Smislenost verskih ubeđenja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Albert Pike

Primećen član
Banovan
Poruka
576
Sretnu se hrišćanin i musliman. Počnu da razgovaraju o svojim ubeđenjima i dođu do toga da jedan drugoga ubeđuju u svoja verska ubeđenja.

Hrišćanin kaže: „Sveti duh, Hristova otkupna žrtva, uskrsnuće...“

Musliman ne prihvata. Ali kaže: „Jihad, Muhamed kao božji prorok, raj sa haremom...“

Ko je za vas u pravu? Na čiju biste stranu stali?

Ili biste, kao ja, shvatili koliko je besmisleno nekoga uveravati u svoja verska ubeđenja? Da vas čujem.
 
Baš. Kako prepoznati verskog fanatika? Zapravo vrlo jednostavno. On ima ovakav stav: ja sam jedini pravi vernik, moja verska zajednica je jedina prava, sve u šta ja verujem je tačno, sve drugo nije tačno, svi drugi nisu u pravu, ja ću se spasiti, a oni će svi u pakao... Tako nekako.
 
Ne dopada mi se naslov teme. Moje versko ubedjenje moze biti besmisleno samo onima koji imaju drugacija verska (ili neka druga) ubedjenja. Meni samoj je ono itekako smisleno.
Sasvim je druga prica kad ljudi razlicitih uverenja krenu da se nadmudruju cija je vera ispravnija tj. jedina prava. To mogu prihvatiti kao besmisleno.
 
Ili biste, kao ja, shvatili koliko je besmisleno nekoga uveravati u svoja verska ubeđenja? Da vas čujem.
Besmisleno je.


Baš. Kako prepoznati verskog fanatika? Zapravo vrlo jednostavno. On ima ovakav stav: ja sam jedini pravi vernik, moja verska zajednica je jedina prava, sve u šta ja verujem je tačno, sve drugo nije tačno, svi drugi nisu u pravu, ja ću se spasiti, a oni će svi u pakao... Tako nekako.
Upravo tako. :tick:


Ako cemo tako, onda je svaki da kazem pravi vernik (koji veruje u dogme svoje vere) i fanatik. :think: Al' opet, ja znam vernike koji nisu fanatici. Mozda zato sto ne veruju u dogme?
Hm, onda slabo poznaješ vere i religije. :think:

Moje versko ubedjenje moze biti besmisleno samo onima koji imaju drugacija verska (ili neka druga) ubedjenja.
Hm, onda slabo poznaješ vere i religije. :think:

Ne dopada se ni meni to što još uvek živim u Srbiji, ali šta ću.
A ti slobodno idi. :bye:


Ali postavlja se pitanje, jesu li to onda pravi vernici.
Naravno da jesu. Fanatici su ti koji nisu pravi vernici.
 
Sretnu se hrišćanin i musliman. Počnu da razgovaraju o svojim ubeđenjima i dođu do toga da jedan drugoga ubeđuju u svoja verska ubeđenja.

Hrišćanin kaže: „Sveti duh, Hristova otkupna žrtva, uskrsnuće...“

Musliman ne prihvata. Ali kaže: „Jihad, Muhamed kao božji prorok, raj sa haremom...“

Ko je za vas u pravu? Na čiju biste stranu stali?

Ili biste, kao ja, shvatili koliko je besmisleno nekoga uveravati u svoja verska ubeđenja? Da vas čujem.

Velike monoteističke religije su suštinski takve da pretenduju da poseduju monopol na apsolutnu istinu, tj netrpeljive su prema drugom i drugačijem. U religiji razum i uobičajena logika nemaju veliku ulogu, tako da je zaista teško, ako ne i nemoguće odgovoriti na tvoje pitanje.
Moj lični stav kao pravoslavca jeste da je pravoslavlje jedina istina, i da kompromisa i promene stava ne može biti (kada sam ja lično u pitanju), tako da bi jedino prihvatljivo rešenje bilo da ovaj musliman koga si pomenuo prihvati pravoslavno učenje :mrgreen:
 
Baš. Kako prepoznati verskog fanatika? Zapravo vrlo jednostavno. On ima ovakav stav: ja sam jedini pravi vernik, moja verska zajednica je jedina prava, sve u šta ja verujem je tačno, sve drugo nije tačno, svi drugi nisu u pravu, ja ću se spasiti, a oni će svi u pakao... Tako nekako.

Pogrešno! To nije fanatizam, već pridržavanje normi vere koju pojedinac ispoveda
Po toj logici ja bih bio verski fanatik, a ne bih se tako odredio
PS prema pravoslavnom učenju neće svi inovernici u pakao, postoji nekih 4-5 kriterijuma po kojima se odrerđuje gde će ko, a koji se primenjuju na inoverne
 
Pogrešno! To nije fanatizam, već pridržavanje normi vere koju pojedinac ispoveda
Po toj logici ja bih bio verski fanatik, a ne bih se tako odredio
PS prema pravoslavnom učenju neće svi inovernici u pakao, postoji nekih 4-5 kriterijuma po kojima se odrerđuje gde će ko, a koji se primenjuju na inoverne

Gresis. Tako ne kazu sveti oci. Po svetim ocima cak i nekrstena deca idu u pakao.
 
Gresis. Tako ne kazu sveti oci. Po svetim ocima cak i nekrstena deca idu u pakao.

To sam jednom pročitao i čuo na jednom predavanju na manifestaciji "Letnji dani kulture" u Čačku. Jednom sam o tome već diskutovao na ovom pdf-u, ali sam zaboravio na kojoj temi :) obećao sam da ću navesti literaturu u kojoj sam to pročitao ali je nisam još uvek pronašao :rumenko:
Otprilike se sećam kriterijuma - za starozavetne ljude, pa onda za neznabošce koji nisu čuli Hristovo učenje, pa ima posebno i za one koji su čuli, ali je valjda bitno da su se pridržavali moralnih načela.... stvarno ne mogu da se setim
 
Sretnu se hrišćanin i musliman. Počnu da razgovaraju o svojim ubeđenjima i dođu do toga da jedan drugoga ubeđuju u svoja verska ubeđenja.

Hrišćanin kaže: „Sveti duh, Hristova otkupna žrtva, uskrsnuće...“

Musliman ne prihvata. Ali kaže: „Jihad, Muhamed kao božji prorok, raj sa haremom...“

Срећом по њих, појави се атеиста који им објасни смисао и логику.
Обзиром да се на свакој теми дође до истог закључка, нема потребе да буде посебна тема за то.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top