Upravljanje ličnim budžetom

krasuljak

Buduća legenda
Poruka
26.634
Čini li Vam se da Vam novac na neki čudan način klizi kroz prste?
Susrećete li se svakodnevno sa usklađivanjem sopstvenih troškova i finansijskih mogućnosti?

Ovo je bila tema radionice kojoj sam prisustvovala.

http://www.abf.nbs.rs/export/akademija/serbian/ulf/index.html

Možda nije kasno da se prijavite. Veoma je korisno čuti, iako sve to već i sami znamo.
Mogu vam preneti neke delove, ukoliko vas to interesuje.
 
Elem, evo jednog saveta:
Ako vam nešto nije neophodno odmah, bolje ne podižite kredit, već ostavljajte novac koji bi ste trošili na ratu na stranu. Oplodiće se.
Primer:
Podigli ste kredit od 1000 EUR na dve godine, kako bi ste kupili npr. kuhinju. Uz kamatu od 16%, 24 rate iznose po 50 EUR.
Bolje je štedeti po 51EUR uz kamatu od 5,7% i dobiti za dve godine 1230EUR, pa za taj novac kupiti kuhinju koju ste želeli i još vam je preostalo za štednjak, recimo.

Skeptici i dalje veruju da banka ima interes da nas prevari, ali mi smo u dobitku 200EUR.

Ima jedan problem ovde, a to je naterati sebe da ostavljaš novac na stranu. I za to ima leka, a to je trajni nalog banci da vam skida sa računa svakog meseca koliko sami odredite.
 
Drugo, svi su u svetu zaduženi, nismo samo mi. Ali na zapadu vlada pravilo da se troši 60% dohotka, 30% ide na rate, a 10% čuvaju za sebe. Ne moramo mi 10%, ako je to mnogo za naš standard. Možemo početi sa 5%,ili 500-300 din. Biće nam kao poklonjeno.
 
U kupovinu se više isplati ići u hipermarkete, i to obavezno sa spiskom neophodnih namirnica, i sa punim stomakom. Tamo su česti akcijski popusti, ali i to je mač sa dve oštrice. Treba kupovati samo ono što je na spisku, bez obzira na cenu i poklone koje nude, i bolje u većem pakovanju, ekonomičnije je. Izbegavajte da idete sa sitnom decom, nerviraće vas i dekoncentrisati, nećete moći na tenane da uporedite cene.
Ne kupujte ono što se reklamira, već ono što vam po sastavu najviše odgovara.
 
Birajte najviši energetski razred pri kupovini novih uređaja. Oni su označeni slovima od A do G i kreću se na skali od zelene do crvene boje. Zelena boja i A klasa označava najmanju potrošnju i najviši razred.
Kupujte štedljive sijalice. Skuplje su ali uz manju potrošnju struje ispadnu isplativije.
 
Ne morate se voziti taksijem ako imate gradski prevoz.

Ako već ne možete da se odreknete pušenja, pređite na jeftinije cigarete.

Kupujte sezonske proizvode po realnim cenama. Uvozno voće i povrće kome trenutno nije sezona kod nas, skuplje je tri i više puta.
 
Hvala Rado, na par lepih i korisnih saveta. Ja ih se lično pridržavam, osim što u hipermarketima pokleknem pred akcijama i slatkišima, pa kupim mnogo više nego što je na spisku. Ali, radim i na promeni toga.
Nisam očekivala onako negativne reakcije. Neće naši ljudi ništa da nauče. U stvari sve oni znaju, ali ..... bolje da se zezaju na račun toga, nego da nešto primene. Pre neko veče sam se frapirala kad su mi bliski prijatelji priznali da su ušli u kolo sa kreditima i da ne mogu da izadju. I izračunali su da uzmu kredit 1.000 €, a vrate 1.700 € ! :rtfm:
E to ne mogu da razumem. Da svake godine poklone 700 € nekoj tamo banci, bace u Dunav, svejedno. Svojevremeno smo takodje prijateljima savetovali da ne kupuju auto na lizing nego da ostavljaju nekoliko meseci na stranu, pa da kupe šta mogu. Ne, mi smo ispali zavidni jer mi vozimo polovna kola a oni će da kupe nova.... pa kad su nekoliko meseci kasnije ukapirali da samo plaćaju kamate, a do otplate glavnice nisu još ni stigli :dash:
Dobri su saveti, mada je svako i sam mogao da dodje do toga. Ne vidim kakav interes tu može da ima Narodna banka, pa tu neki misle da hoće da ih prevari :evil:
 
Nema ovde interesa banke, to se vidi. Ovi su ljudi dobronamerni i propagiraju štednju na obostrano zadovoljstvo. Rekoše da je službenik banke dužan da nas upozna sa svim rizicima koji nas čekaju pri zaduživanju, da mora da nam razjasni i ono pisano najsitnijim slovima, pri dnu, ali nije uvek tako.
Meni je "prijatelj", đački roditelj, da ne kažem uvalio sve moguće kartice i kredite uz uveravanje da se isplati i da je i sam konzument svega. Kasnije sam čula da je dobio nekakvu nagradu jer je izdao najviše kartica. Dakle, treba ipak promisliti i zadužiti se samo u krajnjoj nuždi.
 

Back
Top