Куда генерацијо ?

Акај

Elita
Poruka
15.631
ПОЦЕСТА Сам у тами – против „националиста“


29p8dxe.jpg


Пише Љиљана Богдановић

Прича о најмлађем београдском борцу за људска права и евроатлантске интеграције, у домаћој и страној медијској машинерији добила је крила; као одговор на разиграност ове најновије представе у нашем „сорошевском“ театру апсурда, део јавности понавља познату, око негдашњих злоупотреба најмлађих лансирану, крилатицу: Чувајте децу, да се ускоро не бисте чували од њих!


Прича о Растку Поцести, дванаестогодишњаку који радо понавља како воли ЕУ и НАТО, те да је опчињен америчком историјом и председницима, али да никако не воли, чак презире, традиционалне вредности своје нације, и да када говори о српској историји, епитет „славна“ ставља под значајно наглашене наводнике
– узбуркала је медије и интернет форуме. Нескривени идеолошко-политичко- пропагандни мотиви у разиграној и не без елемената циркуске представе осмишљеној причи, усрећили су домаћу јавност (и понеке странце) приликом за непосредну „уживанцију“ у театру апсурда без премца


ЧАШУ МЕДА ЈОШ НИКО НЕ ПОПИ…

Поред главног јунака – подругљиво распричаног ученика шестог разреда једне престоничке основне школе, евидентно промишљени „кастинг“ овог комада у више чинова (епилог се за сада не наслућује), на сцену је посредно извео и седмаке, осмаке, те занемеле педагошке ауторитете исте школе, као и наводно до разјарености испровоциране ултрадесничаре – припаднике „Образа“ и „Стормфронта“. Ратује се, кажу, понајвише виртуелно, тј. порукама, претњама и увредама, а „размена ватре“ догађа се на друштвеној интернет мрежи Фејсбук. Уз именовано друштво, у пропагандно-политички осмишљеном пакету транспарентних циљева колико и препознатљивог идејног усмерења, иде и једна брижна, друштвено етаблирана и образована мама, тј. госпођа Поцеста, затим инспектор одељења за Високотехнолошки криминал републичког МУП-а, те неколико новинара и водитеља…
Све амбициозно постављене драме имају ефектан заплет, а протагонисти не штеде труд око премијерног играња, па је тако и ова у јавни живот уведена кроз поуздана врата: репортерским прилогом на телевизији Б92, да би потом штафету хитро прихватили и други политички важни медији. На „безазленом“ старту дечакове друштвене „мисије“, са лакоћом неуобичајеном за пласирање бизарних садржаја, у програму је тада речено: „Растко, 12-годишњак, већ је аутор две књиге, интернет кампање против расизма и неонацизма и учесник дебате о уласку Србије у НАТО.
Он је најмлађи борац за људска и мањинска права у Србији, а опчињен је међународним јавним правом, модерном историјом и америчким председницима о којима је написао књигу. Администратор је и један од истакнутих чланова највеће антифашистичке групе у Србији. Фасцинира га политика, а његов сан је свет без расизма, антисемитизма, мржње и дискриминације.“
Публика се није ни прибрала од шока упознавања са углађеним дечаком који је појединим осетљивијим посматрачима-неистомишљеницима деловао као познати лик из класичне бајке — којем су, чим проговори, из уста „испадале“ жабе, односно речи његовом узрасту нимало припадајуће — када је убрзо потом, објављено да су управо „жабе“, разлог што се над младим и посвећеним животом малолетног писца и интернет активисте надвила опасна сенка. О претњама Поцести известили су многи домаћи али и западни медији, међу којима и Би-би-си и радио Слободна Европа: „Растку Поцести националистичке организације у Србији преко интернета прете смрћу због тога што се отворено залаже за независност Косова и улазак Србије у ЕУ и НАТО.“
„Са Фејсбук профила вође Образа Младена Обрадовића стигла ми је порука да је боље да ме лече у Лази Лазаревићу него да ме они убију“, пожалио се дечак новинарима, а његова мама МУП-у (чију заштиту је, по налогу Тужилаштва, Поцеста почео да ужива убрзо по емитовању прилога на поменутој телевизији). „Спонтаним“ догађањима, пре свега великим публицитетом, претњама „злих националиста“, ирационална спирала тобожње беспоштедне виртуелне борбе многобројних злих и (само једног) доброг момка, доби намах пожељно убрзање, а улог у гротескном пропагандном игроказу, месецима иначе на другим сличним „фронтовима“ увежбаваном, јесте значајан: право на исправну и правоверну интерпретацију српског транзиционог усуда и савременог друштвеног тренутка, уз „инсталирање“ новог тумачења појмова историје, морала, достојанства, самосвести…
 
КАКО ЗАБЛУДЕЛИ СРБИН ПОСТАЈЕ „РЕАЛАН СРБИН“
Колико овај блогер коме разнежени људскоправаши спонтано тепају „мали Растко“ разуме да је за медијску промоцију и „славу“ његовог имиџа, од њега самог заслужнији управо оцрњени и „страшно“ политички некоректни а „екстремно-патриотски“ расположени део младог нараштаја? Као да интуитивно и те како добро разуме да без поменутих „негативаца“ ни сам не би био „фора“, већ само дечак у кризи одрастања, и можда специфичним фрустрацијама и изборима усамљеника, Поцеста у наставку заоштрава реторику, не одустаје од провокација – „јер би то значило да су надвладали слободу говора“, па наставља зачикавања. Ево шта „слобода говора“ за тренутно најбрбљивијег и најмлађег грађанистичког гласноговорника, подразумева:
„Признајем Косово као независну државу и Ратка Младића и Радована Караџића као ратне злочинце; признајем да се у Сребреници догодио геноцид; волим ЕУ и НАТО; Новак Ђоковић ми НИЈЕ омиљени тенисер; не занима ме наша „славна“ прошлост, занима ме наша БУДУЋНОСТ! Српске девојке ми НИСУ најлепше на свету! Београд ми НИЈЕ најлепши град на свету!“
Цитирамо део Растковог „Манифеста“, односно кључне ставове једног „ангажмана“ (својеврстни куриозитет његове „ин“ и „аут“ листе је то што почиње изјавом – „Ја сам Србин, али…“, и завршава се победоносним : „Ја сам Србин, али сам реалан!“), понајвише као илустрацију шта је за ауторитете и медијаторе јавног мњења – ако је судити по званичном устоличавању случаја Поцеста – апсолутно неупитно! Штавише, о овом „ресавском“ документу – готово препису ставова једне партије, као и програма екстремних грађанистичких и НВО снага, као да нема јавног неслагања!? Једини проблем су, како оштра изјава званичника наговештава, они који мисле другачије и то, на жалост (или – на радост!?), изражавају претећим језиком. Њихова слобода говора, разумљиво, мора се ограничити, па се јавно и са службеног места поручује: „Ко год прети Растку, требало би да се забрине“! Разумевања за нетолерантне фанатике, односно националисте (односно – патриоте ?!) једноставно – нема и неће га бити. Да ли је на овакав поредак ствари, или нешто слично, мислио један у медијима веома присутан аналитичар који тврди: „Већ више од пола године траје агресивна кампања предвођена НВО сектором, делом медија и деловима владајућег режима против онога што они називају ‘национализмом’ и ‘екстремизмом’“. И пре тога је свако ко брани националне интересе или је ‘недајбоже’ православац у јавном простору ризиковао етикету екстремисте, антиевропејаца, па чак и фашисте. Но сада се кренуло корак даље – покренута је акција са циљем да се ‘националисти’ дисквалификују као противници напретка, као насилници и противници основних цивилизацијских норми“.


ГЕБЕЛСОВСКА ЗЛОУПОТРЕБА

Тешко да би иједном разумном и часном човеку било и у примисли да поздрави угрожавање иједног детета, поготово што деца, па и у Растковом узрасту, како пред друштвом и законом, тако и према разумевању педагога и психолога, заправо само условно имају одговорност за своје поступке, причу, понашање… Као и многа деца, међутим, и Растко се љути када му се каже да је – дете. Одобравање и неодговорно ликовање одраслих (многи би радо додали – „покварењака“) само компликује ову демонстрацију идентитетске кризе у сазревању и мукама адолесцентског доба.
Пажљиви посматрачи „каламбура Поцеста“, пак, уочавају у читавој причи упадљиво одсуство стручних и позваних („да је ово озбиљна држава, тужном судбином овог детета требало би да се позабаве социјалне установе“, пишу коментатори на популарним сајтовима, тврдећи да је реч о чудовишној манипулацији бескрупулозних манипулатора). Тешко да ће ико, такође, да посумња у то да су за пунокрвни сценски живот ове представе, поред малог готово „хипнотисаног“ полемичара, пресудно важни утицајни навијачи и воајери са свих, па и непомирљиво супротстављених, страна. Наслућују се и идентитет невидљивих медијатора циркуског игроказа који је неко већ назвао демонстрацијом сорошевског концепта детињства и тужне судбине „детета којим манипулишу одрасли!“. Осим (анонимношћу заштићених) интернет коментатора, мало ко се међутим усуђује да јавно упита дечакову породицу поводом овог непримереног публицитета и неувијене манипулације са брутално огољеним пропагандно-политичким садржајем!
„Златоусти“ беседник чији интелект пак фанови (основана је на Фејсбуку и група његових поштоваоца) неумерено хвале, све се ругајући „крелцима“ који другачије мисле, неуморно беседи, држи политичке говоре,„пучину неразумну“ стармало подучава политичкој коректности, евроатлантским и неолибералним вредностима, а да још увек нема ниједног гласа јавне опомене да се пред нама догађа заправо гротескна представа иза које се да наслутити невидљива рука манипулатора, ко год они били!
Оштра реаговања, која су понекад прелазила готово у јавну хистерију, а поводом позивања и ангажовања деце у било чему што је „мирисало“ на политику и „гебелсовску употребу деце“, овде никада раније нису тако упадљиво изостајала. Сетимо се само како је, не тако давно, неподељени јавни одијум дочекао на нож довођење деце са Космета у једну РТС-ову емисију уочи изгласавања новог устава. Грмела су разна професионална удружења, између осталих и новинарска, а ево „изватка“ из агенцијске архиве:
„Независно друштво новинара Војводине и Независно удружење новинара Србије оптужили су Радиотелевизију Србије да је у емисији Кључ дошло до ‘монструозног облика злоупотребе деце у политичке сврхе. Новинарска удружења су оценила да је очити циљ те емисије био да грађане мобилише да изађу на предстојећи референдум за нови устав Србије“. „Довођење деце са Косова у емисију Кључ, њихово интервјуисање, уз лицемерно и примитивно навођење да кажу оно што новинар жели да чује, поигравање дечијим осећањима и страховима, језиво подсећа на ратну пропаганду из деведесетих година прошлога века“, наводи се у заједничком саопштењу НУНС-а и НДНВ-а.
Значи ли садашњи мук да се процењује како у случају Поцеста нема ама баш никакве злоупотребе, или пак намере да се грађани „мобилишу“ и анимирају?
 
Pa u zamislima koje imaju ne znam, ali u steti koju su naneli svom narodu i ostalim narodima velika. Koliko god da je Soros bitanga, nikada nece stici ovu dvojicu.

Хитлер је свакако ван конкуренције мада је Сорош парама урадио оно што Хитлер војском није успео........поробио пола света...............али Хусеин је ипак био неупоредиво бољи......патњу је за разлику од друге двојице донео само грађанима своје државе.
 
Е, баш ми је драго што сестрица Ивана Марковић, оног из ЈУЛ-а пише школски задатак на тему патриотизма..
Море м'ш
Они ће нешто да серу о Гебелсу, стока црвена
 
Cuo sam razne price za tog klinca. Navodno postoji grupa likova koja se krije iza njegovog nika i organizovano nastupaju na netu.
Inace bio je i ovde na krstarici, uglavnom su mu se postovi zasnivali na provokacijama. Ako je stvarno to taj klinac, mislim da je zreo za dom.

Bio na Krstarici ?! Au kuda plovimo... Koji nick je imao ?
Bas me interesuje da vidim te "prepiske".
 

Back
Top