Rezonantna frekvencija (eksperiment)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Salle Buddha

Ističe se
Poruka
2.184
Posle citanja clanaka o vibracijama i rusenju mostova zbog poklapanja frekvencije kojom osciluju i frekvencije koraka pesaka, odlucio sam da u bliskoj buducnosti sprovedem slican eksperiment sa casom.
Elem... uzecu staklenu casu, udaricu je viljuskom i primaci mikrofonu da vidim na kojoj frekvenciji osciluje... za referentnu rezonantnu frekvenciju uzecu najvecu amplitudu koju dobijem u spektrumu... na gitar stimeru cu naci tu frekvenciju, pustiti je na kompu, a casu prineti zvucnicima. Sta da ocekujem da ce da se desi?
 
Sta da ocekujem da ce da se desi?

Ako je čaša prazna, moguće je da se ništa neće desiti, mada čaša može da prsne (zavisi od homogenosti materijala od kog je čaša i preciznosti kojom pogodiš rezonantnu fekvenciju). Međutim, ako u čašu staviš strano telo i pogodiš rezonantnu frekvenciju čaša će pući.
OBAVEZNO koristi zaštitne naočare!
I druge mere opreza nisu na odmet.

Ovako bi izgledaju eksperimenti (na drugom linku se nalaze i potrebni podaci):



 
Poslednja izmena:
Eksperiment upravo gotov, nazalost bez ocekivanog uspeha. :( :( Sve sam uradio kako sam planirao, ali casa nije pukla, vec se samo malo gibala. Razlog su verovatno moji zvucnici (obicni, po 7.5W), tako da chim nadjem nesto jache, pokushacu opet.

U svakom slucaju, zanimljivo je bilo pokusati, keva i mladji brat su otvorenih usta posmatrali sta se desava sa casom :D
 
Eksperiment upravo gotov, nazalost bez ocekivanog uspeha. :( :( Sve sam uradio kako sam planirao, ali casa nije pukla, vec se samo malo gibala. Razlog su verovatno moji zvucnici (obicni, po 7.5W), tako da chim nadjem nesto jache, pokushacu opet.

U svakom slucaju, zanimljivo je bilo pokusati, keva i mladji brat su otvorenih usta posmatrali sta se desava sa casom :D

Imaš li snimak? :D
 
Eksperiment upravo gotov, nazalost bez ocekivanog uspeha. :( :( Sve sam uradio kako sam planirao, ali casa nije pukla, vec se samo malo gibala. Razlog su verovatno moji zvucnici (obicni, po 7.5W), tako da chim nadjem nesto jache, pokushacu opet.

U svakom slucaju, zanimljivo je bilo pokusati, keva i mladji brat su otvorenih usta posmatrali sta se desava sa casom :D

:D

Zanimljivo ;)
 
Eksperiment upravo gotov, nazalost bez ocekivanog uspeha. :( :( Sve sam uradio kako sam planirao, ali casa nije pukla, vec se samo malo gibala. Razlog su verovatno moji zvucnici (obicni, po 7.5W), tako da chim nadjem nesto jache, pokushacu opet.

U svakom slucaju, zanimljivo je bilo pokusati, keva i mladji brat su otvorenih usta posmatrali sta se desava sa casom :D

Ako imas jednu kristalnu casu koju bi bio voljan razbiti u ime nauke vjerovatno bi ti pomoglo :)

A ako si dobar pjevac mozes i sa glasom pokusati :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top