linkovima:

http://rapidshare.com/files/123447551/Toma_Zdravkovic.part1.rar
http://rapidshare.com/files/123464286/Toma_Zdravkovic.part2.rar
http://rapidshare.com/files/123479981/Toma_Zdravkovic.part3.rar

251 MB, 65 pesama.

Sadrzaj:

Toma Zdravkovic - Aleksandra
Toma Zdravkovic - Branka
Toma Zdravkovic - Cekaj Me
Toma Zdravkovic - Cigani Tiho, Tiho Svirajte
Toma Zdravkovic - Da Li Ima Neko
Toma Zdravkovic - Dal Je Moguce
Toma Zdravkovic - Danka
Toma Zdravkovic - Dete Ulice
Toma Zdravkovic - Dodji, Moja Tugo
Toma Zdravkovic - Dotak'o Sam Dno Zivota
Toma Zdravkovic - Dva Smo Sveta Razlicita
Toma Zdravkovic - E, Moj Brate
Toma Zdravkovic - Ej Kafano, Tugo
Toma Zdravkovic - Gde Si Sada
Toma Zdravkovic - Idi Zauvek
Toma Zdravkovic - Ispod Palme Na Obali Mora
Toma Zdravkovic - Izgubljene Ljubavi
Toma Zdravkovic - Izgubljeni U Zivotu
Toma Zdravkovic - Ja nemam prava ni na kakvu srecu
Toma Zdravkovic - Ja Nemam Prava
Toma Zdravkovic - Ja Placam
Toma Zdravkovic - Kad Se Voli Sto Se Rastaje
Toma Zdravkovic - Kafana Je Moja Istina
Toma Zdravkovic - Lele, lele, ciganko
Toma Zdravkovic - Ljubavi Zivote Moj
Toma Zdravkovic - Majci Na Rodjendan
Toma Zdravkovic - Mix
Toma Zdravkovic - Navik'o Sam Ja Na Nocni Zivot
Toma Zdravkovic - Nocas Sam Tuzan Ciganko Moja
Toma Zdravkovic - Odlazi, Odlazi
Toma Zdravkovic - Odvukla Mi Dusu Preko Jezera
Toma Zdravkovic - Oj Dunave Dunave
Toma Zdravkovic - Ostala Je Samo Uspomena
Toma Zdravkovic - Ostao Sam Sam
Toma Zdravkovic - Pesme Moje
Toma Zdravkovic - Plakala Je
Toma Zdravkovic - Popio Sam I Srebro I Zlato
Toma Zdravkovic - Posle Case Vina
Toma Zdravkovic - Prastam Ti
Toma Zdravkovic - Prokleta Je Ova Nedelja
Toma Zdravkovic - Pusti Me Da Zivim Svoj Zivot
Toma Zdravkovic - Rastajemo Se
Toma Zdravkovic - Ruzan Ko Djavo
Toma Zdravkovic - Secas Li Se Sanja
Toma Zdravkovic - Sliku Tvoju Ljubim
Toma Zdravkovic - Sta Ce Mi Zivot
Toma Zdravkovic - Sto Je Tuzna Tako Ova Noc
Toma Zdravkovic - Sto Te Veceras Nema
Toma Zdravkovic - Sto Te Volim Kad Si Tudja
Toma Zdravkovic - Sudbino
Toma Zdravkovic - Sutra se vracam kuci
Toma Zdravkovic - Svirajte Cigani
Toma Zdravkovic - Svirajte Mi Tiho Tise
Toma Zdravkovic - Svirajte Nocas Samo Za Nju
Toma Zdravkovic - Taburasi, Tamburasi
Toma Zdravkovic - Ti Si Ono Sve Sto Znam
Toma Zdravkovic - Tuzno Leto
Toma Zdravkovic - Umoran Sam Od Zivota
Toma Zdravkovic - Vozovi Moji Prolaze
Toma Zdravkovic - Za Ljiljanu
Toma Zdravkovic - Za Tebe Cavale Druze
Toma Zdravkovic - Zaboravljam Pesmu
Toma Zdravkovic - Zaljubih Se, Pa Se Kajem
Toma Zdravkovic - Zena Je Plakala
Toma Zdravkovic - Zena Prijatelja Mog
 
Svi se cude sto ovako zivim
sto vec jednom zivot ne promenim
a meni je bas ovako lepo
ja jedino nocni zivot cenim

Naviko sam ja na nocni zivot
danju spavam, a ludujem nocu
od mene i Bog dig'o ruke
bas me briga, zivim kako hocu
 

Back
Top