Tornado u Somboru

http://www.blic.rs/Vesti/Vojvodina/189296/Tornado-u-Somboru

Evo procitah ovaj clanak, i moram priznati iz prva sam mislio da je neka sprdnja a onda :eek: Odakle tornado u sred Srbije ? Sta je izazvalo ovu pojavu? Da li je ovo pocetni manifest globalnog zagrevanja i "ludovanja" prirode ?

Globalne klimatske promene, a ne globalno zagrevanje. Prvo da raščistimo sa osnovnim pojmovima.
Drugo, priroda ne luduje, luduju ljudi.
Treće, ukoliko se pod sličnim atmosferskim uslovima, ova pojava ponovi u skorije vreme, onda je odgovor na tvoje pitanje potvrdan.
 
U poslednjih nekoliko godina na nebu iznad čačka sam primetio nekoliko pijavica koje se nisu spustile do zemlje, i samo sam se pitao kada će se u Vojvodini, u ravnici gde ima mesta da se razvije jačina vetra, pojaviti tornado, i evo ga konačno! A inače, već nekoliko godina tornado je u Španiji i Francuskoj postao redovna pojava
 
Postoje vec duze vreme u vojvodini, ali su mali, imas dosta snimaka na netu , i ja sam vidjao male vrtloge, nikad nije bilo velikih, smatram da jos nece preci "bolest" afike na nas....
Kod nas nisu kuce od dasaka i papira, a umaju temenj uliven sa konstrukcijom, nisu kao americke supe, da ih svaki povetarac odnese:mrgreen:, tako da nemas zasto da brines.
Zivim blizu prvog brda kod dunava, posle vojvodjansek ravnice, ovde i leti duva vetar, dobro je za vetrenjace......
Osim ako nedodje zli vuk i ne dune.......:rotf:
Klima trpi velike promene, sama dolina nila je bila jako plodna ravnica (piramide), sada je tamo pustinja. Sta je sa australijom na primer, tamo su se razvile najrazlicitije zivotinje koje imju rodjake u americi, samo zbog promena u klimi. A i kako vidim da onaj procep u okeanu, sto se prostire izmedju evrope i amerike, smatraju da je od poplave, topljenja glecera uzrok, da je voda uklesala najdublji kanjon pod morem, tako naucnici kazu da samo velika bujica ili glecer moze takav otisak da napravi, pa cak i kopno da razdvoji.......
 
Zivim blizu prvog brda kod dunava, posle vojvodjansek ravnice, ovde i leti duva vetar, dobro je za vetrenjace...
Koliko ja znam, lokacije koje su pogodne za vetrenjače su uglavnom u fazi testiranja. Postoje izvesni parametri koje vetar treba da ispuni, osim da salno duva. ;)


Sta je sa australijom na primer, tamo su se razvile najrazlicitije zivotinje koje imju rodjake u americi, samo zbog promena u klimi.
Zapravo, životinje su različite, jer se Australija prilično rano odvojila od ostatka kopnene mase. ;)
 
pa neznam koji su parametri, ali nekad i leti nemozes da stojis, nosi iz cele vojvodine, e sad, stvarno da bi ih trebalo testirati, normalno, kako bi nesto pravio napamet......

Australija ti ima jako cudnu klimu, nekada su aboridzani redovno izazivali pozare,(nisu dali da se vegetacija previse razvije) jer u slucaju da se vegetacija vise razvije, pa izbije pozar, posledice su katasrofalne......
 
Poslednja izmena:
Da li bi neko znao da mi objasni kako nastaju tornada? Znam da su to oblasti veoma niskog vazdusnog pritiska ali sta ih izaziva? Takodje sta dovodi do pojave ciklona odnosno anticiklona na ekvatoru, povratnicima, polarnicima i polovima?
 
taj deo nauke je jos u razvitku, sudaraju se struje topao vazduh ide gore, kroz pijavicu hladan dole+ ravnica.......
E sda zadnja istrazivanja, su jako cudna, povezuju temperaturu sahare sa tornadima u americi, topao vazduh- hladan vazduh.
Ja neznam, da imas u vidu to, samo ono sto ja mislim.....
 
Hm, tornado u Srbiji... deshava se... bilo je toga ranije(ja vido) samo u to vreme nije bilo neta i savremene tehnologije pa su vesti ishle od usta do usta... Probljem je... su... klimatske promene... pa che ovakijeh pojava biti znatno vishe... Bachis danas pogled napolje i skontash koji je mesec i odma vidish da tu nesh nije kako treba... a bitje sve gore... Bojim se da lagano ali sigurno ulazimo u neko ledeno doba... Dodushe, mozhda je globalna situjacija josh gora... zemljostresi na sve strane(sa jedne strane kamena) dok sa druge imamo ladnotju, nevremena... chini mi se da se ovaj nash kamen lagano obrtje... il je krenuo da se obrtje... more bit da tje vrhunac uprav i biti 2012...
 
Zapravo, konsultovao sam se sa profesorkom gegorafije, i ona kaze a kad bolje razmislimo jeste tako, da je tornado nista neobicno za gornji odnosno severni deo nase zemlje, ravna prostranan povrsina je savrsena za stvaranje tornada sto Vojvodina jeste, stim sto se tornado u nasoj zemlji ne moze porediti sa americkim ;)
 
Zapravo, konsultovao sam se sa profesorkom gegorafije, i ona kaze a kad bolje razmislimo jeste tako, da je tornado nista neobicno za gornji odnosno severni deo nase zemlje, ravna prostranan povrsina je savrsena za stvaranje tornada sto Vojvodina jeste, stim sto se tornado u nasoj zemlji ne moze porediti sa americkim ;)

Još uvek, Bogu hvala, ne može, ali šta će biti u budućnosti. Do sada ga nije bilo, ali kada sad kada se pojavio možda postane uobičajena pojava, i možda bude dobijao na intenzitetu, kako se budu množili uslovi pogodni za njegovo nastajanje
 

Back
Top