U Srbiji žene vode da dobro popiju!

tu tu tu

Buduća legenda
Poruka
45.209
U SRBIJI 150.000 ŽENA ZAVISNO OD ALKOHOLA

Sreda, 12. Maj, 2010.|
U Srbiji od alkoholizma boluje 150.000 žena, a njihov broj ubrzano se približava broju muškaraca alkoholičara. Jedan od glavnih razloga je i takozvana emancipacija

BEOGRAD - Svakoj dvadesetoj odrasloj Srpkinji čašica je "najbolji prijatelj"!
U odnosu na period od pre dve-tri decenije, kada je odnos muškaraca i žena obolelih od alkoholizma bio jedan na prema sedam u korist muškaraca, danas se taj odnos smanjio na jedan prema tri.

Različita međunarodna istraživanja pokazala su da je od alkoholizma u Srbiji obolelo pet odsto odraslih žena, čime su sve bliže da dostignu muškarce, od kojih 10 odsto pati od ove bolesti. Ako je verovati ovim istraživanjima, u Srbiji je 150.000 odraslih žena zavisno od alkohola.

Ima više razloga zbog kojih se dramatično povećao broj žena koje sve češće posežu za alkoholom. Kako za Kurir tvrdi dr Vladan Jugović, šef dnevne bolnice u Institutu za mentalno zdravlje, jedan od ključnih razloga je emancipacija žena.
- Žene sve više piju zato što je to prihvaćeno kao model ponašanja u odnosu na neka prošla vremena. Ranije se na žene koje piju gledalo vrlo strogo i bilo je čudno da u kafani žena sedi i pije, dok danas društvo to toleriše. Drugo, položaj žena se promenio, pošto su one postale ekonomski samostalnije. Tako da danas žene piju samo 2,5 do tri puta manje od muškaraca, u odnosu na ranije kada su muškarci pili sedam puta više - kaže Jugović.

On ističe da žene piju prikrivenije nego muškarci.
- Muškarci su manje tolerantni i smeta im da njihove supruge piju pa ih teraju na lečenje. Uzroci obolevanja žena od alkoholizma su biološki, psihološki i socijalni, ali je kod njih više prisutan sekundarni alkoholizam. To znači da kod njih već postoji neki psihološki poremećaj, agresivnost, anksioznost ili depresija, koji onda vodi u alkoholizam - objašnjava Jugović, koji naglašava da je starosna dob obolelih od alkohola sve niža, a prvi kontakt s alkoholom je već u 13. ili 14. godini.
U Udruženju Anonimni alkoholičar kažu da je broj žena koje traže pomoć u borbi protiv alkoholizma iz godine u godinu sve veći.

- Od jedne četvrtine žena, koliko ih je bilo u programu 2006. godine, otkako udruženje postoji u našoj zemlji, njihov broj se povećavao toliko da ih sada ima pola-pola u odnosu na broj muškaraca. U dve grupe na srpskom jeziku sa 30 članova polovina su žene. Najmlađa ima 25, a najstarija 55 godina života - kažu u Udruženju Anonimni alkoholičari.


Slavica Tomčić

http://beta.kurir-info.rs:84/vesti/drustvo/u-srbiji-150.000-zena-zavisno-od-alkohola-33778.php


Sta mislite o ovome? :eek:
 
tako moj jedan rođak (preko 40godina) ima babu, to sve na selu
i u pomoćnoj zgradi imaju 2 bureta rakije i čuvaju sav viskei i pića ostala što dobiju
a on čovek ne pije, jednostavno ne voli
i onda mu jednom došli gosti i nije imo šta da im sipa
baba je isušila
a baba je 1.40, ima 30 kila
niko se nije ni naljutio, svi su naprosto fascinirani
 
e sad alkoholizam je sra:nje ali podrzavam alkoholisanje
i ja isto tako mislim.i boli me pisa da li me i kako stavljaju u statistike....iz mog iskustva, kod nas se dosta pije (ok danci,svedjani itd su za koplje ispred nas al ipak mislim da smo tu negde odma iza njih) ali ljudi znaju "bolje" da piju...englezi se nekako napiju brzo i nekvalitetno...u smislu ne napiju se zbog drustva,atmosvere,zezanja itd....nego nekako locu i locu dok se ne ispovracaju i ne popadaju po podu. a italijani i spanci mi nekako piju ko tetke,bas su neozbiljni :)
 
i ja isto tako mislim.i boli me pisa da li me i kako stavljaju u statistike....iz mog iskustva, kod nas se dosta pije (ok danci,svedjani itd su za koplje ispred nas al ipak mislim da smo tu negde odma iza njih) ali ljudi znaju "bolje" da piju...englezi se nekako napiju brzo i nekvalitetno...u smislu ne napiju se zbog drustva,atmosvere,zezanja itd....nego nekako locu i locu dok se ne ispovracaju i ne popadaju po podu. a italijani i spanci mi nekako piju ko tetke,bas su neozbiljni :)

a rusi, česi i poljaci?
svi su gori od nas :)
ups, htedoh reci ruskinje, čehinje i poljakinje
a o ukrajinkama da ne govorimo!
ali kod njih je emancioacija brže stigla, to je zato - nije Balkan!
 
mene jednom dosao pop da vadi iz kafica. imala sam cele 22 godine i bila sasvim solidno "emancipovana" tu, oko trece case votke :lol:
ne znam ni danas ko me prijavio, bila sam u gostima kod familije. bas mi je bilo neprijatno, ceo rodoslov mi je izredjao i kako nije lepo sto pijem i ne prilici mi... pola sata mi je drvio, svi me gledali ispod oka, ajde da sam bila jedino zensko u kaficu al' nisam. sto li je resio to vece mene da spasava nemam pojma. posle sam samo pokupila lutkice i krpice i vratila se kuci... al' tamo vise ne idem.
 
a rusi, česi i poljaci?
svi su gori od nas :)
ups, htedoh reci ruskinje, čehinje i poljakinje
a o ukrajinkama da ne govorimo!
ali kod njih je emancioacija brže stigla, to je zato - nije Balkan!
uh jeste i oni...bas sam neki dan videla dve ruskinje na ulici,valjaju se po traci za bicikle mrtve pijane, umalo ih ne izgazise biciklisti :mrgreen: mada i kod nas se bas puno pije....barem ljudi koje znam.a niko nije alkos inace :mrgreen:
 

Back
Top