Kinofobija - mit ili stvarnost

ti bre mikro sve vreme kao da tvrdis da losi ljudi koji su puni mrznje i bezobrazluka ne postoje i da su samo vlasnici pasa krivi za sve

zasto neko ko nema psa treba da ima veca prava od nekoga ko ima psa?

ako pas ide mirno pored mene imam ista prava da idem ulicom kao i neki baksuz koji mrzi ceo svet i kome svasta nesto smeta
i kraj price
to sto nekome smeta samo postojanje mog psa koji nikoga ne ugrozava,to je njegov/njen problem a ne moj


evo moja drugarica koja je imala psa godinama,kaze meni jednom nesto u fazonu kao,kod nje u kraju ima neki veliki pas,lokalni
i stalno je tu i kao to je problem jer ona eto,ide iz prodavnice sa kesama i sa malim detetom
i ja je pitam jel opasan pas...jel napada? sta radi
ona kaze ne napada,ali je eto tu i njoj smeta sto je tu
a uopste ne pravi probleme
pa cekaj na sta to lici?
isto je i sa onima kojima smetaju vlasnicki psi zato sto,eto,postoje

ko da meni ne smeta svasta nesto ,pa nista...ko sam ja da sve prilagodjavam sebi?
ae sada da pobijemo sve paukove zato sto ih ja ne volim i smetaju mi kada ih vidim...
i jel zgazim pauka kada ga vidim? ne
zato sto ne voilim da se izivljavam...

nisam sebicna i samoziva i svesna sam da se svet ne vrti oko mene i mojih zelja

Postoje... itekako postoje. Al s kojim pravom da se bunim protiv nesavesnih vozača ako ja prolazim na crveno? Sećaš li se kad smo diskutovali zimus da moja kuja ne prestaje da laje po celu noć...koji bi ja argument imao da se bunim da je neko iz komšiluka došao da se svađa. Ili da nisam uspeo da rešim problem, da mi nedajbože otruje psa.
Samo kažem da nismo sami na svetu...urbana naselja su pravljena za sve ljude i pre svega za ljude. Mi koji imamo pse ili koji čuvamo ulične, imamo obavezu da razmišljamo i o onima koji nemaju i ne vole pse.
 
Postoje... itekako postoje. Al s kojim pravom da se bunim protiv nesavesnih vozača ako ja prolazim na crveno? Sećaš li se kad smo diskutovali zimus da moja kuja ne prestaje da laje po celu noć...koji bi ja argument imao da se bunim da je neko iz komšiluka došao da se svađa. Ili da nisam uspeo da rešim problem, da mi nedajbože otruje psa.
Samo kažem da nismo sami na svetu...urbana naselja su pravljena za sve ljude i pre svega za ljude. Mi koji imamo pse ili koji čuvamo ulične, imamo obavezu da razmišljamo i o onima koji nemaju i ne vole pse.

istina + pravila tj. zakoni nisu nerazumni i postoje da bismo
lakse rijesili probleme...
jer probleme ne rjesavamo tako sto trujemo jedni druge vec tako
sto se dogovorimo...kao ljudi
 
Zakon o javnom redu i miru, čl 17(http://arhiva.mup.gov.rs/domino/zakoni.nsf/Zakon o javnom redu i miru.pdf )vrlo nedefinisano kaže da je u pitanju prekršaj. A kad nešto nije dobro definisano tu nastupaju naši čuvari zakona da rastumače. Evo jednog primera http://blog.b92.net/text/2701/Policija htela da mi privede kcerku - siri dalje!/?start=100

Da, taj član zakona omogućava da se kazni zlostavljač. On je postojao i pre člana u krivičnom zakonu.

Ne radi se tu o tome da nešto nije dobro defnisano, već o samovolji ljudi koji ga sprovode i zaštiti koju oni imaju pri tome. Sistem ih štiti. Kad bi ih jednom neko lupio po nosu što prepadaju mirne gradjane sa smešnim psima ne bi više ispunjavali normu na taj način.

Moju poznanicu su redovno presretali u noćnoj šetnji sa nemačkim ovčarom i zapisivali je. Bilo je očigledno da to rade kad im treba da ispune normu. Toliko se puta pojavila kod sudije za prekršaje da je više nije pitao koji je put nego je sam pisao potreban broj da ne bi došlo do oduzimanja psa. Jadnik je u to vreme već bio star (jedva je hodao i to se videlo, i pored toga su je zapisivali) da je ubrzo i uginuo, tako da se ta priča tako završila.
 
Da, taj član zakona omogućava da se kazni zlostavljač. On je postojao i pre člana u krivičnom zakonu.

Ne radi se tu o tome da nešto nije dobro defnisano, već o samovolji ljudi koji ga sprovode i zaštiti koju oni imaju pri tome. Sistem ih štiti. Kad bi ih jednom neko lupio po nosu što prepadaju mirne gradjane sa smešnim psima ne bi više ispunjavali normu na taj način.

Moju poznanicu su redovno presretali u noćnoj šetnji sa nemačkim ovčarom i zapisivali je. Bilo je očigledno da to rade kad im treba da ispune normu. Toliko se puta pojavila kod sudije za prekršaje da je više nije pitao koji je put nego je sam pisao potreban broj da ne bi došlo do oduzimanja psa. Jadnik je u to vreme već bio star (jedva je hodao i to se videlo, i pored toga su je zapisivali) da je ubrzo i uginuo, tako da se ta priča tako završila.

Jel i saobraćajci mogu da pišu te prijave? Pre neki dan sam imao utisak da hoće da stanu...baš su nas odgledali. Nego beše neka gužva u saobraćaju...
 
Uz dužno poštovanje, ne mogu da se složim. Ako tražimo da se zakon poštuje u slučajevima kad nama odgovara, nekorektno je ne poštovati ga kad nam ne odgovara. Zakon je tu jasan i na nama nije da procenjujemo da li je zakonodavac pogrešio. Možda vlasnik i zna kako će njegov pas reagovati, ali drugi ljudi ne znaju. Zato i dolazimo u ovakve situacije.
Ja, konkretno, svog psa uvek držim na povodcu ali svesno kršim zakon jer joj ne stavljam korpu. Kad me jednom odrape nekom kaznom, opametiću se. A znam da je korpa potpuno nepotrebma jer pas na povodcu je već dovoljna sigurnost za prolaznike. Ali kad čujem komentar nekog usput, da šetam psa bez korpe...uopšte se ne vređam. Čovek ima potpuno pravo da reaguje.

Čovek nema potpuno pravo da reaguje jer ga ništa nije ugrozilo. To što tvoj pas nema korpu dotičnog čoveka nije ugrozilo. Šta je tom čoveku dalo dozvolu da komentariše i da se obraća bilo kome? Njegov sopstveni primitivizam i mišljenje koje ima o ljudima koji imaju životinje - da su to budale na koje svako ima pravo da istresa svoje frustracije. Zašto? Zato što je to do juče bila politika nadležnih prema vlasnicima pasa, a posebno prema napuštenim životinjama.

Ovde ima puno mladih koji verovatno misle da preterujem jer nemaju dugogodišnje iskustvo u šetanju. Ja ga imam i tvrdim da se sve svodi na ovo što sam rekla + gadjenje. To je nešto što je takodje aktuelno. Koliko puta, kad se neko povuče i skloni da sačeka da prodjem, kažem ne plašite se, a dotični odgovara : ma ne, ne plašim se, nego mi je gadno da me dodirne.
 
Postoje... itekako postoje. Al s kojim pravom da se bunim protiv nesavesnih vozača ako ja prolazim na crveno? Sećaš li se kad smo diskutovali zimus da moja kuja ne prestaje da laje po celu noć...koji bi ja argument imao da se bunim da je neko iz komšiluka došao da se svađa. Ili da nisam uspeo da rešim problem, da mi nedajbože otruje psa.
Samo kažem da nismo sami na svetu...urbana naselja su pravljena za sve ljude i pre svega za ljude. Mi koji imamo pse ili koji čuvamo ulične, imamo obavezu da razmišljamo i o onima koji nemaju i ne vole pse.

Nemoj da mešaš lončiće, to nije ono o čemu pričamo. To što je tvoja kuja lajala po celu noć jeste nešto što nekom može da smeta i što si ti morao da rešiš, kao što i jesi. I naravno da ne bi imao nikakav argument da se oko toga svadjaš. Ali, nemoj mi reći da bi neko imao pravo da ti zbog toga otruje psa.

Naravno da nismo sami, ali nemamo obavezu da razmišljamo o onima koji ne vole pse. Naša obaveza je da razmišljamo o tome da naš pas nikog ne ugrozi, a to što neko ne voli pse je njegova lična stvar i nas ne treba da se tiče. Očito je da se to ne razume pravilno. Ljudi koji ne vole pse sebi svašta dozvoljavaju - da onima koji vole svašta kažu, da im se uopšte obrate. To što ideš ulicom ili parkom sa psom daće dozvolu svakom primitivcu da ti se obrati i kaže ti nešto neprimereno. To nije u redu i dokle god ljudi budu mislili da to jeste u redu, dotle će biti problema.

Čudo je kako svi "strahovi" nestanu kad je vlasnik psa neka javna ličnost, a da ne pričam o onim momcima 3x3 što šetaju pitove, njima niko ništa ne govori.
 
Nemoj da mešaš lončiće, to nije ono o čemu pričamo. To što je tvoja kuja lajala po celu noć jeste nešto što nekom može da smeta i što si ti morao da rešiš, kao što i jesi. I naravno da ne bi imao nikakav argument da se oko toga svadjaš. Ali, nemoj mi reći da bi neko imao pravo da ti zbog toga otruje psa.

Naravno da nismo sami, ali nemamo obavezu da razmišljamo o onima koji ne vole pse. Naša obaveza je da razmišljamo o tome da naš pas nikog ne ugrozi, a to što neko ne voli pse je njegova lična stvar i nas ne treba da se tiče. Očito je da se to ne razume pravilno. Ljudi koji ne vole pse sebi svašta dozvoljavaju - da onima koji vole svašta kažu, da im se uopšte obrate. To što ideš ulicom ili parkom sa psom daće dozvolu svakom primitivcu da ti se obrati i kaže ti nešto neprimereno. To nije u redu i dokle god ljudi budu mislili da to jeste u redu, dotle će biti problema.

Čudo je kako svi "strahovi" nestanu kad je vlasnik psa neka javna ličnost, a da ne pričam o onim momcima 3x3 što šetaju pitove, njima niko ništa ne govori.

:) Pa ne bi imao pravo al trovači to i ne rade javno. Bolje da ja ne rizikujem nekog komšiju koji misli da je u pravu...ili nedaj bože da ga zateknem na delu
 
Jel i saobraćajci mogu da pišu te prijave? Pre neki dan sam imao utisak da hoće da stanu...baš su nas odgledali. Nego beše neka gužva u saobraćaju...

Pa i oni su policajci. Pogledaj Službeni glasnik od 21. novembra 2005. br. 101, član 4:
..........
U članu 17. reči: "do 500 novih dinara" zamenjuju se rečima: "do 20.000 dinara".
...........

Poslednje izmene pre toga vršene su 1994. godine, baš je usaglašen sa stvarnošću. Za svaki slučaj obesi korpicu kuci oko vrata, ili stavi u džep.
 
Apsolutno se slazem sa Marsupilami.Ukoliko moji psi ne ugrozavaju nikog a ne bi bili pod mojim starateljstvom da je tako,nikome ne daje za pravo da mi zabranjuje da setam zato sto njemu psi smetaju.Dosta dugo su psi placali ceh ljudi koji bi da se izivljavaju i tretiraju ljude koji vole i imaju pse kao gradjane nizeg reda.
Staratelji i uopste ljudi koji vode racuna o ulicnim psima najvise koristi donose upravo tim sitnim dusama kojima smeta sve pa i psi.Kad je strah odnosno stvarno kinofobija u pitanju postoji nacin da se ona resi,ali je lakse skinuti krivicu sa sebe i instistirati na tome da drugi resavaju njihove strahove tako sto ce miroljubivim psima stavljati korpe.A sto se tice ovih sto im sveta apsolutno sve pa i psi stvarno me ne zanimaju.Ja necu dozvoliti da bilo koji pas za koga ja odgovaram napadne bilo koga ali nemam nameru da dozvoljavam izivljavanje i izmisljanje gluposti kojom ce opravdati sto njima smeta sto psi uopste postoje.
 
Bas pre neki dan prolazila sam sa drugaricom podzemnim prolazom na Novom Beogradu u pratnji dva psa, kojima sam staratelj, i zaprepastila se kada sam ugledala zenu koja se krije iza deteta u panici da ce joj psi, koji je pri tom nisu ni pogledali, ne znam sta uraditi.
Dalje putem zapazila sam reakcije ljudi i primetila da se ljudi zaprepaste kad vide pse kao da vide tigrove. Naglasicu da su psi mali rastom i da nikada u zivotu nisu ni na koga zalajali a doticne ljude ni pogledali. Posto su mi poznata i stanja straha kao i ponasanje pasa zanima me sta vi mislite, da li osoba sama treba da preuzme odgovornost da se sama resi svoje kinofobije ili prosto ima prava da histerise i tera pse samo zato sto nema dovoljno hrabrosti da se suoci sa samom sobom? I zanima me da li mislite da su mediji doprineli strahu od psa, u globalu kao zivotinje, kod ljudi?

wtf??? bolje je pitanje da li vlasnici pasa imaju pravo da izadju u setnju sa svojim ljubimcima i onda ih puste sa lanca da rade sta hoce, i prave direktnu opasnost prolaznicima.
 
wtf??? bolje je pitanje da li vlasnici pasa imaju pravo da izadju u setnju sa svojim ljubimcima i onda ih puste sa lanca da rade sta hoce, i prave direktnu opasnost prolaznicima.

Ogromnu većinu pasa prolaznici savršeno ne interesuju, a to što su ponekad i pušteni sa povodnika je posledica toga što retko gde postoje ograđeni, odvojeni parkovi samo za pse i njihovo istrčavanje. Ljudi koji stvarno pate od fobije su svesni da im ona otežava život i preduzeće nešto da olakšaju sebi funkcionisanje, ostali su jednostavno bezobrazni.
 
wtf??? bolje je pitanje da li vlasnici pasa imaju pravo da izadju u setnju sa svojim ljubimcima i onda ih puste sa lanca da rade sta hoce, i prave direktnu opasnost prolaznicima.

pa sad...
1. moj pas nije "na lancu"...prosto, bilo bi mi tesko da vukljam par kilograma
zeljeza sa sobom...
2. kad je pustena s povoca pustena je tamo gdje je to dozvoljeno (da, postoji i znakitj....mogu ga i fotkati pa okaciti) ali realno - takvih je povrsina premalo
3. ni tada ne radi "sta hoce" vec ono sto joj kazem i sto je naucena;
sklanja se od velikih grupa ljudi, biciklista...i gleda "svoja posla"...igra se s drugim psima i slicno...
4. ovakvi psi su...vecina i za tebe ili bilo kojeg drugog prolaznika ne predstavljaju nikakvu opasnost
 
wtf??? bolje je pitanje da li vlasnici pasa imaju pravo da izadju u setnju sa svojim ljubimcima i onda ih puste sa lanca da rade sta hoce, i prave direktnu opasnost prolaznicima.

Kao sto rece Marsupilami, kada pises na temi trebalo bi prvo da procitas sta je do tada napisano i o cemu se disktovalo. Ali to nije uvek slucaj...

Prvo ne razumem ovo wtf, daleko od toga da ne znam sta znaci, ali vidim da je naslov teme kod tebe izazvao zaprepascenje u najmanju ruku.

Pitanje koje ti postavljas nema veze sa ovom temom jer mi ovde ne govorimo o tome da li neko ima pravo na ovo ili ono, odnosno, ljudi imaju prava da pate od bilo kinofobije ali imaju i obavezu na prvom mestu prema sebi da tu fobiju rese, a potom i prema drugima jer niko nije duzan da ispasta zbog njihovog problema. A da ne govorim o bezobrazluku i privlacenju paznje onih koji glume strah od pasa da bi postigli "nesto" samo njima znano.
Odgovorni treba da budu vlasnici pasa, sa tim se slazem, ali pas pusten sa povoca nije direktna opasnost.

Ovakvih pitanja je bilo prilicno na temi bas zbog toga sto se tema ne cita, znaci - procitaj temu.
 
Odgovorni treba da budu vlasnici pasa, sa tim se slazem, ali pas pusten sa povoca nije direktna opasnost.

А ко гарантује да је тако? Власник? Ок...
А шта ако пас жељан игре, или му из неког другог разлога буде занимљив пролазник, па га појури, заскочи итд...а баш тај пролазник не воли/плаши се паса? :think:
 
А ко гарантује да је тако? Власник? Ок...
А шта ако пас жељан игре, или му из неког другог разлога буде занимљив пролазник, па га појури, заскочи итд...а баш тај пролазник не воли/плаши се паса? :think:

a ko meni i mom psu...garantuje da taj prolaznik nije neki manijak koji
ne voli ni ljude, ni zivotinje?
ocu rec...za sta stvarno imas garanciju u zivotu? :confused:
 
А ко гарантује да је тако? Власник? Ок...
А шта ако пас жељан игре, или му из неког другог разлога буде занимљив пролазник, па га појури, заскочи итд...а баш тај пролазник не воли/плаши се паса? :think:

To po tebi predstavlja direktnu opasnost? Zasto mene treba da interesuje da li ti (doduse za tebe je vec poznato da pse mrzis) volis pse ili ne volis?Zbog toga moj pas treba da bude na povodcu?! Mene ne interesuje sta ti ili bilo ko drugi voli ili ne voli ukoliko te pas ne ugrozava sta ti o njemu i meni kao vlasniku mislis je samo tvoj problem...
 
А ко гарантује да је тако? Власник? Ок...
А шта ако пас жељан игре, или му из неког другог разлога буде занимљив пролазник, па га појури, заскочи итд...а баш тај пролазник не воли/плаши се паса? :think:

Da, vlasnik odgovara za ponašanje svog psa i garantuje da on neće nikom ništa neprimereno učiniti. Zašto se stalno ponavlja to "a šta ako ..., pas uradi ovo ili ono ..." Pa neće uraditi jer će biti sprečen da uradi ili neće uraditi zato što to jednostavno ne radi. Nije važno koji je od ova dva razloga u pitanju - važno je da će vlasnik uraditi šta je do njega da sve bude pod kontrolom.

Ako će sad komentar u nastavku biti u smislu da se tako nešto dešava, onda je odgovor da se u svakoj oblasti života dešavaju incidenti. Ne bi trebalo nikome dati dozvolu za nošenje oružja jer se pri čišćenju može desiti da opali. O limenim ljubimcima da i ne govorimo. Činjenica je da mrzitelje posebno iritiraju psi. Ljudi se mnogo manje iznerviraju kad ih neko "iseče" sa kolima nego kad mu u susret ide pas. Zanimljivo.
 
To po tebi predstavlja direktnu opasnost? Zasto mene treba da interesuje da li ti (doduse za tebe je vec poznato da pse mrzis) volis pse ili ne volis?Zbog toga moj pas treba da bude na povodcu?! Mene ne interesuje sta ti ili bilo ko drugi voli ili ne voli ukoliko te pas ne ugrozava sta ti o njemu i meni kao vlasniku mislis je samo tvoj problem...

Ако ово не поткрепиш аргументима, мојом писаном изјавом, носићеш репутацију лажова.

Уколико пас не направи ниакав проблем, онда је у реду, али ја сам питао шта ако се деси...? Дакле, ако знаш одговор реци, ако не, немој ми одговарати питањима и својим предрасудама ми качити неке особине.
 
Da, vlasnik odgovara za ponašanje svog psa i garantuje da on neće nikom ništa neprimereno učiniti. Zašto se stalno ponavlja to "a šta ako ..., pas uradi ovo ili ono ..." Pa neće uraditi jer će biti sprečen da uradi ili neće uraditi zato što to jednostavno ne radi. Nije važno koji je od ova dva razloga u pitanju - važno je da će vlasnik uraditi šta je do njega da sve bude pod kontrolom.

Ako će sad komentar u nastavku biti u smislu da se tako nešto dešava, onda je odgovor da se u svakoj oblasti života dešavaju incidenti. Ne bi trebalo nikome dati dozvolu za nošenje oružja jer se pri čišćenju može desiti da opali. O limenim ljubimcima da i ne govorimo. Činjenica je da mrzitelje posebno iritiraju psi. Ljudi se mnogo manje iznerviraju kad ih neko "iseče" sa kolima nego kad mu u susret ide pas. Zanimljivo.

Зато што има разлога да се постави питање "шта ако..." јер има већ много случаја из којих произилази ово питање. Најновији случај напада на дете је постављен на Хроници.
Ако сам добро разумео, ово такође треба препустити случају, јер се инциденти догађају у свим сферама живота? Нисам сагласан са тим. Ове ствари можемо предупредити, али тешко то иде због оних који су сву своју љубав упутили животињама(тј псима), па су их ставили у равноправни положај са људима. Више пута је доказано да пси и људи не могу заједно слободно шетати улицама, јер су угрожени и једни и други.

А што се тиче иритације, је немам дозирану љубав према животињама. Апсолутно ми све исте. Не волим их мање или више зато што носе јаја, служе за ражањ или као кућни љубимац.
 
Poslednja izmena:

Back
Top