Da li (neka) Tolkinova dela treba uvesti kao lektiru?

Pogledaj rezultate ankete: Pa, sta vi mislite?

Glasova
28. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Treba uvesti sva dela kao lektire

6 21,43%
  • Samo neka dela

12 42,86%
  • Ne treba ih uvoditi

10 35,71%
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Da li (neka) Tolkinova dela treba uvesti kao lektiru?

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Da li (neka) Tolkinova dela treba uvesti kao lektiru?

Ja mislim da treba! I to Hobit i LOTR trilogija u 7. i 8. razredu, a Silmarilion, Deca Hurinova i Nedovrsene price u srednjoj skoli. To bi zaista bilo neophodno, jer je Tolkin jedan od najznacajnijih pisaca 20. veka, ako ne i najznacajniji, tako da bi mu tebalo posvetiti vise paznje !

Veoma poznat
    Učlanjen
    15.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Da li (neka) Tolkinova dela treba uvesti kao lektiru?

NE....

Moderator Direkt (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    55
    Reputaciona moć
    337

Pazi da bi neko citao te knjige,ne citaju ni ove od 50 strana sto imaju
    Sve je nestvarno dok traje i diše
    Stvaran je cvet čija odsutnost miriše.

Aktivan član Jukie (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio DJoxiii91 Pogledaj poruku
    Ja mislim da treba! I to Hobit i LOTR trilogija u 7. i 8. razredu, a Silmarilion, Deca Hurinova i Nedovrsene price u srednjoj skoli. To bi zaista bilo neophodno, jer je Tolkin jedan od najznacajnijih pisaca 20. veka, ako ne i najznacajniji, tako da bi mu tebalo posvetiti vise paznje !
    Samo Hobita krajem sedmog razreda, LOTR u srednjoj školi (a kako i gde ga uglaviti kada se rade književna dela po vremenu kada su napisana, ne znam). Ove ostale tri stvari nisam čitao. Ne možeš da imaš LOTR u osnovnoj školi kao obaveznu lektiru jer manje od 20 odsto dece može da ga savlada, pogotovo sada kada krene inkluzija - tu će biti mnogo dece koja ne mogu da čitaju toliko strana sitnog teksta. Takođe kada već u ćoškovima TV ekrana stoje one brojke sa starošću dece koja to smeju da gledaju, to bi trebalo da vredi i za knjige. LOTR nikako nije štivo za osnovnu školu.

Sa druge strane, mislim da je Aven i jazopas u zemlji vauka (koji je vrlo sličan Gospodaru prstenova ali mnogo kraći) odlična knjiga za lektiru u sedmom razredu. Ta knjiga ima dodatan plus jer je pisac domaći autor (član Mense sa velikim IQ) koji je pisao i one knjige zanimljivih zagonetki, pa će domaći autor lakše da prođe pri izboru.

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Jukie Pogledaj poruku
    Samo Hobita krajem sedmog razreda, LOTR u srednjoj školi (a kako i gde ga uglaviti kada se rade književna dela po vremenu kada su napisana, ne znam). Ove ostale tri stvari nisam čitao. Ne možeš da imaš LOTR u osnovnoj školi kao obaveznu lektiru jer manje od 20 odsto dece može da ga savlada, pogotovo sada kada krene inkluzija - tu će biti mnogo dece koja ne mogu da čitaju toliko strana sitnog teksta. Takođe kada već u ćoškovima TV ekrana stoje one brojke sa starošću dece koja to smeju da gledaju, to bi trebalo da vredi i za knjige. LOTR nikako nije štivo za osnovnu školu.

Sa druge strane, mislim da je Aven i jazopas u zemlji vauka (koji je vrlo sličan Gospodaru prstenova ali mnogo kraći) odlična knjiga za lektiru u sedmom razredu. Ta knjiga ima dodatan plus jer je pisac domaći autor (član Mense sa velikim IQ) koji je pisao i one knjige zanimljivih zagonetki, pa će domaći autor lakše da prođe pri izboru.
    Citao sam to izmedju 7. i 8. razreda, super je zaista, mada neuporedivo je bolji Tolkien

Učlanjen
    02.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    55
    Reputaciona moć
    337

Silmarilion ne bi shvatili ni srednjoskolci,tu nema rasprave

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Shady MoB Pogledaj poruku
    Silmarilion ne bi shvatili ni srednjoskolci,tu nema rasprave
    Sve se moze kad se 'oce !

Domaćin doc.smash (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    82

Trebalo bi uvesti(Hobit,LOTR,Slimarion),ali tek negde u 3,4 razredu srednje skole.U gimnazijama drustvenog smera bi mogli raditi dva od ova tri,a u ostalim gimnazijama i strucnim skolama 1 od tih dela.
    Kad smo kod lektira,mogli bi da premestimo Anu Karenjinu za treci razred(hronoloski,jeste za drugi razred,ali hajde,1200 stranica teskog teksta...meni to nije problem,ali vecina se mucila u mom razredu sa Romeom i Julijom ),a dodati knjige ,,Mi deca sa stanice Zoo,, i nesto od Artur Klarka-Karla Segana(Kontakt,Rama,Odiseja u svemiru 2001...)

Učlanjen
    02.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    55
    Reputaciona moć
    337

karenjina ima oko 800 strana,ja imam u dva toma od po 400
    hobit je za bebe,a ne za srednjoskolce..to sto ne zele da citaju,nemaju volje ili ne citaju uopste je njihov problem..koji dovodi do zatupljivanja
    romeo i julija-takodje

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio Shady MoB Pogledaj poruku
    karenjina ima oko 800 strana,ja imam u dva toma od po 400
    hobit je za bebe,a ne za srednjoskolce..to sto ne zele da citaju,nemaju volje ili ne citaju uopste je njihov problem..koji dovodi do zatupljivanja
    romeo i julija-takodje
    Pa Romeo i Julija i ne služe da nas zanima zaplet, nego da vidimo kako su ljudi u tom periodu živeli, koja su bila društvena ograničenja tj. restrikcije (zato nama i ekranizacije izgledaju naivno jer ih gledamo sa stanovišta 21.veka)
    a i kao neka početnica za Šekspira da se vidi kakav je njegov stil pisanja pa da se kasnije lakše čitaju njegova ostala dela

Zainteresovan član LT15 (avatar)
    Učlanjen
    24.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Naravno da treba Tolkina uvesti u skole, samo sto niko (tj. vecina) ne bi citao knjige nego bi svi gledali film LOTR, a uskoro i Hobita...

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio LT15 Pogledaj poruku
    Naravno da treba Tolkina uvesti u skole, samo sto niko (tj. vecina) ne bi citao knjige nego bi svi gledali film LOTR, a uskoro i Hobita...
    Pa to je ipak Tolkin (tj. njegova maštanja i snovi), samo u filmskom mediju

Mislim da treba malo osavremeniti pristup tim delima iz lektire, tj. da se diskutuje o tome šta je pisac hteo da kaže a ne da se traži dlaka u jajetu oko sitnih detalja "sad ću ja da te uhvatim da nisi pročitao stranu 33"

A ako je nastavnik pročitao i knjigu i odgledao film(ove) uvek može da nađe delove koji su preskočeni pri ekranizaciji i da se oni diskutuju u tim odgovaranjima ili sastavima. Recimo tu su sva ona razmišljanja gde u filmu vidiš samo nekoga kako stoji i tužno gleda. Ili i celi isečci, kao u ovom slučaju priča o Tomu Bombadilu.

Da se vratimo na Romea i Juliju, ili recimo Božićnu pesmu (ono sa Ebenizerom Skrudžom kad mu noću dolaze tri duha), svako je već video i 2-3 različite ekranizacije i posebne epizode normalnih serija koje su preuzele zaplet (u svakoj seriji koja traje 3-4 sezone nekog negativca su posetila tri duha).

A danas u moderno vreme kada postoje video bimovi po učionicama, nastavnik može i da pusti isečke iz tri razne ekranizacije pa da se upoređuju sa originalom u knjizi, i tu može mnogo zanimljivija diskusija da se razvije oko toga koja verzija je vernija originalu i šta će dovesti do najmanjeg odstupanja ako se žrtvuje (i samim tim svi će da popamte i zaplet i stil pisanja itd.). Nije film neprijatelj knjige. Ipak ne živimo pre pedeset godina, a i nastavnici su odrastali gledajući TV.

Iskusan Stedza (avatar)
    Učlanjen
    26.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

Можда би требало, али сада нико не чита ни ове књиге од 200-300 стр. Не знам што би његове ствари читали онда..
    If you hit the floor you can always crawl..

Drevna Kornjača sanja* (avatar)
    Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    167
    Reputaciona moć
    171

.. ja sam mojima već uvodila .. na svoju ruku ..
    .. četvrtaci bez problema mogu da čitaju tumaralo .. ili .. farmer gil od buta ..
    .. hobita i gospodara prstenova je većina mojih đaka kasnije spontano iščitavala negde oko sedmog-osmog razreda .. sećam se da su jednom na tehničkom pravili maketu minas tirita ..

.. silmarilion je zbirčica koju je skupio tolkinov sin .. ne vidim razlog da se uvodi u lektiru ..
    .. hobit je sasvim dovoljan da se neko zainteresuje za tolkina i da kasnije sam istražuje ..

.. što se tiče argumenta da bi svi gledali film ..
    .. prvo .. film se toliko razlikuje od knjige da ta varijanta ne može proći kod pismenih nastavnika ..

.. dakle .. jedini valjan argument protiv je taj da mi u srbiji nemamo dovoljan broj pismenih nastavnika ..
    (.. nije problem to što deca ne čitaju knjige preko 200 strana .. problem je taj što ih ne čitaju ni učitelji nastavnici profesori ..)
    Čim neko pokuša da mi se uvuče u dupe, ja pomislim da ima neke zadnje namere...

Aktivan član dejina811 (avatar)
    Učlanjen
    01.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

jos da im uvedemo star wars i star trek kao obavezni filmski serijal... pa mozemo pred svetom da ispadnemo kompletni debili!!
    ...ja sam samo prolazio i neam` pooojma...

Zainteresovan član trif11 (avatar)
    Učlanjen
    28.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Što se mene tiče,neka dela domaćeg REPA bi trebalo ubaciti u škole

Zainteresovan član trif11 (avatar)
    Učlanjen
    28.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Ali stvarno

Primećen član ColdPrayer (avatar)
    Učlanjen
    10.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Ja kao jezicki smer imam skoro 20 lektira godisnje, sto je puno, puno je. Prvo treba dosta toga izbaciti.

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    299

Treba,zato sto su njegovi romani zanimljivi ljudima,a citanje i nekada treba deci da bude zanimljivo,a ne samo neka obaveza...

Inace ako niste znali Tolkin je pokusao da nauci srpski jezik (a u svom zivotu znao je oko 7,8 jezika) i nije uspeo ! Bio mu je isuvise tezak,mada je znao malo da cita...Sigurno mu je trbalno nesto od slovenske mitologije,ili neke srpske price,mita ili legende...

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio Petar BSK Pogledaj poruku
    Treba,zato sto su njegovi romani zanimljivi ljudima,a citanje i nekada treba deci da bude zanimljivo,a ne samo neka obaveza...

Inace ako niste znali Tolkin je pokusao da nauci srpski jezik (a u svom zivotu znao je oko 7,8 jezika) i nije uspeo ! Bio mu je isuvise tezak,mada je znao malo da cita...Sigurno mu je trbalno nesto od slovenske mitologije,ili neke srpske price,mita ili legende...
    Ja mislim da je on pokupio relativno dosta (u smislu kako mi koji nemamo dodira sa Japancima znamo šta je suši i one njihove borilačke veštine).

Obećava Martin Mystère (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    27

Mogao bi da se uvede. Ili neko slično delo. Pošto današnja omladina uglavnom ništa ne čita, lakše ih je privući nekom fanstikom nego delima poput Ane Karenjine. Mada mnogi ne smatraju Tolkina, ali i ostalu fantastiku, za posebnu granu književnosti, neki je uopšte ni ne cene.

Poznat BIG PEOPLE (avatar)
    Učlanjen
    12.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    143

treba ukinuti lektire.
    Pred ženom da kleči 1000 muškaraca, ona bi izabrala onog koji je čak ni ne gleda.

Početnik
    Učlanjen
    02.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio sanja* Pogledaj poruku

.. što se tiče argumenta da bi svi gledali film ..
    .. prvo .. film se toliko razlikuje od knjige da ta varijanta ne može proći kod pismenih nastavnika ..

..
    Slazem se sa ovim. Ja sam prvo gledao sva tri filma, pa procitao knjige u sedmom razredu i bio sam iznenadjen koliko se razlikuje film od knjige (koliko je stvari promenjeno, izbaceno...).

Primećen član shonery (avatar)
    Učlanjen
    06.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    66

LOTR sam prvi put procitao sa 8 godina, ali se slazem da bi ga trebalo uvesti u srednje skole, Praceta takodje, Kosingas(kao odlicno delo domaceg pisca), bilo koje od ovih dela bi bilo sjajno, ali kao sto je vec neko rekao, mnogi prosvetari ne smatraju fantastiku(epsku ili bilo koju drugu) knjizevnoscu............Hari Poter je ubacen u osnovne skole koliko pratim?
    a kultura citanja se stvara u porodici, pa je to predlog za sve koji imaju decu, da im stalno citaju i kupuju knjige, jer sad postoji neverovatan izbor knjiga za decu.........
    Put večno ide, nikada ne prestaje.....

carpe diem, uvek i sada

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Apsolutno. Tuzno je sto deca nikada ne docu u kontakt ni sa naucnom, a da ne pricamo o epskoj fantastici.

Slične teme

1. Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 14.06.2010., 19:04
  2. TREBA LI UKINUTI RSD I UVESTI €?
    Autor Albert Pike u forumu Politika
    Odgovora: 164
    Poslednja poruka: 08.02.2010., 02:32
  3. Ruski Caj se treba uvesti u Rpubliku Srbiju
    Autor Marin55 u forumu Politika
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 29.01.2009., 20:43

Pravila za slanje poruka