Angažovana poezija - Balašević
Prikazujem rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Angažovana poezija - Balašević

Zainteresovan član Molly Bloom (avatar)
    Učlanjen
    18.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Post Angažovana poezija - Balašević

Kada se odvoje čiste ljubavne pesme i one koje predstavljaju vedre himne životu (vesele, idilične pesme, pesme o mladosti, ženidbi i sličnim temama, koje odišu opštom harmonijom - upravo onom harmonijom koja u najboljim Balaševićevim pesmama jeste i može da bude jedino predmet čežnje, jer koliko god mi težili da živimo u skladu sa svetom, taj svet je nepopravljivo iskvaren, pa se osećanja Balaševićevih lirskih junaka kreću u širokom rasponu - od savršene ljubavi, upućene voljenoj ženi, porodici, prirodi i opštoj dobroti u ljudima, pa sve do potpunog razočaranja u ljudski rod i mizantropije) primetićemo da je Balaševićeva poezija u celini angažovana...

Dalje na:
    http://www.interpretacije.com/2010/05/ore-balasevic-pesnik-pacifizma.html
    Interpretacije.com
    Interpretacije, eseji, kritike i prikazi klasičnih dela književnosti

Elita Moderna Pevacica (avatar)
    Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    191

Podrazumevano Re: Angažovana poezija - Balašević

Generalno, ne volim angazovanu umetnost, osim ako se ne slazem sa idejom, koja se reklamira. Balaseviceve pesme, muzika i uopste stvaralstvo mi se ne svidjaju. Neki prijatelji iz Vojvodine su mi rekli, da je to zato sto nisam "zivela u ravnici" (misleci na Vojvodinu). Vremenom, kako sam upoznavala mentalitet Vojvodjana, pocela sam da ga shvatam. To mi je dovoljno. Samo sam shvatila sta hoce da kaze. Ne vidim njega kao umetnika, vec pre kao stvaraoca, a stvaralac je i moj komsija Peka, koji veoma lepo smirgla zardjalu bravariju.
    Ja kazem istinu i niko mi ne veruje. A sta da lazem...?
    Ceterum censeo Russiam esse delendam.

Beban, napolje!

Poznat
    Učlanjen
    19.09.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    66
    Reputaciona moć
    0

Smešno, ali slažem se.

Od umetnosti se, u svakom slučaju, pravi prevelika misterija.

I ja bih Balaševića pre nazvala stvaraocem.

A umetnikom i majstora poslastičara.

Zainteresovan član MisliM_StvaRnO (avatar)
    Učlanjen
    12.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Moderna Pevacica Pogledaj poruku
    Generalno, ne volim angazovanu umetnost, osim ako se ne slazem sa idejom, koja se reklamira. Balaseviceve pesme, muzika i uopste stvaralstvo mi se ne svidjaju. Neki prijatelji iz Vojvodine su mi rekli, da je to zato sto nisam "zivela u ravnici" (misleci na Vojvodinu). Vremenom, kako sam upoznavala mentalitet Vojvodjana, pocela sam da ga shvatam. To mi je dovoljno. Samo sam shvatila sta hoce da kaze. Ne vidim njega kao umetnika, vec pre kao stvaraoca, a stvaralac je i moj komsija Peka, koji veoma lepo smirgla zardjalu bravariju.
    Sta je po tebi onda umetnost.Koja je tvoja definicija umetnost?

Poznat
    Učlanjen
    19.09.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    66
    Reputaciona moć
    0

Premda nije meni upućeno. Ali zagolicalo mi nepce.

Da parafraziram jednu koju sam prestala poštovati: najveći deo ljudi zamišlja umetnika na vrhu planine, sa sjajem u očima, zavijorenim šalom i veličanstvenim zalaskom sunca za leđima. Ne znaju da inspiracija može doći i dok sediš na wc šolji, ili nad tiganjom.

Umetnost je stvaralaštvo. Kreativni nemir kreativnog čoveka koji mora rađati čak i ako nema matericu, ili ima jalovu. Ali, slažeš li ciglu na ciglu; izvlačiš šnitove, izrađuješ marcipanske praščiće ili veneš nad delom za budućeg Nobela - u svojoj biti nema naročite razlike.

Možda se radi tek o potrebi.

Poznat
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    158

Balašević je nesumnjivo darovit čovek, darovit i literarno i muzički i za izvođačke umetnosti. A nadrenost se prepoznaje čime god da se čovek bavi. Leni fon Rifenštal je snimala filmove u kojima je glorifikovala nacizam i Hitlera, pa je to danas ipak nezaobilan stepenik u istroiji kinematografije.

Tako i Balašević. On prepozna ono što bi publici moglo da se svidi, da ima prođu, i onda jaše na tome, ali ume lepo da jaše. To je radio i dok je pevao Računajte na nas, i Triput sam video Tita, i kad je ismevao Šiptare, i kad se folirao da ostavlja muziku, i kad je izigravao enfant terrible-a komunizma, i kad je bio u svojoj antiratnoj fazi, i kad se bacio na vojvođanski trip, On je estradna pojava pre svega i legitimno je što radi ono što može da proda.

E, stvari postaju zloćudne onda kada, a to on radi, pokušava da proda svoj šou kao nešto što je izvan samog šou-biznisa, kao neku političku ili metafizičku istinu koju je on pozvan da saopšti. Na primer: priča kako je bio mudar i strepeo od rata još sredinom 80-ih, kada je pevao Samo rata da ne bude.

A ustvari to je polufolirantska pesma protiv atomskog rata, napisana u vreme kada je cela planeta strepela od toga. Šta je Balašević hteo da kaže, vidi se i po spotu za tu pesmu koji je bio prepun scena nekih nuklearnih strahota.

A onda je počeo rat u Jugoslaviji i Balašević je proglasio sebe za mudraca.

U tom smislu veoma su mi sumnjive te priče "treba živeti u ravnici da bi se razumeo Balašević". Ako smo razumeli Tolstoja, a nismo Rusi, valjda ćemo i sa Balaševićem da izađemo na kraj. To je ustvari samo pritajeno autonomaštvo, kao poslednje utočište kojem gleda da pribegne Balašević da bi kupio publiku, jer se već istrošio, i provaljen je.
    "Весма бо трудно Славјан от заматорелих мнениј отвратити."

Učlanjen
    12.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Ja se ne slazem sa ovim nikako.

Drevna Kornjača sanja* (avatar)
    Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    167
    Reputaciona moć
    171

.. to što se balašević nekome ne sviđa .. ne znači da on nije umetnik ..
    .. to samo znači da taj neko ne mari za umetnost .. naročito ..
    Čim neko pokuša da mi se uvuče u dupe, ja pomislim da ima neke zadnje namere...

Zainteresovan član Molly Bloom (avatar)
    Učlanjen
    18.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

dooobro...a da slučajno nije neko pročitao tekst?
    Interpretacije.com
    Interpretacije, eseji, kritike i prikazi klasičnih dela književnosti

Poznat
    Učlanjen
    19.09.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    66
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Molly Bloom Pogledaj poruku
    dooobro...a da slučajno nije neko pročitao tekst?

U pravu si.

Ali šta ono beše pitanje? Da li se slažemo sa teorijom o angažovanom Balaševiću?

Da, naravno. Iz sopstvenog ugla govoreći. Pretpostaviću, čak, da je umetnost (stvaralaštvo?) inače angažovana.

Zato mi nije najjasnije iz kojeg razloga izdvojiti naročito njega. Da li je Balaševićevo angažovanje diskutabilno? Je li o tome reč?

Poznat
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    158

Kad malo bolje razmislim, nije tako mnogio njegovih pesama koje su angažovane, a i koje jesu, prilično površno. Na svu sreću.

Koje od njegovih angažovanih pesama ostaju upamćene? Neko će sad reći Ne lomite mi bagrenje, ali to je pesma koja potpuno funkcioniše i van određenog političkog konteksta.

Priča o Balaševićevoj angažovanosti je zbog njegove govornih pasaža na koncertima. I zbog nejgovih intervjua gde on, naravno, ima potrebu da se dopadne publici. Ta želja za dopadanjem se potcenjuje kod ljudi koji su vezani za šou-biznis, a zapravo je potpuno prirodna. I kada je preterana, preti da upropasti čoveka.
    "Весма бо трудно Славјан от заматорелих мнениј отвратити."

Aktivan član tuzna_malla (avatar)
    Učlanjen
    12.06.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    49

Like it..
    http://www.youtube.com/watch?v=VI94AsuvUUA

Ističe se Salle Buddha (avatar)
    Učlanjen
    27.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Meni je njegovo stvaralastvo jako blisko. Od pesama, knjiga, do kratkih prica i stoseva koje prica na sceni. Kakav je kao covek, da li se slihta ovima ili onima apsolutno me ne zanima... ali je kao umetnik za 80 % pesnika koje sam citao - klasa. Sopstvenik je sjajnog stila, fantasticno barata metaforama, i potrebno je ipak malo emocionalne inteligencije da bi se shvatilo sta zeli da kaze u svom opusu. Pun gas za Balasa!
    "Imaj smelosti da budesh razuman." Emanuel Kant.

Učlanjen
    12.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Salle Buddha Pogledaj poruku
    Meni je njegovo stvaralastvo jako blisko. Od pesama, knjiga, do kratkih prica i stoseva koje prica na sceni. Kakav je kao covek, da li se slihta ovima ili onima apsolutno me ne zanima... ali je kao umetnik za 80 % pesnika koje sam citao - klasa. Sopstvenik je sjajnog stila, fantasticno barata metaforama, i potrebno je ipak malo emocionalne inteligencije da bi se shvatilo sta zeli da kaze u svom opusu. Pun gas za Balasa!

Početnik
    Učlanjen
    13.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Procitao sam sve njegove romane, a pesme znam napamet (skoro sve) i mislim da je ipak Balasevic veliki umetnik...Na njegovim metaforama i kazivanjima bi cak pozavideli i nasi klasici. Apsolutno je trenutno jedan od najjacih pesnika u Srbiji.

Slične teme

1. Taj romanticni Balasevic
    Autor Lilu u forumu Romantika
    Odgovora: 3824
    Poslednja poruka: 11.12.2017., 17:37
  2. DJORDJE BALASEVIC
    Autor zagor u forumu Muzika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 25.09.2017., 09:20
  3. Balašević
    Autor taca_paca u forumu Književnost
    Odgovora: 9