Bolovi u ledjima već 3 meseca

Joan

Obećava
Poruka
69
Evo o čemu se radi 3. Marta me je uhvatio Išijas.

Bolovi su u celim leđima od vratnog dela duž kičmenog stuba, u lumbalnom i karličnom predelu. U jutarnjim časovima se dobro osećam da bi već oko 10h počeli jači bolovi koji bi do podneva dostigli kulminaciju, bolovi se ”šetaju”, nekada je to više u predelu vrata i “ubija u mali mozak” ili se širi u ruku, ili je u pitanju karlični deo i noge. Nikakvi lekovi protiv bolova pa čak ni inekcije nisu pomogli. Mišići su mi konstantno nategnuti i pokretljivost je bolna i ograničena.

Evo šta je do sada obavljeno:

Ambulanta fizikalne medecine

IZVEŠTAJ

Nalaz: Subj. Bolovi u kičmi, duž celog k.s., od krsta, sa irad. Prema vratno delu. Obj. Ispravljena C lordoza, bolna pok, ograničena. Kifoskoliza th/11. Dex.c.bolna antefleksija trupa. Th: Movalis tab. Po potrebi. Ind. Je UZ0,7W/cm2NX/ na b. m.r. Dorsalis. Kontrola posle V th.

Dijagnoze: Cervicalgia M542
Dorsalgia M54

(specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije)
Dana 20. 04. 2010.

Kontrolni pregled nisam mogla da obavim pošto je Doktorica na bolovanju do daljnjeg.
Dakle imala sam ultrazvuk 10 dana po 5 mim. Osetila sam minimalna poboljšanja prolaznog karaktera. Zbog dugog čekanja kod zakazivanja odlučila sam da odem privatno, pa evo i nalaz:

PRIVATNA OPŠTA BOLNICA

Iznad dvadeset godina (sada imam 44) povremeno bolove duž kičmenog stuba koji su se pojačali poslednjih 6 godina. Aktuelno pogoršanje unazad tri meseca kada nakon podizanja tereta javlja se bol u krsnom delu sa širenjem u desnu burinu.

St loc et funct: Posturalni disbalans sa desnostranom skolizom Th dela. Pokreti C i LS dela redukovani u sagitalnoj ravni, rotacije uz bol. Palpatrona bolnost duž C i LS dela. Napetost pvm C TH dela, uz bol u gornjoj Walleovoj tački za n. Ischiadiscus. Lasseque negativan, refleksi na GE i DE simetrični, Adson pozitivan obostrano. U Rombergu stabilna, BW negativan.

Dg: Sy vertebrale chronica pp lumbale
TOS bill
Lumboischialgia lat dex inc.

Th: Mydocalm tbl 150 mgr 1+0+1, 10 dana
Alfa D3 naredna dva meseca 1x1

Indikovana je fiz terapija, kontrola nakon toga.

Dr fizikalne medicine i rehabilitacije
Datum: 19.05.2010.




RTG SNIMCI C I L-S KIČME

Nalaz: Masivniji, ušiljeni i rubno sklerotični proc. Uncinausi postoje na VC6, a diskretni na VC4. Na VC5-VC6 je uži.
Postoji foramen arcuale atlantis.

Sinistrokonoveksna skolioza L kičme.
Lumbalna hiperlordoza.
Svi IV prostori L kičme su održani.

Dr. Radiolog
Dana: 27.05.2010.

Terapije se sastoje iz 20min magnet, 15min elektro-lumbalni deo, 15min elektro-vratni deo, 15min ultrazvuk-vratni deo i vežbe. Do sada je prošlo 7 od 10 tretmana poboljšanja su opet minimalna, već sledećeg dana u prepodnevnim satima opet dolazi do kulminacije bola.


Postala sam već očajna, ovo zaista već jako dugo traje i jako puno košta.

Da li da probam sa Akupunkturom ili nešto drugo,

U nadi da će te mi odgovoriti,

S Poštovanjem
Joan
 
Ne mogu da verujem da vas je toliko pročitalo i da niko nema nikakav odgovor!!!

Sa terapijama sam završila, svaki dan radim vežbe, bolovi su malo popustili, ali su još uvek svakodnevno prisutni :(

Zar niko nema nikakav svet, slična iskustva???
 
Pozdrav, sad sam video slučajno vaša post na sajtu... Imam sličan problem i 42god. Torakalnolumbalna skolioza sa krivinama 45/50stepeni sa spondilolistezom na L5/S1 gradus I/II. Imam bolove u donjem delu leđa svaki dan, a najviše na strani krivine - tačnije stalni spazam levog lumbalnog mišića. Probao sam sve moguće tablete i fizikalnu terapiju i radim vežbe svaki dan ali bolovi su i dalje tu... Imam zakazan prijem u Banjicu sledeći mesec kod dr.Milinkovića da odradim neke korektivne testove pa ako budem dobar kandidat - spinal fusion surgery...nema druge...
Moj savet - ne gubi vreme idi na Banjicu za savet...
 
Pozdrav, sad sam video slučajno vaša post na sajtu... Imam sličan problem i 42god. Torakalnolumbalna skolioza sa krivinama 45/50stepeni sa spondilolistezom na L5/S1 gradus I/II. Imam bolove u donjem delu leđa svaki dan, a najviše na strani krivine - tačnije stalni spazam levog lumbalnog mišića. Probao sam sve moguće tablete i fizikalnu terapiju i radim vežbe svaki dan ali bolovi su i dalje tu... Imam zakazan prijem u Banjicu sledeći mesec kod dr.Milinkovića da odradim neke korektivne testove pa ako budem dobar kandidat - spinal fusion surgeryspinal fusion surgery...nema druge...
Moj savet - ne gubi vreme idi na Banjicu za savet...
What is spinal fusion surgery?
 
Ako ovo jos uvek traje od 2010.godine nije dobro odradjena dijagnostika,nisu dobro koncipirane vezbe,elektroterapije je bilo dosta ali ne vidim analgetski laser (izvinjavam se ako sam previdela).
Predlazem:
1.Feldenkrais -integracija pokreta i smanjenje bola
2.Kinesiotaping za smanjenje bola.
3.analgetski laser po bolnim tackama
4.vezbe po McKenzi-u na svaka 3 sata.
5.Analiza aktivnosti svakodnevnog zivota i njihova korekcija i ..... da vas Bog vidi.Pozdrav
 
da li je dobro raditi istezanje kao zgibove,da se visi o vratilo ili sl?
Trazi da ti neko pokaže Reganove vežbe,odlichne su meni pomazu ali moraju da se rade svaki dan...i da vratilo je dobro da malo visish,otp.jedan minut i svako drugo istezanje koga se setish ali sve radish lagano bez zurbe i koliko motesh da izdrzish nishta na silu,a kasnije kad se malo odglavish broj vežbi povećash:bye:
 
Trazi da ti neko pokaže Reganove vežbe,odlichne su meni pomazu ali moraju da se rade svaki dan...i da vratilo je dobro da malo visish,otp.jedan minut i svako drugo istezanje koga se setish ali sve radish lagano bez zurbe i koliko motesh da izdrzish nishta na silu,a kasnije kad se malo odglavish broj vežbi povećash:bye:

Reganove vezbe se vise ne praktikuju vec potpuno individualan pristup,tj za svakog pacijenta se pravi poseban program.Pozdrav
 
Nisam znala da se vishe ne praktikuju,moguce je da su meni za moje probleme(okoshtavanje lumbalnog dela i vratne kichme)to prepisali kao pomocnu metodu...inache sam koristila i ultra zvuk,mogu reci da ima dejstvo ali kratkotrajno tako da vezbe ostadoshe kao prava stvar jer mi zaista posle njih bude bolje ali kao shto rekoh moraju stalno da se rade...povremeno visim na vratilu poshto ga moj muz ima zakachenog iznad vrata i to je to do daljnjeg,pozzzz
 
da li je dobro raditi istezanje kao zgibove,da se visi o vratilo ili sl?

Jeste o.k. ali najbolje je ovo:
Iskorači jednom nogom napred (oko 1m) i onda se nagni napred, da te zabole mišići u zadnjem dijelu noge i tako stoj.
Tako polako razteži mišiće noge i leđa i broj do 10.
Onda radi isto to i sa drugom nogom.
Sve lagano,

Kad hodaš maši rukama i ne hodaj kao kolac već neka se kičma kreće levo desno kao da se ljuljaš.

Vidjećeš, posle prve vježbe, osjetićeš olakšanje.

I još nešto - lezi na trbuh, bez jastuka a pod stopala postavi jastuk.
Tako rasteretiš kičmu.
Plivanje sa stilom žaba vrlo dobro pomaže.
 
Jeste o.k. ali najbolje je ovo:
Iskorači jednom nogom napred (oko 1m) i onda se nagni napred, da te zabole mišići u zadnjem dijelu noge i tako stoj.
Tako polako razteži mišiće noge i leđa i broj do 10.
Onda radi isto to i sa drugom nogom.
Sve lagano,

Kad hodaš maši rukama i ne hodaj kao kolac već neka se kičma kreće levo desno kao da se ljuljaš.

Vidjećeš, posle prve vježbe, osjetićeš olakšanje.

I još nešto - lezi na trbuh, bez jastuka a pod stopala postavi jastuk.
Tako rasteretiš kičmu.
Plivanje sa stilom žaba vrlo dobro pomaže.

Hvala Moracanine i svima na savetu... Mnogo je bolje i navikao sam na vezbe da sam sugav ako ne odradim..
 
"Odglavio sam se"posle terapija i vezbi mnogo je bolje ali sad povremeno imam bolove u preponama da li zbog istezanja (visim gde god stignem) ili se to reflektuje bol od ledja u tom delu? Nije nepodnosljivo ali ume da se pojaca koliko da ne budem miran,jedne noci me protresla kao groznica i bol u preponama izuzetan cak i povisena T ,mislim da je bio neki virus ali da li su bolovi id kicme ili je nesto drugo?:think:
 
LEČENJE bolova u ledjima:Kad se prvi put pojave ili kad nastane pogoršanje potrebno je hlađenje,kad ne boli potrebno je grejanje.Mirovanje i dugo šetanje je zabranjeno.Potrebno je hodati 100 puta po 30 metara.Kičma ne voli sedenje,dugo hodanje i dizanje tereta.Postoji još mnogo toga šta treba uraditi da bi podigli prag za bol (napr.morate biti psihički smireni,bez straha,obavezno aerobne vežbe zdravim delom tela itd).Lečenje kod fizijatra obavezno.Bol se efikasno leči u prvih 15 dana od pojave,kasnije sve teže i teže.
 

Back
Top