Хибернација или како преживети жуте

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

_011_

Poznat
Banovan
Poruka
9.445
Jedna od standardnih scena svih (dobrih) SF filmova je ona u kojoj se astronauti bude nakon dugog putovanja kroz svemir. Evopska svemirska agencija to pokušava prevesti u realnost. ESA-ini naučnici planiraju, naime, istraživanje kojim će se ispitati mogućnost stanja nalik hibernaciji kod ljudi. "Uopšte nismo sigurni da li je to moguće, ali nije ludost probati", priznaje Marko Biđiogera, stručnjak za mehanizme hibernacije s italijanskog univerziteta Pavia i stručni savetnik ESA-e.
U ESA-i veruju da bi hibernacija olakšala astronautima preživljavanje putovanja dugog nekoliko decenija, koliko prema mogućnostima današnje tehnologije traje, recimo, put do Saturna. A kako bi zbog manje mesta, koje bi zauzimala hrana, i letilica mogla biti manja, ona bi samim tim bila i lakša za lansiranje. "Od primenjive hibernacije smo još udaljeni desetinama godina", tvrdi drugi saradnik ESA Mark Ajre. "Ali ovakvo je istraživanje ipak potrebno, jer je to jedini način da takav sistem jednom postane stvarnost".

Tek, plan priprema istraživanja, koji će biti gotov za manje od godinu dana, morao bi jasno da odgovori na pitanje kako se dosadašnja iskustva mogu primeniti na hibernaciju ljudi. U svakom slučaju, ESA želi da pošalje ljudsku misiju na Mars 2030. i Ajre s kolegama želi do tog trenutka da u letilici ima i sistem za hibernaciju. Naravno, neki kasniji testovi će pokazati kolika će, ukoliko sistem za hibernaciju zaista zaživi, zbog toga biti ušteda energije i prostora u vasionskoj letilici.


Драги научници, није лудост пробати, јер су наши драги политичари то не само пробали, већ (успешно :mrgreen:)
држе народ десет година у хибернацији.
Према томе дођите у Србију, да вам наши политичари дају рецепт!
 
Poslednja izmena:
Pa hajde da me i hibernetišu:mrgreen:....i, probudim se ja nakon pedeset godina, kad ono na vlasti....

1ka4g.jpg
:lol:
 
Драги научници, није лудост пробати, јер су наши драги политичари то не само пробали, већ (успешно :mrgreen:) држе народ десет година у хибернацији.
Према томе дођите у Србију, да вам наши политичари дају рецепт!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ово је био мој уводни пост, уз цитат, који је нестао кад се "накривила" страна.
 
Pa hajde da me i hibernetišu:mrgreen:....i, probudim se ja nakon pedeset godina, kad ono na vlasti....





...и кад то видиш, доживиш тренутну срчку! :rtfm:

Џаба ти хибернација ако после 50 година треба да умреш од превеликог шока... :lol:!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top