Krstenje :)
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 34

Tema: Krstenje :)

Obećava losted (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Smile Krstenje :)

Znam da verovatno negde ima ovakva tema, ili barem slicna, ali nisam bas sklona pretrazivanju, listanju. a i lekse mi je kad pitam, nego kad trzim odgovore "izmedju redova" .

E pa ovako.
    Najbolja drugarica me je pitala da je krstim. E sad, mene interesuje koje su moje obaveze, sta ja treba da radim, sta kupujem, placam...
    Sigurno nije kao na krstenju deteta, sobzirom da obe imamo po 23 godine

Moji su malo podigli frku sa recenicom "jaaaao, pa ne znam, negde sam cula da mlada devojka ne bi trebala da bude kuma"

Ko god ima sta da kaze, od onih babskih prica, pa do danasnjih pravila i obicaja, neka kaze, sve dolazi u obzir, sve moram da znam.

Unapred da se zahvalim na pomoci.

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Krstenje :)

Da li si ti krštena?

Ti treba da budeš krštena, ako želiš da budeš kuma...
    I mislim da je to sve.

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Odeš kod popa u crkvu u kojoj misliš da kumuješ i raspitaš se. U ovoj novoj ekumenističkoj SPC svaki vladika vodi svoju politiku i malte ne u svakoj crkvi je različit običaj.

Napomena: u bilo kojoj pravoslavnoj crkvi u Sbiji će da tvoju kumu krste NEPRAVILNO oblivanjem, što nije dozvoljeno crkvenim kanonima. Jedino pravilno krštenje je podronjenjem, tj. potapanjem čitave osobe u bazen ili reku, ali pravoslavna crkva se je odavno odrekla pravoslavlja, tako da sve što vas dve budete radile sa popom će biti samo POKUŠAJ krštenje, ali neće biti krštenje.

Obećava losted (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

jesam, krestena sam. u skoplju gde mi je i krstenica, i nemam kako da je prikazem, jer tesko da ce mi verovati na rec.

drugarica je pitala popa sta i kako treba nas dve, sta pogotovo ja treba da radim i dobila je odgovor "pa raspitajte se"...i ja se raspitujem.

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio tetragramaton Pogledaj poruku
    tako da sve što vas dve budete radile sa popom će biti samo POKUŠAJ krštenje, ali neće biti krštenje.
    ta devojka živi 23 godine nekrštena, hahahaha, tako da je svejedno, bolje išta nego ništa, haahahaa joj, ne mogu da se uozbiljim

Legenda Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2180

Citat Original postavio losted Pogledaj poruku
    jesam, krestena sam. u skoplju gde mi je i krstenica, i nemam kako da je prikazem, jer tesko da ce mi verovati na rec.

drugarica je pitala popa sta i kako treba nas dve, sta pogotovo ja treba da radim i dobila je odgovor "pa raspitajte se"...i ja se raspitujem.
    A zna li drugarica zašto se uopšte krsti?
    Iskustvo je najbolja skola, samo je skolarina vrlo skupa...

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Mali čičak Pogledaj poruku
    pa da bi mogla da se uda u crkvi
    bože, i ti svašta pitaš!

Obećava losted (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Citat Original postavio Mali čičak Pogledaj poruku

ne krsti se iz pomodarstva, ne krsti se jer joj je prdnulo i ima slobodnog vremena, vec su ona i brat (8god stariji) resili da se krste. tj.oni su to godinama unazad planirali, ali nije bilo moguce, i evo tek sad se ukazala prilika. tata komunjara, razvod, ratovi, besparica, bolesti u prodice, svasta ih je sprecavalo da se krste. oboje to od kad znaju za sebe zele, i sad imaju priliku.
    uostalom, oni znaju sta treba da arade, ja ne znam

Domaćin HappyFuneral (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

Ahahaha kako jak pop ahahah

Kada se jedan moj poznanik krstio, stavio mu svestenik onaj peskir na glavu i vice: "U ime oca...", a poznanik onako pognut izgovara ime svog oca: "Milisav...". Pop nastavlja: "... i sina... i svetoga duha...."...
    Kakvo je to cepanje bilo....

Nije da sam ti pomogao nesto postom, al eto....

Legenda Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2180

Citat Original postavio muvalo Pogledaj poruku
    pa da bi mogla da se uda u crkvi
    bože, i ti svašta pitaš!
    A i to što kažeš... sram me bilo...
    Citat Original postavio HappyFuneral Pogledaj poruku
    Ahahaha kako jak pop ahahah

Kada se jedan moj poznanik krstio, stavio mu svestenik onaj peskir na glavu i vice: "U ime oca...", a poznanik onako pognut izgovara ime svog oca: "Milisav...". Pop nastavlja: "... i sina... i svetoga duha...."...
    Kakvo je to cepanje bilo....

Nije da sam ti pomogao nesto postom, al eto....

Ne pamtim kad sam se ovako na glas ismejala u kancelariji...
    Iskustvo je najbolja skola, samo je skolarina vrlo skupa...

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.08.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    35
    Reputaciona moć
    0

Nekada se postovalo pravilo da kum bude neko koga ce kumce da postuje, ali da nije njegov prijatelj. Prijateljstva se raskidaju, kumstvo ne sme.

Domaćin macka vracarka (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Pocicemo od toga da ti svestenik nece traziti dokaz u vidu krstenice jer se opet smatra da u crkvi niko ne bi lagao....
    To da mlada devojka ne treba da bude kuma..prvi put cujem.Mislim da su samo bapske price...sujeverje najobicnije.
    Kao kuma mislim da treba da kupis platno belo za krstenje,a posto nije u pitanju beba vec odrasla osoba onda mozes i neku belu kosuljicu ili tako nesto...
    Svecu mozes sama takodje da kupis i ukrasis.
    Za krstenje se obicno poklanja neki komad zlata-ti izaberi sta mislis da je adekvatno,a mozes i neki pokloncic koji ce biti trajnog karaktera,kao uspomena na taj dan...
    (ja kada sam krstila svoju drugaricu,napravila sam kolaz od nasih slika od kada se druzimo i uramila u divan ram koji se savrseno uklapa u njenu devojacku sobu!)
    Sto se finansijskog angazovanja tice mislim da ne postoji tarifa nego kum ubaci u onu knjigu nesto para.
    E sad...najbolje je da se dogovoris sa drugaricom oko tih detalja...
    I srecno kumstvo.
    Sad ili nikad ! Nikad naravno ne dolazi u obzir.

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.08.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    35
    Reputaciona moć
    0

Traze krstenicu, jedino da joj progledaju kroz prste posto je u Skoplju krstena.
    I tarifa je u to vreme bila 3000 dinara, to zbog PDV-a.

Veoma poznat Pussycat (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    480

Citat Original postavio macka vracarka Pogledaj poruku
    Pocicemo od toga da ti svestenik nece traziti dokaz u vidu krstenice jer se opet smatra da u crkvi niko ne bi lagao....
    To da mlada devojka ne treba da bude kuma..prvi put cujem.Mislim da su samo bapske price...sujeverje najobicnije.
    Kao kuma mislim da treba da kupis platno belo za krstenje,a posto nije u pitanju beba vec odrasla osoba onda mozes i neku belu kosuljicu ili tako nesto...
    Za krstenje se obicno poklanja neki komad zlata-ti izaberi sta mislis da je adekvatno,a mozes i neki pokloncic koji ce biti trajnog karaktera,kao uspomena na taj dan...
    (ja kada sam krstila svoju drugaricu,napravila sam kolaz od nasih slika od kada se druzimo i uramila u divan ram koji se savrseno uklapa u njenu devojacku sobu!)
    Sto se finansijskog angazovanja tice mislim da ne postoji tarifa nego kum ubaci u onu knjigu nesto para.
    I srecno kumstvo.
    Evo da se nadovežem. Kad sam bila kuma na venčanju morala sam da se cimam do moje matične crkve 200x i da izvadim moju krštenicu od pre 13 godina
    To je jedino što ti sa crkvene strane treba, znači krštenica. I novac. Ko će da plati krštenje, to je vaš dogovor, ili i za to važe običaji, obično od kraja do kraja. Moj tata je pre 2 godine platio krštenje 50e (ne zato što mu je dunulo toliko, nego zato što je tarifa).
    Žena je ženi vučica. A.B.Pussycat

Obećava losted (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

I srecno kumstvo.
    ma rekao je da treba krstenica da bi se napravila paralela medju crkvama, jer sam ja grekokatolik, i dodjem izmedju pravoslavaca i katolika, a ako ne nadjem krstenicu, odnecu mu sliku, pa neka gleda i zakljucuje sta treba da zakljuci.

komsinica, vernik do srzi, je prokomentarisala da kum/a ne bi trebala biti u krvnom srodstvu ili prijatelj. pa ko da bude onda? mene je izabrala jer zna da cu doveka biti uz nju.

ok, za platno/kosuljicu i svecu nije frka, za cenu se mogu raspitati i dogovoriti sa drugaricom, jedino me to zlato sad nervira. negde sam procitala da moze dukat da ide umesto nekog nakita, posto je na zlato alergicna (ne u psihickom smislu ), a svidja mi se ideja i sa tim foto kolazem, i nadam se da se ne bi ljutila ako bih ti ukrala ideju.
    Kad zene nemaju sta da kazu, muskarci ne mogu da dodju do reci... :)

Iskusan
    Učlanjen
    25.08.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1089

mojoj kumi nisu tražili krštenicu. ni bratovom kumu nisu. Samo je pop pitao i verovao na reč.
    Dalje, kuma je kupila sveću i belo platno. I meni neke zlatne mindjušice, kao, takav je red, mada sam ja bila protiv toga.
    Što se finansija tiče, na krštenici piše iznos koji treba platiti, ali, naravno... ko se toga pridržava Ja sam sve platila, i kumin deo, mada je pop tražio direktno od nje.
    I to je sve.
    Dalje, hoćete li praviti neki ručak, zakusku, ili izaći negde, to je već vaše lično
    5757 PODRŽI ŽIVOT
    3030 HUMANITARNA FONDACIJA NOVI BEOGRAD
    WWW.BUDIHUMAN.RS

Iskusan
    Učlanjen
    25.08.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1089

ma rekao je da treba krstenica da bi se napravila paralela medju crkvama, jer sam ja grekokatolik, i dodjem izmedju pravoslavaca i katolika, a ako ne nadjem krstenicu, odnecu mu sliku, pa neka gleda i zakljucuje sta treba da zakljuci.

komsinica, vernik do srzi, je prokomentarisala da kum/a ne bi trebala biti u krvnom srodstvu ili prijatelj. pa ko da bude onda? mene je izabrala jer zna da cu doveka biti uz nju.

ok, za platno/kosuljicu i svecu nije frka, za cenu se mogu raspitati i dogovoriti sa drugaricom, jedino me to zlato sad nervira. negde sam procitala da moze dukat da ide umesto nekog nakita, posto je na zlato alergicna (ne u psihickom smislu ), a svidja mi se ideja i sa tim foto kolazem, i nadam se da se ne bi ljutila ako bih ti ukrala ideju.
    Ne treba da je u krvnom srodstvu, to i pop sam kaže. Ali prijatelj??? Pa, kum je duhovni otac, tako bi bar trebalo da bude, nego šta nego je prijatelj, i to najbolji!!!
    5757 PODRŽI ŽIVOT
    3030 HUMANITARNA FONDACIJA NOVI BEOGRAD
    WWW.BUDIHUMAN.RS

Obećava losted (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Citat Original postavio atakualpa Pogledaj poruku
    Ne treba da je u krvnom srodstvu, to i pop sam kaže. Ali prijatelj??? Pa, kum je duhovni otac, tako bi bar trebalo da bude, nego šta nego je prijatelj, i to najbolji!!!
    onda sam ja prava osoba za to

e ljudi, pomogli ste mi koliko toliko, tj.ostaje jos da se izdogovaram sa drugaricom

hvala vam

ako se jos neko necega seti...neka kaze.
    Kad zene nemaju sta da kazu, muskarci ne mogu da dodju do reci... :)

Domaćin gospodarica (avatar)
    Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    97

treba da doneses svoju krstenicu ako ti pop trazi ili ce ti veovati na rec, a sa tim se nije saliti
    treba da kupis platno za krstenje
    kupi joj poklon
    platis krstenje koliko trazi pop ili to placa ona, oko toga se dogovori sa njom, stvar dogovora

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Moji su malo podigli frku sa recenicom "jaaaao, pa ne znam, negde sam cula da mlada devojka ne bi trebala da bude kuma"
    Kada sam ja krstena i kuma i ja smo bile mlade devojke i to nije bio nikakav problem.
    Poslednji put ažurirao/la gost 36952 : 14.05.2010. u 15:03

Domaćin macka vracarka (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Citat Original postavio Pussycat Pogledaj poruku
    Evo da se nadovežem. Kad sam bila kuma na venčanju morala sam da se cimam do moje matične crkve 200x i da izvadim moju krštenicu od pre 13 godina
    To je jedino što ti sa crkvene strane treba, znači krštenica. I novac. Ko će da plati krštenje, to je vaš dogovor, ili i za to važe običaji, obično od kraja do kraja. Moj tata je pre 2 godine platio krštenje 50e (ne zato što mu je dunulo toliko, nego zato što je tarifa).
    U nasoj crkvi ocigledano ne postoji nikakav generalni red ni zakon ili se bar svestenici toga ne pridrzavaju..Ako treba krstenica onda treba i ...amin.
    Meni su za vencanje trazili(vencala sam se doduse u manastiru,malo su strozija pravila!) a kada sam kumovala na vencanju,svestenik u toj crkvi je poceo pitanjem:Kumovi,nadam se da ste krsteni u crkvi...
    Sad ili nikad ! Nikad naravno ne dolazi u obzir.

Poznat
    Učlanjen
    10.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

dal će ti verovati na reč, to zavisi od popa
    mojoj kumi jesu, isto, bilo je nezgodno da odlazi u krštenicu u drugi grad

a taj pop je trebao drugarici i da kaže, prave informacije, ne ovako
    možda nije imao vremena ili ga jednostavno mrzelo da objašnjava

Domaćin HappyFuneral (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

http://forum.verujem.rs/index.php?topic=15257.0

Ovde mozes da nadjes nesto o tome...

Iskusan
    Učlanjen
    27.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

Znam da verovatno negde ima ovakva tema, ili barem slicna, ali nisam bas sklona pretrazivanju, listanju. a i lekse mi je kad pitam, nego kad trzim odgovore "izmedju redova" .

E pa ovako.
    Najbolja drugarica me je pitala da je krstim. E sad, mene interesuje koje su moje obaveze, sta ja treba da radim, sta kupujem, placam...
    Sigurno nije kao na krstenju deteta, sobzirom da obe imamo po 23 godine

Ko god ima sta da kaze, od onih babskih prica, pa do danasnjih pravila i obicaja, neka kaze, sve dolazi u obzir, sve moram da znam.

Unapred da se zahvalim na pomoci.
    sacekj 33 mozda ti dodje iz dupeta u glavu , pa budes svoja

Primećen član Daisy 82 (avatar)
    Učlanjen
    11.07.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    42

U nasoj crkvi ocigledano ne postoji nikakav generalni red ni zakon ili se bar svestenici toga ne pridrzavaju..Ako treba krstenica onda treba i ...amin.
    Meni su za vencanje trazili(vencala sam se doduse u manastiru,malo su strozija pravila!) a kada sam kumovala na vencanju,svestenik u toj crkvi je poceo pitanjem:Kumovi,nadam se da ste krsteni u crkvi...
    Meni bi to baš prestavljalo problem da imam u planu crkveno venčanje.
    Ja sam krštena na Cetinju i nikada mi nisu izdali krštenicu, jenostavno su rekli mi to ne praktikujemo.
    Pilala sam jednom prilikom našeg popa kako da dođem do krštenice sa Cetinja (jer kod nas u crkvi traže) a on mi je rekao da oni tamo i ne vode nikakvu evidenciju
    Da želim da se vjenčam u crkvi morali bi da mi vjeruju na riječ ili neka oni provjeravaju jer ja nemam načina da je nabavim.

Slične teme

1. krstenje deteta-obicaji
    Autor alesandro u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 82
    Poslednja poruka: 19.01.2013., 15:03
  2. Poklon za krstenje
    Autor NSadjanka u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 15.10.2012., 21:38
  3. Krštenje
    Autor yokai u forumu Religija
    Odgovora: 308