Kolika je stvarna inflacija u Srbiji !!

Poruka
4.292
Meni nije jasno kolika je stvarna inflacija u Srbiji?? Mi smo se vezali za evro ali i evro propada !! Znaci ako evro propada a dinar propada jos vise od evro, odnosno dinar pada cak i u odnosu na evro koji takodje pada, da li neko moze izracunati kolik je realna enflacija u Srbiji??

Evo moja racunica kako glasi:

Pre dve godine, tacnije 10.06.2008 dolar je vredeo 51.57 din. Uzeo sam ovaj datum jer tad je evro zadnji put bio 80 din, ako uzmemo da je to srednja vrednost dinara od pojave evra do pre neki mesec dok nije krenula ova nagla inflacija u zemlji Srbiji. Danas je dolar vredi fantasticnih 83.31 dinara. Znaci za samo dve godine inflacija dinara je citavih 38% u odnosu na dolar.

Prema tome inflacija u zemlji srbiji je 19% godisnje sa tendencijom naglog uvecanja u zadnjih nekoliko nedelja.
 
Živelo se, u stvari, u virtuelnom svetu, u kom su svi mislili da imamo veoma stabilnu valutu, privredu koja se oporavlja, kao i da nam raste životni standard. Međutim, kada se malo zagrebalo ispod površine, videlo se da je kurs bio na staklenim nogama. Jer, njegova stabilnost bazirala se na špekulativnom kapitalu koji je dolazio preko emitovanja profitabilnih hartija od vrednosti i putem masovnih privatizacionih prihoda. U takvom ambijentu, ničim izazvano jačao je dinar, a mi smo imali utisak da nam rastu plate - rekao je Đogović.

Zbog toga, kaže on, sada imamo depresijaciju dinara, koji konačno klizi ka nekoj svojoj realnoj vrednosti.

- Vreme je da pustimo dinar da pada i dođe do svoje realne vrednosti. Zato sam protiv fiksiranja domaćeg kursa i njegovog intenzivnog branjenja. Upravo to je trgovcima i uvoznicima omogućilo da ostvaruju određene profite dok se, s druge strane, nacionalna ekonomija gušila - ocenio je Đogović.

Sa linkalinkalinka
 
Инфлација се не мери девизним курсом, него индексом потрошачких цена, што се у суштини своди на количину добара и услуга који могу да се купе на домаћем тржишту за рецимо 1000 динара у различитим временским периодима. Покриће за динар представља домаћа производња. То је заправо реална подлога сваке националне валуте. Кад не би било робе и услуга намењених размени, новац би био потпуно безвредан био он од папира, злата или у виду бројки на текућем рачуну. Девизе са куповном моћи немају никакве везе. Оне су ту да би се плаћала увозна роба или отплаћивали инострани дугови, нарочито када земљу немилице задужује корумпирана Влада.
 
Kolika je stvarna inflacija u Srbiji?

Ogromna, ali kriju to mamu im je*em... znam koliko mogu da kupim na primer za 500 din, a koliko sam mogao pre par godina... kupovna moć opada iz dana u dan, cene goriva rastu, a šatro nema inflacije... :roll:

Ovaj Miško će nas zayebati opasno..muz'o nas svih ovih godina, napravio imperiju i sad će da je proda i kidne s lovom.. Predosetio da može doći na jesen do svega i svačega, neke revolucije...pa da kidne na vreme s lovom....cccc.. gde mi živimo..
 

Back
Top