фОТОграфске технике

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
36.085
Nekoliko malih digresija i drugarskih saveta .

Dragi drugari .

Evo nekoliko opstih saveta . Ne znam gde bi ih ovde okacio . Ako sam pogresio deo foruma , zamolio bih moderatora da moj post prebaci gde treba .

1. Probajte da zamislite fotografiju pre nego sto je uslikate . A onda pokusavajte , sa promenom podesavanja na aparatu , sve dok se ne priblizite vasoj osnovnoj ideju .
2. Imajte u vidu da ljudsko oko vidi stvari trodimenzionalno, a da je fotografija dvodimenznionalna . Otud odusevljenje nekim predivnim prizorom moze lako da splasne , kad ugledate fotografiju koju ste uslikali .
3. Pravila vrlo cesto postoje , da bi se izbegle neke opste greske . Medjutim, sama pravila i nisu neka velika fora . zato sto svako moze da ih savlada veoma brzo . Ono sto je caka , je to , kad se pravila krse . tajna je u izuzetcima .
4. Na pocetku avanture , zadovoljstva igre i radosti fotografisanja , entuzijazam je sasvim dovoljan .
Medjutim, uvek se treba truditi da su fotografije smislene i da ne budu snap .
Cisto iz razloga , jer ova zabava nema smisla ako se ne pokaze i drugima . Da bi drugi takodje uzivali , treba da prepoznaju ideju autora i da vide ono sto je fotograf hteo da im pokaze .
A da bi to videli , treeba izolovati scenu tako da se izbegne haos na fotografiji .
 
Svetlo [

Predlazem da u pocetku merite svetlo na najsetlijem delu kadra . Sve dok se malo ne izvestite .
Prosto zato sto je malo podeksponiranu sliku lako doterati , pa cak i sum je lako srediti . Al ono sto je preeksponirano i pregoreli , nemoguce je popraviti .
 
Poslednja izmena:
@^ispasce da kontriram ali nije u potpunosti tachno-bar sa RAW formatom...>tako bar navodi Charlote K.Lowrie,u knjizi-Adobe camera RAW-studijsske tehnike. Bdw,u samom predgovoru knjige autorka polazi od pretpostavke da ako za obradu koristite RAW, a fotografija je pravilno exponirana, moze se izvuci maximum iz nje...A dobro exponirana fotografija je , po njenim rechima je ili idealno exponirana, ili BLAGO PREEXPOPNIRANA...
Da se ogradim nisam siguran da li vazi i za JPEG(iako se dotichni isto moze provuci kroz Adobe camera raw, cime se sigurrno povecavaju mogucnosti za obradu fotke-korigovanje WB, uklanjanje hromatskih aberacija i sl.)
 
@^ispasce da kontriram ali nije u potpunosti tachno-bar sa RAW formatom...>tako bar navodi Charlote K.Lowrie,u knjizi-Adobe camera RAW-studijsske tehnike. Bdw,u samom predgovoru knjige autorka polazi od pretpostavke da ako za obradu koristite RAW, a fotografija je pravilno exponirana, moze se izvuci maximum iz nje...A dobro exponirana fotografija je , po njenim rechima je ili idealno exponirana, ili BLAGO PREEXPOPNIRANA...
Da se ogradim nisam siguran da li vazi i za JPEG(iako se dotichni isto moze provuci kroz Adobe camera raw, cime se sigurrno povecavaju mogucnosti za obradu fotke-korigovanje WB, uklanjanje hromatskih aberacija i sl.)

Znam ja to , prijatelju , i te kako .
Ali ovde pricamo pocetnicima .
daklem , dreba da ubace u dugu , iz prve .

Posle ce mo , na cetvrtoj strani o0 RAW formatu .
Vidis da im gori po pla fotke , na svakoj drugoj strani . I gotovo da sam siguran da sve rade u JPeGu .

Radi se o velicini senzora . veliki senzori mnogo bolje podnose svetlo .
Mali ne . Ne mogu da ga ubbeleze kako treba .
A polazim od predpostavke , da vecina radi sa Kompakt aparatima , ili sa prosumerima .
Napomena koja je data , odnosi se na DSRL foto aparate .
 
Poslednja izmena:
Dakle , imajte u vidu , da je svetlo ono sto ostavlja trag na vasem senzoru , al se pazite pregorevanja .

Rakurs .

To je onaj polozaj , odakale slikate , to jest odakle pravitte fotografiju .
On treba da bude drugaciji , nego sto vecina ljudi posmatra svet oko sebe . Tako ce vam fotografija biti zanimljivija . I vama i posmatracima .
Po nekad se spustite , cucnite , a po nekad se podiglinte sto vise mozete . Vec zavisi o cemu se radi .
Bar za pocetak .
Sto neobicniji ugao fotografisanja , to ce vam se sopstvene slike pre dopasti i pre ce zapasti za oko posmatracu .


Vertikalno - horizontalno .
U pocetku , da ne bi gresili i da bi vam vecina fotograija bila uspesna , pratite logiku .
verikalna radnja - vertikalni kadar
Horizontalna radnja - horizontalni kadar .

Al nikad ne zaboravljate da su pravila tu da se ruse .
 
Kompozicija .

Jako vazna stavka .
Oko nas se nalazi haos . Zadatak fotografa je da izdvoji fragmente iz tog haosa , koji sadrze elemente poretka I da ih smrzne u tenutku . Dakle , prostor , vreme su elementi kojim raspolazemo .
Pratite oblike , linije , I markantne detalje na vasem zamisljenom kadru .
Oni grade vasu fotografiju . To je gradivno tkivo I material .
Stavite ih u onaj ugao gde ce moci da pricaju pricu . to najcesce nije centar fotografije . Centar fotografije , nije I centar paznje posmatraca .
Samo izuzetno . Postoji niz posebnih sutuacija , kad ovo jednostavno pravilo ne vazi .
Imajete u vidu da je ljudsko oko najcesce u posmatranju ide s leva na desno . To samo znaci da ce isti objekat imati drugacije deistvo u koliko je na levoj , ili na desnoj strain . I jedno I drugo je dobro . Samo je razlicito .
Po svaku cenu traba izbeci haos I prenatrpanost na fotografiji . ( sem naravno , kad se zeli uslikati bas sam haos ) . To se moze postici na mnogo nacina , u zavisnosti sta je samo objekat koji je predmet fotografije .
Na primer , moze se postici zamucenjem pozadine , ili dubinskom ostrinom , kao I samom kompozicijom .
Ne delite kadar na dva jednaka dela . tako dobijate simetricnu kompoziociju koja je dosadna . Naravno, sem u koliko simetrija nije deo price koju hocete da ispricate .
Jednostavnost je kljuc za dobru kompoziciju .
Dobro komponovana slika je jasnija, efektnija i prijatnija nego ona koja je rđavo komponovana.


Prednji , srednji I zadnji plan su sastavni delovi kompozicije , koji zajedno cine celinu . Prednji plan ume da , inace dosadnu sliku ucini veoma zanimljivom I zivom .
Imajte u vidu da ce slicni tonovi lako da se pomesaju I da ucine fotografiju bezlicnom .
 
Postoji i jasna pravila . Zlatni presek , pravilo trecina.... i td .
Medjutim , ja licno imam molu averziju prema tako koncipiranim pravilima . Cini mi se da su napisana za americke domacice i mislim da su malo uvredljiva za kreativni duh svakog onog koga fotografija privlaci .
vise sluze , da se ne zeznete , nego da nesto kreativno napravite .
treba procitati , naravno .
Ali da ja sad ne bi kuckao , moze se naci na NETu , pa izvolte . Koristice vam .
 

Back
Top