Moze li se Njegoš izbaciti iz srpske književnosti?

U stampi je pisalo kako NARODNA BIBLIOTEKA SRBIJE je izbacila Njegosa (i jos neke pisce)iz srpske knjizevnosti i uvrstila ga u crnogorsku knjizevnost,
ZASTO to treba pitati njih?!

To,uopste,nije tacno. Narodna biblioteka Srbije,prvo,to nije uradila,a,drugo,nije ni nadlezna da donese takvu odluku (nije je ni donela,niti moze ! ). Postoje drugi organi (u okviru nadleznih ministarstva i vlade,a ni oni to nisu uradili),a,opet ,tu odluku nisu doneli (jos bi bilo gore - sproveli ! ). Sve me to podseca na slucaj sa Mesom Selimovicem. A,stampa stampa svasta !
 
Na zalost, ovde politika odredjuje sve. Ja sam proucavala hrvatsku knjizevnost, posto mi njihov nacionalni i drzavotvorni identite nije jasan (ni slovenacki, a ni makedonski). Dosla sam do zakljucka, da je to knjizevnost s brda, s dola. Npr. Marija Juric - Zagorka je 19. vekovna Mirjam. Avgust Senoa - covek je Austrougar, ali nikako Hrvat i sl. Mrzi me da idem negde dublje, jer treba da s enadjem sa deckom, idemo na izlet. Sve u svemu, nadam se da ce neko iz nekog svetskog bibliotekarskog drustva da dodje i resi stvar, jer mi ovde ne znamo.
 
Ко каже да не знамо? И, какве везе имају библиотекари с тим, нарочито (бело)светски?
Какве везе има с тим било ко осим самог Његоша?
Јако је увредљиво некога национално опредељивати а да тај не може да оспори или потврди своју националну припадност. Тим пре што је Његош сам рекао које је националности.
Иако сам ултра десничарски националиста, увредио би ме свако ко каже да сам Србин, или нисам, а да се претходно није информисао о томе шта сам по питању своје националне припадности рекао или написао.
Библиотекари могу да кажу да је Његош и абориџински песник!
Чуј, библиотекари, па још светски!
 
Insistirati? Ko insistira? Janika B, verovatno imas neke ruzne uspomene iz srednje skole pa ti se to tako cini. Njegos je sam rekao ko je i sta je. A to da ga neko izbaci iz srpske knjizevnosti zvuci mi prilicno smesno. Kako je krenulo mislim da ce se umesto Gorskog vjenca za lektiru citati neko od dela Ljiljane H.Dj. Ona je srpski pisac-provereno.
 
Мадона, вероватно циљаш на то да ли је Његош српски или црногорски писац. И српски и црногорски. Ако се има у виду његово херцеговачко порекло, ако се има у виду да се толико залагао за српство, онда је несумњиво српски писац. Међутим, ако би било мерило осећајна везаност за њега, а и то што је био црногорски поглавар, онда и Црногорци имају подједнако право да га сматрају својим. Шта ти мислиш?
 
ne treba ga izbaciti,ali više i ne treba toliko insistirati na njemu...

Pročitaj Luču mikrokosmu. Potom pokušaj obrisati vek blještavih naučnih otkrića, koja su Njegošu bila nepoznata. Tada ćeš verovatno sagledati filozofsku snagu ovog genijalnog uma i svoj stav : ne treba toliko insistirati na njemu ... potpuno korigovati.
 
Na zalost, ovde politika odredjuje sve. Ja sam proucavala hrvatsku knjizevnost, posto mi njihov nacionalni i drzavotvorni identite nije jasan (ni slovenacki, a ni makedonski). Dosla sam do zakljucka, da je to knjizevnost s brda, s dola. Npr. Marija Juric - Zagorka je 19. vekovna Mirjam. Avgust Senoa - covek je Austrougar, ali nikako Hrvat i sl. Mrzi me da idem negde dublje, jer treba da s enadjem sa deckom, idemo na izlet. Sve u svemu, nadam se da ce neko iz nekog svetskog bibliotekarskog drustva da dodje i resi stvar, jer mi ovde ne znamo.

:hahaha::hahaha:
 

Back
Top