НАША МАНИЈА ВЕЛИЧИНЕ

VladimirPutin89

Aktivan član
Poruka
1.308
Војска Србије није била на паради у Москви јер то званично није ни затражила

Постоји ли неки виц, а да у њему актери обавезно нису Американац, Рус и Србин? Мислим да нема, нисам чуо за неки виц у којем би протагонисти били Немац, Кинез, и, на пример, Италијан. Само две суперсиле и Срби. То је наш преовладавајући однос према стварности. И то нам се понекад обија о главу. Као сада поводом велике војне параде на Црвеном тргу у Москви. Војска Србије није позвана на параду и то је код нас дочекано скоро као увреда, изречено је много бесмислица о томе зашто нисмо позвани, а то смо заслужили. Најкраћи одговор јесте да Србија званично није ни затражила да њена војска буде присутна на паради поводом 65 година од победе над нацизмом и фашизмом.

У амбасади Србије у Москви проверио сам да ли је било наших захтева да војници Војске Србије промарширају Црвеним тргом? Одговорили су ми да није. Како су у међународним односима формалности и протокол некада важнији и од суштине, онај ко је очекивао да ће Руси нас позвати, а да их ми претходно лепо не замолимо и да то ураде, тај сматра да смо ми Американци, Французи или Британци, и тај очито још увек размишља у категоријама вица са почетка овог текста.

Истина, Југословенска армија је крајем 1945. године била четврта по снази савезничка армија у Европи, имала је око 800.000 бораца што значи да је била и бројнија и снажнија од Де Голове армије. Али те војске и те државе више нема, а правни наследници су заправо сви, од Триглава до Вардара. Истина је да је српски народ платио највећу цену у борби против фашизма и нацизма на југословенским просторима, да је поднео највеће жртве, али је и болна истина да су после 5. октобра 2000. године улицама у Београду и у Србији, које су носиле имена генерала Црвене армије, а који су учествовали у борбама за ослобођење Београда и делова Србије, промењена имена. Сада су имена враћена, али не и истим улицама, већ тамо негде у Угриновцима и ко зна где још по периферији. А у центру Беча постоји споменик војницима Црвене армије који су учествовали у борбама за Беч. Никоме у Аустрији и не пада на памет да то мења, сваке године на дан уласка трупа Црвене армије у Беч, градске власти полажу цвеће и венце на тај споменик. Јер, Црвена армија се и у Бечу борила против нацизма и фашизма, а не за комунизам. Паметни Аустријанци.

Како су Руси схватили наше ситне и провинцијске потезе можемо само да замишљамо. Поистоветити комунизам и борбу против нацизма и фашизма могу само идеолошке догмате са опасном историјском амнезијом. У Русији је Други светски рат назван „великим патриотским ратом” и око тога нема спора на унутрашњој политичкој сцени данашње Русије. Иако је и Русија у време тог великог отаџбинског рата имала колаборационисте који су ратовали на страни Вермахта: од генерала Власова до целе две дивизије Вермахта попуњене искључиво бившим руским ратним заробљеницима, али и добровољцима. Никоме данас у Русији ни на памет не пада да те колаборационисте сврстава у неки антифашистички покрет, јер ето они су као морали да пуцају у Црвену армију чији је главнокомандујући био комунистички диктатор Стаљин. Те врсте историјских „нијансирања” нема данас у Русији ни у интелектуалним круговима који нису „заљубљени” ни у Путина ни у Медведева. Москва такве покушаје једноставно назива покушајем ревизије резултата Другог светског рата. И када ми у Србији и у Београду променимо имена улица руских генерала Москва то тумачи нашим покушајем ревизије резултата Другог светског рата, покушајем да се прикрије читав један део историје.

О разлозима слабе или скоро никакве војне сарадње између Србије и Русије могла би се написати књига. Београд оптужује Москву да скупо наплаћује школовање наших официра у Русији, док ми школујемо руске официре бесплатно, из Београда долазе оптужбе да је са руске стране било покушаја да се у ремонтоване „мигове-29” угради неадекватна и половна опрема, у Москви ми кажу да то није истина и подсећају ме на случај „падобрани за катапултирање пилота из мига-29”, односно ко је хтео да се у ремонтоване „мигове-29” уграде половни румунски падобрани уместо оригиналних руских. Када сам запитао зашто нам не продају резервне гуме за „мигове-21” и „мигове-29”, које немамо већ пуних годину дана, одговорено ми је да су нам нуђена три комплета тих гума. Бесплатно. Ко сада ту говори истину, а ко не, заиста не знам.
Мирослав Лазански
[објављено: 15/05/2010]
 
Experti iz G17 su prerasli sve te dečije bolsti savremenog ratovanja i sada ratuju samo iz satelita.

Kao na filmu, uz pomoć džojstika. Videli ljudi lepo kako se to radi na filmu i sada oni hoće da se proslave uz pomoć dugmića a nikako da shvate da je oduvek samo čizma vladala svetom i ništa više.

Kad malo bolje razmislim ti experti nikada neće ni prerasti svoj deciji intelekt.
 
Poslednja izmena:
Не контам?
Јесу ли США и остали ТРАЖИЛИ да буду на комунистичком вашеру у Москви?

США није Србија а њена војска је била у антифашистичком табору, па је позавана да дође. Српска војска није била антифашистичком табору, него југословенска, а ње више нема! Српску војску укинуо је Александар Карађорђевић Ујединитељ!
То је била РУСКА парада поводом Дана побједе...
 
Poslednja izmena:
США није Србија а њена војска је била у антифашистичком табору, па је позавана да дође. Српска војска није била антифашистичком табору, него југословенска, а ње више нема! Српску војску укинуо је Александар Карађорђевић Ујединитељ!
То је била РУСКА парада поводом Дана побједе...

Јес га лупаш!
Па човече... како није била Српска војска у анти-фашистичком табору???
Имао си краљевску и комунистичку...
:dash:
А није била ни Руска...већ Совјетска...
:mrgreen:
 
Јес га лупаш!
Па човече... како није била Српска војска у анти-фашистичком табору???
Имао си краљевску и комунистичку...
:dash:
А није била ни Руска...већ Совјетска...
:mrgreen:

Обје су биле југословенске!!! Дражина је била "југословенска војска у отечеству"! Јел' ти знаш српску историју???:think:
Видиш Руси се не стиде своје историје за разлику од нас и зато су они велики народ а ми не!
 
Обје су биле југословенске!!! Дражина је била "југословенска војска у отечеству"! Јел' ти знаш српску историју???:think:
Видиш Руси се не стиде своје историје за разлику од нас и зато су они велики народ а ми не!

Ти ниси добар никако...
До 1943 је била ЈВО...после су постали само Краљевска Војска... Српска...
Наравно да се стидим Југославије јер нам је наметнута...као и Русима Совјетска Република....
Ниси ми одговорио како су то Руси сами себе позвали на параду..када нису Совјетска Армија више???
 
Ти ниси добар никако...
До 1943 је била ЈВО...после су постали само Краљевска Војска... Српска...
Наравно да се стидим Југославије јер нам је наметнута...као и Русима Совјетска Република....
Ниси ми одговорио како су то Руси сами себе позвали на параду..када нису Совјетска Армија више???
А стидиш се Александра Карађорђевића?:think:
 
Па и СССР више не постоји, као да целом свету није било јасно поготово људима из Москве да је њихов човек НКВД-а Валтер подигао устанак у Србији.

Они заборављају да се НАТО није бавио Србима ни мање ни више него 10 година сада би своју тј. параду посвећену победи СССР-а прослављали на Камчатки.
 
А стидиш се Александра Карађорђевића?:think:

:dash:

Ај читај неку тему!!
Ја сам бранио Краља Александра...јер је исто њему наметнута Југославија
:rtfm:

Ниси ми одговорио како су то Руси сами себе позвали на параду..када нису Совјетска Армија више???
 
:dash:

Ај читај неку тему!!
Ја сам бранио Краља Александра...јер је исто њему наметнута Југославија
:rtfm:

Ниси ми одговорио како су то Руси сами себе позвали на параду..када нису Совјетска Армија више???

Али јесу сукцесор!:rtfm: Ако знаш шта то значи!!!???:rtfm:

Није му наметнута него је он створио!:rtfm: Хтјео је да буде Велики краљ као и они на Запад, па му је зато требала већа држава! Колика држава толики и краљ! После првог свјетског рата Савезници су нацртали границе србије које су изгледале отприлике овако:
EU Velika Srbija.png

а то је наш ујединитељ одбио!:rtfm::dash:
 
Ти ниси добар никако...
До 1943 је била ЈВО...после су постали само Краљевска Војска... Српска...
Наравно да се стидим Југославије јер нам је наметнута...као и Русима Совјетска Република....
Ниси ми одговорио како су то Руси сами себе позвали на параду..када нису Совјетска Армија више???

:ok::ok::ok:
 
Ти ниси добар никако...
До 1943 је била ЈВО...после су постали само Краљевска Војска... Српска...
Наравно да се стидим Југославије јер нам је наметнута...као и Русима Совјетска Република....
Ниси ми одговорио како су то Руси сами себе позвали на параду..када нису Совјетска Армија више???

Наравно да нам није наметнута ко што није ни Русима! Краљевска Војска, али краља Југославије. Ако се стидиш своје историје не мораш да је ревидираш него прихватиш је такву каква јесте. ;)
То су Руси урадили, а ми не! И то је разлика између њих и нас, између велики и малих народа!:rtfm:
 

Back
Top