skromno vs. siromašno

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
hm... da se ne zezamo... najveći broj ljudi u srbiji voli da kaže da živi sromno ili tako nešto u uvijenoj formi... retko ko će reći tj. retko ko sebe smatra siromašnim... da se razumemo ovde ne pričam o ljudima koji žive ispod granice siromaštva i koji nemaju bukvalno za hranu i krov nad glavom

dakle, šta je za vas siromašno a šta skromno

recimo koji prihodi za 3članu porodicu u bg su sirotinjski a koji skromni, gde se oblači sirotinja a gde skromni, šta jeu jedni šta drugi, gde izlaze jedni gde drugi... ovo su samo vodiči ne mora bukvalno odgovor


inspired by †0verkill†
 
Ne moze se po kupovini na buvljaku reci da je taj profil ljudi siromasan posto za hranu daje sve..ja kupujem skupe stvari a skromno zivim..siromasni su iscepani i prljavi jer nemaju za osnovno

to za kupovinu stavri jeste diskutabilno jer i jedni i drugi mogu da kupuju na buvljacima... al siromah recimo, po mojim logičkim merilima, neće da kui ni majicu od 600 dinara u njujorkeru recimo... da ne banalizujem u detalje... opet sicepani i praljavi su ili sa najnižeg društvenog tla ili nekulturni ali ne nužno siromašni. mogu biti oprani i zakrpljeni to je osnovna kultura.

ne zanimam stvarno gde je po vašim merilima crta, irrazite ih u bilo kojoj formi, koga ćete smatrati siromašnim a koga prosto skromnim...
 
to za kupovinu stavri jeste diskutabilno jer i jedni i drugi mogu da kupuju na buvljacima... al siromah recimo, po mojim logičkim merilima, neće da kui ni majicu od 600 dinara u njujorkeru recimo... da ne banalizujem u detalje... opet sicepani i praljavi su ili sa najnižeg društvenog tla ili nekulturni ali ne nužno siromašni. mogu biti oprani i zakrpljeni to je osnovna kultura.

ne zanimam stvarno gde je po vašim merilima crta, irrazite ih u bilo kojoj formi, koga ćete smatrati siromašnim a koga prosto skromnim...

Pa siromasn nema...

A skroman imao nemao ne razbacuje se...
 
to za kupovinu stavri jeste diskutabilno jer i jedni i drugi mogu da kupuju na buvljacima... al siromah recimo, po mojim logičkim merilima, neće da kui ni majicu od 600 dinara u njujorkeru recimo... da ne banalizujem u detalje... opet sicepani i praljavi su ili sa najnižeg društvenog tla ili nekulturni ali ne nužno siromašni. mogu biti oprani i zakrpljeni to je osnovna kultura.

ne zanimam stvarno gde je po vašim merilima crta, irrazite ih u bilo kojoj formi, koga ćete smatrati siromašnim a koga prosto skromnim...

Skromno mi je nekako svesno shtedis i pruzis se koliko mozes..kupujes osnovno i povremeno priustis sebi nesto sto je vecini kao pristupacno ali se oni foliraju da mogu priustiti svakodnevne izlaske po kaficima..kapiram da 3 dana nose iste gace:lol:
 
Pa siromasn nema...

A skroman imao nemao ne razbacuje se...

Pa pita kako ćeš da razlikuješ kad ih vidiš.

Ne znam, ali ako ih već vidiš da kupuju, siromašan će (kada napokon dobije jadnu mesečnu crkavicu) doći na kasu sa punom korpom i platiće 300 dinara, jer je uzeo paštetu od 25 dinara napravljenu od mlevenih papaka i mahuna koje ostaju kada se istrebi grašak, bljakavi flips od 12 dinara i 12 odsto soli umesto smokija (da časti decu) i sve ostalo što košta dvaput manje nego sledeći najjeftiniji brend zato što se sastoji od čistog belog brašna i otrovnog šećerno-kukuruznog sirupa i nekog bljak palminog ulja koje je uvezeno jer je jeftinije nego išta. Svrha mu je da se napuni stomak i da se preživi do sledeće situacije kada će stići pare.

Skroman ipak neće kupiti hranu šž kvaliteta napravljenu od otpadaka pri proizvodnji, ali se neće ni zaleteti da kupuje tartufe i meso od jelena i antistres sok kod kojeg litar košta kao pet litara siromaškog soka ili dva i po litra običnog. U suštini hraniće se zdravo tako što će naći jeftine a kvalitetne namirnice. Obići će sve tezge na pijaci dok ne nađe najbolji odnos cena/kvalitet, sakupiće ove oglasne novine iz hipermarketa koje nam ubacuju u sandučiće pa će otići i kupiti na popustu ono što valja a ne kvari se lako (primer: postoje sardine u paradajz sosu za 50 dinara u prodavnici na popustu i za 75 dinara u prodavnici gde nije popust - te sardine posle mogu da stoje godinu-dve ako nađeš šta drugo za jelo)
 
Nisi u mogućnosti da zađeš malo, ako si iz BG, prema jugu. Što južnije to tužnije, skromnost nema veza sa siromaštvom, ali naši ljudi tim izrazom maskiraju stvarnost i ta reč je zamena za određeni stepen siromaštva. Vrlo je diskutabilno šta je to siromaštvo.
Kada sebi neki put ne mogu da priuštim neke jednostavne stvari, osetim se siromašnom, možda ima veze kako neko doživljava nedostatak novca, pojma nemam, onaj Rasim LJaić nas redovno obaveštava koja je granica i šta je to siromaštvo, znači da stvari nisu baš optimistične. Znam da nisam odgovorila na tvoje pitanje, a da li će neko uspeti to da ti definiše ili kaže da je siromašan, ne znam baš.
 
kupovina pasteta od papaka ili flipsa je samo previd, to je vise osobina licnosti ili ukus,naravno jasno je da to zavisi od materijalnog statusa ali mislim da je kljucna visina primanja.Ona odredjuje dosta toga ali vrlo cesto stvara i laznu sliku. Skromnost je po meni vise karakterna osobina i nije u vezi sa socijalom ali je pogodno za reci...
 
za sapun, iglu i konac uvek imaju. prljaviji i vise pocepani su oni sto im gurnu po rodjenju zlatnu kasiku u usta :cool:

Ne bih se slozio posto bi taj spisak bio poduzi ako tako krenemo..prasak za ves+masina..shampon..iscepana obuca se ne ushiva koncem..ima mnogo starih osoba koje ostanu same bez igde ikoga i izgube volju da se sredjuju..a opet i onih koji drze do sebe iako su sirotinja..samo su nam prioriteti izvestaceni
 
Znam coveka koj ima solidnu platu,ali sve da na kocku,cigarete (170 din ),na zene i svasta dugo...A zivi u nekoj starudini od kuce, vozi matori jugic, verovatno i ostalo skripi.Pa jel i on skroman, tj. jel se tako ponasa.
 
Ne bih se slozio posto bi taj spisak bio poduzi ako tako krenemo..prasak za ves+masina..shampon..iscepana obuca se ne ushiva koncem..ima mnogo starih osoba koje ostanu same bez igde ikoga i izgube volju da se sredjuju..a opet i onih koji drze do sebe iako su sirotinja..samo su nam prioriteti izvestaceni

za cistocu ti ne treba ves masina :) sve je stvar drzanja do sebe i licne higijene.
 
realno posmatrajuci, mislim da je rec ´´skromno´´ samo blaza varijanta reci ´´siromasno´´.
ili si siromasan ili si bogat. siromasan si ako detetu ponekad kupis ili retko kupis krem bananu,
a bogat si ako je kupis kad god ti padne na pamet. siromasan si ako moras da natezes svaki dinar od prvog do prvog, da racunas svaki zalogaj i svaki racun. a bogat si ako ne moras da mislis sta ces pojesti i koliki je racun za struju i tel. ma u stvari, gadi mi se ta podela, gade mi se i oni koji se predstavljaju da su ono sto nisu...

siromastvo i bogatstvo nemaju veze sa materijalnoscu. siromastvo ili bogatstvo je ono sto nosimo u svojoj dusi!
 
SIROMASTVO je kada neko ne zivi nego prezivljava nemajuci ni za osnovne potrebe, koji nema za hranu nego trazi pokobtejneru, koji nema za lekove, garderobu...Siromasan covek nema NADU, radost i ne vidi svrhu zivljenja...SKROMAN covek , po mom misljenju zivi tako sto je spustio prag svojih zelja, koji RASTEZE do iznemoglosti, koji ima prioritete i na neki nacin kad "prespe iz supljeg u prazno", moze da zivi i ima NADU....Ja tako vidim razliku izmedju siromastva i skromnosti...I mislim da covek koji zivi pristojno ili lepo ,moze u nekim stvarima da bude skroman, a srecan i zadovoljan!
 
realno posmatrajuci, mislim da je rec ´´skromno´´ samo blaza varijanta reci ´´siromasno´´.
ili si siromasan ili si bogat. siromasan si ako detetu ponekad kupis ili retko kupis krem bananu,
a bogat si ako je kupis kad god ti padne na pamet. siromasan si ako moras da natezes svaki dinar od prvog do prvog, da racunas svaki zalogaj i svaki racun. a bogat si ako ne moras da mislis sta ces pojesti i koliki je racun za struju i tel. ma u stvari, gadi mi se ta podela, gade mi se i oni koji se predstavljaju da su ono sto nisu...

siromastvo i bogatstvo nemaju veze sa materijalnoscu. siromastvo ili bogatstvo je ono sto nosimo u svojoj dusi!

Otprilike tako. Siroma' sam pa šta. Da li je sramota biti siromašan, i još to i reći ?
 
u pitanju postoji sistemska greška
siromaštvo je stanje u novčaniku
a skromnost je stanje duha
i jedno i drugo se mogu različito posmatrati u zavisnosti iz kojeg se položaja gleda
npr po pitanju skromnosti možda bi gradacija bila:
škrt
skroman
umeren
rasipan
bahat

novac i skromnost ne moraju biti direktno povezani
i za to postoji niz primera među zaista bogatim ljudima, koji bi sebi mogl,i bez problema, priuštiti svakakve materijalne stvari, pa to ipak ne čine.
 
po meni,skromnost je karakterna osobina...kada necesh da dash vishe para nego shto treba ili ne mora,za neshto shto ti treba,dok je siromashtvo (pored toga shto je to nazhalost shiroko rasprostranjena drushtvena pojava) nemogucnost da se kupi bilo shta...
 
Pa siromasn nema...

A skroman imao nemao ne razbacuje se...

Ovo je najpravilnija definicija, sa moje tacke gledista.
Skroman covek planira, zadovolji svoje potrebe u skladu sa svojim mogucnostima, ali bi sa svojim mogucnostima mogao i vise da trosi, ali nece, jer mu ne treba.
Moze i bogat covek da bude skroman, npr. nece imati pet automobila, jer ga kola ne zanimaju, a dovoljna su mu samo jedna.

edit skroman covek nije isto sto i skrt. Skrti ljudi nekada ne zadovoljavaju svoje potrebe.
 
Poslednja izmena:
Ja, licno za sebe mislim da sam skroman, ako je to u ovoj zemlji moguce. Ovde, u principu srednjeg staleza vise nema...ljudi ili imaju ili nemaju novca...onda sam ja u ovima koji nemaju...more nisam video ne pamtim, zimovanje bukvalno nikada..evo sace mi klinac dve godine, maximalno sam se rastegao ne bih li mu obezbedio more ove godine jer obozava vodu ali ni ove godine nista..jednostavno, imam neke mnogo prece stvari..najvaznije mi je da nisam nigde duzan (sem drzavi, naravno)..tako da, iako oboje radimo tesko se skrpimo ceo mesec posle placanja racuna, kupovine pelena i tako toga...imamo dane u mesecu kada nemamo kinte, ali bukvalno....sve je ovde otislo dodjavola...ne secam se kada sam sebi kupio nesto novo da obucem...o patikama da i ne pricam jer im je cena odprilike kao sto mi je racun za struju, a pre cu to da platim nego da kupim patike...i tako svaki mesec u krug bez ikakvih planova unapred, bez nadanja ne znam ni ja cemu.....jer jednostavno NE MOGU sve da izbalansiram koliko god zeleo....eto..:(
 
vd:
u pitanju postoji sistemska greška
siromaštvo je stanje u novčaniku
a skromnost je stanje duha
i jedno i drugo se mogu različito posmatrati u zavisnosti iz kojeg se položaja gleda
npr po pitanju skromnosti možda bi gradacija bila:
škrt
skroman
umeren
rasipan
bahat

novac i skromnost ne moraju biti direktno povezani
i za to postoji niz primera među zaista bogatim ljudima, koji bi sebi mogl,i bez problema, priuštiti svakakve materijalne stvari, pa to ipak ne čine.

po meni,skromnost je karakterna osobina...kada necesh da dash vishe para nego shto treba ili ne mora,za neshto shto ti treba,dok je siromashtvo (pored toga shto je to nazhalost shiroko rasprostranjena drushtvena pojava) nemogucnost da se kupi bilo shta...

Ovo je najpravilnija definicija, sa moje tacke gledista.
Skroman covek planira, zadovolji svoje potrebe u skladu sa svojim mogucnostima, ali bi sa svojim mogucnostima mogao i vise da trosi, ali nece, jer mu ne treba.
Moze i bogat covek da bude skroman, npr. nece imati pet automobila, jer ga kola ne zanimaju, a dovoljna su mu samo jedna.

edit skroman covek nije isto sto i skrt. Skrti ljudi nekada ne zadovoljavaju svoje potrebe.

Siromasan je onaj koji malo ima, a skroman je onaj kome malo treba.

:klap::klap::klap::klap::klap:
 
vd:
u pitanju postoji sistemska greška
siromaštvo je stanje u novčaniku
a skromnost je stanje duha
i jedno i drugo se mogu različito posmatrati u zavisnosti iz kojeg se položaja gleda
npr po pitanju skromnosti možda bi gradacija bila:
škrt
skroman
umeren
rasipan
bahat

novac i skromnost ne moraju biti direktno povezani
i za to postoji niz primera među zaista bogatim ljudima, koji bi sebi mogl,i bez problema, priuštiti svakakve materijalne stvari, pa to ipak ne čine.

pa sad baš... ima smisla ali je jasna i moja poenta
i siromaštvo može da bude stanje duha...a skromnost je uglavnom nužna... nema mnogo ljudi koji su milioneri al žive skromnu u 30 kvadrata na žutom pasulju a ostatak dele sirotinji....
 

Back
Top