Helios

hakim bej

Elita
Poruka
16.477
Jos je onomad Einstein pricao da vreme nije konstanta, odnosno da je vreme relativno.
Nije bas blisko pameti ni lako za shvatiti, ali ipak,
Sunce, nama najbliza zvezda, je termonuklearna bomba, u kojoj se fuzijom dobija helijum.
Bomba ko bomba, eksplodira i gotovo.
Ovo sunce koje par miliona godina gledamo sa zemlje je trebalo odavno da eksplodira.
Ustvari, ono eksplodira, i to posmatrano sa zemlje traje.
Da li mi zivimo u kratkoj eksploziji?
Da li vreme tece razlicito na suncu i ovde?
Zasto mi tu kratku eksploziju dozivljavamo kao milione godina? Da li je vreme onosto nam omogucava postojanje?
 
Sunce, nama najbliza zvezda, je termonuklearna bomba, u kojoj se fuzijom dobija helijum.
Bomba ko bomba, eksplodira i gotovo.
Ovo sunce koje par miliona godina gledamo sa zemlje je trebalo odavno da eksplodira.
Ustvari, ono eksplodira, i to posmatrano sa zemlje traje.
Da li mi zivimo u kratkoj eksploziji?
Da li vreme tece razlicito na suncu i ovde?
Zasto mi tu kratku eksploziju dozivljavamo kao milione godina? Da li je vreme onosto nam omogucava postojanje?
Sunce nije bomba, ergo "ne živimo u eksploziji".
Relativnost vremena nije od interesa u ovom konkretnom primeru.
Sunce neće eksplodirati jer nema dovoljnu masu za tako nešto.
 
Mislim da je postavljač teme pogrešno shvatio da se sav Vodonik sa Sunca odjednom spoji u Helijum, pri tom čineći jednu ogromnu eksploziju koju mi još uvek ne vidimo jer nama vreme protiče mnogo sporije nego Suncu.
Dakle, fuzija Vodonika se odvija postepeno, to nije trenutan proces, a dok se ne istroši sav Vodonik, proći će dosta vremena (ako se ne varam oko 5 milijardi godina...).
 
Mislim da je postavljač teme pogrešno shvatio da se sav Vodonik sa Sunca odjednom spoji u Helijum, pri tom čineći jednu ogromnu eksploziju koju mi još uvek ne vidimo jer nama vreme protiče mnogo sporije nego Suncu.
Dakle, fuzija Vodonika se odvija postepeno, to nije trenutan proces, a dok se ne istroši sav Vodonik, proći će dosta vremena (ako se ne varam oko 5 milijardi godina...).

Ali... Nama vreme tece brze nego Suncu...
 
Znam ja to, samo mislim da postavljač teme misli kako sam napisao.

TUTU
Ne znam tačan podatak, mislim da se Sunce sastoji od oko 90% Vodonika, ostalo je Helijum, Ugljenik, Sumpor i još par drugih elemenata.Ogromna količina Vodonika pod dejstvom gravitacije vrši ogroman pritisak na jezgro Sunca u kojem se kao posledica javljaju termonuklearne eksplozije gde se deo Vodonika fuzionira u Helijum. Pri tome se oslobađa ogromna količina toplote i energije koja se suprotstavlja gravitacionom pritisku i sprečava da se Sunce uruši u sebe (što bi bio gravitacioni kolaps).

Recimo Jupiter nema dovoljno veliku masu da pritiska jezgro i izazove nuklearne eksplozije.

Sunce će tako da troši Vodonik dok ne ostane potpuno bez Vodonika. Tada će najveći deo sunčeve mase činiti Helijum. Mislim da Sunce nema dovoljno veliku masu da vrši fuziju Helijuma, pa će početi da se hladi i širi i u tom procesu će progutati Merkur i Veneru. (doduše poslednji pasus bi trebao da se potvrdi, mislim da je tako nešto).

Zvezde čija je masa mnogo veća od Sunca će nastaviti dalje da vrše fuziju u teže elemente (zaključno sa Gvožđem) i doživeće neke od različitih smrti zvezda u zavisnosti od mase (nova, supernova, crna rupa...)
 
Koliku masu ima obicna fuziona bomba?
parsto kilograma?
Kolika masa je "dovoljna"?

To o čemu ti pišeš je termonuklearna eksplozija usled nuklearne fuzije. One se odigravaju neprekidno na Suncu.

Ono čemu mi pišemo je eksplozija zvezde, kojom zvezda odbacuje deo mase, kako bi savladala gravitacioni pritisak.

Za usamljene zvezde, kakva je naše Sunce je oko 9 puta veća masa od SUnca potrebna za takvu eksploziju.


edit: Odustao sam od jednostavnog odgovora...

Svake sekunde na Suncu "eksplodira", tj. učestvuje u reakciji oko 7x10[SUP]8[/SUP] tona vodonika.
Brzina termonuklearne ekslpozije je oko 20 pikosekundi (20x10[SUP]-12[/SUP]). S obzirom da na Suncu ima oko 1.5x10[SUP]27[/SUP] tona vodonika, reč je o tome da jednostavno nije sav vodonik dostupan za reakciju, tj. jednostavno ima previše goriva.
Zapravo, termonuklearna eksplozija na Suncu neprekidno traje već 4 i po milijarde godina, koji minut gore-dole.

Ono o čemu je reč u temi je eksplozija zvezde, a to se ne dešava usled nuklearne fuzije, nego usled gravitacionog pritiska, zbog toga je potrebna ogromna masa.
 
Poslednja izmena:
jednostavno nije sav vodonik dostupan za reakciju, tj. jednostavno ima previše goriva.
.

Uopste nije jednostavno.
Pritiska ima.
Ako je nedovoljan gravitacioni, pritisak koji stvara eksplozija fuzione bombe je sigurno dovoljan za spajanje atoma vodonika.
Gravitacioni je bio potreban da pokrene bombu, da zapocne eksploziju. Sada pritisak stvaraju same eksplozije.
Pritiska stvorenog termonuklearnom eksplozijom ima, i dovoljan je za pokretanje novih eksplozija.

...nema dovoljnu masu, nema dovoljan pritisak... A sta je sa homemade termonuklearnom bombom? Ona ima i dovoljnu masu i dovoljan pritisak da eksplodira a nije veca od juga45.
Previse goriva? Hmmmm.... ste culi za lancanu reakciju? To se desi kad ima "previse" goriva.
Treba prvo da se dogovorimo:
Da li Sunce :
-gori
ili
-eksplodira?
 
Poslednja izmena:
Uopste nije jednostavno.
Pritiska ima.
Ako je nedovoljan gravitacioni, pritisak koji stvara eksplozija fuzione bombe je sigurno dovoljan za spajanje atoma vodonika.
Gravitacioni je bio potreban da pokrene bombu, da zapocne eksploziju. Sada pritisak stvaraju same eksplozije.
Pritiska stvorenog termonuklearnom eksplozijom ima, i dovoljan je za pokretanje novih eksplozija.

...nema dovoljnu masu, nema dovoljan pritisak... A sta je sa homemade termonuklearnom bombom? Ona ima i dovoljnu masu i dovoljan pritisak da eksplodira a nije veca od juga45.
Previse goriva? Hmmmm.... ste culi za lancanu reakciju? To se desi kad ima "previse" goriva.
Treba prvo da se dogovorimo:
Da li Sunce :
-gori
ili
-eksplodira?
Nisi me razumeo, jer ne shvataš koliko je Sunce veliko. Na Suncu se odigravaju termonuklearne eksplozije usled nuklearne fuzije. Sunce je toliko veliko da u tom procesu ne može da učestvuje svo gorivo, tj. vodonik, zapravo toliko je veliko da u tom procesu ne može da učestvuje ni promil postojećeg vodonika.
Kada govorimo o eksploziji zvezde govorimo o potpuno drugačijem procesu, čiji je uzrok gravitacioni pritisak, a ne nuklearna fuzija.
Neutronima koji se oslobode u procesu nuklearne fuzije je potrebno određeno vreme, da pređenu određeno rastojanje do sledećeg atomskog jezgra, u okviru lančane reakcije; odnosno, proces traje već pomenutih 20 pikosekundi... a vodonika ima toliko mnogo, da ne stiže sav da učestvuje u reakciji.
Da li je sada jasnije? :think:
 
Lepa rasprava.
Kada bi sagradili jednu planetu velicine sunca od milijardi hidrogenskih bombi, i kada bi aktivirali jednu, da li bi narednih milijardu godina gledali eksplozije i da li bi se milenijumima grejali na njih?
ili bi se sve raspalo u kratkoj eksploziji?
Akcenat je bio na relativnosti vremena, ali je rasprava krenula u drugom smeru.
@UltimaN: hvala na pojasnjenju, to je bilo pitanje, samo nisam dobro formulisao. Caliburn je shvatio.
vikipedija kaze:
Potrebna je prilična energija da bi se prinudila jezgra na fuziju ili stapanje, čak i kada je u pitanju najlakši element vodonik. Ali fuzija lakših jezgara koja stvaraju teža jezgra i slobodne neutrone, obično oslobađa više energije nego što se potroši na njihovo spajanje. Ona je prema tome egzotermna reakcija ili proces koji može sam sebe da održava.
 
Poslednja izmena:
@TUTU
Pogrešno shvaćeno. Nuklearne eksplozije se suprotstavljaju pritisku koji je do njih doveo. One su posledica gravitacionog pritiska. Da nema tih fuzionih reakcija, Sunce bi se "urušilo" u sebe. Dakle pritisak koji vrši masa Sunca na jezgro sunca tera Vodonik da se spoji u Helijum, pri čemu se oslobađa ogromna količina energije koja se suprotstavlja pritisku koji masa Sunca vrši na jezgro. Posledica ovoga su promene u Sunčevoj aktivnosti. Kada je gravitacioni pritisak najjači, dešava se najviše nuklearnih fuzija i tada je aktivnost Sunca na maksimumu. Energija oslobođena pri fuziji neko vreme olakšava pritisak na jezgro i broj nuklearnih fuzija se smanjuje. Tada nastupa Sunčev minimum. Period ove aktivnosti je oko 11 godina. Sunce niti gori, niti eksplodira. Unutar Sunca se dešavaju eksplozije.

@Hakim bej: Da, fuzija lakših elemenata jeste egzotermna reakcija, ali se energija koju fuzija proizvede troši na suprotstavljanje gravitacionom pritisku.

Za planetu veličine Sunca, trebalo bi ti mnoooooooogo više od milijardu bombi. A i u tom slučaju, zanemaruješ nezanemarljivu stvar u slučaju tako masivnog tela - gravitaciju.
 
Nisi me razumeo, jer ne shvataš koliko je Sunce veliko. Na Suncu se odigravaju termonuklearne eksplozije usled nuklearne fuzije. Sunce je toliko veliko da u tom procesu ne može da učestvuje svo gorivo, tj. vodonik, zapravo toliko je veliko da u tom procesu ne može da učestvuje ni promil postojećeg vodonika.:
Ponovljena je konstatacija sta jeste, ali nije objasnjeno zasto jeste.
Kada govorimo o eksploziji zvezde govorimo o potpuno drugačijem procesu, čiji je uzrok gravitacioni pritisak, a ne nuklearna fuzija.:
Zasto sunce ne eksplodira? Nemoj ponoviti da ne eksplodira zato sto TUTU ne shvata koliko je veliko.
Neutronima koji se oslobode u procesu nuklearne fuzije je potrebno određeno vreme, da pređenu određeno rastojanje do sledećeg atomskog jezgra, u okviru lančane reakcije; odnosno, proces traje već pomenutih 20 pikosekundi... a vodonika ima toliko mnogo, da ne stiže sav da učestvuje u reakciji.
Da li je sada jasnije? :think:
Ajde polako za nas sa malo tvrdjim usima:
Velika kolicina fuzionog goriva se nalazi na jednom mestu. Gorivo zauzima prostor.
U centru tog prostora se desava eksplozija. U neposrednoj blizini eksplozije se stvara ogroman pritisak. Taj pritisak u sred goriva izaziva sjedinjavanje nove kolicine goriva, znaci da izaziva jos eksplozija. Ne jos jednu, nego jos nekoliko eksplozija. Sledeci geometrijsku progresiju sunce bi trebalo da crkne ko sijalica.
Pravo pitanje je da li crkavanje te sijalice mi dozivljavamo kao milione godina? Da li postoji razlika u vremenu?
 
Podsecam ucesnike da smo na podforumu "alternativne nauke", podforumu zabavnog karaktera, i molio bi ih da spuste gard.
Predrasude i neproverive fizicke zakone treba ostaviti na "prirodnim naukama".
Opustite se i smislite sta bi bilo da je pocetna ideja tacna. ili bilo koja druga.
Ozbiljnost je kocnica razvoja. Zato samo deca rastu.
zahvaljujem na diskusiji, divni ste. nastavite, resenje je tu negde, samo ceka da bude izgovoreno.
 
Podsecam ucesnike da smo na podforumu "alternativne nauke", podforumu zabavnog karaktera, i molio bi ih da spuste gard.
Predrasude i neproverive fizicke zakone treba ostaviti na "prirodnim naukama".
Opustite se i smislite sta bi bilo da je pocetna ideja tacna. ili bilo koja druga.
Ozbiljnost je kocnica razvoja. Zato samo deca rastu.
zahvaljujem na diskusiji, divni ste. nastavite, resenje je tu negde, samo ceka da bude izgovoreno.

Pa ako cemo tako onda mozemo kao Teri Pracet da izucavamo Velikog A'tuina, kornjacu koja na svojim plecima nosi univerzum :lol:
 
Ponovljena je konstatacija sta jeste, ali nije objasnjeno zasto jeste.
OK, probaću nekako drugačije.

Zasto sunce ne eksplodira? Nemoj ponoviti da ne eksplodira zato sto TUTU ne shvata koliko je veliko.
Zapravo Sunce ne eksplodira zato što je previše malo. :lol:

Ajde polako za nas sa malo tvrdjim usima:
'ajde :ok:

Velika kolicina fuzionog goriva se nalazi na jednom mestu. Gorivo zauzima prostor.
So far, so good.

U centru tog prostora se desava eksplozija.
U neposrednoj blizini eksplozije se stvara ogroman pritisak.
OK.

Taj pritisak u sred goriva izaziva sjedinjavanje nove kolicine goriva, znaci da izaziva jos eksplozija. Ne jos jednu, nego jos nekoliko eksplozija.
So far, so good.


Sledeci geometrijsku progresiju sunce bi trebalo da crkne ko sijalica.
Ne baš... isuviše si pojednostavio stvari.
Da bi se nuklearna fuzija uopšte desila, potrebni su izvesni uslovi, od kojih je najvažniji pritisak koji zbija atome vodonika. Taj pritisak je toliko veliki, da ga u prirodi može ostvariti samo gravitacija veoma masivnih objekata kakve su zvezde.
Odnosno, Sunce u svakom trenutku sagoreva sav vodonik koji se nalazi u domenu u kome su ispunjeni uslovi za nuklearnu fuziju. Kada se tome doda i da neutronima koji nastaju u reakciji nuklearne fuzije ipak treba vremena do sledećeg jezgra onda je valjda jasno zbog čega sav vodonik nije zahvaćen reakcijom. :think:


Pravo pitanje je da li crkavanje te sijalice mi dozivljavamo kao milione godina? Da li postoji razlika u vremenu?
Mislim da ovo nije pravo pitanje, jer je zasnivano na banalizovanju situacije. :think:
 
Jos je onomad Einstein pricao da vreme nije konstanta, odnosno da je vreme relativno.
Nije bas blisko pameti ni lako za shvatiti, ali ipak,
Sunce, nama najbliza zvezda, je termonuklearna bomba, u kojoj se fuzijom dobija helijum.
Bomba ko bomba, eksplodira i gotovo.
Ovo sunce koje par miliona godina gledamo sa zemlje je trebalo odavno da eksplodira.
Ustvari, ono eksplodira, i to posmatrano sa zemlje traje.
Da li mi zivimo u kratkoj eksploziji?
Da li vreme tece razlicito na suncu i ovde?
Zasto mi tu kratku eksploziju dozivljavamo kao milione godina? Da li je vreme onosto nam omogucava postojanje?


Energija koju odaje Sunce ne potice od termonuklearne fuzije, nego je to energija od pocetka Svemira, od koje je sve i nastalo.
Sunce samo malim delom cine vodonik i helijum, ostatak je cista energija, nepretvorena u materiju.
Termonuklearne eksplozije na Suncu se desavaju povremeno, kada se za to steknu uslovi - kada se nadje dovoljna kolicina vodonika pod dovoljnom temperaturom... i to su erupcije koje povremeno vidjamo.
Kada bi se energija koja potice od Sunca zaista bazirala na termonuklearnoj fuziji, ono bi odmah u lancanoj reakciji eksplodiralo.
Svi uslovi za to postoje.
Nema tu nikakve razlike u vremenu.
 
Bas si nasao gde ces da se istovaris.
Kontrolisi sfinkter, covece. Uriniraj na svojoj temi.

A ti si vecito nesto ljut bez potrebe. :(

:heart:

Podsecam ucesnike da smo na podforumu "alternativne nauke", podforumu zabavnog karaktera, i molio bi ih da spuste gard.

Ozbiljnost je kocnica razvoja. Zato samo deca rastu.

Kacenje "mojih" klipova je bilo inspirisano ovom tvojom mislju. Prema tome ne vidim da postoji osnova za tvoj prethodni komentar.
 
Poslednja izmena:

Back
Top