Da li je neko polagao Stvarno pravo kod Hibera

Aj videcu ti ja sutra u toku dana za pitanja sa testa, imao ih je moj drug-nekoliko tih testova a on posle kombinuje pitanja sa svakog od njih,i znam par ljudi koji su polozili na tu foru. Ja sam kod njega polozila prosle godine u januaru,znaci pre vise od godnu i po i tad testova nije bilo,a na usmenom sam imala neki od ona dva sistema (nemacki/francuski) i podzalozno pravo a ne secam se sta mi je bilo trece. Ostavicu ti post cim se raspitam za test.Samo uci,Hiber je super,nece ti biti problem da kod njega polozis.Pozdrav
 
1. Koje specificne prigovore moze da istakne tuzeni u drzavinskom sporu?
2. a)Koja je tuzba na raspolaganju prenosiocu protiv pribavioca stvari u nasem a koja u nemackom pravu ako nakon predaje pokretne stvari ugovor bude ponisten?
b) koja je tuzba moguca u prethodnom slucaju (koja u nasem,a koja u nemackom pravu) ako je pribavilac u medjuvremenu otudjio stvar?
c) Polozaj prenosioca i trecih lica u nasem i nemackom pravu ako je pribavilac u medjuvremenu u korist treceg konstituisao neko pravo uze od prava svojine?
3. a)Sta je titulus a sta modus za sticanje sudske rucne zaloge?
b) ako po konstituisanju sudske rucne zaloge duznik, odnosno vlasnik stvari koja je predmet zalpoge,proda i preda stvar trecem na koje od ovlasenja koja inace ima zalogoprimac moze da se pozove poverilac u ciju je korist sudska zaloga konstituisana?
c) kako se zove tuzba koju ce poverilac odnosno zalogoprimac podici i pod kojim uslovom ce biti udsvojena?
4.a) Ko moze da podnese molbu za zabelezbu spora?
b) koji spor treba da je poveden (sta tuzilac u tom sporu zahteva) i koje je dejstvo ove zabelezbe?
c) Navedite izuzetke u kojima zabelezbu spora moze da trazi lice van kruga pod a)?
5. Prestanak stvarnih sluzbenosti usled nevrsenja:
6. Inodsament je… (sad imas 3-4 navedena odgovora pa treba da se zaokruzi,ali ja to nisam iskucala)
7. Jedinstvena evidenccija odstupa od zemljisno knjiznog sistema u 3 bitne razlike:
8. a) u cemu se moze sastojati tuzbeni zahtev kod negatorne tuzbe?
b) sta tuzilac treba da dokaze da bi uspeo u tuzbenom zahtevu?
c) specifican prigovor tuzenog u negatornoj tuzbi je onaj kojim tvrdi da:
9.Specificnost ustanove duga kod hipoteke ogleda se u sledecem:
10. Sta je iustus titulu a sta modus za sticanje zaloznog prava na potrazivanju?
b)kako ce se ostavriti zalozno pravo na potrazivanju ako zalogodavcevo potrazivanje prema trecem licu dospe pre zalogoprimcevog potrazivanja prema zalodovcu?
11. Uslovi koji kumulativno moraju biti ispunjeni kod sticanja prava svojine od nevlasnika?
12. Moze li posebni drzalac da podigne drzavinsku tuzbu protiv lica koje je oduzelo stvar neposredno?
b) Kada ce on to uciniti i kome ce se vratiti stvar ako njegov zahtev bude usvojen?
c) moze li posredni drzalac da podigne tuzbu zbog smetanja drzavine protiv neposrednog?
d) kada i u kom slucaju?
13. a)Ko je tuzilac a ko tuzeni kod negatorne tuzbe?
b) u cemu se sve moze sastojati tuzbeni zahtev kod ove tuzbe?
c) prigovor tuzenog
14. Dok pomaze gosp.Petrovicu, zakupcu stana u Krunskoj, da ocisti stan i usisa prasinu, pomocnica Sofija, dok usisava :
a)nema drzavinu na usisivacu
b) ima neposrednu svojinsku ?
Treba da odgovoris da li bi odgovor bio pod a) ili pod b) u slucaju da je vlasnik usisivaca gospodin Petrovic, pa onda isto to u slucaju da je vlasnik usisivaca Sofija.
15. Nuzna sudska stvarna sluzbenost natsaje u trenutku kad…imas nabrojano par potencijalnih odgovora,treba da se zaokruzi jedna,a tacan je: kad sudska odluka postane pravnosnazna.
16. Zaokruzite od navedenih prava kod kojih upis u zemljisne knjige ima konstitutitvno dejstvo: i tu su bila navedena sva moguca prava,jedno deset njih.
 

Back
Top