Irinej Niski i njegovi ljudi rasteruju monastvo u ep raskoprizrenskoj
Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 102

Tema: Irinej Niski i njegovi ljudi rasteruju monastvo u ep raskoprizrenskoj

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2092

Podrazumevano Irinej Niski i njegovi ljudi rasteruju monastvo u ep raskoprizrenskoj

Прогон монаштва у епархији рашко-призренској узима замах. Анти-монашки дух Администратора?

Манастир Црна Река, 30.05.2010

+++

Терор који је заведен у епархији рашко-призренској безаконим одлукама Синода из фебруара 2010. године и постављањем А. (Зорана) Јевтића за Администратора епархије рашко-призренске не јењава, напротив.

Прогон монаштва започет самим његовим доласком у епархију траје већ неколико месеци, појачан је постављањем новог Администратора А. Радовића. И одмах настају тектонски потреси: смена игумана у манастиру Црна Река, символу монаштва епархије рашко-призренске и духовној круни Епископа Артемија, и довођење новог игумана из другог манастира, другог братства, чак из друге епархије! Анти-монашка философија и неманастирско умовање, да ли и антицрквено?

Слична одлука била је примењена недавно од стране претходног Администратора А. Ј. у случају манастира Светих Архангела код Призрена, који је сменио игумана Бенедикта и довео са собом извесног Михајла Тошића (који се одавно одрекао монаштва епархије рашко-призенске побегавши далеко, да би се недавно однекуда поново појавио - да ли као тројански коњ, да дочека нову управу А. Ј. и Т. Шибалића?) и дечанског костоломца монаха Језекиља (чудан ”кадар” за обнову монаштва и манастира, али изгледа по укусу А. Ј.!), но тај својеврсни ”пуч” није успео.

Али, наречени игуман Црне Реке, извесни Хризостом из Црне Горе, се не појављује! Прича се да је морао хитно да отпутује!

Убрзо затим изазива се расцеп у сестринству манастира Кончул код Рашке (ударом који је започео још претходни Администратор А. Ј. безразложном и исконструисаном сменом игуманије Саре) и половина сестринства овога манастира приморано је да напусти своје обиталиште и своју епархију!

Може се очекивати да ускоро комплетно братство манастира Црне Реке напусти епархију рашко-призренску.

Управа је свргнута и у манастиру Гориоч одмах након доласка А. Ј. у епархију, те је у манастиру заведен неки неприродни, неманастирски поредак и устројство (да ли као увод у узвођење мајке викара Т. Ш. у чин игуманије?), да би игуманију манастира Гориоч Антусу недавно А. Ј. и званично разрешио дужности.

Предузета је и смена управе у манастиру Зочиште, те се чује да и они сада такође траже уточиште у другој епархији.

Нови Администратор А. Р. наговестио је такође, прича се, и промену управе у манастиру Улије код Лепосавића.

+ + +

Монаштво других манастира је већ разбијено и поцепано (Сопоћани, Бањска, Грачаница…) деловањем претходног Администратора А. Ј, а сада је у најави и даљи одлазак монаха, нарочито након најновијих (драконских?) мера А. Р, и протеривања епископа Артемија из епархије рашко-призренске као и недавне одлуке светог Синода да се епископу Артемију забрањује даље духовно руковођење монаштва епархије рашко-призренске(!) (другим речима, донета одлука значи да се деца насилно, административним мерама и противно њиховој вољи као и вољи родитеља, одузимају од родитеља и предају на старање у ”социјалну установу”, тј. искусним ”чикама” који знају свој ”посао”).

Не треба превидети да је неколицина манастира у потпуности предано новој управи - то су пре свега манастири Соколица [настојатељица др Милица (Макарија) Обрадовић], Девич, Високи Дечани, Врачево код Лешка (настојатељ Василије Делић).

Оно што, сасвим је очигледно, није успела шиптарска УЧК као ни НАТО пакт, а то је да протерају епископа Артемија из епархије рашко-призренске, него је он остао уз своју паству и уз свој народ у свим данима страдања и прогона током више од 10 година - успело је најзад неколицини епископа из светог Синода и Патријарху српском г. Иринеју (којима је то био први ”посао” након избора новог Патријарха). Епископ Артемије коначно је протеран из епархије рашко-призренске и забрањен му је повратак у њу (има ли овде икакве аналогије са протеривањем стотина хиљада Срба са Косова и Метохије током Другог Светског Рата, тада од стране Шиптара, и забраном повратка, након завршетка рата, на своја огњишта?).

Да ли овакве мере и примењени методи Адиминистратора, међутим, треба да чуде? Погледајмо мало њихове духовне њиве. Како се претходни Администратор А. Ј. брине о свештеницима које му је Бог поверио, колико је монаштва сабрао, колико брине о Епархији од Бога му предатој…, и одговор ће бити надохват руке! Приликом недавне посете претходног Администратора А. Ј. манастиру Црна Река, према аутентичним сведочењима, његова пратња је са собом понела сузавац! Посета таквог епископа монаштву - какав карактер може имати?

У том светлу треба сагледавати и одлуку А. Ј. да неколицини манастира уочи Васкрса забрани служење Литургије на период од скоро 40 дана! Који то ум може да схвати, прихвати и поздрави?

Последице овакве ”политике” (”инвазије” на епархију рашко-призренску) већ су видљиве и веома осетне. Нека буде наведена овом приликом само једна од њих - народ је у великој мери престао да долази у овако ”реформисане” манастире, не прихвата Администратора, јасно му стављајући до знања да он није њихов пастир - јер није ушао на врата - те га и они ”не познају”.

Да ли је циљ Администратора који тутњају епархијом рашко-призренском сатирање и затирање свега вредног што је епископ Артемије, дејством благодати Божије, створио током 20 година своје архипастирске службе? Одлуке и догађаји говоре сами за себе.

http://www.novinar.de/2010/05/30/monastvo-bezi-od-terora.html

---------------------------------

Ne znam koliko ste upoznati ali manastiri u eparhiji raskoprizrenskoj su cinili srz duhovne snage cele srpske pravoslavne crkve i imali su najveci broj monaha i najbrojnija bratstva .

Sada sa ovim desavanjima oko smene vladike artemije, papoljubac Irinej Niski i njegova ostala bratija nisu se tu zaustavili vec hoce da isteraju iz manastira sve one monahe koji im se ne zakunu u vernost i ne pristanu da prihvate ekumenizam i papin primat tj papu za poglavara cele SPC.

bruka sta se radi ovo nam se nije desavalo jos od vremena komunizma. zadnja vremena izlgeda dolaze...
    Једина животна вредност је породица. Кад пропадне породица, пропашће све, и свештенство и монаштво. Кад пропадне породица, пропашће и цео свет.

Moderator Restricted Area (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano Re: Irinej Niski i njegovi ljudi rasteruju monastvo u ep raskoprizrenskoj

Ne nose takvi slucajno ime jednog jeretika

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2092

Podrazumevano Re: Irinej Niski i njegovi ljudi rasteruju monastvo u ep raskoprizrenskoj

uskoro ce nam manastiri izgleda opusteti i biti ko za vreme turaka - bez ijednog ili sa samo par monaha.

tuzno je sve ovo sto se desava ....
    Једина животна вредност је породица. Кад пропадне породица, пропашће све, и свештенство и монаштво. Кад пропадне породица, пропашће и цео свет.

Iskusan
    Učlanjen
    10.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ne znam koliko ste upoznati ali manastiri u eparhiji raskoprizrenskoj su cinili srz duhovne snage cele srpske pravoslavne crkve i imali su najveci broj monaha i najbrojnija bratstva .

Sada sa ovim desavanjima oko smene vladike artemije, papoljubac Irinej Niski i njegova ostala bratija nisu se tu zaustavili vec hoce da isteraju iz manastira sve one monahe koji im se ne zakunu u vernost i ne pristanu da prihvate ekumenizam i papin primat tj papu za poglavara cele SPC.

bruka sta se radi ovo nam se nije desavalo jos od vremena komunizma. zadnja vremena izlgeda dolaze...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Tako se to oduvjek radilo u kolaboraciji sa okupatorom !
    Ne znam kako ce to provoditi na jos uvjek neokupiranim Eparhijama ??

U konkretizaciju progona papisti krecu tek poslje akcije Tadica i Bajdena,
    provedene ignorisanjem Vladike Artemija !

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Ja samo čekam kad će isterani monasi napraviti svoj nezavisni manastir i odjebati SPC.

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio Тихи Pogledaj poruku
    Прогон монаштва у епархији рашко-призренској узима замах. Анти-монашки дух Администратора?

+++

Терор који је заведен у епархији рашко-призренској безаконим одлукама Синода из фебруара 2010. године и постављањем А. (Зорана) Јевтића за Администратора епархије рашко-призренске не јењава, напротив.
    Sajt http://www.novinar.de je ocenjen od strane SPC kao anti crkvena propaganda.

Stavljaju ovakve idiJotske fotomontaže kako bi Artemija veličali:

Poslednji put ažurirao/la Alekasandar3 : 30.05.2010. u 19:28

Veoma poznat
    Učlanjen
    22.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Alekasandar3 Pogledaj poruku
    Sajt http://www.novinar.de je ocenjen od strane SPC kao anti crkvena propaganda.

Stavljaju ovakve idiJotske fotomontaže kako bi Artemija veličali:

SVE TO TREBA RAZBUCATI.

Stara legenda Reefer (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1682

Tihi, ja sam nameravao da odem do Crne Reke sa porodicom, međutim rečeno mi je da ne krećem dok se ne vidi šta sledi. Monasi, koji su svoj život posvetili veri odlaze, ili razmišljaju da odu iz manastira. Crna su vremena nad našom Crkvom.
    Na žalost, ako odu monasi, ostaju naše svetinje nekim ljudima koji nisu previše bliski sa pravoslavljem. Odnosno, onima koji beže od pravoslavlja i sve jasnije zaviruju ka zapadu. Zapad plaća, a neki ljudi od vere su bliži novcu i moći, nego istinskoj veri.
    Ali šta nam ostaje? Pa vera, vera koja nas je održala pod Turskom okupacijom, pod Nemačkom i ustaškom okupacijom i zločinima.

Veoma poznat
    Učlanjen
    26.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

uskoro ce nam manastiri izgleda opusteti i biti ko za vreme turaka - bez ijednog ili sa samo par monaha.

tuzno je sve ovo sto se desava ....
    Zato sto se zaboravilo ko je tu zbog koga i zasto, sta je cilj samih popova i koja je funkcija crkve...tako im i treba, neka se prociste medju sobom, to je na SPC i ona sama mora da se izbori sa problemima

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Tihi je zaboravio da pokaže sa čim su ilustrovali ovaj članak-

Nedićevski nacistički poster na kome su napisali uvredljivu poruku za Srpskog patrijarha

http://www.novinar.de/2010/05/30/monastvo-bezi-od-terora.html

Original postera koji je štampan povodom savezničkog bombardovanja Beograda 1944 u okupiranoj Srbiji, datum bombardovanja u dnu postera je zamenjen uvredom na račun patrijarha Irineja.

Svinjska podvala lopovskih vladika!
    Poslednji put ažurirao/la Alekasandar3 : 30.05.2010. u 21:38

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2079

Citat Original postavio Narodni Tribun Pogledaj poruku
    SVE TO TREBA RAZBUCATI.
    Ај' ти прекини више са оваквим провокацијама!
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Stara legenda Reefer (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1682

Citat Original postavio eremita Pogledaj poruku
    Ne nerviraj se zbog ljudi nedostojnih bilo kakavog odgovora. Oni su sami sebi dovoljan odgovor.

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Tebi mMito lepo dok pljuju tvoju crkvu i patrijarha?

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2092

Tihi je zaboravio da pokaže sa čim su ilustrovali ovaj članak-

[

Svinjska podvala lopovskih vladika!
    aha kao ne radi ?

ne rasteruje monastvo? ne sluzi papi i ne unijatizuje srbe ? nije smenio protivno kanonima i bez dokaza artemija?

nije cekao samo da patrijarh pavle umre zajedno sa tadicem pa da nas uvuku u "vatikanske integracije"?

kako da ne

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

aha kao ne radi ?

ne rasteruje monastvo? ne sluzi papi i ne unijatizuje srbe ? nije smenio protivno kanonima i bez dokaza artemija?

nije cekao samo da patrijarh pavle umre zajedno sa tadicem pa da nas uvuku u "vatikanske integracije"?

kako da ne
    Tihi pun si komunističkih floskula i metoda.
    Više si pravoslavlju i SPC naneo štete od svih Čedista i DOS-ovaca zajedno.

Ti i tebi slični ste samo orudje u rukama protivnika srpskog naroda.

Ali oni koji su najgori po učinku, ubedjeni da se bore za Srpstvo a bore se protiv sopstvenog Patrijarha i crkve.
    Bio bi dobar katolik.

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2079

Tebi mMito lepo dok pljuju tvoju crkvu i patrijarha?
    Не свиђа ми се тај постер - али такође ми се не свиђају ни потези и одлуке СПЦ у вези Космета... смаатрам да су својим чињењем нанели ТЕЖАК УДАРАЦ ЦРКВИ...у шта ћеш имати прилике и сам да се ускоро увериш... последице су катастрофалне.
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Издвојиће се део владика који не прихватају језуите и њихову религију.У то сам уверен.Само је питање времена,јер је окупатор заузео власт у цркви и држави,а народ је довољно отупавио и заблентавио, па се против тога не бори(напротив свиђа му се то или је незаинтересован,као што је незаинтересован ко и како му васпитава децу).
    Poslednji put ažurirao/la jedite_kod_Joa : 30.05.2010. u 23:30

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Не свиђа ми се тај постер - али такође ми се не свиђају ни потези и одлуке СПЦ у вези Космета... смаатрам да су својим чињењем нанели ТЕЖАК УДАРАЦ ЦРКВИ...у шта ћеш имати прилике и сам да се ускоро увериш... последице су катастрофалне.
    Биће последица али далеко више позитивних него негативних.
    Ја се уздам и мерим према Русији. Треба да поступамо исто као и она, а Руси су за екуменски дијалог.
    Немојмо да се правимо паметнији од Руса.

Посебно ми је лоше што они из цркве који подржавају Артемија и он сам су људи ниских моралних вредности оптужени за најгнуснија противбожна дела.

Мито не знам ко је у рпаву, али знам да Артемије који је нападао Слобу и потписивао српску "кривицу" са Албанцима и водао Олбрајтову по Космету, знам да Пахомије оптужен за најгнусније недело и Качавенда који финансира хомосексуалног стрипера - не могу да буду у праву.

Ко је у праву не знам, али они по Божјим и људским нормама - не могу.

Zainteresovan član Патриотис (avatar)
    Učlanjen
    30.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Биће последица али далеко више позитивних него негативних.
    Ја се уздам и мерим према Русији. Треба да поступамо исто као и она, а Руси су за екуменски дијалог.
    Немојмо да се правимо паметнији од Руса.

Посебно ми је лоше што они из цркве који подржавају Артемија и он сам су људи ниских моралних вредности оптужени за најгнуснија противбожна дела.

Мито не знам ко је у рпаву, али знам да Артемије који је нападао Слобу и потписивао српску "кривицу" са Албанцима и водао Олбрајтову по Космету, знам да Пахомије оптужен за најгнусније недело и Качавенда који финансира хомосексуалног стрипера - не могу да буду у праву.

Ко је у праву не знам, али они по Божјим и људским нормама - не могу.
    А шта кажеш да пустимо Русе и да се окренемо ономе што нам о вери говоре
    свети оци? Или ти они нису довољно поуздани,пошто сам виђао да по 100
    коментара оставиш против Артемија,против православља и светоотачких предања
    и углавном си увек ЗА екуменизам. А ја ћу ти казати једну истиниту причу,пошто сам
    50% Грк. У Великој илити Мегисти Лаври на југу Свете Горе се чувају тела двојице
    монаха који су саслужили ту и тамо по коју литургију са Римокатолицима.После
    смрти лица су им се укочила као да гледају у самог ђавола и тела им се нису могла
    растворити у земљи. Иначе,цела Света Гора служи по јулијанском календару и
    сви су више-мање неекуменисти.

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio Патриотис Pogledaj poruku
    А шта кажеш да пустимо Русе и да се окренемо ономе што нам о вери говоре
    свети оци? Или ти они нису довољно поуздани,пошто сам виђао да по 100
    коментара оставиш против Артемија,против православља и светоотачких предања
    и углавном си увек ЗА екуменизам. А ја ћу ти казати једну истиниту причу,пошто сам
    50% Грк. У Великој илити Мегисти Лаври на југу Свете Горе се чувају тела двојице
    монаха који су саслужили ту и тамо по коју литургију са Римокатолицима.После
    смрти лица су им се укочила као да гледају у самог ђавола и тела им се нису могла
    растворити у земљи. Иначе,цела Света Гора служи по јулијанском календару и
    сви су више-мање неекуменисти.
    Довде су нас "свети оци" и довели.
    Раније смо их звали "другови из комитета", читали смо Кардељева сабрана дела а сада трабуњамо о светим оцима.

А да мало погледамо успешне?

Живим у средини где је нормалан суживот са комшијама католицима и протестантима основа свакодневице, где је нормално да ако желиш одеш на неко друго Богослужење да видиш како изгледа и за верске празнике једни другима посећују Бопгослужења.
    То је неопходност за нормалан живот.
    Poslednji put ažurirao/la Alekasandar3 : 31.05.2010. u 00:03

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

А ево шта каже један од првих српских екумениста, свети владика Николај Велимировић:

"Сан о словенској религији"
    Владика говори и потреби уједињења хришћанства и обраћа се Словенима свих Хришћанских вера:

"Докле ће се ситнити велика Божија религија на секте?

Докле ће сектанти разоравати духовну грађевину Божију на земљи и тиме понижавати род људски?

Докле ви не почнете проповедати религију свету.

Докле ће човек од човека бегати у име Божије?

Докле ће малени створ – човек пљувати на светињу брата свог?

Докле ће се мржња једног олтара према другом олтару сматрати за службу Богу?

Докле ће храмови Божији бити испуњени хладним речима и хладним срцима?

Докле ће се људи не без срца и не без памети спасавати од секташке свађе о Богу на острво, које се зове Атеизам?

Дотле докле ви не дођете; докле ви не дођете и не прогласите саборну религију, која ће сабрати, и ујединити и од полу-људи учинити бого-људе.

Људи шапућу о саборности религије, а гласно се препиру о сектама.

Људи се не свађају о Богу, него о рукавицама Божијим.

Људе не дели вера у Бога, но вера у вештице.

Гордост, која долази од уображеног свезнања, исцепкала је и иситнила велику цркву Божију."

http://www.verujem.org/teologija/nikolaj_san_o_slovenskoj_religiji.htm

Elita Konstantin Veliki (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    308

Samo se celije brze dele nego srbi.

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2079

А ево шта каже један од првих српских екумениста, свети владика Николај Велимировић:

"Сан о словенској религији"
    Владика говори и потреби уједињења хришћанства и обраћа се Словенима свих Хришћанских вера:

"Докле ће се ситнити велика Божија религија на секте?

Докле ће сектанти разоравати духовну грађевину Божију на земљи и тиме понижавати род људски?

Докле ви не почнете проповедати религију свету.

Докле ће човек од човека бегати у име Божије?

Докле ће малени створ – човек пљувати на светињу брата свог?

Докле ће се мржња једног олтара према другом олтару сматрати за службу Богу?

Докле ће храмови Божији бити испуњени хладним речима и хладним срцима?

Докле ће се људи не без срца и не без памети спасавати од секташке свађе о Богу на острво, које се зове Атеизам?

Дотле докле ви не дођете; докле ви не дођете и не прогласите саборну религију, која ће сабрати, и ујединити и од полу-људи учинити бого-људе.

Људи шапућу о саборности религије, а гласно се препиру о сектама.

Људи се не свађају о Богу, него о рукавицама Божијим.

Људе не дели вера у Бога, но вера у вештице.

Гордост, која долази од уображеног свезнања, исцепкала је и иситнила велику цркву Божију."

http://www.verujem.org/teologija/nikolaj_san_o_slovenskoj_religiji.htm
    Ацо извини - АЛИ ТИ УОПШТЕ НЕ КАПИРАШ О ЧЕМУ ПИШЕ СВ.ВЛАДИКА НИКОЛАЈ... мислим, стварно, или узми па читај, или немој без везе да га цитираш.

Прво, римокатолици нису секта, а друго ево ти мали детаљ о његовом ставу према Ватикану:

цитат:

POSLE smrti kralja Aleksandra 1934. godine, u unutrašnjem političkom životu Jugoslavije, nastalo je pomeranje ulevo, u kome su razjedinjavajući elementi sve više dolazili do izražaja. Jedan od vrlo krupnih problema, koga je trebalo rešiti, bilo je pitanje zaključivanja Konkordata (međudržavnog ugovora Jugoslavije i Vatikana).
    Iako je to bila želja, i namera kralja Aleksandra, ona nije, iz raznih razloga, mogla biti ostvarena za vreme njegovog života. Vlada Milana Stojadinovića, u saglasnosti sa tadašnjim Namesništvom, potpisala je 25. jula 1935. Konkordat sa Vatikanom.
    Tekst ovog ugovora, brzo je procurio u javnost. Sticao se utisak da je rimokatolička crkva u Jugoslaviji dobila veća prava, povlastice i privilegije od Srpske pravoslavne crkve, koja je bila jedan od ključnih faktora stvaranja nove države Jugoslavije.
    Kampanju protiv Konkordata otvorio je lično patrijarh Varnava, jednim svojim govorom u Sabornoj crkvi u Beogradu.
    Vladika Nikolaj, koji je dugo vremena proveo na rimokatoličkom i protestantskom zapadu, imao je dobre odnose sa mnogobrojnim visokim prelatima Rimokatoličke crkve. Smatrao je, međutim, da Vatikan svojom prozelitskom i unijatskom politikom sputava i ometa dobre odnose rimokatolika sa drugim hrišćanskim crkvama širom sveta. Zato je podržavao napore svih katoličkih crkava u evropskim državama koje su želele, poput anglikanske crkve u Velikoj Britaniji, da se odvoje od Vatikana.
    To je 1915. godine, savetovao i hrvatskim rimokatoličkim sveštenicima u Americi, kada su vođeni razgovori o stvaranju nove države. Smatrao je da prisustvo Vatikana u životu Jugoslavije može biti pogubno.

KRVAVE LITIJE
    KADA je počela konkordska borba, on je uzeo aktivnog učešća u njoj. Čak se može reći da je bio njen predvodnik. Kob trenutka je htela da, iste večeri kada je Konkordat izglasan u Narodnoj skupštini, 23. jula 1937. godine, umre patrijarh Varnava. Sumnjalo se da je otrovan.
    Nikolaj je poveo propagandu protiv Konkordata i borbu širokih razmera. Na svim crkvenim slavama, svečanostima, posebno na saborima priređenim oko pojedinih hramova, kao u Nišu, Gornjem Milanovcu, Valjevu i drugim, on je govorio i oštro napadao Konkordat i njegove pristalice, poslanike i ministre.
    Predsednika vlade Milana Stojadinovića, koji je bio rodom iz Žičke eparhije, isključio je iz Crkve a sa njim sve poslanike i ministre kojima je on bio episkop. U Beogradu je organizovana poznata antikonkordatska litija koju je Stojadinovićeva policija rasturila. Tom prilikom povređen je šabački vladika Simeon Stanković, nekoliko sveštenika i dosta naroda. Ulicom su letele mitre i kamilavke i lila se krv. To je prevršilo čašu i ova borba se pretvorila u svenarodni gnev i otpor.
    Iako je Konkordat u skupštini izglasan tesnom većinom, nikada nije iznesen pred Senat Kraljevine Jguoslavije. Vlada je skinula Konkordat sa dnevnog reda i nije ga više podržavala.

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Ацо извини - АЛИ ТИ УОПШТЕ НЕ КАПИРАШ О ЧЕМУ ПИШЕ СВ.ВЛАДИКА НИКОЛАЈ... мислим, стварно, или узми па читај, или немој без везе да га цитираш.

Прво, римокатолици нису секта, а друго ево ти мали детаљ о његовом ставу према Ватикану:

цитат:

POSLE smrti kralja Aleksandra 1934. godine, u unutrašnjem političkom životu Jugoslavije, nastalo je pomeranje ulevo, u kome su razjedinjavajući elementi sve više dolazili do izražaja. Jedan od vrlo krupnih problema, koga je trebalo rešiti, bilo je pitanje zaključivanja Konkordata (međudržavnog ugovora Jugoslavije i Vatikana).
    Николај је у ово време износио и идеју о уједињењу свих Хришћанских цркава. И од тада се он посебно спријатељио са Англиканском и Епископалном црквом. Такође је у то време помагао и групу наших студената у Оксфорду, где је једно време и предавао.
    Мито био је пионир Екуменизма....
    Имао је стипендију на Ктоличком универзитету.

Zainteresovan član Патриотис (avatar)
    Učlanjen
    30.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Довде су нас "свети оци" и довели.
    Раније смо их звали "другови из комитета", читали смо Кардељева сабрана дела а сада трабуњамо о светим оцима.

А да мало погледамо успешне?

Живим у средини где је нормалан суживот са комшијама католицима и протестантима основа свакодневице, где је нормално да ако желиш одеш на неко друго Богослужење да видиш како изгледа и за верске празнике једни другима посећују Бопгослужења.
    То је неопходност за нормалан живот.
    Ти си класичан пример туристичког верника,ако то могу да назовем тако.
    ''Да видиш како изгледа''???!!! Па ко то још ради? Зашто би ишао из радозналости на
    нечије туђе певушење? Само је православна литургија пут ка Господу у заједници
    са верницима.Остало су све људи који дођу да се угреју,седну на клупицу и уживају
    у оргуљама.
    Друго,свети оци су своја предања писали надахнути Духом Светим,а не зато што
    им је тако''дунуло''.Кардељ и Моше Пијаде су можда комунистички оци,али рекао бих
    пре проклети него свети.Као и Крцун,рецимо.
    Неопходност за нормалан живот јесте да твоје остане твоје,а туђе туђе,а не да делите
    оно што није ни твоје ни туђе него између,па да онда после буде-чији је део био
    већи. То запамти.Никад те неће ценити нико ако ти твоје није довољно.
    А са духовне стране посматрано-била би ти велика грешка да тражиш утеху код
    друговерних.
    Poslednji put ažurirao/la Патриотис : 31.05.2010. u 00:36

Slične teme

1. Patrijarh Irinej blagoslovio RS!
    Autor Alekasandar3 u forumu Politika
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 14.05.2010., 03:58
  2. Njegovi ili Moji ?
    Autor Hexy Bee u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 22.12.2008., 17:00