Бајке

.. da ..
.. baka me hranila bajkama kao malu ..
.. a i čitala sam dosta ..
.. na tv-u su se tada davale filmovane ruske bajke ..


.. ne mogu se trenutno setiti neke glupe ..
.. a zanimljivih ima ..
.. od odličnih .. baš čelik .. vasilisa premudra ..

.. nisam volela šumu striborovu .. ni one kojima je vlastit nesreća milija od sve sreće ovoga sveta ..

.. kruna bajkopisanja .. ipak .. nastaje s endeom .. i njegovom beskrajnom pričom ..
 
Tako dobro postavljena tema i onda sledi to pitanje: "Koje smatrate glupim?".
.. šta fali tom pitanju ..?
.. ima glupih pesama .. glupih priča .. glupih romana ..
.. zašto ne bi bilo i glupih bajki ..?
(.. jeste da se ja trenutno ne mogu setiti ni jedne glupe .. al ne vidim zašto bi bilo nemoguće da ih ima ..)
 
Naravno da sam citala - sve.

Nijednu ne smatram glupom, ali mi se jedino "Devojka sa zizicama" ne uklapa u taj kalup. To je tuzna i stvarna prica.
.. djevojčica sa žižicama ..
.. ili .. devojčica sa šibicama .. svejedno ..


.. čudno mi je da je neko čitao .. sve .. bajke ..
.. koliko stotina godina imaš ..?


.. ende je revolucionar u bajkopisanju .. time što iz bajke izbacuje sukob dobra i zla ..
(.. ameri .. kreteni .. napravili serijal beskrajna priča .. holivudizirana verzija .. ubacili zlu sestru dečje kraljice jer ne umeju razmišljati van zacrtanog šablona .. ende se u grobu okreće ..)

.. svojom beskrajnom pričom .. ende praktično opovrgava ono što je napisano u do tada glavnom eseju o bajkama .. (.. tolkinovo .. drvo i list ..)
 
Ende se nije prevrtao u grobu, zato što je još uvek bio živ kada je prvi film snimljen, pa im je i jasno dao do znanja da su krenuli u pogrešnom smeru i da su se predaleko udaljili od knjige.
A Kanađani su imali isto tako neku svoju mini seriju. Potpuni promašaj.
"Beskrajnu priču" vredi samo čitati i zamišljati.
 
.. znam da se filma odrek'o preko novina ..
.. al film je bio neka nemačko-američka koprodukcija .. i još je imao klike-tolike veze s knjigom .. (.. mada ne prevelike .. i mada su u pojedinim stvarima postigli upravo suprotno od knjige ..)
.. serija je čisto američko njesra .. dibidus ..
(.. nju .. hvalim te bože .. nije doživeo ..)
 
.. djevojčica sa žižicama ..
.. ili .. devojčica sa šibicama .. svejedno ..


.. čudno mi je da je neko čitao .. sve .. bajke ..
.. koliko stotina godina imaš ..?


.. ende je revolucionar u bajkopisanju .. time što iz bajke izbacuje sukob dobra i zla ..
(.. ameri .. kreteni .. napravili serijal beskrajna priča .. holivudizirana verzija .. ubacili zlu sestru dečje kraljice jer ne umeju razmišljati van zacrtanog šablona .. ende se u grobu okreće ..)

.. svojom beskrajnom pričom .. ende praktično opovrgava ono što je napisano u do tada glavnom eseju o bajkama .. (.. tolkinovo .. drvo i list ..)


Nisam ni "ljubitelj" bajki, niti se njima bavim da bih sada podrobno raspredala o tome, naravno citala sam sve vaznije bajke (Andersenove, Diznijeve i sl.), kao i bajke nekih naroda, kako sam u tekstu i navela. I mislim upravo tako kako sam napisala.:cao:
 
Ja sam nesto volela Devojcicu sa sibicama i to se tresem i samo sto ne vristim od plakanja i citam.
Imala sam neku slikovnicu u kojoj je bila neka mnogo tuzna verzija Petra Pana, to vec nisam volela, a ne secam se sta je tacno bilo.
Plasila sam se Alise u Zemlji cuda. Skoro sam shvatila da to zapravo i nije decija bajka vec bajka za filozofe i logicare, pa moram da je procitam iz te perspektive :zper:
 
.. ma hajd sad .. šta mu znači to "neprevaziđeni" ..?
.. jedan od velikih .. da ..
.. ali po čemu je neprevaziđen ..?


I da mu je pero zapalo za kauč posle Devojčice sa šibicama; bilo bi dovoljno.

Koliko ih ima koji su se samo jednom pričom, skoro crticom; takoreći, upisali u Velike?


Doživljavam Andersena neprevaziđenim na ovom polju zato što, čitajući ga, mogu videti, oslušnuti i omirisati. To je moje merilo. Koje je tvoje?
 
I da mu je pero zapalo za kauč posle Devojčice sa šibicama; bilo bi dovoljno.

Koliko ih ima koji su se samo jednom pričom, skoro crticom; takoreći, upisali u Velike?


Doživljavam Andersena neprevaziđenim na ovom polju zato što, čitajući ga, mogu videti, oslušnuti i omirisati. To je moje merilo. Koje je tvoje?
.. dakle ..
.. tvoj prvi argument .. prevedeno na prostoseljački .. glasi .. on je veliki zato što je veliki ..
.. a tvoj drugi argument je .. on je neprevaziđen jer ja osećam da je neprevaziđen ..?

.. pa sad ..
.. moji argumenti su obično racionalniji .. onda kad iznosim tvrdnje koje su opšte ..
.. a to da je neko neprevaziđen je opšta tvrdnja ..

.. jer .. kad bih koristila istu argumentaciju koju i ti .. onda bih mogla reći .. tolkin .. ili ende .. je neprevaziđen ..
.. i bila bih jednako u pravu koliko i ti ..
.. u principu .. s tim tipom argumentacije .. ako bi se prihvatila kao validna .. svako bi mog'o pričati šta god hoće .. i svi bi jednako bili u pravu ..
.. imali bismo hiljade i hiljade tih .. neprevaziđenih ..
.. i svako bi se mogao uvrstiti u velike samim tim što bi našao jednog koji ga smatra velikim ..
 
Nikad ne iznosim opšte tvrdnje.

Falična sam po pitanju nekoliko hiljada potpisa, članstva u raznoraznim udrugama, političkim strankama i verskim institucijama.

Naročito sam falična po pitanju interesovanja za bilo šta od navedenog.

Pišem iz svog ugla.

Možeš se kladiti, kao i svi ostali.

Kao i ti.


p.s. još uvek nisam čula koje je tvoje merilo.
 

Back
Top