particije

leggionar

Primećen član
Poruka
738
osnovna i home particija su mi zajedno. da li postoji nacin da ih razdvoim.?

citam da je pri instalaciji najbolje da se sistem instalira na osnovnoj a home da bude zasebna. ali posto ja vec imam instaliran ubuntu interesu je me kako da ih razdvojim.

da li je to slicno win. sistemima?
 
evo ti primjera kako bi to trebalo da izgleda , ako sam dobro svatio da hoces da promjenis destinaciju Home foldera
/dev/sda1=root partition
/dev/sda6="home partition"

1. mount /dev/sda5 /mnt
2. cp -R /home/* /mnt
3. add line to /etc/fstab

/dev/sda6 /home ext3 defaults 0 0

4. reboot
5. once sure you have everything you can umount
/dev/sda6 and then delete everything on (the old) /home
Before you go following those instructions, let's get some more info.

Please open a terminal and post the output of
Code:
su -c 'fdisk -l'
Also post the contents of the file /etc/fstab

The above post is making a number of assumption about your partitions and how your disk is formatted, which may not be true.
 
može i sada da se razdvoji ali je donekle komplikovano :D
(obično se sve iz /home prebaci u osnovni katalog treće particije,
a onda da se u fstab upiše da u /home , koji bi sad bio obrisan,
u stvari mountuje tu treću particiju- ovo raditi iz recovery moda/konzole)
možda je ovo zakomplikovano zbog postojanja UUid u ubuntuovom fstabu, kod novijih izdanja

poželjno je u stvari imati i dodatne diskove , tako da nije sve smešteno u home
ti možeš i sada da simlinkuješ bilo koji folder iz home na bilo koje drugo
mesto, kao link, bez ove gornje operacije ,ako polako nestaje mesta ;)

samo imati u vidu ako se vrši kompilacija ,/configure make
da fat32 i ntfs nisu pogodne da se u njima raspakuje tar.gz
 
ok hvala, vidim da je komplikovano.
svejedno cekam da mi stigne Ubuntu 10.04 pa cu reinstalirati. pokusacu tada da napravim swap, root i home. svaku na svoju part.
 
Pristup bilo kojih dokumenata je totalno isti i kao User i kao Root, a razlika je zna se koja, kao Root mozes da editujes sve fajlove/foldere a kao User ne mozes.

P.S. Sef je zakljucan - znam gde je, ali kad mi das kljuc kazi mi gde je sef.

Nesto ti je zeznut sistem...
 
Pristup bilo kojih dokumenata je totalno isti i kao User i kao Root, a razlika je zna se koja, kao Root mozes da editujes sve fajlove/foldere a kao User ne mozes.

P.S. Sef je zakljucan - znam gde je, ali kad mi das kljuc kazi mi gde je sef.

Nesto ti je zeznut sistem...

ne, sve je ok. kada sam ulogovan kao root, pristup dokumentima user-a nalaze se na drugacijoj putanji.... file sistem/home/user name/documents.... , a ne u root documents gde sam ja trazio.
 
skoro sam brisao ceo disk, i na takav sam formatirao 20% ntfs ostalo sam instalirao ubuntu.
primecujem da ne postoji extended particija? mada sam je ranije imao. da li je t normalno?

GParted.jpg
 
Normalno je.
Hard diskovi su ograničeni na 4 (primarne) particije, te se sve preko toga kreira kao logička particija u okviru extended particije. Tako, ako imaš četiri ili manje particija, extended ti nije potreban.
 
e ovako malo kasnim , mislim da može u instaleru da se izabere
"primary" ili "logical" (ubuntu ima pojednostavljen instaler)
i ako se izabere "logical" onda on automatski kreira jednu "extended" bar mislim :think: - nije detaljniji instaler kao kod drugih distribucija ali je jednostavniji
 
e ovako malo kasnim , mislim da može u instaleru da se izabere
"primary" ili "logical" (ubuntu ima pojednostavljen instaler)
i ako se izabere "logical" onda on automatski kreira jednu "extended" bar mislim :think: - nije detaljniji instaler kao kod drugih distribucija ali je jednostavniji

pa gde si do sad coece :)

da, zaboravio sam da napomenem da sam svaku particiju ostavio kao primarnu.
sad tu se pitam da li je to greska? verovatno ima razlog zasto je primary ili zasto le logical, mislim nece brljaviti OS.
mislim da sam procitao negde, da je to bitno u win-u ali ne i u linux-u.
 
pa gde si do sad coece :)

da, zaboravio sam da napomenem da sam svaku particiju ostavio kao primarnu.
sad tu se pitam da li je to greska? verovatno ima razlog zasto je primary ili zasto le logical, mislim nece brljaviti OS.
mislim da sam procitao negde, da je to bitno u win-u ali ne i u linux-u.

Tako sam i ja cuo.
 
Windows mora da bude na primarnoj particiji (tj. boot fajlovi moraju, sam Win može da bude instaliran i na logičkoj). Linux ne mari na kojoj je particiji instaliran, može primary, može logical.
 

Back
Top