oko- jedno iskustvo sa ablacijom, astagmatizmom, mijopijom...

gost 191696

Elita
Poruka
16.691
ukratko:
1986 sam poceo nositi tvrda sociva. tada, nazalost, nije bilo ni oftamologa a ni tehnike koja bi pravovremeno ukazala na pogresan izbor zbog "ostavljanja" naocara. osnovni "razlog" mog prelaska na sociva je bio zbog uzasnih stakala (tada nije bilo savremene izrade i laganih materjala za izradu dioptrijskih naocara) nuznih radi velikog cilindra prouzrokavnog astagmatizmom . usput, sve se prepustalo slucaju i prirodi, tako da niko posebno nije obracao paznju na povecanje astagmatizma, uznapredovalu miopiju i odredjene nestandadne promjene na lijevom oku. u periodu od 6 godina dioptrija je sa -5 od i -7 ol otisla na -11 i -13. kapacitet ukupnog vida oko 0,5- lagano sam isao ka slijepilu.
tada sam uhvatio "poslednji voz" za moskvu: tamo sam radio keratotamiju (noz- roznjaca), skleroplastiku( noz- premostavanje krvnih sudova iza oka i povecanje cirkulacije) i laser ("ubijanje" miopije) dioptrija je par mjeseci nakon operacije bila -1,75 i - 3 kapacitet oko 0,9 i nikada u zivotu nisam vidio kao tih par dana:sad2: kretao sam se i vozio bez naocala sto je za mene bilo "cudo" no, rekli su da ce nakon odredjenoig vremena to da se pokvari i da ce stabilizovati, a da otprilike nakon godinu dodjem na jos jedan laser i po meka sociva. tako je i bilo, nakon godinu dana dioptrija se stabilizovala na podnosljivih -3 i -5 (nigdje nisam navodio cilindar, i on se znacajno smanjio) a ukupan vid na 0,8-0,9. takodje su rekli da su tvrda sociva "izrendala" i istanjila moju roznjacu tako da su se prije operacije brinuli i sumnjali u njenu uspjesnost, te da sam dosao dvije ili tri godine ranije da bi sve bilo 100% u redu.
njihov osnovni savjet je bio stroga zabrana bilo kakvog fizickog posla i dizanje tereta iznad 10-15 kg) naravno, ja se toga nisam striktno pridrzavao ali nisam ni pretjerivao.
deset godina kasnije odlucio sam da sam nesto uradim u podrumu kuce- premjestao sam neke teske stvari. kratko, par minuta. sledece jutro lijevo oko je samo primalo svjetlost- vida vise nije bilo. ustanovljena je ablacija retine- gore ne moze. iako sam imao mogucnosti da odem u gissen (njemacka) kao najbolju opciju za operaciju ablacije , zbog odredjenih privatnih razloga i savjeta dodjem na jednu privatnu kliniku u bg. tu se jedan poznati oftamolog igrao na "meni" radio pogresan slijed operacija, prerano izvadio silikon i moje lijevo oko je zuvjek izgubljeno ( usput sam se namucio u tri opste narkoze u veoma kratkom periodu i strahovite bolove i sve to uredno i "masno" platio). kasno sam vidio da je vrag odnijeo salu i otisao u gissen (najpoznatiji dr u njemackoj za probleme ablacije i sportske povrede oka je bio nas hirurg dr.simo pavlovic iz ns i on me tamo primio, te mi dosta opsirno i potanko objasnio sta je sve uradjenoi pogresno i da novo mucenje nebi imalo smisla- mreznica (retina) se "zguzvala" i srasla) . nakon gissena sam otisao i u strasburg kod covjeka koji je izmislio egzimer laser i patentirao prve laserske operacije, jednog starog doktora francuza/jevreja koji je potvrdio nalaze i snimke iz gissena (usput mi je ispricao kako je clan drustva francusko-srpskog prijateljstva i da je u ratu i bih opremio cjelu bolnicu negdje na romaniji:))
tesko je precizno i koncizno staviti sve u jedan post, mozda sam negdje i "zbrljao" i prebrzo presao preko nekih detalja ali mozda se neko moze pronaci u ovom iskustvu.
sreca je pa se tvrda sociva vise ne koriste a osnovni savjet je ne zuriti prilikom izbora za tako vazne stvari kao sto je izbor hirurga koji ce ti mrak pretvoriti u dan, i obrnuto. da ne budem previse kritican- mozda bi se desilo isto i sa bilo kojim drugim. zivot je lijep:)
 
ukratko:
1986 sam poceo nositi tvrda sociva. tada, nazalost, nije bilo ni oftamologa a ni tehnike koja bi pravovremeno ukazala na pogresan izbor zbog "ostavljanja" naocara. osnovni "razlog" mog prelaska na sociva je bio zbog uzasnih stakala (tada nije bilo savremene izrade i laganih materjala za izradu dioptrijskih naocara) nuznih radi velikog cilindra prouzrokavnog astagmatizmom . usput, sve se prepustalo slucaju i prirodi, tako da niko posebno nije obracao paznju na povecanje astagmatizma, uznapredovalu miopiju i odredjene nestandadne promjene na lijevom oku. u periodu od 6 godina dioptrija je sa -5 od i -7 ol otisla na -11 i -13. kapacitet ukupnog vida oko 0,5- lagano sam isao ka slijepilu.
tada sam uhvatio "poslednji voz" za moskvu: tamo sam radio keratotamiju (noz- roznjaca), skleroplastiku( noz- premostavanje krvnih sudova iza oka i povecanje cirkulacije) i laser ("ubijanje" miopije) dioptrija je par mjeseci nakon operacije bila -1,75 i - 3 kapacitet oko 0,9 i nikada u zivotu nisam vidio kao tih par dana:sad2: kretao sam se i vozio bez naocala sto je za mene bilo "cudo" no, rekli su da ce nakon odredjenoig vremena to da se pokvari i da ce stabilizovati, a da otprilike nakon godinu dodjem na jos jedan laser i po meka sociva. tako je i bilo, nakon godinu dana dioptrija se stabilizovala na podnosljivih -3 i -5 (nigdje nisam navodio cilindar, i on se znacajno smanjio) a ukupan vid na 0,8-0,9. takodje su rekli da su tvrda sociva "izrendala" i istanjila moju roznjacu tako da su se prije operacije brinuli i sumnjali u njenu uspjesnost, te da sam dosao dvije ili tri godine ranije da bi sve bilo 100% u redu.
njihov osnovni savjet je bio stroga zabrana bilo kakvog fizickog posla i dizanje tereta iznad 10-15 kg) naravno, ja se toga nisam striktno pridrzavao ali nisam ni pretjerivao.
deset godina kasnije odlucio sam da sam nesto uradim u podrumu kuce- premjestao sam neke teske stvari. kratko, par minuta. sledece jutro lijevo oko je samo primalo svjetlost- vida vise nije bilo. ustanovljena je ablacija retine- gore ne moze. iako sam imao mogucnosti da odem u gissen (njemacka) kao najbolju opciju za operaciju ablacije , zbog odredjenih privatnih razloga i savjeta dodjem na jednu privatnu kliniku u bg. tu se jedan poznati oftamolog igrao na "meni" radio pogresan slijed operacija, prerano izvadio silikon i moje lijevo oko je zuvjek izgubljeno ( usput sam se namucio u tri opste narkoze u veoma kratkom periodu i strahovite bolove i sve to uredno i "masno" platio). kasno sam vidio da je vrag odnijeo salu i otisao u gissen (najpoznatiji dr u njemackoj za probleme ablacije i sportske povrede oka je bio nas hirurg dr.simo pavlovic iz ns i on me tamo primio, te mi dosta opsirno i potanko objasnio sta je sve uradjenoi pogresno i da novo mucenje nebi imalo smisla- mreznica (retina) se "zguzvala" i srasla) . nakon gissena sam otisao i u strasburg kod covjeka koji je izmislio egzimer laser i patentirao prve laserske operacije, jednog starog doktora francuza/jevreja koji je potvrdio nalaze i snimke iz gissena (usput mi je ispricao kako je clan drustva francusko-srpskog prijateljstva i da je u ratu i bih opremio cjelu bolnicu negdje na romaniji:))
tesko je precizno i koncizno staviti sve u jedan post, mozda sam negdje i "zbrljao" i prebrzo presao preko nekih detalja ali mozda se neko moze pronaci u ovom iskustvu.
sreca je pa se tvrda sociva vise ne koriste a osnovni savjet je ne zuriti prilikom izbora za tako vazne stvari kao sto je izbor hirurga koji ce ti mrak pretvoriti u dan, i obrnuto. da ne budem previse kritican- mozda bi se desilo isto i sa bilo kojim drugim. zivot je lijep:)
Ne bih da spamujem, veoma poucan savet, ali onda definitivno Tomica Milosavljevic nije blesav sto se operisao u Nemackoj, mada verujem da ovde ima i sjajnih oftalmologa i ortopeda..
 
Ne bih da spamujem, veoma poucan savet, ali onda definitivno Tomica Milosavljevic nije blesav sto se operisao u Nemackoj, mada verujem da ovde ima i sjajnih oftalmologa i ortopeda..

Bez zelje za spamovanjem, masa ljudi i u evropi- Holandiji, Nemackoj, Spaniji, izgube pola zivota sa pogresnim dijagnozama, etiketu psihickog bolesnika.... da bi im se zivot spasao u poslednjem trenutku... a nekima ne.
Zvuci glupo, ali zdravlje, kao i ishodi operacija su u velikom delu SRECA...

Mogla bih navesti x primera...
Sada, vise para- manje igre na srecu ;)
 
Poslednja izmena:
Jao,

Imam problem sa okom jos od februara meseca. Odjednom, znaci u jednoj jedinoj sekundi u levom oku sam osetila promenu tj. vidno polje levog oka mi je bilo prepuno vlakana i to je do kraja dana uznapredovalo, ti koncici su se povezivali u neke oblike, tj., imala sam utisak da vidim dva, tri para komaraca ispred oka, sto me je sokiralo.
Naravno sutradan sam otisla kod ocnog lekara, privatnog, jer nisam osiguranik, izgubila sam posao. Ona me je pogledala, sirila zenice, rekla je da je to mozda od stresa i da mozda vise nikada nece proci i da cu uvek videti te koncice. Merila mi je i ocni pritisak. Odbacila je postojanje glaukoma, medjutim rekla mi je da imam neku poderotinu (bas se tako izrazila) u donjem polje nekog dela oka i da to mora da se laserskim putem ,,zakrpi,, da se ne bi sirila. Ali, rekla je da to nije nista hitno, a i da je bilo hitno, nisam mogla da priustim sebi operaciju zbog nemanja novcanih sredstava.
Sve u svemu, to se tako nastavilo, nekad jace, nekad slabije, ali uvek su prisutni ti prokleti koncici koji me dovode do ludila. Nervozna sam i ovako, a tek sada, ne mogu vam opisati.
Sada na tom levom oku imam neprekidno zamucenje, kao neku belicastu skramu koja mi ,,padne,, bas u centar vidnog polja i onda nista ne vidim. To traje po pola sata, nekad i duze, onda se pojave koncici i tako u krug...
Ne mogu vam opisati kakvo je to mucenje postalo za mene. Ne mogu vise da citam kao sto sam nekada.
Da napomenem da sam pocela naocare da nosim od svojih tinejdz dana, pokusavala sam i sa tvrdim i sa mekim socivima, medjutim, nisam mogla da se naviknem na njih, tako da nosim naocare.
Kratkovida sam, dioptrija mi je na pocetku bila ona minimalna, godinama se povecavala, tako da sad nosim dioptriju na levom - 5 i nesto, na desnom - 4 i nesto. Ovo je trebalo da napisem na pocetku, ali eto.
Ako neko zna bilo sta sto bi mi pomoglo, neki savet, sta bi to moglo da bude?
Znam da moram da idem opet kod ocnog, ali moram da nabavim novac za pregleda. A do tada?
 
A hoces nam reci koji hirurg je u pitanju da ne bi jos neko dopao njemu u sake?
to i mene zanima, ali verujem da to moze samo preko pp

Bez zelje za spamovanjem, masa ljudi i u evropi- Holandiji, Nemackoj, Spaniji, izgube pola zivota sa pogresnim dijagnozama, etiketu psihickog bolesnika.... da bi im se zivot spasao u poslednjem trenutku... a nekima ne.
Zvuci glupo, ali zdravlje, kao i ishodi operacija su u velikom delu SRECA...

Mogla bih navesti x primera...
Sada, vise para- manje igre na srecu ;)
verujem ti..ima mnogo faktora koji uticu na ishod operacije..samo bih dodao da kad je zdravlje u pitanju genetika i preventiva su ipak najvazniji, pa onda sreca..iskustvo iz moje prakse kao doktora.
 
Ne znam sta nije u redu sa mojim kompjuterom ali ne mogu nikog da citiram...

Ma oni iz bivse firme su mi oduzeli zdravstvenu knjizicu kad je nastupio otkaz.
Moram to da regulisem, to su tek papiroloske zafrkancije...

Da, esh,
ti si to bolje od mene formulisao - plutajuca zamucenja - koja se neprekidno krecu po vidnom polju i ne dozvoljavaju mi da normalno funkcionisem. Poludecu od toga.
Pozdrav.
 
Ne znam sta nije u redu sa mojim kompjuterom ali ne mogu nikog da citiram...

Ma oni iz bivse firme su mi oduzeli zdravstvenu knjizicu kad je nastupio otkaz.
Moram to da regulisem, to su tek papiroloske zafrkancije...

Da, esh,
ti si to bolje od mene formulisao - plutajuca zamucenja - koja se neprekidno krecu po vidnom polju i ne dozvoljavaju mi da normalno funkcionisem. Poludecu od toga.
Pozdrav.

Ipak mislim da je rijec o krvarenju na ocnom dnu. Ako se sto prije reaguje, moze se rijesiti laserom, ako ne, onda operacijom. Ti "koncici" koje vidis pred ocima cesto mijenjau oblik (predopostavljam). To trebas pod hitno uraditi jer ce ti ta prekomjerna krvanjena dovesti do ablacije, koja te moze dovesti do sljepila! Govorim iz iskustva jer sam ja imao to na pocetku... Pojavljivalo se, nestaljalo, poljavljivalo se... Dovelo me do toga da sam potpuno imao oko ispunjeno krvlju, i sto je dovelo do ablacije. Na vrijeme sam to uradilo jer nije doslo do odljepljena retine... Sada imam silikon umjesto ocne vodice, koje pritisce retinu i koja je "zavarena" laserom. Jos mi traje proces oporavka i vadjenja silikona iz oka. Previse sam cekao sa time i to me je dovelo do strabizma (oko mi je krenulo da desnu, vanjsku stranu). Moracu i to raditi. Nadam se da nisam suvise kasno odgovorio na tvoj post.:roll:
 
ukratko:
1986 sam poceo nositi tvrda sociva. tada, nazalost, nije bilo ni oftamologa a ni tehnike koja bi pravovremeno ukazala na pogresan izbor zbog "ostavljanja" naocara. osnovni "razlog" mog prelaska na sociva je bio zbog uzasnih stakala (tada nije bilo savremene izrade i laganih materjala za izradu dioptrijskih naocara) nuznih radi velikog cilindra prouzrokavnog astagmatizmom . usput, sve se prepustalo slucaju i prirodi, tako da niko posebno nije obracao paznju na povecanje astagmatizma, uznapredovalu miopiju i odredjene nestandadne promjene na lijevom oku. u periodu od 6 godina dioptrija je sa -5 od i -7 ol otisla na -11 i -13. kapacitet ukupnog vida oko 0,5- lagano sam isao ka slijepilu.
tada sam uhvatio "poslednji voz" za moskvu: tamo sam radio keratotamiju (noz- roznjaca), skleroplastiku( noz- premostavanje krvnih sudova iza oka i povecanje cirkulacije) i laser ("ubijanje" miopije) dioptrija je par mjeseci nakon operacije bila -1,75 i - 3 kapacitet oko 0,9 i nikada u zivotu nisam vidio kao tih par dana:sad2: kretao sam se i vozio bez naocala sto je za mene bilo "cudo" no, rekli su da ce nakon odredjenoig vremena to da se pokvari i da ce stabilizovati, a da otprilike nakon godinu dodjem na jos jedan laser i po meka sociva. tako je i bilo, nakon godinu dana dioptrija se stabilizovala na podnosljivih -3 i -5 (nigdje nisam navodio cilindar, i on se znacajno smanjio) a ukupan vid na 0,8-0,9. takodje su rekli da su tvrda sociva "izrendala" i istanjila moju roznjacu tako da su se prije operacije brinuli i sumnjali u njenu uspjesnost, te da sam dosao dvije ili tri godine ranije da bi sve bilo 100% u redu.
njihov osnovni savjet je bio stroga zabrana bilo kakvog fizickog posla i dizanje tereta iznad 10-15 kg) naravno, ja se toga nisam striktno pridrzavao ali nisam ni pretjerivao.
deset godina kasnije odlucio sam da sam nesto uradim u podrumu kuce- premjestao sam neke teske stvari. kratko, par minuta. sledece jutro lijevo oko je samo primalo svjetlost- vida vise nije bilo. ustanovljena je ablacija retine- gore ne moze. iako sam imao mogucnosti da odem u gissen (njemacka) kao najbolju opciju za operaciju ablacije , zbog odredjenih privatnih razloga i savjeta dodjem na jednu privatnu kliniku u bg. tu se jedan poznati oftamolog igrao na "meni" radio pogresan slijed operacija, prerano izvadio silikon i moje lijevo oko je zuvjek izgubljeno ( usput sam se namucio u tri opste narkoze u veoma kratkom periodu i strahovite bolove i sve to uredno i "masno" platio). kasno sam vidio da je vrag odnijeo salu i otisao u gissen (najpoznatiji dr u njemackoj za probleme ablacije i sportske povrede oka je bio nas hirurg dr.simo pavlovic iz ns i on me tamo primio, te mi dosta opsirno i potanko objasnio sta je sve uradjenoi pogresno i da novo mucenje nebi imalo smisla- mreznica (retina) se "zguzvala" i srasla) . nakon gissena sam otisao i u strasburg kod covjeka koji je izmislio egzimer laser i patentirao prve laserske operacije, jednog starog doktora francuza/jevreja koji je potvrdio nalaze i snimke iz gissena (usput mi je ispricao kako je clan drustva francusko-srpskog prijateljstva i da je u ratu i bih opremio cjelu bolnicu negdje na romaniji:))
tesko je precizno i koncizno staviti sve u jedan post, mozda sam negdje i "zbrljao" i prebrzo presao preko nekih detalja ali mozda se neko moze pronaci u ovom iskustvu.
sreca je pa se tvrda sociva vise ne koriste a osnovni savjet je ne zuriti prilikom izbora za tako vazne stvari kao sto je izbor hirurga koji ce ti mrak pretvoriti u dan, i obrnuto. da ne budem previse kritican- mozda bi se desilo isto i sa bilo kojim drugim. zivot je lijep:)
Molim te treba mi pomoć ,u pitanju je dete 13god.urađen mu je laser u pasterovoj jedna ruptura na desnom oku i tri rupture na levom.Naravno niko ništa ne preduzima pa sam prinuđena da vodim dete privatno u eliksir gde su mi rekli da idem u Kalugu na skleroplastiku.Želela BiH sa tobom da razmenim iskustvo.Očajna mama.
 

Back
Top