Šta čitaju vaša deca?

danasc80

Aktivan član
Poruka
1.168
Stalno čitam u novinama kako deca danas sve manje čitaju, roditelji nemaju vremena da im čitaju dok ne krenu u školu i kada se ta ljubav prema knjigama ne neguje u ranim godinama teško se razvija kasnije.
Deci svojih prijatelja najčešće poklanjam knjige i njima se najviše obraduju najmlađi, od godinu dana do predškolskog uzrasta...
Da li vaša deca čitaju i šta vole? Da li im vi čitate i šta?
 
Jako puno sam čitala deci slikovnice i dečje časopise od najmanjeg uzrasta. Po dva meseca su mi tražili da im čitam po jednu bajku više puta zaredom. u nekim trenucima je bilo divno, ali često neizdrživo jer sam bila preumorna od redovnog posla i kućnih obaveza. Čitale su se tu sve bajke prilagođene uzrastu, te časopisi Medeni meca, Junior, Bumerang, Vini pu, kao i serijali slikovnica Kreativnog centra. U Maxi-ju smo umesto grickalica kupovali Hajdi, Medvediće Simiće, Perice, Milice i sl. Sami su počeli da čitaju sa 5 ili 6 godina i od tada mi je potom pitanju raj. I danas čitaju dosta - devojčica serijal Vila od Lagune, a sin Džeronimo Stilton-a. I naravno da su pročitali sve svoje lektire za pet dana, a ja im ostavila za mesec dana da se zabave i manje gnjave bake. Decu sam učlanila i u biblioteku i u par navrat asmo išli da malo osete atmosferu tamo, a često svraćamo i u knjižare i oni razgledaju knjige i slikovnice. Deca vole da razgeldaju, a kasnije i da čitaju razne enciklopedije i knjige o životinjama i sličnim temama.
 
Poslednja izmena:
Nije problem u deci, problem je u knjigama jer su suvise ne prilagodjene vremenu! Zasto bi neko citao knjigu kada isto to moze da vidi na tv(milion filmova drama,o gusarima,o ljudima na pustom ostrvu,,o decijim junacima itd.) ili ekranizaciju te knjige? Nase lektire su pravi uzas i retko ko ih cita jer su dosadne. Ja citam ponekad, ali ono sto se meni svidja ili sto me zainteresuje, a to su obicno knjige iz kojih nesto konkretno mozes da saznas i izvuces ili nesto gde su mi slicni junaci kao ja! Po meni jedino psihologija i filozofija ima nekog smisla da ostane u knjigama,osalo se sve moze videti na filmu.
 
Stalno čitam u novinama kako deca danas sve manje čitaju, roditelji nemaju vremena da im čitaju dok ne krenu u školu i kada se ta ljubav prema knjigama ne neguje u ranim godinama teško se razvija kasnije.
Deci svojih prijatelja najčešće poklanjam knjige i njima se najviše obraduju najmlađi, od godinu dana do predškolskog uzrasta...
Da li vaša deca čitaju i šta vole? Da li im vi čitate i šta?

Ja nemam svoje dete, znam da sam jednoj malenoj Mariji (bivšeg momka sestričina) čitala knjige,da smo se fenomenalo zabavljale dok sam joj ja čitala bajke i priče, pesmice, dok smo zajedno bojale slikovnice...Čitale smo sve, od Jove Zmaja pa do Grimovih bajki. I tada je izrekla jednu božanstvenu rečenicu, kada je pitala njenu kumu, da joj pročita nešto, a ova i nije bila nešto zainteresovana...Tada je rekla: "Niko ne čita priče, kao moja Jeca..." Ljubim te, ja malecka, iako si sada porasla, pa me se ne sećaš... :cmok:
Deci treba jako puno čitati. TIme ona poboljšavaju doživljaj sveta oko sebe, uče se da vole knjige, da razvijaju maštu. :heart:
Znam da ću jednog dana i kada budem imala svoje, da mu puno pričam i čitam. :cmok:
 
moja deca su uzivala u slikovnicama...citanje price pred spavanje je bio ritual koji se ne propusta..
Sad,kad su dovoljno odrasli da mama vise ne mora da cita,snalaze se sami...sin najvise voli Stefani Majer,mada ne pravi pitanje ni kad su Harlan Koben ili Trudi Kanavan u pitanju...
a cerka je trenutno u fazi Hari Potera...:)
 
Stalno čitam u novinama kako deca danas sve manje čitaju, roditelji nemaju vremena da im čitaju dok ne krenu u školu i kada se ta ljubav prema knjigama ne neguje u ranim godinama teško se razvija kasnije.
Deci svojih prijatelja najčešće poklanjam knjige i njima se najviše obraduju najmlađi, od godinu dana do predškolskog uzrasta...
Da li vaša deca čitaju i šta vole? Da li im vi čitate i šta?

Mislim da je problem pronaći knjigu koja interesuje određeni uzrast, tu pre svega mislim na recimo 10-11-godišnjake jer postoji jasno tržište knjiga za mlađu decu, a i za tinejdžere se nađe nešto (ovog puta neću pominjati apsolutni nesklad između tema lektire i stepena zrelosti tinejdžera). Ima nekoliko dobrih knjiga po Mamutovim knjižarama, mislim da su neke o Klarisi Mun? i još neke druge (ne pamtim imena), u svakom slučaju imaju neobičan dizajn stranice sa malim sličicama svuda (sa strelicama i tekstom ispod), čudnim fontovima, krivudavim linijama teksta itd. Ipak mislim da su sve glavne ličnosti u tim knjigama devojčice; nisam primetio moderniju knjigu za dečake tog uzrasta o drugim dečacima njihovim vršnjacima (kao što je recimo u moje vreme postojalo Tajno društvo PGC i sva ona ostala društva Pere Kvržice, Sinji Galeb, Dečaci Pavlove ulice, Orlovi rano lete itd.) tako da mislim da su dečaci primorani da čitaju fantastiku i non-fiction jer oni sami očigledno nisu pogodni da budu likovi u romanima :confused:
 
Manje vise pomenuli ste sve sto smo citale godinama...
Pocevsi od slikovnica , preko druzine znanja - knjige i casopisi su bili savrseni steta sto su prestali da rade ...
Kreativni centar radi jako dobre knjige za decu - Milica je moj favorit, mada ni one o zivotinjama u formi slikovnica nisu bile lose....

Sad smo na predskolskom nivoui polako zalazimo u knjige , slikovnice sam sklonila .
Za novu godinu kupili smo u Laguni princeze - to guta kao luda .
Vile - koje je izdao evro giunti su se pokazale kao pun pogodak
Slucajno sam jednom u Narodnoj knjizi kupila knjigu - Macak Predoje - mogu vam reci davno nisam videla nesto tako slatko...

Sad je najaktuelnija Tea stilton - to citamo i mi i ona i uzivamo zajedno,
Svidja mi se Lagunina otolina - sa svidja se i cerki....

Sve u svemu ....dal sto mi odrasli citamo dosta il je to glad za znanjem tek i moje dete puno cita.

Imamo dedu koji je voljan da se otvori za skuplje i ozbiljnije knjige pa smo dobili Vasionu - Mladinske knjige , ozbiljna enciklopedija cak i za mene al dete je voli jer je perfektno uradjena i mozes da uronis u nju mastajuci da si astronaut ....

Sad cekamo da stigne Egipat - to joj se od proslog leta dopada i mnogo je lepse citanje iz velikih i teskih knjiga ( bar tako ona kaze) .
 
Моје дете не чита више књиге. Кажу смарају га.
Ако нешто и прочита то није лектира. Наравно изнервиран таквим ставом (јер сматрам да је ћитање веома важно за опште образовање детета) погледао сам шта седмаци имају за лектиру и схватио сам га. Дакле дете у 7. разреду у 21. веку за лектиру има различите косовске циклусе - који су му потпуно страни, Хајдук Станка -- чији језик уопште не разуме а и тема је поприлилно неинтересантна деци која одрастају уз компјутере, видео игрице и сл. Зато мислим да се можемо надати да ће се деца "вратити књизи" тек ако нашим врлим струњацима који одређују наставне планове и програме постане јасно да се лектире морају прилагодити времену и интересовању деце.
 
Manje vise pomenuli ste sve sto smo citale godinama...
Pocevsi od slikovnica , preko druzine znanja - knjige i casopisi su bili savrseni steta sto su prestali da rade ...
Kreativni centar radi jako dobre knjige za decu - Milica je moj favorit, mada ni one o zivotinjama u formi slikovnica nisu bile lose....

Sad smo na predskolskom nivoui polako zalazimo u knjige , slikovnice sam sklonila .
Za novu godinu kupili smo u Laguni princeze - to guta kao luda .
Vile - koje je izdao evro giunti su se pokazale kao pun pogodak
Slucajno sam jednom u Narodnoj knjizi kupila knjigu - Macak Predoje - mogu vam reci davno nisam videla nesto tako slatko...

Sad je najaktuelnija Tea stilton - to citamo i mi i ona i uzivamo zajedno,
Svidja mi se Lagunina otolina - sa svidja se i cerki....

Sve u svemu ....dal sto mi odrasli citamo dosta il je to glad za znanjem tek i moje dete puno cita.
Imamo dedu koji je voljan da se otvori za skuplje i ozbiljnije knjige pa smo dobili Vasionu - Mladinske knjige , ozbiljna enciklopedija cak i za mene al dete je voli jer je perfektno uradjena i mozes da uronis u nju mastajuci da si astronaut ....

Sad cekamo da stigne Egipat - to joj se od proslog leta dopada i mnogo je lepse citanje iz velikih i teskih knjiga ( bar tako ona kaze) .

Slažem se. Dete je kao mali sundjerčić..."Upija" malena glavica, šta odrasli rade. Ako ga naučiš da voli knjige, jer ono vidi da i ti čitaš, zavoleće knjige. :heart:
 
Моје дете не чита више књиге. Кажу смарају га.
Ако нешто и прочита то није лектира. Наравно изнервиран таквим ставом (јер сматрам да је ћитање веома важно за опште образовање детета) погледао сам шта седмаци имају за лектиру и схватио сам га. Дакле дете у 7. разреду у 21. веку за лектиру има различите косовске циклусе - који су му потпуно страни, Хајдук Станка -- чији језик уопште не разуме а и тема је поприлилно неинтересантна деци која одрастају уз компјутере, видео игрице и сл. Зато мислим да се можемо надати да ће се деца "вратити књизи" тек ако нашим врлим струњацима који одређују наставне планове и програме постане јасно да се лектире морају прилагодити времену и интересовању деце.


Jeste u pravu si...
kad je moj sin bio u starijim razredima muku je mucio sa citanjem obavezne lektire...
a njegova razredna (inace predavala srpski) je non stop kritikovala savremenu knjizevnost...Hari Poter napr joj je bio najgora jeres i oni koji "to" citaju "kao da nisu citali uopste"
 
Svako vece citam joj price pred spavanje. :heart:To je bas mali ritual koji ne propustamo... Imamo puuuno slikovnica, knjigica, knjiga, romana za decu, i sve joj citam.
Kada je bila bas mala, i kad bih ja zaboravila da joj procitam pricu pred spavanje, ona bi sama uzela slikovnicu, stavila mi u ruke i rekla:"Citaj, mama". Citam joj i na srpskom i na francuskom.
Uskoro puni 5 godina i vec je pocela da uci slova.
Obozava Hajdi, Pepeljugu, Malu Sirenu i slicne bajke...
 
Pravo da vam kažem, ne znam šta ono moje troje čita ovih dana, jer knjige odavno kupuju sami. Kad dođe vreme sajma knjiga redovno mi isprazne novčanik.

Mogu da kažem da sam uspela od malih nogu da im usadim ljubav prema knjigama, pričajući i čitajući im bajke i kratke priće pred spavanje. Naravno da su imali bojanke i slikovnice dok nisu naučili slova.

Kasnjie, kad su bili osnovci prešli su na "ozbiljnije" knjige, tj. nakom prvog filma o Hari Poteru, ja sam im pričala kako je i u vreme mog detinjstva bilo filmova snimanih na osnovu dečijih knjiga, ali da film nikad ne može da obuhvati sve zanimljive stvari iz knjiga, jer bi trajao mnogo više od dva, tri sata i da su po meni uvek neki detalji koi su se meni svideli u knjizi izostavljeni u filmu.

Tako sam im kupila prvu knjigu o Hari Poteru, i oni se uverili da sam bila u pravu i da je knjiga još tri puta lepša i zanimljivija od filma. Tako da su zavoleli knjige i čitali sve nastavke gore pomenutog junaka, pa nove i nove dečije knjige, pa knjige dobijene za rođendane od drugara, pa... nama je kuća puna knijga i svako ima svoju malu biblioteku.

Lektiru za školu su redovno čitali, mada sa malo manje želje, ali su čitali i za neka dela sečak oduševili kako nisu dosadna iako su obavezna lektira.

Doduše, možda je uticalo dodatno i to što smo MM i ja oboje završili filološki fakultet, i što volimo knjige i jezike, pa su i deca povukla na nas?
 
Zasto bi neko citao knjigu kada isto to moze da vidi na tv(milion filmova drama,o gusarima,o ljudima na pustom ostrvu,,o decijim junacima itd.) ili ekranizaciju te knjige?

Da bi razvijao maštu?
Film ili tv ti nude nečije viđenje određene knjige ili junaka, a kada čitaš ti sam zamišljaš na osnovu opisa (detaljnih ili šturih)... I nije isto da li gledaš Ostrvo sa blagom ili sam pod jorganom drhtiš od straha zbog crne tačke :) Volim i ja filmove, ali nisu to dve iste stvari... Knjiga pre svega zahteva mnogo više vremena, ti živiš sa junacima mnogo duže... šteta što nisi naleteo na knjige koje su ti zabavne :)

jao, moram još ovo da ti kažem: ti kažeš da jedino psihologija i filozofija vrede u formi knjige, a da sve ostalo može da se vidi u filmu. Ok, ti ne voliš beletristiku... ali zamisli dete koje je odraslo samo na filmu, ili video igri: koliko su te dve forme sposobne da razrade i saopšte neke kompleksnije misli? Koliko je, čak i da je film dobar, dete sposobno da 'čita' slike, ili mimiku glumca, ako nije čitalo knjige? (mene ovo jako zanima) I da li je takvo dete, naviknuto na formu od 90 minuta koja ima svoja pravila,sposobno da onda uzme u ruke Kjerkegora (na primer) i, kao, čita? Mislim, da li bi mu to uopšte palo na pamet, pre svega? Zar nije logičniji uvod u takav jedan svet - roman? To što si rekao da ti je zanimljivo - filozofija i psihologija - sve to je u romanima :) Mislim da je čak Frojd rekao nešto kao gde god sam stigao, shvatio sam da je pesnik tu bio pre mene...
 
Poslednja izmena:
Da bi razvijao maštu?
Film ili tv ti nude nečije viđenje određene knjige ili junaka, a kada čitaš ti sam zamišljaš na osnovu opisa (detaljnih ili šturih)... I nije isto da li gledaš Ostrvo sa blagom ili sam pod jorganom drhtiš od straha zbog crne tačke :) Volim i ja filmove, ali nisu to dve iste stvari... Knjiga pre svega zahteva mnogo više vremena, ti živiš sa junacima mnogo duže... šteta što nisi naleteo na knjige koje su ti zabavne :)

I da bi širio rečnik.
I uopšte razvijao izražavanje.

Koliko to današnjim klincima manjka, bolje da ne komentarišem.
 
A sta se cita decacima?

Ja sam mnogo volela knjige kad sma bila dete...cak sam i naucila mnogo rano d acitam..oko 5 godine...i dan danas..dosuse sve manje...mnogo sam postala probirljiva...te mi ne odgovara knjiga..te likovi..te nemam vremena..te nisam raspolozena..ma ne znam sta sve...ali generalno volim knjige, i volim da citam...i smatarm to dragocenim...nikad ne bih rekla d aje to gubljenej vremena...ikao su knjige neprilagodjene modernom dobu, jel te...nego hajdi i mala sirena nisu bas za decake? :think:

Mogla bih ja sad da krenem da citam detetu pricice dok je jos u stomaku?


Ne znam samo sta ce biti moderno kad moje dete poraste i kako ce da se snadje sa knjigama...

Meni su lektir jos tada bikle dosadne..pa sam preskala..i citala smao ono sto mi se svidja...:rumenka:
Imala sam uvek 5 iz srpskog niakd me nisu uhvatili, mada sma imala i 5 iz mate...mada ni dan danas ne znam tablicu mnozenja...
 
Ma kad su malecki, svaka bajka je dobra.
Možeš da biraš one malo "avanturističkije" tipa Aladin, Ali Baba.
(meni su i inače te Šeherezadine mnogo bolje od ovih koje su nam već na nos izašle)

A i malo ne kapiram to "neprilagođene modernom dobu". Naravno da će klincima biti zanimljivija priča koja sadrži njima poznate elemente iz svakodnevnog života, ali da li to važi i za one neprevaziđene dečje knjige? Da li je moguće da Tom Sojer danas može da bude smor?
 
Ma kad su malecki, svaka bajka je dobra.
Možeš da biraš one malo "avanturističkije" tipa Aladin, Ali Baba.
(meni su i inače te Šeherezadine mnogo bolje od ovih koje su nam već na nos izašle)

A i malo ne kapiram to "neprilagođene modernom dobu". Naravno da će klincima biti zanimljivija priča koja sadrži njima poznate elemente iz svakodnevnog života, ali da li to važi i za one neprevaziđene dečje knjige? Da li je moguće da Tom Sojer danas može da bude smor?


Ne znam za Tom Sojera...verujem d aje zanimljivo, cak i danas...A sto ne bi9 moglo npr..umesto Tom sojera da se cita Hari Poter na primer..nisma citla..ne znam kakvo je stivo...ali moglo bi, zar ne?:think:
 
Ma naravno da bi moglo, a treba čitati sve.
Na kraju krajeva, samo tako naučiš da upoređuješ.

Čitala ja HP i to sve delove i to ovako matora i super mi je bilo :D

Naravno, ali d abi dete shvatilo to, prvo mora da cita nesto sto mu se svdija i da mu se na taj nacin priblizi knjiga...u sustini, mene ljudi cudno gledaju kad ima kazem da citam knjige...a imam 30 godina..gubim vreme...a tek ova deca...ako im das nesto sto im se ne svidja, kako da im objasnis d ane gube vreme?
 
Mislim da nema problema kad kreneš sa tim od malih nogu.
Prosto, kad je detetu knjiga i čitanje nešto normalno, kad nauči da u tome uživa (pre nego što ga vršnjaci ubede da to nije kul :roll: ), i ako mu se neka knjiga ne svidi, nije strašno, neće ga to odvratiti od čitanja.
 
A i malo ne kapiram to "neprilagođene modernom dobu". Naravno da će klincima biti zanimljivija priča koja sadrži njima poznate elemente iz svakodnevnog života, ali da li to važi i za one neprevaziđene dečje knjige? Da li je moguće da Tom Sojer danas može da bude smor?

Pa kod Toma Sojera prva stvar koja pada u oči je korišćenje neobičnih i nejasnih reči koje se jednostavno ne koriste u normalnom govoru, a svi likovi se ponašaju kao da su sasvim normalne (umesto da se zaprepaste pa pitaju "o čemu ti to govoriš?"), tako da izgleda kao da je roman pisan na nekom sasvim drugom jeziku. To je još meni bilo problem pri čitanju Toma Sojera a kamoli deci danas. Primeri. Meri daje Tomu nož i kaže mu da je baš "ćeće" što bi trebalo da znači kul, zatim on razmišlja o nekom drugom dečku i kaže da je fićfirić i da nema tri čiste :eek:

"Problem" sa starinskim pričama (ako nisu fantazija, što je deci blisko, nego priče iz realnog života) je upravo ovo što se često zamera današnjoj deci - žive trista na sat i imaju mobilne i mogu uvek da stupe u kontakt sa svakim ko im zatreba i imaju sve informacije preko interneta; a onda se u tim pričama sve razvlači i glavnim likovima treba nedelju dana da nešto saznaju - mislim da je deci verovatno nelagodno da pomisle da moraju da žive u takvom svetu.

Tu je naravno i cela situacija sa političkom korektnošću i dečjim pravima, što je naravno bilo sasvim drugačije u "starinska vremena" kada smo mi živeli. Ako se dobro sećam, u Družini Sinji Galeb (uklonjena iz lektire) deca rade u kamenolomu da zarade pare, u Družbi Pere Kvržice seljaci kažu učitelju da se ne petlja u seoska posla i da ide u školu da šiba djecu, da ne pričamo da je Stric iz Orlovi rano lete poslat da lično donese leskov prut kojim će se ista kazna izvršiti, a mislim da i Hajduci imaju taj deo da su decu umlatili od batina kad su ih na kraju uhvatili (a ni većina onih pričica koje oni oko vatre pričaju nije politički korektna)
 

Back
Top