Pomoc. Izbor osvetljenja?
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Pomoc. Izbor osvetljenja?

Početnik
    Učlanjen
    03.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Pomoc. Izbor osvetljenja?

Trebao bih da odradim snimke plodova (tresnja, sljiva i sl.) sa razdaljine od nekih 20-30 cm. Fotografisao bih u zatvorenom prostoru - laboratoriji i jako mi je vazan kvalitet boja. Koristio bih najobicniji kompaktni dig. aparat, ali ne znam sta da radim sa osvetljenjem. Komsija, koji je fotograf, mi ne savetuje bocne reflektore jer ce da "sprze" boju! On mi savetuje da snimke odradim napolju uz prirodno difuzno svetlo (hlad) i da ce automatika aparata odraditi sve odlicno. Kakvo je vase misljenje?

Buduća legenda Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    853

Podrazumevano Re: Pomoc. Izbor osvetljenja?

Citat Original postavio Beslija Pogledaj poruku
    Trebao bih da odradim snimke plodova (tresnja, sljiva i sl.) sa razdaljine od nekih 20-30 cm. Fotografisao bih u zatvorenom prostoru - laboratoriji i jako mi je vazan kvalitet boja. Koristio bih najobicniji kompaktni dig. aparat, ali ne znam sta da radim sa osvetljenjem. Komsija, koji je fotograf, mi ne savetuje bocne reflektore jer ce da "sprze" boju! On mi savetuje da snimke odradim napolju uz prirodno difuzno svetlo (hlad) i da ce automatika aparata odraditi sve odlicno. Kakvo je vase misljenje?
    Isto kao kod tvog komsije , obzirom da imas kompakt, to ce biti najbolje resenje .

Početnik
    Učlanjen
    03.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Nisam bas sve dobro razjasnio. Plodove bih brao na par dana, sukcesivno kako sazrevaju i verovatno svaki dan nece biti isti vremenski uslovi. Tj. nekad ce dan biti potpuno suncan, nekad oblacan itd. Bitno mi je da spoljasnji uslovi sto manje uticu na kvalitet boje ploda, jer boju opet koristim u nekim proracunima... Zato sam mislio da u laboratoriji napravim prirucni (jeftin?) foto studio da bih eliminisao spoljasnje uslove. Video sam na netu nesto slicno, bocne reflektore sa paus papirom...svetlosni sator... itd. Zamislite da krenem ujutro iz BG-a po lepom danu, dodjem u vocnjak, a ono se naoblaci i stusti se tornado!

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    853

Nisam bas sve dobro razjasnio. Plodove bih brao na par dana, sukcesivno kako sazrevaju i verovatno svaki dan nece biti isti vremenski uslovi. Tj. nekad ce dan biti potpuno suncan, nekad oblacan itd. Bitno mi je da spoljasnji uslovi sto manje uticu na kvalitet boje ploda, jer boju opet koristim u nekim proracunima... Zato sam mislio da u laboratoriji napravim prirucni (jeftin?) foto studio da bih eliminisao spoljasnje uslove. Video sam na netu nesto slicno, bocne reflektore sa paus papirom...svetlosni sator... itd. Zamislite da krenem ujutro iz BG-a po lepom danu, dodjem u vocnjak, a ono se naoblaci i stusti se tornado!
    Najbolje bolje ce da budu kad je oblacno .
    A ovo sa fotostudiom bi moglo , medjutim , verujem da kompakt sam po sebi ima previse mali senzior i da nece da odradi posaso kako treba . Pre svega verujem da ce da ucrveni zrno , a i da ce biti dosta pregorelih povrsina , sto ti se nece dopasti
    Ostaje ti da fotke napravis pri dnevnom svetlu , a najbolje kad je oblcno. Akonije oblacno , nadi ujednacenu senku , pa odradi poso u njoj .
    A koje voce ti treba > ako nije tajna . Da li ti treba za stampu , ili za WEB ?
    Da li treba da napravis reklamu ??

Početnik
    Učlanjen
    03.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Radim za diplomski zavisnost nekih elemenata boje ploda sa fotografije (H, RGB, L, a*, b* ) i kvaliteta ploda, stepena zrelosti i sl.

Početnik
    Učlanjen
    03.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

U jednom casopisu koji se bavi kontrolom kvaliteta hrane, sugerisu da se za fotografisanje plodova u studiu koriste daylight lampe od 6500K jer daju najverniju boju?! Posle sam na jednom sajtu nasao slicne lampe i podsecaju me na standardne stedljive sijalice i kostaju od 10-15 Eura. Ima li ko iskustva sa njima?

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    853

U jednom casopisu koji se bavi kontrolom kvaliteta hrane, sugerisu da se za fotografisanje plodova u studiu koriste daylight lampe od 6500K jer daju najverniju boju?! Posle sam na jednom sajtu nasao slicne lampe i podsecaju me na standardne stedljive sijalice i kostaju od 10-15 Eura. Ima li ko iskustva sa njima?
    Veruj mi da ce biti izuzetno tesko da docaras prirodne boje na taj nacin , obzirom na velicinu senzora . Jedino sto ti preostaje je napolje, pa u ladovinu . u sred bela dana . to je najbolje sto mozes da uradis .

Početnik
    Učlanjen
    23.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

temperatura dnevnog svetla nije 6500k, za rumene boje voca ti treba "toplije" svetlo, potrazi, nije tesko naci ih- neonke na kojima na specifikaciji odstampanoj na staklu, tj. cevi samoj, pise 54(5400k). po jedna sa svake (prednje) strane vocke, sasvim dovoljno. kad se oslanjas na dnevno svetlo, moras da imas isto doba dana i isti stepen naoblacenosti, tj. opsti nivo svetla, a to nije bas lako

Elita Boki (avatar)
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    3503

I ja imam jedno pitanje povodom osvjetljenja fotografije.
    Naime, kada pokusavam da napravim fotku po noci i bez blica...svaka mi je manje vise ZUCKASTA...sada, to je vjerovatno radi kolicine ISO-a ali ako ga spustim slika ostaje tamnije iako otvorim blendu.

Sa druge strane...kada pokusavam da napravim sliku svjetleceg objekta (u pokretu) u mraku tada mi je potrebna druga opcija...(brzine zatvaranja blende) i tu mi se takodje javlja isti problem...slike su nedovoljno svjetle...sta vise...pretamne.

Neki savjet!?

Unaprijed zahvalan.
    Људску глупост треба кажњавати најстрожом казном - Јован Дучић

Aktivan član Dulle_ (avatar)
    Učlanjen
    01.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

to sto je slika zuta nema veze sa kolicinom ISO-a. to je white balance... balans bele boje, probaj da podesis rucno (ako postoji opcija) na oko 4000 kelvina (ako su u pitanju zute svtiljke na banderama) sve u svemu probaj od 3500 kelvina pa sve do 5 000 trebao bi da nadjes neku zlatnu sredinu. ako podignes ISO osetljivost javlja ti se shum/noise na slici, tako da gledaj da ga drzis na sto manjoj vrdnosti... obicno je to 100 . ako su fotografije pretamne, produzi expoziciju, razume se za to ce ti biti potreban stativ i tajmer na aparatu. nadam se da sam pomogao. sve najbolje.
    nUkilarno

Elita Boki (avatar)
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    3503

Citat Original postavio Dulle_ Pogledaj poruku
    to sto je slika zuta nema veze sa kolicinom ISO-a. to je white balance... balans bele boje, probaj da podesis rucno (ako postoji opcija) na oko 4000 kelvina (ako su u pitanju zute svtiljke na banderama) sve u svemu probaj od 3500 kelvina pa sve do 5 000 trebao bi da nadjes neku zlatnu sredinu. ako podignes ISO osetljivost javlja ti se shum/noise na slici, tako da gledaj da ga drzis na sto manjoj vrdnosti... obicno je to 100 . ako su fotografije pretamne, produzi expoziciju, razume se za to ce ti biti potreban stativ i tajmer na aparatu. nadam se da sam pomogao. sve najbolje.
    Jesi Dule...unaprijed se zahvaljujem.
    Dakle, to sto mi je ISO na 1600 nema veze sa ZUTIM tonom na fotogrfiji...

WB ostavim ja AUTOMATIC-u...
    WB treba da bude veci ili manji u tamnom prostoru?

Pokusavam da napravim fotografiju kojom bi uslikao prolaznike samo pod ulicnom rasvjetom ali da pritom ne gubim svjetlost...naime da dobijem PRESLIKANE boje...kompletnu situaciju.

Znaci stativ mi je potreban da bi NOCU slikao ostra fotografije?

Učlanjen
    01.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

tako je, stativ je OBAVEZAN za nocne fotke.. ako si u NS-u iscimaj pozajmicu ti jedan. ISO 1600 moze samo da doprinese losijoj fotografiji, ton (boja) fotografije nema veze sa tim. .. znaci za u buduce sto manji ISO pa cak i za nocne fotke. tesko da ces uhvatiti prolaznike a da budu ostri.. posto ce ti za nocne fotke trebati malo duza ekspozicija (sekund dve, a nekad i mnogo vise) WB nikako na automatic, ako nista drugo stavi ga na podesavanja za INDOOR. WB se je korekcija boje, sto ja kazem "da belo ostane belo" i ne utice na ekspoziciju fotografije.
    nUkilarno

Elita Boki (avatar)
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    3503

Citat Original postavio Dulle_ Pogledaj poruku
    tako je, stativ je OBAVEZAN za nocne fotke.. ako si u NS-u iscimaj pozajmicu ti jedan. ISO 1600 moze samo da doprinese losijoj fotografiji, ton (boja) fotografije nema veze sa tim. .. znaci za u buduce sto manji ISO pa cak i za nocne fotke. tesko da ces uhvatiti prolaznike a da budu ostri.. posto ce ti za nocne fotke trebati malo duza ekspozicija (sekund dve, a nekad i mnogo vise) WB nikako na automatic, ako nista drugo stavi ga na podesavanja za INDOOR. WB se je korekcija boje, sto ja kazem "da belo ostane belo" i ne utice na ekspoziciju fotografije.
    ...dobro...znaci to mi je sledeca investicija...sto povlaci i novu torbu na koju bi to mogao okaciti...

Znaci, sto ISO manji, farbe su ostrije...to recimo nisam znao...mislio sam da je po noci potreban veci ISO.
    WB cu od sada postimavati manualno.

to bi trebalo biti to...

Dakle, ekspozicija do 2 sec., ISO na 100 i WB postimati sam...

Shvatio...velika hvala...

Nisam u NS-u, da jesam sada bi te vodio na ladno pivo.

Jos jednom hvala velika, Dulle...laf si...

Učlanjen
    01.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

E ne mora da znaci da ekspozicija mora da bude 2 sekunde... moze i 30 sekundi.. sve zavisi koliko je mracno i kakav efekat zelis da psotignes... veliki ISO valja u mracnijim uslovima kada zelis da zadrzis ostrinu fotografije a nemas stativ npr, ali u ovom slucaju ako ces koristiti stativ, ISO moze slobodno na neku minimalu posto ce miran aparat na stativu odraditi svoje.

Ajd ako nekad dolazis u Ns iscimaj . cimnucemo i kolege iz Ns-a ghost in the shell, duska, djole itd... pa zderemo neko ladno pivo.
    nUkilarno

Slične teme

1. Izbor...
    Autor Butterflies And Hurricane u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 02.09.2007., 18:49
  2. Pomoc za izbor tehnike pravljenja prezentacije
    Autor Nikolla983 u forumu Web dizajn
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 20.11.2006., 13:14
  3. izbor....
    Autor livija u forumu Arhiva