odbacena tuzba protiv hrvatske

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
niko ne javlja o ovome. meni je narocito bio zanimljiv razlog zaodbijanje tuzbe

Evropski sud odbacio tužbu Udruženja logoraša protiv Hrvatske
FoNet | 17. 05. 2010. - 10:35h | Foto: Reuters | Komentara: 2

Evropski sud za ljudska prava u Strasburu je odbacio tužbu Udruženja logoraša Drugog svetskog rata Republike Srpske protiv Hrvatske i njihov odštetni zahtev od 500 miliona evra.

Kako piše zagrebački "Jutarnji list", tužba je odbačena uz obrazloženje da Hrvatska nije potpisnica Konvencije za zaštitu ljudskih prava, pa sud ne može da prihvati tužbu.

Tužbu, u kojoj je Hrvatska tužena za ratni zločin i zločin protiv čovečnosti, pre tri godine je u ime 9.000 bivših logoraša i njihovih potomaka podneo predsednik organizacije Gojko Knežević.

On je Evropskom suda uputio protestno pismo u kojem traži da mu se odgovori "da li je moguće da će Hrvatska ostati nekažnjena za progon i zatočeništvo gotovo milion Srba, Jevreja i Roma" i "da li sud u Strasburu ponovo ubija te žrtve i krši Povelju Ujedinjenih nacija".

U svojoj tužbi bivši logoraši i njihovi potomci pokušali su dokazati da je Hrvatska naslednica ustaške NDH i shodno tome dužna isplatiti odštetu.

Pri tom su se pozivali na primer Nemačke koja je kao naslednica nacističke Nemačke isplatila odštetu osobama koje su bile u nemačkim logorima.

"Pojedini odvjetnici smatraju kako su suci Europskog suda, razmatrajući tužbu, zaključili da Hrvatska ipak nije međunarodnopravni sljednik Pavelićeve NDH i da je to razlog odbacivanja tužbe", piše "Jutarnji".

Jedan od argumenata hrvatske strane za odbacivanje tužbe sigurno je bio slučaj firme naftne kompanije "Sokoni", koja je nakon Drugog svetskog rata zbog pljačke njenih dobara u NDH od Jugoslavije zatražila odštetu.

"Posebna međunarodna komisija odbacila je tužbu, tvrdeći da Jugoslavija nije sljednica NDH. Shodno tome i Hrvatska može tvrditi kako presuda dokazuje da ni Hrvatska, nastala iz raspada Jugoslavije, ne može biti sljednica NDH", zaključuje "Jutarnji list".
 
Ja im cijelo vrijeme objašnjavam jedno te isto ali oni to ne shvaćaju.

Hrvatska nije pravni sljednik NDH , jer da je to bi bilo kao da smo rekli da smo genocidna država. HRvatska i NDH nemaju nikakve dodirne točke. Prema tome oni koji su pisali tužbu su gubili vrijeme.

A i cifra ima je luda 500 milijuna eura. Po tome se vidi da je sve ovo zapravo samo sprdačina.
 
Vest je neugodna zato što je učinjena nepravda jer ako neko ne može da postupa po tužbi
onda odmah treba da odbaci predmet kao nepostupajući.
Ne može univerzalna norma za nekoga da važi a za nekoga da ne važi jer se onda
postavlja pitanje svrhe postojanja institucije suda
 
Poslednja izmena:
Ja im cijelo vrijeme objašnjavam jedno te isto ali oni to ne shvaćaju.

Hrvatska nije pravni sljednik NDH , jer da je to bi bilo kao da smo rekli da smo genocidna država. HRvatska i NDH nemaju nikakve dodirne točke. Prema tome oni koji su pisali tužbu su gubili vrijeme.

A i cifra ima je luda 500 milijuna eura. Po tome se vidi da je sve ovo zapravo samo sprdačina.

Magistre, zahvaljujuci veleizdaji oficijelne Srbije !
 
Vest je neugodna zato što je učinjena nepravda jer ako neko ne može da postupa po tužbi
onda odmah treba da odbaci predmet kao nepostupajući

pa i mene to čudi. postoji razlika između odbacivanja i odbijanja. Mislim da mi jesmo potpisali sve te KOnvencije ne znam šta im ovo znači u jutarnjem.

Ali ako im je osnova tužbe bila da je Hrvatska sljednik NDH tada je to sud morao uzeti u razmatranje i konačno to ptianje riješiti za sva vremena.

Ovo je dobro da je konačno Srbima netko otvorio oči da današnja Hrvatska nema veze sa NDH. Prema tome, sve eventualne tužbe za Jasenovac i slično su ovime minirane.
 
pa i mene to čudi. postoji razlika između odbacivanja i odbijanja. Mislim da mi jesmo potpisali sve te KOnvencije ne znam šta im ovo znači u jutarnjem.

Ali ako im je osnova tužbe bila da je Hrvatska sljednik NDH tada je to sud morao uzeti u razmatranje i konačno to ptianje riješiti za sva vremena.

Ovo je dobro da je konačno Srbima netko otvorio oči da današnja Hrvatska nema veze sa NDH. Prema tome, sve eventualne tužbe za Jasenovac i slično su ovime minirane.

Može Hrvatska da trubi koliko hoće da nema veze sa NDH ali je i Hrvatima i hrvatskim
vrapcima jasno da to nije istina.
 
Ja im cijelo vrijeme objašnjavam jedno te isto ali oni to ne shvaćaju.

Hrvatska nije pravni sljednik NDH , jer da je to bi bilo kao da smo rekli da smo genocidna država. HRvatska i NDH nemaju nikakve dodirne točke. Prema tome oni koji su pisali tužbu su gubili vrijeme.

A i cifra ima je luda 500 milijuna eura. Po tome se vidi da je sve ovo zapravo samo sprdačina.

Баш да немају никакве везе, нисам сигуран! Право је данас постало све растегљивији појам!
 
pa i mene to čudi. postoji razlika između odbacivanja i odbijanja. Mislim da mi jesmo potpisali sve te KOnvencije ne znam šta im ovo znači u jutarnjem.

Ali ako im je osnova tužbe bila da je Hrvatska sljednik NDH tada je to sud morao uzeti u razmatranje i konačno to ptianje riješiti za sva vremena.

Ovo je dobro da je konačno Srbima netko otvorio oči da današnja Hrvatska nema veze sa NDH. Prema tome, sve eventualne tužbe za Jasenovac i slično su ovime minirane.





Po tvome ispade,da su Jasenovac i NDH stvorili Eskimi,a ne Hrvati.Ne treba nama niko otvarati oci,sve se zna.Ovo nije dokaz vase nevinosti u odnosu na NDH,vec stvar pravnih regulativa.
 
[/B]



Po tvome ispade,da su Jasenovac i NDH stvorili Eskimi,a ne Hrvati.Ne treba nama niko otvarati oci,sve se zna.Ovo nije dokaz vase nevinosti u odnosu na NDH,vec stvar pravnih regulativa.

Jasenovac nisu stvorili Hrvati već Ustaški režim..činjenica je da su ustaše bili Hrvati....ali nisu svi Hrvati ustaše kao što nisu niti svi Srbi četnici...
 
jedna mala digresija..ti logoraši R.Srpske...ma ko su oni kao pravni subjekt..da to podnesu..nijew R.Srpska drzava..ona je entitet...:hahaha: :hahaha:..aj da su ti logoraši podnijeli taj zahtijev-tuzbu..kao drzavljani BiH..jos kako/tako..BiH je nekda bila u sastavu NDH-azije..štob se reklo..da je Pavelić..svoje gradjane stavljao u logore..ovak..propao im plan...
 
Poslednja izmena:

Back
Top