Knjige koje mi se ne dopadaju

Ovaj Dzindzera je bas dobar:)
Covek pobrojao sva dobra dela.Znakovi pored puta su jedna od najboljih knjiga sa YU prostora.Kafku i Dostojevskog nazvati dosadnima moze neko ko nema ni malo smisla za lepo.
Ja cu nabrojati samo neke knjige koje smatram bezvrednim a poznate su svima.
Recimo Uliks od Dzojsa,Majstor i Margarita od Bulgakova.
Sva Koeljova dela,dela Carsla Bukovskog,Henri Milera,LJiljane Habljanovic.
Bezvezan mi je i izvikani Kastaneda.Grejam Grin,Virdzinija Vulf,Orvel,Aragon,Agata Kristi.
Tolstoj mi vredi tek 20% od onog sto ga smatraju,ili bolje reci Tolstoj vredi kao cetvrtina Dostojevskog,ili petina Kafke.
 
Pavic je takodje nabedjen kao pisac,on je za nase prilike osrednji pisac.Smesno mi je da su ga nasi kandidovali za Nobela.
On je dobar kad uzmete njegovu knjigu a da niste pre toga nista njegovo citali.Inace posle prve knjige sve su mu iste i lako ga je predvideti,sve iste fore.
 
B.D.Benedict; zgrozila sam se koliko mi ofrlje i amaterski deluje. Nemam više ni pojma o kojem se naslovu radi, ali znam da sam pročitala nekih desetak strana, mučno, i da je nalikovalo iščitavanju netalentovanog deteta ograničenog rečnika.


Mnoge sam loše knjige čitala, ali samo mi je on pao na pamet, možda zato što sam tu skoro natrčala da ga neko pominje - u principu ne pamtim knjige koje me nisu dojmile.
 
1. Na Drini ćuprija i Znakovi pored puta od Andrića.Prvu sam pokušao čitati u dva navrata sa razmakom od 5 god. i svaki put odustao oko 40 strane.Drugu .

Na Drini ćuprija je fantastična knjiga!!!!!!Dobro,Andrić je pomalo težak,ali je knjiga predobra.
Ja sam je prvi put pročitala u osmom osnovne.Ali opet,poštujem tvoj ukus.


Ja ne volim knjige Paola Koelja(izuzev Đavo i gospođica Prim) premda sam ih puno pročitala.

On stvarno ima ljiep stil pisanja,ali ne volim to što kroz skoro svejednu knjigu on provlači ideju Boginje Majke i što se u svejednoj knjizi neko samozadovoljava pred nekim drugim!

Uaaaaa!
 
Svako ko kaze za Proces da je konfuzna knjiga, ima problem sa nedostatkom inteligencije, a ko Kafku i Dostojevskog svrstava u grupu pisaca "ispod proseka" je, blago receno, mentalno zaostao!!! Pametno zbori ovaj luciuss, mada se ne bih slozio sa svim izrecenim. Npr. konstatacija da su Orvelova dela bezvredna ima istu tezinu kao i vec pomenute o Kafki i Dostojevskom. Reci za Orvela da je bezvredan je skandalozno i u meni licno budi osecaj gadjenja, ali i sazaljenja!!! Takodje je diskutabilno procena vrednosti Tolstoja u odnosu na Dostojevskog, jer treba imati u vidu da je Tolstoj, bio mnogo veci poznavalac istorije u odnosu na Dostojevskog, sto njegovim delima daje posebnu dimenziju. Iako ne sporim da je Dostojevski monumentalniji pisac, ipah bih rekao da Tolstoj vredi bar 70% Dostojevskog. P.S. Kad naidjete na ljude koji citaju Koelja, Mirjam, Agatu Kristi i odusevljavaju se njima...... bezite od istih, zaobilazite ih u sirokom luku, ne trebaju vam u zivotu!!!
 
Pisala sam i na malim i na većim forumima, problem onih sa manjim brojem članova je taj što su PDF "književnost" (gotovo ) mrtvi, a ovih većih, što ima članova raznih starosnih struktura, od đaka do ljudi u srednjim godinama, što nužno i ne mora biti problem.
Književni ukus se formira, Džindžera je bar bio iskren i napisao šta mu se ne sviđa, pa smo mi tu da mu ukažemo da treba preispitati stvari, možda se vratiti tim istim knjigama za koju godinu.
Kafka
Proces može da deluje konfuzno, ako ga pročitaš mlad i pratiš isljučivo radnju, a ne razumeš simboliku, odn. ono "sta je pisac (ustvari) hteo da kaže", vreme u kome je nastao roman, pod kakvim okolnostima. Konačno treba se upoznati sa Kafkinim životom, pročitati neku biografiju, pa će se stvari izbistriti.
Zamislie tek Kafkin "Probražaj", dobro da nije naleteo na to.
Za Dostojevskog i Karamazove, naročito, treba takođe biti nešto stariji i imati dosta čitalačkog staža, za pohvalu je što ih je uopšte pročitao, ipak to je obimnao delo, da opet, ne govorim o njegovim porukama. Treba imati i solidno opšte obrazovanje, poznavati prvoslavnu religiju, sve su to samo neki od preduslova da bi se knjiga shvatila.
Andrić, možda je trebalo početi sa pripovetkama, npr. zbirka "Deca".
Neću da kritikujem Džindžeru i njegove stavove, samo da mu preporučim da malo "stane na loptu", pa pokuša da pročita knjige za nekoliko godina, sa više životnog iskustva, obrazovanja, na kraju pročitanih drugih knjiga, biće lakše i razumljivije.
Naprotiv, da ga još jednom pohvalim što je izneo ovu jeres, ako je to njegov stavrni stav, mnogi bi se na njegovom mestu pretvarali, a i sama a činjenica da je, ipak, ,pročitao te knjige, neke po preporuci, i piše na ovom PDF-u znači nešto.
Počela sam da pišem o mlađim i starijim forumašima, upravo na ovakim primerima vidim našu ulogu, ne kritikovati, nego sugestijama blago i postepeno usmeravati mlađe, od Mir Jam i Koelja do ... Kafke, Andrića, Dostojevskog ;) .
Da upotebim paralelu iz literature, kao što Holden Kolfild želi da postane "Lovac u žitu" i spasava decu od padanja u neke provalije, tako i mi treba da budemo neka vrsta "lovaca" , nećemo spasti sve, ali ako spasemo ponekog iz zagrljaja nekih "pisaca" uspemo da ih zainteresujemo za Pisce, to je uspeh.
 
Možda je Džindžera jako mlad.
Jako je lep osećaj, kada nisi u stanju rečima objasniti neka svoja osećanja i misli, i sve što tebe na neki način okupira, tamo neki poznati i cenjeni pisac u nekoj njegovoj knjizi, baš lepo opiše i formuliše nešto što i ti misliš.
Ponekad pomislim da ljudi koji, Dostojevskog i Andrića ne shvataju, su bezbrižniji od onih koji ih čitaju sa oduševljenjem. Kada se kaže da je neki pisac težak, neki ljudi pomisle da je tamo neka teška matematika ili fizika, kilometarske formule. Ne tamo se opisuje život.
Naravno ne mislim generalno, da ljudi koji ne shvataju gore navedene pice su po pravilu betbrižniji od onih koji su njihovi obožavaoci.
 
Nikako da pročitam Coelhovog Alkemičara. Pokušavala sam bar 3-4 puta. Nakon par stranica jednostavno ostavim.
Zatim, Krležin 'Povratak Filipa Latinovicza'. Jednostavno mi ne leži. Bulgakov, Majstor i Margarita.
Pročitala sam 'Strah od letenja' Erica Jong. Jedva sam sebe natjerala da ne pošaljem sve dođavola i ostavim. Isto važi i za Wei Hui 'Shangai baby'.
Zatim, Sumrak, Stephenie Meyer. Previše patetike.

Nema ih baš puno, ali ove mi trenutno padaju na pamet.
 
Eto, kako se ukusi razlikuju. Mislim da se književnost ne može deliti na dobre ili loše pisce, već na dobra i loša dela. Nekome se dopada Dostojevski, nekome ne, ali činjenica je da su ukusi različiti i svako ima različito shvatanje lepog. Na primer, Uliks i Majstor i Margarita su među prvih deset najboljih knjiga svih vremena, nekome se ne dopadaju. Lično je meni ova poslednja bila pomalo dosadna, ali za Dostojevskog ne mogu isto da kažem. Kafkin Proces sam pročitala zato što sam morala, ali nisam uživala u njemu. Iskreno, jedina knjiga u kojoj sam uživala, a koja mi je bila obavezna za školu je Derviš i smrt Meše Selimovića i to je jedina knjiga za koju mogu da kažem da ko je nije pročitao, taj ne poznaje lepu i vrednu književnost.
A knjige koje mi se ne dopadaju: sve Koeljove, za početak, setiću se još nekih...
 
Da se nadovežem na _nadju i patetiku koju je spominjala u Sumraku. Pa, to su bili jedini delovi knjige na koje mi je došlo da se ispovraćam. "Boli koliko je Edvard lep..." Ma daj, to je naučna fantastika, Majerova je više pažnje trebalo da obrati na akciju.
 
Na Drini ćuprija je fantastična knjiga!!!!!!Dobro,Andrić je pomalo težak,ali je knjiga predobra.
Ja sam je prvi put pročitala u osmom osnovne.Ali opet,poštujem tvoj ukus.


Ja ne volim knjige Paola Koelja(izuzev Đavo i gospođica Prim) premda sam ih puno pročitala.

On stvarno ima ljiep stil pisanja,ali ne volim to što kroz skoro svejednu knjigu on provlači ideju Boginje Majke i što se u svejednoj knjizi neko samozadovoljava pred nekim drugim!

Uaaaaa!

I ja obožavam ,,Đavo i gospođica Prim", kao i ,,Alhemičara", a ,,Dnevnik jednog čarobnjaka" me je smorio i odutala sam. Mislim da se Koeljo malo pokvario.
 
Ja sam bila skroz prazana kada sam procitala Alhemicara, nista u toj knjizi me nije navelo niti na razmisljanje niti mi je probudilo neke emocije. Takodje Majistor i Margarita, e ta knjiga mi je toliko konfuzno delovala da ne mogu da opisem, nisam mogla da sastavim pocetak i kraj....
Postoji i jedna knjiga o Nostradamusu... neka nasa spisateljica... sta je tu pisac hteo reci boga pitaj... mislim da je zena samo htela da dokaze sebi da ume da ispisuje recenice.... strasno....
 
Licno ne volim Svetislava Basaru. Uspon i pad parkinsonove bolesti sam jedva procitala i osim toga da mi se uopste nije svidelo ne secam se niceg vise o tom delu. Ni Pavic mi ne lezi. Pokusala sam da citam Skender-beg i njegovi sinovi, ali mislim da je Orhan Pamuk otisao previse u sirinu.
Licno se cudim ljudima koji se javljaju na forumu namenjenom knjizevnosti i kazu da su Dostojevski, Kafka i Andric pisci ispod proseka. To mi lici na neku vrstu provokacije. Kao kad bi otisao u crkvu i hvalio se da si ateista. Poredjenje mozda malo preterano, ali nekako se osecam licno povredjena
 
Licno ne volim Svetislava Basaru. Uspon i pad parkinsonove bolesti sam jedva procitala i osim toga da mi se uopste nije svidelo ne secam se niceg vise o tom delu. Ni Pavic mi ne lezi. Pokusala sam da citam Skender-beg i njegovi sinovi, ali mislim da je Orhan Pamuk otisao previse u sirinu.

Pretpostavljam da mislis na Pamukovu knjigu "Dzevdet-beg i njihovi sinovi"?
Slazem se da Pamuk ima i mnogo boljih knjiga od te, no ja sam ipak bila zadivljena cinjenicom da je to njegov prvi roman napisan sa 25 godina.:worth:
A sta sam ja znala i radila sa 25...:whistling:
 

Back
Top