kako da naucim? ljudi, frka je, pooomazite!

  • Začetnik teme (ne)ozbiljna
  • Datum pokretanja
N

(ne)ozbiljna

Gost
e...ovako, ja bih vas molila da budete tako dobri kao sto ste lepi pa da jednoj maloj (a to sam ja, naravno) kazete kako bi ona da samostalno pocne da se bavi ovom cudnom spravicom, tj. kompom kojom bi volela da ovlada (koliko je to moguce!?) - to u prevodu znaci da imam masinu, zasad manje-vise praznu, silnu zelju i volju da savladam ono sto, cini se, mnogi vec jesu pa se osecam bas jadno (da, dobro ste procitali) jer ispadoh ziva neznalica (pa i jesam!) jer ponesto piskaram u Office-u, posaljem koji mail ili narezem CD i to je sve.

I...sta ja sad da radim da odamaknem s ove mrtve tacke? to je stvarno pocelo da me muci...

Da li literatura - koja!?
Kako ste vi ucili (i ucite), saznajete?
Molim vas, odgovorite!
hvala
 
E kad imas volji zelju sve se da nauciti.
Ako mozes sebe da nateras da ucis iz knjige to ce ti najvise znaciti.
A ako ne onda idi na neki kurs. AKo vec znas da piskaras u office-u, da copy/paste-ujes komotno mozes preskociti osnovni kurs i preci na nesto slozenije i zanimljivije.
Literatura...
Evo sta sam ja citao:
1.Pocetnica za internet - Denis Dzons - To sam uzeo kad sam prvi put ugledao net. Iako je opisana 98 bije problem snaci se.
2.Windows 98 do kraja - Mozes uzeti XP, knjiga je malo podebela ali je i korisna.
3.Onda sam se bacio na hardver pa sam procitao
Unutrasnjost PC-a - Peter Norton i
Resavanje problema, popravka i nadogradnja PC-a do kraja.
Ovo su knjige koje su mi najvise znacile, naravno da sam citao knjige za programe koji su mi bili potrebni tipa Corel, AutoCAD (do duse samo osnove).

Onda pocni da uzimas neki kompjuterski casopis, Mikro, Digital, Svet kompjutera. Ovo ce ti biti potrebno da pratis napredak racunarskih tehnologija.

I konacno probaj da naucis osnove svega pa vidi sta te najvise zanima i cime ces se baviti kasnije i tome se posveti 100%, a u slobodno vreme citaj neke osnove necega sto te zainteresovalo.


Valjda sam pomogao.
 
Ja licno, nisam nikad ni jednu knjigu koristio. Uvek sam experimentisao, kliktao, gledao, koristio F1, pitao nekog...Vremenom ti sve postane rutina, logika cista....
Moj savet ti je da NE ODLAZIS ninakakav pocetni kurs koriscenja racunara jer ces puci pare a sve to sto tamo "naucish" i ovako bi naucila experimentisanjem...Ali izbor je tvoj.
Mozes slobodno da uzmesh one knjige Windows za pocetnike. Nekad je te knjige bilo za 98, pa mislim da je ima i za XP (predpostavljam da ti je XP instaliran) Prelistao sam jednom tu knjigu, i bila je jako lepo napisana, tj onako za debile (kako ja kazem) korak po korak sto je u principu JAKO dobro.
Blago tebi, sto bih ja voleo da sam na tvome mestu i da nista ne znam, pa da sve ide iz pocetka...:)
 
Agent Orange:
Blago tebi, sto bih ja voleo da sam na tvome mestu i da nista ne znam, pa da sve ide iz pocetka...:)
Eeeeee i to su bili dani.
Kako sam bio happy kad sam dobio igricu na nekakvoj disketi, dodjem kuci i ne znam kako da pokrenem.
Onda trci nazad da mi covek objasni kako da pokrenem to sto ima na disketi.
Pa kad mi nije bilo jasno kako neku sliku da ubacim u Word.
Kako sad sve to izgleda smesno.
I sto se tice knjiga, nikako ne uzimaj za pocetnike one Windows za 7 dana, samo te zaglupljuju i nateraju te da imas veoma visoko misljenje o sebi, odnosno pomislis da znas mnogo vise no sto zaista znas :lol: :lol: :lol: .
Mada i vecia biblija su takve, tako da obavezno trebva preskociti prvih 200-300 strana.
 
Ja sam znao nesto. Da instaliram, pokrenem, iskljucim pravilno racunar i po neku sitnicu.
Ali najjace je to sto nisam bio zadovoljan sa tadasnjih ultrahyper brzih 766 mhz, tj bio sam u fazonu "nije to to, ne sljaka ovo kako bi trebalo" pa sam nakon sto je lik otishao, instalirao UT, picio malo, i onda reshio da "pogledam ja zasto to nije to"......i oborio sistem.
Lik mi poklonio CD ROM jer sam ga u rekordnom roku zvao zbog oborenog sistema,a to je bilo nekih 6 sati nakon sto je on otishao od mene... :twisted:
NalepnicaPotpis.jpg
 
Osnovno je da ljudi koji danas nesto znaju o racunarima nisu krenuli sa stupidnog pc-ja nego,recimo,od zx/c64 preko amige 500/1200 do prvih pc racunara...
Kursevi su naveci shit u univerzumu,knjige nesto manji a najbolje je imati veliku volju i jednog do dva ortaka koji se razumeju a koji su voljni da pomognu.E onda uz experimentisanje i zvanje ortaka kad bas zagusti sve lagano leze na svoje mesto...
Bdw,zaboravi na gore navedene racunare jer bi to SADA bilo gubljenje vremena...
 
cages:
Osnovno je da ljudi koji danas nesto znaju o racunarima nisu krenuli sa stupidnog pc-ja nego,recimo,od zx/c64 preko amige 500/1200 do prvih pc racunara...
Kursevi su naveci * u univerzumu,knjige nesto manji a najbolje je imati veliku volju i jednog do dva ortaka koji se razumeju a koji su voljni da pomognu.E onda uz experimentisanje i zvanje ortaka kad bas zagusti sve lagano leze na svoje mesto...
Bdw,zaboravi na gore navedene racunare jer bi to SADA bilo gubljenje vremena...
Gresis i to silno gresis.
Ako je neko bio toliko uporan i mnogo ucio njemu nije problem da dosta toga savlada i za 2-3 godine.
Kursevi uglavnom jesu sr@nje, mada se nekad da utrefiti i dobar.
Dok ce ti najsire znanje pruziti knjiga i samo onaj ko veze s vezom nema moze tvrditi suprotno (priovome ne mislim na one naucite za 7 dana).
Reci mi da li je lakse nesto uraditi kada to procitas iz knjige i uradis ili kad tri dana lupas glavu ponavljajuci ono sto znas da bi kasnije nazvao ortaka da ti to kaze?
 
jagodica:
zavisi ako ti treba za posao onda mozhda kursevi i nisu loshi jer te brzo uvedu u nesto
svako je razlichit??


Izvini ali ti kursevi su samo za dranje ovaca. Imam par drugarica iz unutrasnjosti koje su dale po 100 evrica da nesto nauce i gle cuda stvarno su naucile. Naucile su da upale kompjuter, da upale word, da ugase word i da ugase kompjuter.

Mislis li da ako kazes da si zavrsila osnovni kurs da ce poslodavac da pomisli "a u ova sigurno dobro barata sa kompom" ?
 
Hackers:
Izvini ali ti kursevi su samo za dranje ovaca. Imam par drugarica iz unutrasnjosti koje su dale po 100 evrica da nesto nauce i gle cuda stvarno su naucile. Naucile su da upale kompjuter, da upale word, da ugase word i da ugase kompjuter.

Mislis li da ako kazes da si zavrsila osnovni kurs da ce poslodavac da pomisli "a u ova sigurno dobro barata sa kompom" ?
Ja opet ponavljam.
Pocetni kursevi i knjige za "neupucene" su sr@nje i za dranje novca.
Umesto da uzmes knjigu za neupucene ti uzmes bibliju pa citaj ono sto ti treba, a ako te zainteresuje ti nastavi.

Kurs isto tako, ne treba ici kod svakoga.
Ako znas sta tebi treba i sta zelis da naucis onda je lako naci odgovarajuci kurs.
 
Jedan ortak je otishao na kurs iz office-a i napakovao je prilichno dobro znanje, ali je vec imao malo iskustva sa racunarima i winom (copy/past/kuckanje). Tada je chak i on meni pokazivao neke stvarchice koje ja nisam nikad ni isprobavao. Ali, posle godinu dana od kursa, on nije otvorio office mozda ni 2 puta, pa ne zna chak ni kako da importuje sliku! Poenta je u tome da ako vec neshto i znash, morash cesto da budesh u dodiru sa time, kako ne bi i to zaboravio.
 
Кулиража:
cages:
Osnovno je da ljudi koji danas nesto znaju o racunarima nisu krenuli sa stupidnog pc-ja nego,recimo,od zx/c64 preko amige 500/1200 do prvih pc racunara...
Kursevi su naveci * u univerzumu,knjige nesto manji a najbolje je imati veliku volju i jednog do dva ortaka koji se razumeju a koji su voljni da pomognu.E onda uz experimentisanje i zvanje ortaka kad bas zagusti sve lagano leze na svoje mesto...
Bdw,zaboravi na gore navedene racunare jer bi to SADA bilo gubljenje vremena...
Gresis i to silno gresis.
Ako je neko bio toliko uporan i mnogo ucio njemu nije problem da dosta toga savlada i za 2-3 godine.
Kursevi uglavnom jesu sr@nje, mada se nekad da utrefiti i dobar.
Dok ce ti najsire znanje pruziti knjiga i samo onaj ko veze s vezom nema moze tvrditi suprotno (priovome ne mislim na one naucite za 7 dana).
Reci mi da li je lakse nesto uraditi kada to procitas iz knjige i uradis ili kad tri dana lupas glavu ponavljajuci ono sto znas da bi kasnije nazvao ortaka da ti to kaze?
Ima istine u tome sto pricas ali:ona je pitala za,cini mi se,osnovno (za pocetak) snalazenje sa kompom.Znaci ako mene zanima kako da koristim virtual cd ili daemon tools sigurno necu o tome traziti knjige nego cu da pokusam sam da se snadjem a ako ne ide onda cu zvati ortaka.Ne?Da...
 
cages:
Ima istine u tome sto pricas ali:ona je pitala za,cini mi se,osnovno (za pocetak) snalazenje sa kompom.Znaci ako mene zanima kako da koristim virtual cd ili daemon tools sigurno necu o tome traziti knjige nego cu da pokusam sam da se snadjem a ako ne ide onda cu zvati ortaka.Ne?Da...
A to, OK.
Ja sam iz njenog posta skontao da zeli da se bavi donekle profesionalno ili bar da joj to bude neko drugo zanimanje pa sam zato preporucio 'tesku' literaturu.
A 'provaljivanje' programa ipak je bolje kako ti kazes.
Jednostavno klikci na sve i svasta pa ces skontati, ako je neki komplikovan uzmi knjigu od 100kinti i nauci osnove, a dalje opet snalazenje.
 
Mislim da vi odoste u sirinu... racunar je za mene pre sveg alatka, samim tim od mog interesovanja zavisi sta cu uciti... osnovno je da upoznas osnovne stvari vezane za operativni sistem koji ti je instaliran i da savladas neki od file managera... a tek onda se raspitas koji od programa bi tebi bio interesantan (ponavljam da to zavisi od coveka do coveka, vazno je cime se bavis, sta te interesuje)... I jos jedna stvar, sto vise ucis to ces kontati koliko zapravo malo znas! :shock:
 
Serijski_Ubica:
Jedan ortak je otishao na kurs iz office-a i napakovao je prilichno dobro znanje, ali je vec imao malo iskustva sa racunarima i winom (copy/past/kuckanje). Tada je chak i on meni pokazivao neke stvarchice koje ja nisam nikad ni isprobavao. Ali, posle godinu dana od kursa, on nije otvorio office mozda ni 2 puta, pa ne zna chak ni kako da importuje sliku! Poenta je u tome da ako vec neshto i znash, morash cesto da budesh u dodiru sa time, kako ne bi i to zaboravio.

Ja sam 2,5 god. radila u jednoj skolici racunara i svega sam se nagledala... Meni je najlakse da nesto naucim kada mi neko strucan (bar bi trebalo tako da bude) sazvace neku osnovu a ja dalje nastavim da se rvem sa ostatkom, na zalost ljudi kontaju da ce za 100 EURa izaci sa kursa kao majstori kojima racunar "jede iz ruke" :roll:
Dobiju mozda i previse informacija za kratko vreme, al' kad bi preveli kompjutersku pismenost sa pismenoscu kojoj su nas ucili u prvom osnovne, tamo ih uce kosim, pravim, debelim i tankim linijama, malim i velikim slovima, a niko od njih ne pravi Ivu Andrica... to zavisi na dalje od njih samih! :wink:
 
Nadam se da cu uspeti da vam pomognem. Na sajmu knjiga na standu Unirexa (hala 1 centralni deo)mozete pogledati/kupiti najnoviji multimedijalni prirucnik na CD-u "Racunarstvo na dlanu" koji sadrzi predavanja iz 15 oblasti: hardver, windows XP, Word XP, Excel Xp, Outlook Express, PowerPoint, Corel Draw i Photo Paint 12, Narezivanje Cd-ova, Front Page Xp, Objavljivanje internet prezentacija, MathCad i Paint u sveukupnom trajanju od 12h i 40 min. Jedino sto vam je potrebno je najmanje Pentium 2 racunari i operativni sistem Windows 2000 ili Xp. Cena Cd-a je samo 350 dinara(za vreme sajma inace ce biti 450). Posle sajma bi trebao da se nadje na velikom brou prodajnih mesta(najpre u centru). Za razliku od ostalih slicnih kurseva mnogo je opsezniji (ne pise da ima 20 lekcija, a lekcije su kratka predavanja od po 2 do 3 minuta), kvalitetniji i moze biti koristan kako pocetnicima tako i naporednijim korisnicima.
 

Back
Top