Strah od konkurencije

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Slusam, ogroman broj ljudi u Srbiji se zali na KONKURENCIJU.

Nisu ni krenuli u posao, a vec imaju trtu!

Sve u stilu: "Jao, sta da radim, ima u gradu jos jedna radnja koja se bavi istim onim cime i ja hocu da se bavim!"

Pa jos ako su blizu jedna drugoj - uzas jedan, niko se ne usudjuje!


Prijatelji dragi, Jevreji su veoma dobri trgovci uvek i svuda u svetu bili...Mozda ne znate, oni su svoje radnje uvek otvarali blizu jedna druge.... Nisu se plasili konkurencije.....Razmisljajte zasto...

Konkurenciju treba postovati, ali ne plasiti se nje. (Ako se sami sebe ne plasite da niste sposobni i vredni).

Konkurencija je KORISNA kada je legalna i lojalna.

Ma kako da se cini da je JEDNA RADNJA DOVOLJNA na nekom mestu, uvek se nadje mesta za jos jednu, dve, pet...I vise...

Koncentrisite se kako VI radite, a mnogo manje sta i kako radi konkurencija.

Ostavite njima neka se oni plase vas.
 
Konkurencije je bilo i bice,dok je sveta i veka,kao sto ce uvek biti otvaranja i zatvaranja radnji,iz ovih ili onih razloga.Malo je problem u Srbiji,sto konkurencija igra nekorektno,udara laktovima kad moze i cepa gde dovati.Nije redak primer da se posalje inspekcija tako sto se dojavi da u toj i toj radnji nisu dali fiskalni racun ili da je prljava radnja,da se pusi unutra i tome slicno.Kazne nisu nimalo male,pa ako je jos inspektor u rodbinskoj vezi sa vasom konkurencijom,moze radnja da ode lako pod kljuc.
No,ko se vrapca boji,taj ni psenicu ne seje....stoga,treba gledati sebe,svoje ciljeve,paziti svakodnevno sta se desava u radnji i okolo tebe uopste,ne misliti na slobodno vreme i biti strpljiv.Psihicki vise izdrzljiv,nego fizicki.Rezultati dodju kasnije,sa godinama.Treba imati na umu da se do velikih para ne dolazi nikako brzo i da se ne moze lezati ceo zivot i cekati da se hleb pojavi sam od sebe na stolu.U radu treba traziti ideju kako proziveti zivot,a konkurencija je samo jedan od problema koji dodje i ode.
 
Konkurencije je bilo i bice,dok je sveta i veka,kao sto ce uvek biti otvaranja i zatvaranja radnji,iz ovih ili onih razloga.Malo je problem u Srbiji,sto konkurencija igra nekorektno,udara laktovima kad moze i cepa gde dovati.Nije redak primer da se posalje inspekcija tako sto se dojavi da u toj i toj radnji nisu dali fiskalni racun ili da je prljava radnja,da se pusi unutra i tome slicno.Kazne nisu nimalo male,pa ako je jos inspektor u rodbinskoj vezi sa vasom konkurencijom,moze radnja da ode lako pod kljuc.
No,ko se vrapca boji,taj ni psenicu ne seje....stoga,treba gledati sebe,svoje ciljeve,paziti svakodnevno sta se desava u radnji i okolo tebe uopste,ne misliti na slobodno vreme i biti strpljiv.Psihicki vise izdrzljiv,nego fizicki.Rezultati dodju kasnije,sa godinama.Treba imati na umu da se do velikih para ne dolazi nikako brzo i da se ne moze lezati ceo zivot i cekati da se hleb pojavi sam od sebe na stolu.U radu treba traziti ideju kako proziveti zivot,a konkurencija je samo jedan od problema koji dodje i ode.

Tako je! :ok:
 
Konkurencija zna, ponekad, i dobro da dodje, da te odlicno stimulise da budes jos bolji, ali pod uslovom da znas svoj posao odlicno da obavljas i da je tvoja usluga perfektna - ako ga konkurencija ne obavlja najmanje toliko dobro odmah ispada iz igre, a ti ostajes jos jaci i jos zadovoljniji kad ljudi vide da nije lako biti dobar kao ti.
 
Konkurencija te mora naterati da bolje radis,da vise pazis i da se siris sa zaradjenim kapitalom,jer je to tkdj.jedna od varijanti kako sacuvati i povecati postojeci profit,te moze posluziti kao rezervna varijanta,ako konkurencija bude bolja od tebe(na toj lokaciji,gde je doslo do sukoba interesa).
 
Ne kažem da konkurencij nije zdrava, ali irititiraju me te fraze, tipa rizik stvara kapital i slično.Još mi imamo divlji kapitalizam, i te teorije o biznisu su često prazna priča. Faktor sreće takođe ne teraba izuzeti.
 
Ne kažem da konkurencij nije zdrava, ali irititiraju me te fraze, tipa rizik stvara kapital i slično.Još mi imamo divlji kapitalizam, i te teorije o biznisu su često prazna priča. Faktor sreće takođe ne teraba izuzeti.
Ne stvara profit ta vrsta rizika,od postojanja konkurencije.To je samo mali deo slagalice u celoj prici.Konkretnije malo....????
 
Ne stvara profit ta vrsta rizika,od postojanja konkurencije.To je samo mali deo slagalice u celoj prici.Konkretnije malo....????

Izvini ne razumem tvoju prvu rečenicu. I šta hoćeš konkretnije da ti kažem.
O problemima naoplate usluga.
O poreskom sistemu, da mogu vazduh bi oporezovali.
O radnicima koji se ne pridržavaju radne etike.
O gazdi koji ti diže kiriju svako malo.
 
Ne kažem da konkurencij nije zdrava, ali irititiraju me te fraze, tipa rizik stvara kapital i slično.Još mi imamo divlji kapitalizam, i te teorije o biznisu su često prazna priča. Faktor sreće takođe ne teraba izuzeti.

Da rizik stvara kapital pise u SVIM udzbenicima o poslovanju.

To je jedna apsolutno dokazana cinjenica.

Pogotovo kada se radi o liberalnom (divljem) kapitalizmu.

Postoji i faktor srece, ali on je vrlo, vrlo retko presudan.
 
Izvini ne razumem tvoju prvu rečenicu. I šta hoćeš konkretnije da ti kažem.
O problemima naoplate usluga.
O poreskom sistemu, da mogu vazduh bi oporezovali.
O radnicima koji se ne pridržavaju radne etike.
O gazdi koji ti diže kiriju svako malo.

Sto se naplate usluga tice jedini zdrav vid je ROBA-NOVAC. Ti njemu pivo - on tebi pare.

Ako prodajes uslugu materijal unapred - rad po zavrsetku posla, hocu reci 50%unapred, 50% po obavljnom poslu.
(Za neke zanate to ne vazi, tamo gde narucilac ostavlja vrednost - popravka kompjutera, automehanicar i td.)

Drzava NIKADA ne moze biti lukavija od privatnika. Porez moras naci nacin da maksimalno umanjis. UVEK se to moze. Bez grize savesti, te pare bi ionako neki politicar stavio u svoj dzep..

Radne snage hvala Bogu ima dosta. Menjaj kao papirne maramice dok ne nadjes sta ti odgovara. Uvek uzimaj radnike na probni rad.

Sa gazdom pravi ugovor na godinu dana tako da moze da poveca cenu lokala iskljucivo za procenat inflacije koje objavi Centralna banka Srbije za proslu godinu.
 
Ajde, neka bude da ja nemam pojma.
Nije mi jasno i ne verujem da liberalni kapitalizm podrazumeva divljaštvo.
A ono, tras roba tras novac u teoriji da, u praksi ne.
I OK, saveti ti nisu loši.
A, ono rizik stvara kapital, i dalje po meni budalaština, pa neka piše i u Svetom Pismu.
 
Ajde, neka bude da ja nemam pojma.
Nije mi jasno i ne verujem da liberalni kapitalizm podrazumeva divljaštvo.
A ono, tras roba tras novac u teoriji da, u praksi ne.
I OK, saveti ti nisu loši.
A, ono rizik stvara kapital, i dalje po meni budalaština, pa neka piše i u Svetom Pismu.

Morali bi ste da zivite par godina u nekoj zemlji liberalnog kapitalizma (to su sve siromasne zemlje) pa da shvatite kako to funcionise.

Gore je nego sto mozete i da zamislite.

Verijte mi, ja zivim nekoliko decenija u takvoj zemlji i nemam bas nikakvog razloga da lazem.
 
Ja imam nenormalan strah, uglavnom za dz, ali, desavalo mi se da me jednostavno par kolega prate, i sa mestom gde prodajem i sa kojom robom, ja razradim- neko me prati i nacrta se samo, nema veze, ali tako smanji zaradu da nista mu i neostane, primer, i sada ako sam ja zaradjivao 2000 din dnevno njemu je zarada na istom mestu i istom robom 50 kada dodje jednostavno poskida, cene poveca troskove (radnike, transport, kiriju,), a meni takodje4 smanjio zradu na 300 (tako izgubim volju, i za hiljadu da zaradjujem a ne trista), i tako me prati, a kad nesto izbunarim, kopira model (u proizvodnji model je jako skup za izradu nov), sto je prosao jedan od mojih deset, i dobije ga na tanjiru za dz, povoljno, a onda nezna da iskoristi, dok nepukne, znaci neboli me ako i on uzme zaradu, iskoristi, obicno jaka konkurencija nepravi velike probleme, jer ih i nezeli, ali kad upropasti posao bdla, onda mi dodje da umrem, nervira me ako neko vec puca, postaje samo ljubomororan, i neda i drugima da rade, misli ako nema ideju da je tvojom resava problem, hvata se za slamku, pravi rasprodaje, i taj period je dug i jako neprofitabilan i za mene kao konkurenciju......
A od velike konkurencije i da nepricam, nebitno dali prodajemo istu robu, ili isti posao, sve zatvara, primer deeeltaaa nema kome nije zlo nanela.....
 
Poslednja izmena:
Sto se naplate usluga tice jedini zdrav vid je ROBA-NOVAC. Ti njemu pivo - on tebi pare.

Ako prodajes uslugu materijal unapred - rad po zavrsetku posla, hocu reci 50%unapred, 50% po obavljnom poslu.
(Za neke zanate to ne vazi, tamo gde narucilac ostavlja vrednost - popravka kompjutera, automehanicar i td.)

Drzava NIKADA ne moze biti lukavija od privatnika. Porez moras naci nacin da maksimalno umanjis. UVEK se to moze. Bez grize savesti, te pare bi ionako neki politicar stavio u svoj dzep..

Radne snage hvala Bogu ima dosta. Menjaj kao papirne maramice dok ne nadjes sta ti odgovara. Uvek uzimaj radnike na probni rad.

Sa gazdom pravi ugovor na godinu dana tako da moze da poveca cenu lokala iskljucivo za procenat inflacije koje objavi Centralna banka Srbije za proslu godinu.

:ok::ok::ok:
 
Izvini ne razumem tvoju prvu rečenicu. I šta hoćeš konkretnije da ti kažem.
IO problemima naoplate usluga.
Pusti menicu onom ko ti duguje pare za robu.Za takve je i izmisljena menica.
IO poreskom sistemu, da mogu vazduh bi oporezovali.
Svugde u svetu se skriva lova da bi porez mogao bolje da se utaji,pa ga sakrivaj i ti.Za taj posao ti treba dobar knjigovodja.U slucaju da se sve azurno pise(ulaz-izlaz)onda ti knjigovodja i ne treba.
IO radnicima koji se ne pridržavaju radne etike.
Menjaj radnike dok ne dobijes pobednicki tim.Posto znas da o tvom poslu niko osim tebe ne moze bolje voditi brigu,nadgledaj sta se radi i probaj ljudski da ih usmeris kako treba.U slucaju da ne ide,svaka cast svakome,ali kad ja propadnem,njih nije briga kuda cu i sta cu sa svojim dugovima.Prema tome,probni rad i tek onda prijava.Kad trener menja igrace u ekipi,ne bi li dobio pobednicki tim,neki ga kritikuju,a neki ne.U poslu nema zezanja.
IO gazdi koji ti diže kiriju svako malo.
Neka gazda lokala dize kiriju.Moje je da se snadjem.Svako neka radi svoj posao.Samo budi flegma,jer ako te uhvati u pogledu,da ti je frka,ima da te razbije.Da se ti osiguras od njega,a i on od tebe,napravite ugovor o visini zakupa i overite ga u sudu.Zatim on placa porez na nekretnine,a ti njemu kiriju preko naloga za prenos.Kad on vidi da kod tebe nema,,cekaj-polako-lako cemo-to cemo da se dogovorimo" i tome sl.tada ce videti da to bas ne ide tako olako.
Problema ce uvek biti oko posla,draga drugarice,ali mi ne smemo kloniti duhom.Zar da zbog necijeg bezobrazluka zatvorim radnju????Ni u ludilu.Jedini je problem sto u Srbiji ne smes nikada i niposto racunati potroseno radno vreme i dobijene pare zauzvrat.Od tog rezultata,lako se poludi.
 
Hvala na objašnjenjima, najiskrenije. Nešto sam zapazila, rekao si mi " draga drugarice", jel to ironija na nekadašnje oslovljavanje u komunizmu, ili tako komuniciraš uopšte, čisto mi zapalo za oko, a u suštini nije ni važno.
 
Hvala na objašnjenjima, najiskrenije. Nešto sam zapazila, rekao si mi " draga drugarice", jel to ironija na nekadašnje oslovljavanje u komunizmu, ili tako komuniciraš uopšte, čisto mi zapalo za oko, a u suštini nije ni važno.
Nema veze sa komunizmom,naravno.Smatram da bi se potencijalno mogli druziti u slucaju(kad bi bili npr.u istoj sredini) da imamo zajednicke interese u poslu ili zivotu,pa bi verovatno trebao te smatrati drugaricom.Cim si na pdf posao i novac,a zanima te kako napred,vec imas moje simpatije.pozzz...
 
Hm..koji si mudrijaš...ne plaše se ljudi zdrave konkurencije već one toliko jake koja bi mogla da uništi kompletnu industriju...kad imaš 5 malih oni su jedni drugima konkurencija s tim što u nekim sredinama ima kao neki vid sporazuma o nenapadanju tj. ne sme biti negativnog marketinga ni sa jedne strane...srpski rečeno furaš svoju priču i ističeš svoju firmu ali moraš da pratiš i šta ti ‚‚komšija‚‚ radi da ne bi bio u zaostatku za njim...ali kad ti na tržište uđe jak kokurent koji je pretnja svim malima e onda je to problem...pa evo ti tipičnog primera gde su Kinezi sa svojom robom uništili komplednu našu teksitlnu industriju....super marketi su po gradovima počeli da istiskuju male radnje...pitanje je samo kome to odgovara....zar nije bolje da imamo više malih radnji u kojima će se ljudi zapošljavati zarađivati i trošiti novac...znači svi a ne samo neki....da bi se mogla stvoriti jaka srednja klasa koje sad nema...i da novac počne da cirkuliše...umesto što imaš oligopol u kojem imaš manji broj zaposlenih i zarađuju jedan eventualno dva čoveka?!
 
Hm..koji si mudrijaš...ne plaše se ljudi zdrave konkurencije već one toliko jake koja bi mogla da uništi kompletnu industriju...kad imaš 5 malih oni su jedni drugima konkurencija s tim što u nekim sredinama ima kao neki vid sporazuma o nenapadanju tj. ne sme biti negativnog marketinga ni sa jedne strane...srpski rečeno furaš svoju priču i ističeš svoju firmu ali moraš da pratiš i šta ti ‚‚komšija‚‚ radi da ne bi bio u zaostatku za njim...ali kad ti na tržište uđe jak kokurent koji je pretnja svim malima e onda je to problem...pa evo ti tipičnog primera gde su Kinezi sa svojom robom uništili komplednu našu teksitlnu industriju....super marketi su po gradovima počeli da istiskuju male radnje...pitanje je samo kome to odgovara....zar nije bolje da imamo više malih radnji u kojima će se ljudi zapošljavati zarađivati i trošiti novac...znači svi a ne samo neki....da bi se mogla stvoriti jaka srednja klasa koje sad nema...i da novac počne da cirkuliše...umesto što imaš oligopol u kojem imaš manji broj zaposlenih i zarađuju jedan eventualno dva čoveka?!


Po toj tvojoj logici nam je onda bolje da nista ne radimo i da se samoubijemo jer - spasa nema, gde god de okrenes straznjica ce ti biti uvek nazad!

Ko nema mogucnosti i HRABROSTI da reskira i uspe - neka ide drugom da mu drugi kroji sudbinu. Nema bas mnogo izbora.

Nikad i nigde nisu SVI uspeli.

U kapitalizmu uspevaju samo NAJSPOSOBIJI.

Ostalima - mrka kapa.

Jaka srednja klasa moze da postoji samo u ekonomski jakim drzavama, tako da o tome ne treba ni sanjati u sledecih par vekova.

Veliki supermarkrti NIKADA, ama bas nikada ne mogu da konkurisu malim radnjama ako je gazda malih radnji VREDAN COVEK. O tome smo vec par puta raspravljali.
 
Da ce Kinezi mnogima zagorcati zivot,provalili su Amerikanci odavno,ali to se nije moglo i tesko ce se uopste i zaustaviti.Kod njih na 22 kvadrata,u stanu,radi 18 radnika i plata im je od 20-30$.Sa tom platom,nasi textilci ne mogu ama bas nista.Sto se tice otvaranja hiper-marketa po manjim i vecim gradovima kod nas,to je odavno preslikano iz SAD gde su unistili nekakav srednje snazan trgovacki lobi,tj,mahom porodicne trgovacke radnje.Bila je bas opsirna emisija pre par godina na RTS,sve je u tancine objasnjeno.Niko od nas tu ne moze nista.Danas,kada usvaja Skupstina Srbije,zakone EU,po Zakonu o bezbednosti hrane(HACCP),svaki artikal mora imati svoju deklaraciju tj.od njive gde je posadjen,na sta se mora obratiti paznja pa do gramaze i gde je pakovan.To znaci,da cemo izgubiti pijace u ovom obliku,kojeg danas imamo,jer cemo inace krsiti HACCP,pod preduslovom naravno ,da smo clanica EU.Sto se tice srednjeg staleza kod nas,on opstaje na jedvite jade i tesko da ce u skorije vreme da podigne nivo standarda na bolje.Medjutim,ono sto je jos uvek zanimljivo,to je cinjenica da se privreda nije razvila sasvim tj.jos je u tranziciji,pa tu treba traziti sebe i svoje zanimanje,u celoj ovoj prici.Jedno je sigurno,dok je ljudi,sveta i veka,radnje ce se otvarati i zatvarati.
 

Back
Top