Ватикански модел за север Косова
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Ватикански модел за север Косова

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Podrazumevano Ватикански модел за север Косова

Vatikanski model za sever Kosova

Da se Beograd i Priština pripremaju da ponovo sednu za pregovarački sto gotovo je postalo izvesno posle niza izjava predstavnika obe strane, ali i stavova saopštenih u Briselu i Vašingtonu.

+++Neizvestan je sadržaj tih pregovora i kakve će se ponude naći na stolu, pa otuda u srpskim medijima traje licitiranje kakvi su sve modeli u opticaju. Profesor međunarodnog prava Predrag Simić tvrdi da Vašington testira podelu Kosova i Metohije primenom “vatikanskog modela”.

- Vatikanskim modelom Srbiji bi pripale tri opštine na severu Kosova i kontrola nad crkvama kao njenim svetinjama, kao što je to regulisano između Italije i Vatikana. Ostatak Kosova bi Srbija priznala i ne bi pravila smetnje za prijem u UN - objašnjava Simić.

Član Foruma za međunarodne odnose i bivši diplomata Simeon Pobulić kaže da vatikanski model podrazumeva eksteritorijalnost teritorije kojom upravlja Rimokatolička crkva u Rimu, kao i za neke crkve i papinu letnju rezidenciju u Kastelo Gondolfu. To podrazumeva da se italijanska izvršna, sudska i policijska vlast ne može primenjivati na ovoj teritoriji. Vatikan, međutim, nije članica Ujedinjenih nacija, jer Sveta stolica nije ni zahtevala članstvo.

- Taj princip bi se mogao primeniti i na srpske enklave na Kosovu i Metohiji, ali uz slobodnu komunikaciju na terenu telefonije, energetike, saobraćaja, snabdevanja vodom i drugih oblasti neophodnih za svakodnevni život građanstva - kaže za “Vesti” Pobulić.

Za ovog analitičara podela pokrajine je u datim okolnostima najbolje rešenje.

- Ovako nerazjašnjeno stanje ne može dugo da potraje, a nešto će pogurati i presuda Međunarodnog suda pravde, jer ne može Srbija sve da izgubi a Kosovo sve da dobije. Stvari bi mogle da se razvijaju u pravcu principa da Albanci vladaju sobom, a nealbanci sobom. To podrazumeva da se odvoji sever Kosova, a da enklave, uključujući i značajne manastire, budu izuzete od albanske uprave po sistemu eksteritorijalnosti.

Za profesora Simića signali koji dolaze sa zapada, ali i od domaćih političara predstavljaju uvertiru u iznudu pregovora.
    - Ti zvukovi, koji nude recepte za KiM, zapravo su uvertira u ono što se dogovoriti mora, a to je pokušaj iznude pregovora u nadi da će oni doneti kompromis - smatra Simić.Podsećamo da je poslednji talas priče o obnovi pregovora plasirao američki stručnjak za spoljnu politiku Nikolas Gvozdev. On je konstatovao da i dve godine nakon proglašenja nezavisnosti Kosovo “nije ostvarilo napredak kakvom su se nadali oni koji su ga u tome podržali, a da bi se ostvario pomak potrebno je obnoviti pregovore Prištine i Beograda i odvojiti pitanja nezavisnosti od pitanja granica.”

Nikolić: Priština i Beograd zajedno u EU

Da se i na srpskoj desnici stvari pomeraju ka kompromisu govori i izjava predsednika
    SNS-a Tomislava Nikolića koji je smatra da bi Srbija i Kosmet mogli u “paketu” da uđu u EU.
    - U tom slučaju, Kosovo bi moglo biti izdvojeno kao posebna evropska regija koja ima apsolutnu autonomiju od Srbije, a potpuno priznanje od EU - rekao je Nikolić u intervjuu za “Ekonomist magazin”.

Ova izjava, iako značajno odstupa od ranijeg stava lidera naprednjaka, nije mnogo eksploatisana u domaćoj javnosti.
    Томислав Николић се слаже са тим да ЕУ потпуно призна Космет као независну државу и то је са њим у реду.
    Па,докле трпети Тадића и Николића да черече и разграђују овај народ и државу за своје ЕУропске газде?

Ističe se DarkSoul (avatar)
    Učlanjen
    18.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    289

Podrazumevano Re: Ватикаснки модел за север Косова

Dobro zapažanje za ovu izjavu. Nadam se da je pri tome imao u vidu neku vrstu kiparskog slučaja, kada je pola Kipra u EU. U suprotnom Nikolić ozbiljno mijenja svoje političke stavove, brzinom koju glasači neće moći pratiti. U tom slučaju završiće kao Vuk Drašković.
    20 godina posle rata u Ukrajini sreću se dva ratna veterana i počinju razgovor pitanjem:
    - U kom si kotlu služio?

Buduća legenda adem_ks (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

kada se jedna te ista tema, a razne varijacije pojavi na pf. kao ova, onda nema ni interesovnja forumasa.
    interesuje me jedno, pregledao sam clanak na brzaka, i nije mi jasno, da li kosovo ostaje celovito u tom vatikanskom modelu ili ne?
    mrzi me da citam pazljivo

Aktivan član Unknown Entity (avatar)
    Učlanjen
    06.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

Elita Halix (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    359

Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku
    kada se jedna te ista tema, a razne varijacije pojavi na pf. kao ova, onda nema ni interesovnja forumasa.
    interesuje me jedno, pregledao sam clanak na brzaka, i nije mi jasno, da li kosovo ostaje celovito u tom vatikanskom modelu ili ne?
    Ne sekiraj se Ademe,idemo zajedno u EU...ne moras ni da citas....
    “Ponosni smo na srpsko porijeklo i crnogorsku državnost, na slavnu istoriju srpskog naroda. Zato i vjerujemo u zajedničku budućnost i prosperitet.” - Milo Djukanović

Elita
    Učlanjen
    07.10.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku
    I meni se hebe da ti objasnjavam kad ne kapiras.

Buduća legenda adem_ks (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Milanne Pogledaj poruku
    I meni se hebe da ti objasnjavam kad ne kapiras.
    onda ti ne dam bonu

Ističe se Danny Elfman (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Kosovo nije svileni jastuk, nit' je Srbija saka pirinca da je pozoba svaka vrana koju nanesu vetrovi, a oni koji bi da dele Srbiju, neka znaju da to nije njihova prcija. Siptarima neka daju svoju kucu ako zele da im ugode.

Cekali smo 600 godina nakon ove bitke da se srpska zastava ponovo zavijori na Kosmetu, a za par decenija prodadosmo svu krv nasih predaka. Nece to tako.

Iskusan Ултранационалиста (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    266

Podrazumevano Re: Ватикански модел за север Косова

Nikolić: Priština i Beograd zajedno u EU

Da se i na srpskoj desnici stvari pomeraju ka kompromisu govori i izjava predsednika
    SNS-a Tomislava Nikolića koji je smatra da bi Srbija i Kosmet mogli u “paketu” da uđu u EU.
    - U tom slučaju, Kosovo bi moglo biti izdvojeno kao posebna evropska regija koja ima apsolutnu autonomiju od Srbije, a potpuno priznanje od EU - rekao je Nikolić u intervjuu za “Ekonomist magazin”.
    Тачна изјава Томислава Николића, нова нада западњачких злочинаца, је :

Citat Original postavio Курир
    Новинар: Европска унија?

Нова нада западњачких злочинаца : - Велика, јака, моћна, зна да се без ње не може. Постављала нам услове за које је знала да не можемо да их испунимо, а онда одлучила да о тим условима ћути, а да настави да с нама преговара, што је добро. Из ЕУ нема више прича о Косову и НАТО, већ о интеграцијама. Имају они један мој пројекат, по коме Србија с Косовом и Метохијом треба да буде члан ЕУ, а да потом Унија може тај регион Косова да развија апсолутно независно од Србије. Имаће суштинску аутономију, председника, парламент, војску, полицију, судство, здравство, све. Никад неће добити државу, јер док год су Русија и Кина у Савету безбедности, то се неће десити.
    Јако сам поносан - издајник сам!

Одустао је од идеологије српског национализма, одустао је од противљења Статуту АП Војводине, одустаће од свете српске земље - Косова и Метохије.

Једном речју : ИЗДАЈНИК.
    Шешељев радикал

Domaćin milospv (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2003.
    Pol
    muški
    Za nezavisnu i suverenu Republiku Srpsku!
    Reputaciona moć
    97

Podrazumevano Re: Ватикански модел за север Косова

Kako da ne...

Slične teme

1. Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.04.2010., 22:52
  2. Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 06.12.2009., 17:23
  3. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 11.05.2009., 13:20
  4. ко ће освојити ДРУГУ ЛИГУ СЕВЕР?