Starozavetne pouke

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.534
U starom zavetu ima puno izvestaja iz kojih mozemo izvuci pouku...

Evo najpre jedan izvestaj o Tamari i Amnonu...

2 Samuilova 13 Amnon i Tamara...

1 A potom se dogodi: Avesalom sin Davidov imaše lepu sestru po imenu Tamaru, i zamilova je Amnon ( zaljubio se u nju ), sin Davidov. 2 I tužaše Amnon tako da se razbole radi Tamare sestre svoje; jer beše devojka, te se Amnonu činjaše teško da joj učini šta. 3 A imaše Amnon prijatelja, kome ime beše Jonadav sin Same brata Davidovog; i Jonadav beše vrlo domišljat. 4 I reče mu: Što se tako sušiš, carev sine, od dana na dan? Ne bi li mi kazao? A Amnon mu reče: Ljubim Tamaru sestru Avesaloma brata svog. 5 Tada mu reče Jonadav: Lezi u postelju svoju, i učini se bolestan; pa kad dođe otac tvoj da te vidi, ti mu reci: Neka dođe Tamara sestra moja da me nahrani, i da zgotovi pred mojim očima jelo da gledam, i iz njene ruke da jedem. 6 I Amnon leže i učini se bolestan; i kad dođe car da ga vidi, reče Amnon caru: Neka dođe Tamara sestra moja i zgotovi preda mnom dva jelca da jedem iz njene ruke. 7 Tada David posla k Tamari kući, i poruči joj: Idi u kuću brata svog Amnona i zgotovi mu jelo. 8 I Tamara otide u kuću brata svog Amnona, i on ležaše; i uze brašna i zamesi i zgotovi jelo pred njim i skuva. 9 Potom uze tavicu i izruči preda nj; ali Amnon ne hte jesti, nego reče: Kažite neka iziđu svi koji su kod mene. I iziđoše svi. 10 Tada reče Amnon Tamari: Donesi to jelo u klet da jedem iz tvoje ruke. I Tamara uze jelo što beše zgotovila, i donese Amnonu bratu svom u klet. 11 A kad mu pruži da jede, on je uhvati i reče joj: Hodi, lezi sa mnom, sestro moja! 12 A ona mu reče: Ne, brate, nemoj me osramotiti, jer se tako ne radi u Izrailju, ne čini to bezumlje. 13 Kuda bih ja sa sramotom svojom? A ti bi bio kao koji od najgorih ljudi u Izrailju. Nego govori caru; on me neće tebi odreći. 14 Ali je on ne hte poslušati, nego savladavši je osramoti je i obleža je. 15 A posle omrze na nju Amnon veoma, te mržnja kojom mržaše na nju beše veća od ljubavi kojom je pre ljubljaše. I reče joj Amnon: Ustani, odlazi. 16 A ona mu reče: To će biti veće zlo od onog koje si mi učinio što me teraš. Ali je on ne hte poslušati.

sta ucimo iz ovog izvestaja...
 
U starom zavetu ima puno izvestaja iz kojih mozemo izvuci pouku...

2 Samuilova 13 Amnon i Tamara...

sta ucimo iz ovog izvestaja...

Amon je bio jedan sebican i bezosecajan pokvarenjak, da je imao makar zrnce ljubavi prema njoj ne bi mogao da joj to ucini. Nije sex doprineo do kasnije njegove potpune nepodnosljivosti prema njoj, vec je to bila njegova sebicnost i bezosecajnost.

I Tamara kaze - "Nego govori caru; on me neće tebi odreći." Znaci, iako su bili rodjaci ako bi bila prava ljubav medju njima niko ne bi imao nista protiv da zive zajedno. A na kraju Tamata jos rece - "To će biti veće zlo od onog koje si mi učinio što me teraš." To sto ju je kasnije oterao je bilo najvece zlo u celoj prici, da ju nije oterao verovatno bi se cela prica zavrsila daleko manje dramaticnije.

Naravoucenije - Ljubav i osecanja na prvom mestu, a uz iskrenu ljubav dobar sex svakako nece izostati.

:)
 
Amon je bio jedan sebican i bezosecajan pokvarenjak, da je imao makar zrnce ljubavi prema njoj ne bi mogao da joj to ucini. Nije sex doprineo do kasnije njegove potpune nepodnosljivosti prema njoj, vec je to bila njegova sebicnost i bezosecajnost.

I Tamara kaze - "Nego govori caru; on me neće tebi odreći." Znaci, iako su bili rodjaci ako bi bila prava ljubav medju njima niko ne bi imao nista protiv da zive zajedno. A na kraju Tamata jos rece - "To će biti veće zlo od onog koje si mi učinio što me teraš." To sto ju je kasnije oterao je bilo najvece zlo u celoj prici, da ju nije oterao verovatno bi se cela prica zavrsila daleko manje dramaticnije.

Naravoucenije - Ljubav i osecanja na prvom mestu, a uz iskrenu ljubav dobar sex svakako nece izostati.

:)

Da, Amnon je bio sebican i bezosecajan...
Iako je bio zaljubljen u nju on ju je silovao :confused: a nakon toga mu se zgadila i oterao ju je..
Stvarno grozna licnost...

Takodje danas mnogi iz sebicnih motiva rade lose stvari...

Naravoucenije, nista ne znaci sto vam neko kaze da je zaljubljen u vas...
Dela govore vise od reci...
Iz Sebicnosti covek moze uciniti mnoga zla dela...
 
Amon je bio jedan sebican i bezosecajan pokvarenjak, da je imao makar zrnce ljubavi prema njoj ne bi mogao da joj to ucini. Nije sex doprineo do kasnije njegove potpune nepodnosljivosti prema njoj, vec je to bila njegova sebicnost i bezosecajnost.

I Tamara kaze - "Nego govori caru; on me neće tebi odreći." Znaci, iako su bili rodjaci ako bi bila prava ljubav medju njima niko ne bi imao nista protiv da zive zajedno. A na kraju Tamata jos rece - "To će biti veće zlo od onog koje si mi učinio što me teraš." To sto ju je kasnije oterao je bilo najvece zlo u celoj prici, da ju nije oterao verovatno bi se cela prica zavrsila daleko manje dramaticnije.

Naravoucenije - Ljubav i osecanja na prvom mestu, a uz iskrenu ljubav dobar sex svakako nece izostati.

:)

A brat i sestra incest???
 
Da, zaljubljenost je vise vezana za seksualnu zelju vise nego sto ima veze sa ljubavlju...
Mada je moguce da zaljubljenost preraste u ljubav...

Kad sam imao 6 godina vec sam se zaljubio po usi, jos par godina napred nisam imao pojma sta je to sex.
Privlacnost izaziva sexualnu zelju, ne mora posotjati ni 1% zaljubljenosti a neodoljivost moze da prodje granicu od 100% neodoljiv, zaljubljenost naprotiv inhibira sexualnu zelju, zaljubljenost jeste sebicna, no nikako sexualno agresivna. Ocigledno je da nisi nikad bila ludo zaljubljena. :)
 
Kad sam imao 6 godina vec sam se zaljubio po usi, jos par godina napred nisam imao pojma sta je to sex.
Privlacnost izaziva sexualnu zelju, ne mora posotjati ni 1% zaljubljenosti a neodoljivost moze da prodje granicu od 100% neodoljiv, zaljubljenost naprotiv inhibira sexualnu zelju, zaljubljenost jeste sebicna, no nikako sexualno agresivna. Ocigledno je da nisi nikad bila ludo zaljubljena. :)

A sta je to biti ludo zaljubljen... :lol:
Ocigledno da nisam, ludo, bila sam samo zaljubljena...

Bitno da je zaljubljenost vezana za zelju i ego... :)
 
Bog je u pocetku dozvoljavao brakove medju rodjacima, jer su ljudi bili blize savrsenstvu...\
Kasnije je zabranio brak do 4 kolena u srodstvu...



17 Ako netko uzme za ženu sestru svoju od očeve ili materine strane i ako su oboje općili među se, to je sramota! Imaju se usmrtiti pred očima svojih zemljaka! On je oskvrnio sestru svoju pa ima krivnju svoju ispaštati,
LEV ZAKONIK GL 20

19 Sa sestrom oca svojega ili matere svoje ne smiješ općiti, jer takav oskvrni svoje vlastito meso; oni imaju krivnju svoju ispaštati
LEV ZAKONIK 20



22 Proklet, tko sagriješi sa sestrom svojom, kćerju oca svojega ili matere svoje! I sav narod neka odgovori: Amen!
PON ZAKON 27



1 Još zapovjedi Gospod Mojsiju:
2 Govori sinovima Izraelovim ovo: Ja sam Gospod, Bog vaš.
3 Ne smijete činiti, što se čini u zemlji egipatskoj, gdje ste prebivali, niti što se čini u zemlji kanaanskoj, kamo ću vas voditi; po uredbama njihovim ne smijete živjeti!
4 Nego vršite zapovijedi moje i živite hodite po uredbama mojim. Ja sam Gospod, Bog vaš.
5 Zato držite zakone i zapovijedi moje; tko ih vrši imat će po njima život. Ja sam Gospod!
6 Nitko ne smije nepošteno općiti s rođacima svojim po krvi. Ja sam Gospod!
7 S ocem svojim i s materom svojom ne smiješ nepošteno općiti! Ona je mati tvoja; ne smiješ je obeščastiti! Ne otkrivaj golotinje njezine!
8 Sa ženom oca svojega ne smiješ nepošteno općiti! Obeščastio bi oca svojega!
9 Sa sestrom svojom, kćerju oca svojega ili kćerju matere svoje, bila rođena u kući ili izvan kuće, ne smiješ nepošteno općiti! Ne otkrivaj golotinje njezine!

LEV ZAKONIK 18
 
Poslednja izmena od moderatora:
Osima ako Jehova kaze drugacije:

2. Господ поче говорити Осији, рече Господ Осији: Иди, ожени се курвом, и роди копилад,
3. И отиде, и узе Гомеру, кћер дивлаимску, која затрудне и роди му сина.

Osija, 1 glava

Da Osija nije poslusao, bio bi ubijen od Gospoda, ubijen ako bi odbio da ozeni kurvu
 
Osima ako Jehova kaze drugacije:

2. Господ поче говорити Осији, рече Господ Осији: Иди, ожени се курвом, и роди копилад,
3. И отиде, и узе Гомеру, кћер дивлаимску, која затрудне и роди му сина.

Osija, 1 glava

Da Osija nije poslusao, bio bi ubijen od Gospoda, ubijen ako bi odbio da ozeni kurvu

to je izvadjeno iz konteksta...

nemam sad vremena da objasnjavam taj specifican dogadjaj...

tu Bog ne daje zakon vec se obraca pojedincu.....
prica ima preneseno znacenje..
 

Back
Top