Другарица Јованка

SURbel

Buduća legenda
Poruka
36.557
Гледасте ли вечерас (као) документарац о другарици Јованки (Броз) на РТС1?

Кажем "као", јер какав је то документарац када није саслушана и њена страна...

Мене само занима где су нестали сви ти досијеи, ко је и на који начин био угрожен њима толико да скроз обесправи ту жену и покупи сва документа и мемоаре?
Да ли се могло назрети из тих докумената и оно што се десило деведесетих и ко је све то припремао?
Да ли је Тито заиста умро 1980. или су га већ "смакли" убрзо пошто су га одвојили од његовог чувара - Јованке?

Такође ме занима и шта је са Тилетовим наслеђем за које у овој емисији тврде да је вредно више десетина милиона евра!

Много питања а нигде одговора... хоћемо ли икад сазнати истину?
Јер, и кад поумиру главни актери тога времена - ту су њихови наследници...
 
Гледасте ли вечерас (као) документарац о другарици Јованки (Броз) на РТС1?

Кажем "као", јер какав је то документарац када није саслушана и њена страна...

Мене само занима где су нестали сви ти досијеи, ко је и на који начин био угрожен њима толико да скроз обесправи ту жену и покупи сва документа и мемоаре?
Да ли се могло назрети из тих докумената и оно што се десило деведесетих и ко је све то припремао?
Да ли је Тито заиста умро 1980. или су га већ "смакли" убрзо пошто су га одвојили од његовог чувара - Јованке?

Такође ме занима и шта је са Тилетовим наслеђем за које у овој емисији тврде да је вредно више десетина милиона евра!

Много питања а нигде одговора... хоћемо ли икад сазнати истину?
Јер, и кад поумиру главни актери тога времена - ту су њихови наследници...

Нисам гледао... али у принципу не постоји савршени злочин, тако да верујем да ће истина испливати кад-тад... МНОГО ТОГА МИ НЕ ЗНАМО...
 
Овај пост сам већ поставила у Кафани, али ме баш занима ваше мишљење - о улози Јованке Броз и њеном утицају на целокупну политичку сцену и догађања у СФРЈ, до Титове смрти (а и после).
 
Тито је задњих година живота био излапео и блентав, а и годинама пре тога су за њега мислили други јер сам више није био у стању да уради ништа. Јованка се ту вероватно многима мешала у посао, кварила ко зна чије интересе, наговарала чичу на ово или оно... и зато су је скрајнули још за живота маторог, а после је узели на зуб и изгазили је и набили негде да ћути.

Бандитски обрачуни. Те приче се понављају у свакој комунистичкој држави, где другови функционери редом увек попију робију, метак или у најбољем случају неко овакво неформално изгнанство и на разне начине настрадају од дојучерашњих другова а не од неких тамо фиктивних непријатеља.
 
Овај пост сам већ поставила у Кафани, али ме баш занима ваше мишљење - о улози Јованке Броз и њеном утицају на целокупну политичку сцену и догађања у СФРЈ, до Титове смрти (а и после).

Чуо сам више различитих прича... од оне да је још ондашњим растурачима СФРЈ она сметала(Устав 1974.) - па до оне да је имала велики утицај на маторог па су јој ови други сместили...
 
Тито је задњих година живота био излапео и блентав, а и годинама пре тога су за њега мислили други јер сам више није био у стању да уради ништа. Јованка се ту вероватно многима мешала у посао, кварила ко зна чије интересе, наговарала чичу на ово или оно... и зато су је скрајнули још за живота маторог, а после је узели на зуб и изгазили је и набили негде да ћути.

Бандитски обрачуни. Те приче се понављају у свакој комунистичкој држави, где другови функционери редом увек попију робију, метак или у најбољем случају неко овакво неформално изгнанство и на разне начине настрадају од дојучерашњих другова а не од неких тамо фиктивних непријатеља.

zaboravila sam na emisiju :dash:

I meni se čini da je bilo baš ovako.
 
Istina se obično sazna tek kad oni kojima je stalo do iste, ne budu više među živima.
Baš mi je žao da nisam gledala, nisam ni znala za tu emisiju, ima li reprize?

Не знам да ли има репризе, али ево где можете да погледате тај видео:

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1121/Видео/714748/Другарица+Јованка.html

Надам се да су ставили цео видео, да није само реклама... (нисам стигла да проверим)
 
Чуо сам више различитих прича... од оне да је још ондашњим растурачима СФРЈ она сметала(Устав 1974.) - па до оне да је имала велики утицај на маторог па су јој ови други сместили...

Да, преко тога су само овлаш прешли (тек споменули и то не овако дефинисано) у овој емисији.
 
Тито је задњих година живота био излапео и блентав, а и годинама пре тога су за њега мислили други јер сам више није био у стању да уради ништа. Јованка се ту вероватно многима мешала у посао, кварила ко зна чије интересе, наговарала чичу на ово или оно... и зато су је скрајнули још за живота маторог, а после је узели на зуб и изгазили је и набили негде да ћути.

Бандитски обрачуни. Те приче се понављају у свакој комунистичкој држави, где другови функционери редом увек попију робију, метак или у најбољем случају неко овакво неформално изгнанство и на разне начине настрадају од дојучерашњих другова а не од неких тамо фиктивних непријатеља.

У филму су показали и УДБАин документ где су закључили да је параноична и опасна.

Није разјашњено како су се тачно и због чега разишли Јованка и Броз. Нити ко је имао највише користи од тога.

Уствари су само отворили брдо питања...
 
Ја сам заборавио да гледам, а штиклирао сам био да обавезно гледам Јованку, пих..
О њеном утицају знају они из најближег окружења, двоје-троје људи, а колале су разне приче од тога да су је поставили Руси, до тога да је радила за војну безбедност; ко зна шта је од тога истина, али полако ће да се одмотава клупко, онолико колико се буду важније ствари око нас дешавале да нам мало, као и увек, одврате пажњу. А интересовање је велико, ма којој идеологији да припадамо.
Не знам кад је тачно умро Тито, али о томе имам једну анегдоту иако сам био јако мали.
Мамина другарица је годину дана пре Титине смрти била у Либији и, у једном разговору је 6. месеци пре његове смрти, из неба рекла мојој мајци у да су тамо вести јавиле да је Тито умро :lol:
Надамо се да ћемо једном сазнати ко је био тај човек, кад је умро и кад је рођен су маргинални подаци...
 




Pre dve godine, obećao je kako će iz korena promeniti Srbiju; danas bi Srbija sve dala da je ostavi onakvom kakvu je zatekao. Pre dve godine, sa govornice je pretio kao prorok, a njima su se dupeta ledila dok su se pitali da li je mislio na njih; danas ih poziva na patriotizam, a njihova dupeta, ako se još lede, svejedno se ne lede od njega.




Pre dve godine, njegovi su bi sve dali da su mogli da ga čitaju između redova; danas im je dosta što im strane diplomate kažu da ništa važno nije mislio ni u redovima. Pre dve godine, i oni koji ga nisu voleli znali su da je nepobediv; danas se i oni koji ga vole pitaju da li bi bio bolji Toma, čovek koji je izgubio sve izbore na kojima se u životu pojavio.

Zato je današnji Borisov status, jače od bilo čega drugog, ilustrovao njegov javni poziv tajkunima na ekonomski patriotizam. Mogao je da ih pozove i na transcendentalnu meditaciju, jednako bi se potresli umesto što će, kada budu prodavali svoje posrnule firme, to ipak izvesti preko poreskih rajeva na Kipru i Devičanskim ostrvima. I taj javni poziv, koji je Boris izgovorio dva puta, što će reći da mu je stalo, pa ga je drugi put potkovao i pretnjom da će zadužiti vladu da ih zakonima prisili da porez od prodaje uplate zemlji koja ih je napravila bogatim pokazao je kako je, dve godine kasnije, od njegove snage malo šta ostalo. Zašto?

Zato što bi svaki jaki predsednik ovog sveta, da je hteo ono što od tajkuna hoće Boris, najpre još jednom odgledao Kopolinog „Kuma“ ili pročitao neku od Putinovih biografija. Potom bi pozvao nekog od naših kiparskih bogataša i na sastanku od tri minuta celih pet ga gledao u oči dok mu saopštava svoju želju. Ujutro bi po tog istog tajkuna poslao neku kockastu fizionomiju sa legitimacijom kao vrata koji bi mu uručio kartu za Kipar. Ne bi prošlo ni 24 sata, a na letovima za Kipar bila bi gužva kao u Sajgonu.

Umesto toga, Boris ih je pozvao javno i rekao bih da ni sam nije znao da li je time hteo da ih izvrgne moralnom sudu, na šta su oni, poznato je, jako osetljivi, ili je samo hteo da pokaže Srbiji kako on, eto, hoće najbolje za nju, ali ga ove pijavice ne slušaju. I šta je onda mogao da očekuje nego da tajkuni ćute čekajući da ga prođe kao što ga je svaki put prošlo, a da ga Mlađa Dinkić javno opomene da to što on hoće nije ni po zakonu, a nije ni evropski. I da taj isti Mlađa, koji se seća koliko je truda i straha onomad potrošio da provali šta je Boris hteo da kaže između redova, ceo dan prima čestitke i zahvalnost tajkuna što je svoju oštru sablju okrvavio umesto njih.
 
Lepo reče jedan od učesnika (čini mi se Joška Broz), Jovanka je bila kolateralna šteta. Partijskog jednoumlja, vlastoljublja, poltronstva, kvazipatriotizma, nadyebavanja tajnih službi i svih ostalih bolesti sklepane Jugoslavije od kojih je krepala, sa sve bratskim narodima i narodnostima, uz krv i barut.

Jovanka je imala sreću što su je ostavili u životu. Ako se to uopšte može nazvati životom.
 
Овај пост сам већ поставила у Кафани, али ме баш занима ваше мишљење - о улози Јованке Броз и њеном утицају на целокупну политичку сцену и догађања у СФРЈ, до Титове смрти (а и после).

ako uporedim outicaj dame sa cvetom u kosi na slobu, i uticaj jovanke na tita, onda je 1 : 10 u korist cvetica.... illi cak i vise
 
Што да није живот? Добила је вилу на коришћење, прима неку апанажу... реално, боље јој је него 95% пензионера у Србији.

Ne znam detalje, gde živi, od čega živi i to. Bilo je nešto po medijima da zimi čak nije imala ni grejanje, tako nešto. Prvenstveno sam mislila sam na izolaciju. Ko zna, možda je njoj i dobro, a mi ne znamo. Ćuti Džoana ko zalivena.
 
ma jovanka je bila klasična pozerka

Da je Jovanka bila obicna pozerka, ne bi bila tako strogo kaznjena i ruzno kaznjena. Smakli bi je i tu bi bio kraj. ONA JE TEZE OSUDJENA..

Da li vi uvidjate jedan interesantan detalj: Jovanka je jos za vreme Tita bila kaznjena....Posle Tita su se promenuli brojni predsednici predsednistava, promenuo se Sloba, Tadic....ali NI JEDAN Jovanku nije pomilovao!? Cak ni u propagandne svrhe...

KAKO TO? :eek:

Znaci, DA NI JEDAN OD NJIH nije bio IZNAD SILE koja je Jovanku osudila na dozivotnu robiju.....:think:
 

Back
Top