Paradajz corbica

Moja baka je to pravila na sledeći način:
Izdinsta luk na dosta masnoće, doda isečeno pileće meso (ona je upotrebljavala celo pile, ali može i samo sitnice), posoli, doda celu šargarepu, koren peršuna, celera... i dugo, dugo dinsta zajedno. Posle nalije kuvanim paradaizom i vodom (otprilike u odnosu 2:1), ostavi da polako vri i na kraju ubaci pirinač.
 
Ja spremam bezmesnu i vrlo jednostavnu varijantu.
Uprzi se naseceni crni luk i rendana sargerepa (moze i neka druga zelen pored sargarepe). Doda se brasna kao za zaprsku i nalije se vodom i paradajzom. Paradajz moze svez narendan, kozica se odbaci ili onaj iz flase koji se ostavlja za zimnicu, ili nesto od kupovnih sokova od paradjza. To se lepo ukuva. Ako nije dovoljno gusto pred kraj dodati malo fide. Od zacina stavim samo vegetu.
 
Kad jako žurim a jede mi se nešto "na kašiku", najbrže i najjednostavnije spremim ono što zovem "paradaiz supica".
U ključalu vodu ubacim kockicu supe (može i bio začin), par minuta lagano vri, nalijem paradaiz (može kuvan, ali je još bolji onaj koji se melje na mašini za meso i obično je malo ljut) i kad provri ... pazi sad (osećam da se ovo nekima neće dopasti :oops: )... ubacim pšenične, ječmene, zobene pahuljice (one koje se prodaju u prodavnicama "zdrave hrane"). Dodam začine (bosiljak, origano, celerov list... šta ko voli, najbolje kad su sveži)
Malo manje brza varijanta je ono što se kod mene zove "grkljančići", a u stvari je neka vrsta knedli. Pravi se tako što se u lepo razmućeno jaje ubaci brašno, so, biber, malo masnoće i sve lepo izmeša. Gustina treba da bude malo manja nego za obične knedle. Kašičica se za trenutak potopi u ključalu čorbu, uzme se malo testa, i sa rastojanja od nekoliko santimetara pusti da slobodno pada u čorbu (Uh, al' sam ga objasnila! :wink: )... Dobije se neka vrsta tankih i dugačkih knedli koje podsećaju na rezance, nepravilnog oblika.
 
U zavisnosti od kolicine:na malo ulja propržim 1-2 varjace brašna (ne sme da zagori)dodam kuvanog domaceg paradajza i vode. U to dodam 1 glavicu ocišcenog crnog luka i malo korena i lista celeta.To kuvam i dodam po želji:rezance, flekice, knedle, taranu i sl.Naravno posolite po ukusu. Za mene najlepša i najlakša par. corba.
 
www mira:
U zavisnosti od kolicine:na malo ulja propržim 1-2 varjace brašna (ne sme da zagori)dodam kuvanog domaceg paradajza i vode. U to dodam 1 glavicu ocišcenog crnog luka i malo korena i lista celeta.To kuvam i dodam po želji:rezance, flekice, knedle, taranu i sl.Naravno posolite po ukusu. Za mene najlepša i najlakša par. corba.
Pravim na isti nacin, samo bez luka i celera. Dodam 1/3 kasicice secera da ubije kiselinu, a secer se ni ne oseti. Ne volim varijante sa uprzenim lukom. Jednu takvu nam je spremila kuma kako bi nas docekala sa odmora. Zavrsila je u djubretu.
 
makimaki:
www mira:
U zavisnosti od kolicine:na malo ulja propržim 1-2 varjace brašna (ne sme da zagori)dodam kuvanog domaceg paradajza i vode. U to dodam 1 glavicu ocišcenog crnog luka i malo korena i lista celeta.To kuvam i dodam po želji:rezance, flekice, knedle, taranu i sl.Naravno posolite po ukusu. Za mene najlepša i najlakša par. corba.
Pravim na isti nacin, samo bez luka i celera. Dodam 1/3 kasicice secera da ubije kiselinu, a secer se ni ne oseti. Ne volim varijante sa uprzenim lukom. Jednu takvu nam je spremila kuma kako bi nas docekala sa odmora. Zavrsila je u djubretu.

I ja ne volim pržen luk pa se tu slažemo. Zaboravila sam i ja stavim malo šećera.To si u pravu ,ubije kiselinu i da jedan fini ukus.Pozdrav
 
Espanol:
smeh:
Espanol:
Zatečen! :shock: Mislim na ZOBALICE! :twisted:

Reakcija je sasvim prirodna... i očekivana :oops: :wink: !
PS A jesi li probao kako to izgleda u čorbi ili imaš prirodnu averziju?
Ma kakva proba. Dobijam stomačne smetnje čim nema MESA! :lol: :lol: :lol:
hehehehehe.....ja ako nemam meso za rucak, sto mi se za ceo moj zivot nije decilo hvala Bogu, onda ni ne jedem. A i moje mladje dete, dok je gladna jede sve sto joj se da, a kada se malo zasiti pljuje i hleb, jede samo meso. A danas je za rucak pojela sniclu koja je meni dovoljna za obrok. Da napomenem, za nekoliko dana puni godinu. I nema ni 7 kila, a jede k'o matora (vise od starije) :shock:
 
makimaki:
Espanol:
smeh:
Espanol:
Zatečen! :shock: Mislim na ZOBALICE! :twisted:

Reakcija je sasvim prirodna... i očekivana :oops: :wink: !
PS A jesi li probao kako to izgleda u čorbi ili imaš prirodnu averziju?
Ma kakva proba. Dobijam stomačne smetnje čim nema MESA! :lol: :lol: :lol:
hehehehehe.....ja ako nemam meso za rucak, sto mi se za ceo moj zivot nije decilo hvala Bogu, onda ni ne jedem. A i moje mladje dete, dok je gladna jede sve sto joj se da, a kada se malo zasiti pljuje i hleb, jede samo meso. A danas je za rucak pojela sniclu koja je meni dovoljna za obrok. Da napomenem, za nekoliko dana puni godinu. I nema ni 7 kila, a jede k'o matora (vise od starije) :shock:
Rekao bih da izrasta u pravog člana društva ( o forumu da ne govorim)! :lol:
 
gost 5:
Najbolji recept?

Ja to stalno pravim da klopam, ali je jednostavna onako brzinska i nije teska za napraviti:)
Nalijem u serpici paradaiz iz flase (koji u sebi vec sadrzi zejtina tako da ga ne dodajem) i malo vode. To prokipi jedno 15-20 min ubacim one male makarone sto su kao zvezdice:) da se malo skuvaju i klopam:)
Ako se desi da se stavi vise vode no sto treba i da je retko onda napravim malu klasicnu zaprsku od brasna i ona postane krem corbica od paradaiza:)

Zvucim sama sebi ko neka baba:)
 
silver-girl:
gost 5:
Najbolji recept?

Ja to stalno pravim da klopam, ali je jednostavna onako brzinska i nije teska za napraviti:)
Nalijem u serpici paradaiz iz flase (koji u sebi vec sadrzi zejtina tako da ga ne dodajem) i malo vode. To prokipi jedno 15-20 min ubacim one male makarone sto su kao zvezdice:) da se malo skuvaju i klopam:)
Ako se desi da se stavi vise vode no sto treba i da je retko onda napravim malu klasicnu zaprsku od brasna i ona postane krem corbica od paradaiza:)

Zvucim sama sebi ko neka baba:)
Ne, svaki praktični savet je dobrodošao, kao i ti na ovaj forum. :lol:
 

Back
Top