Znameniti Srbi od 1400-1700..

Акај

Elita
Poruka
15.631
Koje biste srpske velikane tog perioda istakli?
Koji su po vama bili najznamenitiji medju Srbima tog veka ?

Posebno me interesuje podrucje nauke i umetnosti...

Znam da su to bila teska vremena za srpsku istoriju, a i verujem da je vecina Srba relativno slabo upoznata sa znamenitim Srbima tog vremena.

Svi podaci su dobrodosli.
 
Konstantin Mihailovic...ako bi o nekome trebao da se snimi film sa istorijskom tematikom to je onda on...


О том Константину ћу колико ове недеље да поставим тему.

А иначе, најзанимљивија, најтајанственија па и најфилмскија личност је цар Јован Ненад. Али се о њему нажалост мало зна.

http://sr.wikipedia.org/sr/Цар_Јован_Ненад
 
Poslednja izmena:
Сада сам и сам бацио поглед на Википедију и на страници о Јовану Ненаду пише да је победио Мађаре у Селешкој бици, а када притиснеш линк на "Селешка битка" добијеш податак да је у тој бици поражен.

Такође на једном месту пише да је умро од последица атентата а на другом да је погинуо у бици.

Толико о Википедији.
 
Сада сам и сам бацио поглед на Википедију и на страници о Јовану Ненаду пише да је победио Мађаре у Селешкој бици, а када притиснеш линк на "Селешка битка" добијеш податак да је у тој бици поражен.

Такође на једном месту пише да је умро од последица атентата а на другом да је погинуо у бици.

Толико о Википедији.

O caru Nenadu znam dosta, moj profesor je pisao o njemu. Pao je kao zrtva atentata. O njemu ima i u istoriji srpskog naroda.
 
Koje biste srpske velikane tog perioda istakli?
Koji su po vama bili najznamenitiji medju Srbima tog veka ?

Posebno me interesuje podrucje nauke i umetnosti...

Znam da su to bila teska vremena za srpsku istoriju, a i verujem da je vecina Srba relativno slabo upoznata sa znamenitim Srbima tog vremena.

Svi podaci su dobrodosli.

- Деспот Стефан Лазаревић, владао 1402-1427.

- Деспот Вук Бранковић - Змај Огњени Вук, владао данашњом Војводином 1471-1485. Јунак и силан човек, један од ретких који није био трагична личност, него херој свог доба.

- Дмитар и Стефан Јакшић, 1456-89, угарски витезови пореклом из Јагодине, војсковође и мегданџије које су ратовале против Турака, Пољака и Немаца.
Хроничар Ђорђе Сремац бележи како је угарски краљ Матијаш послао 4 хиљаде коњаника, највећим делом Срба, на Беч који су мачем и огњем крв невиних проливали и духовна лица истом мером кажњавали. Стога је настала велика узбуна међу Немцима, па су многа места у доњој Аустрији нудила и предају само да буду поштеђена од српских војника.

У војевању против цара Фридриха, један чувени витез, Немац, излазио је стално на коњу и изазивао Мађаре. Али нико није смео да изађе на мегдан, него су само гледали како чини срамоту Мађарима. А краљ разљућен рече:

- Ко је јунак да победи овог зликовца, дао бих му одмах град са приходима.

На то стане пред њега један витез, Дмитар Јакшић и рече:

- Ако ћеш ми дати што си обећао, ја ћу покушати.

Краљ му даде руку. Другог дана изађе Немац на бечку капију и поче свог коња дрско заигравати. Јаве Дмитру да је Немац већ изашао на мегдан. Дмитар и његови људи скоче на коње, а тада Дмитар рече својој дружини:

- Верни сведоци, моји војници, дајте ми мач у десницу, па ћете видети како ћу се сам борити са његовом четом.

И пошто су му то учинили, пошто је узео мач у десницу, пресече Немца једним ударцем на две поле и обори на земљу. Како је био сав у оклопу, Јакшић узме стражњи део у своје руке, па га баци пред краља у чадор. Кад је краљ то видео, са болом рече:

- Што си га убио! Боље да си ми га живог довео па да га због његовог јунаштва храним у свом краљевству.

Када га је Јакшић видео тако ожалошћеног, рече му:

- Добро размисли краљу о себи, или хоћеш да ратујемо па да ратујемо, а ако нећеш, онда ме пусти до ђавола.
- Цар Јован Ненад Црни, основао краткотрајно српско царство на тлу Војводине 1526-27. Мистериозна личност која се одједном дигла из народа, створила најмоћнију армију и исто тако одједном нестала. Споменик му је у Суботици.

- Радослав Челник, сремски војвода 1527-30, пре тога командант војске Јована Ненада. Владао као турски вазал и савезник.

- Јован Јакшић, унук Дмитра Јакшића, чувен једино по томе што је први српски студент у Европи. 1537. је уписао студије у Лајпцигу и вратио се након 4 године.

- Мехмед-паша Соколовић, 1505-79, велики везир Османске царевине. Србин, али више део турске историје, него српске, у српској само као окупатор.

- Патријарх Макарије Соколовић, патријарх обновљене српске патријаршије 1557-71, обнављач великог броја манастира.

- Св. Тодор Вршачки, Теодор Несторовић, челник устанка против Турака 1594, највећем пре Карађорђевог 1804, у којем су спаљене мошти св. Саве у знак одмазде Турака према Србима.

- Св. Рафаило Банатски, чудотворац, живео крајем 1500-их и почетком 1600-их, гроб му је пар векова био мета ходочашћа.

- Св. Василије Острошки, 1610-1671, можда највећи српски светитељ иза св. Саве, Острог је и данас мета ходочашћа и то не само православаца, него чак и католика и муслимана.

- Патријарх Арсеније Чарнојевић, 1633-1706, вођ сеобе Срба 1689.

Од уметника... Једино могу да се сетим Ивана Гундулића (1589-1638), католика из Дубровника. Јесте да је донекле споран Србин јер га Хрвати сматрају за Хрвата, али налази се на листи 100 најзнаменитијих Срба коју је саставила Српска академија наука и уметности 1993, тако да је из наше перспективе ипак Србин.

Штета само што први светски вампир, Петар Благојевић, не може ући у ову листу јер се повампирио 1725. :) У питању је први светски забележени случај вампиризма, у време аустријске управе над Србијом. Немачки чиновници су описали догађај у једном селу где су поменутога ископали много дана након што је био сахрањен и нашли га свежег, очуваног и подбулог од крви, па је добио глогов колац. Одатле је реч "вампир" ушла у немачки језик, а преко немачког у енглеску и светску књижевност.
 
Poslednja izmena:
Од уметника...

Pa spomenuh gore prva tri srpska kompozitora. :rumenko:

Arsenije_III.jpg


Kada svi pričaju o patrijarhu Arseniju III Crnojeviću (1633. - 1706.), treba spomenuti i patrijarku Arsenija IV Jovanovića Šakabentu (1698. - 1748.) iz Druge seobe.

Arsenije_IV_jovanovic.jpg
 
-

Од уметника... Једино могу да се сетим Ивана Гундулића (1589-1638), католика из Дубровника. Јесте да је донекле споран Србин јер га Хрвати сматрају за Хрвата, али налази се на листи 100 најзнаменитијих Срба коју је саставила Српска академија наука и уметности 1993, тако да је из наше перспективе ипак Србин.

.


Ево да те подсетим, јеси ли ишао скоро Палмотићевом улицом? Мада ће врли Бечлија , Аустријанац који није Србин да се буни, али , с обзиром на његова два картона ове недеље за вређање српског народа, није неко чудо.

Многи велики Дубровчани су сишли у Дубровник из српског дела Херцеговине.
 
Ево да те подсетим, јеси ли ишао скоро Палмотићевом улицом? Мада ће врли Бечлија , Аустријанац који није Србин да се буни, али , с обзиром на његова два картона ове недеље за вређање српског народа, није неко чудо.

Многи велики Дубровчани су сишли у Дубровник из српског дела Херцеговине.

Tacno kolega.

Inace,Gundulicevu familiju su proterali iz Dubrovnika - kao Srbe Katolike.
I da, on jeste bio Srbin Katolik - kao i Rudjer Boskovic (ciji su iz Hercegovine;otac opisivao Pravoslavne manastire).
 

Back
Top