Pre par veceri zatekoh se (namerno)) na rodjendanskoj proslavi dugogodisnje prijateljice. Atmosfera opustena, drustvo ne preterano brojno, taman koliko treba...Teme uobicajene, opste, manje opste i licne. Slucajno pomenuh drugaricu iz starih vremena, izuzetno fotogenicnog lica i navedoh da je odlicno izgledala i na slikama napravljenim "idiotom", na kojima vecina ima "dodatke" u obliku fleka, pruga, ili crvenih ociju, o svetlu, kontrastu tu nema ni govora.
Povela se i prica o tome kako ko izgleda na dokumentima, povadise se licne karte, ko je imao pri ruci i pasose...Ali bukvalno od 8 prisutnih osoba, na novim biometrijskim licnim kartama (ja je jos nemam), 6 ne lici na sebe!!!? Jedna od zvanica je objasnila da se sa "nadleznom" osobom u SUP-u maltene i posvadjala; kada sam "bacila" pogled na fotografiju, bilo mi je potpuno jasno i zasto. Na njoj sam videla osobu od npr. 75 godina sa izrazito bolesnom zucnom kesom, iako se radi o 45-ogodisnjoj zeni, vrlo lepih crta lica, izuzetno mladolikoj. Ni ostali nisu bolje prosli, izoblicenih lica, zatamnjene pozadine, osencenih delova, uglavnom nikoga od prisutnih nije lako prepoznati na zvanicnim licnim i putnim ispravama. Ono sto je jos neobicnije je, da sam bila sklona misliti da je to lokalna stvar, cak i da je aparat koji se koristi u kvaru. Kako sam ovu pricu sa cudjenjem ispricala rodjacima i poznanicima, koji zive u razlicitim mestima i gradovima, smejali su se i kazali da je svuda tako...
Svi su se svadjali, negodovali, ili komentarisali prilikom preuzimanja dokumenata, prijateljeva primedba je bila: "Ako me neki Vas kolega zaustavi i ne bude me mogao prepoznati, naglasicu da je to zvanicna stvar institucije od koje sam OVO i dobio"...Bilo bi smesno da nije tuzno...Ne radi se o tome, da smo lepi, ili ruzni, dobro, ili lose "ispali", vec da se uopste ne mozemo prepoznati. Zar ne postoji napomena da "Lice ciji se lik bitno izmeni tako da ne odgovara fotografiji u licnoj karti ili kod koga nastanu promene u licnom imenu duzno je da u roku od 15 dana od nastale promene podnese zahtev za zamenu licne karte?" Ako se ovoga drzimo, izdavanje novih dokumenata bi trebali traziti odmah)))
Salu na stranu, sve je u redu dok putujemo, tamo negde trosimo novac i ne pravimo probleme, ali sta ce se desiti ako se ne daj Boze razbolimo, budemo ucesnici, ili svedoci nekog prekrsaja u prvom, i krivicnog dela u drugom slucaju? Ko ce objasniti zvanicnom licu da smo na dokumentu koji pokazemo to zaista mi? Bejahu tako neka vremena, kada se prvo pucalo (ne bukvalno), a potom trazilo da se identifikujemo, sada ni to ne mozemo))
Ovom prilikom necu pominjati cenu, koja nije zanemarljiva, ali je neophodno platiti i slazem se sa time. Imamo svoja prava i obaveze, a posedovati licne isprave znaci sigurnost i zastitu da nas sistem stiti. Medjutim, mnogi ce, sto zbog pretpostavke da ce bolje "izgledati" na novim dokumentima, sto zbog potencijalnih problema zbog istih, prionuti na vadjenje novih isprava, a to znaci oglasiti prethodne nevazecim, platiti izradu novih, pa se tu radi o vec znacajnoj cifri.
Do tada, posto jos nemam nova dokumenta, koristicu sestrina, tetkina, strinina, ili cak bratova i na miru putovati, ionako je svejedno, carinici, policajci, kondukteri, salterski radnici svakako nece primetiti razliku, a iako je primete, pa sta? Jednostavno cu reci da sam to ja))))