Kako overclockovati graficku

FROZEN

Zainteresovan član
Poruka
355
Ubrzavanje nVidida grafickih cipova moze te obaviti na par nacina.
1.Mora te imati software za takve operacije
2.Mora te znati sta radite
3.I mora te biti umereni

Ovako programi za ubrzavanje cipa i memorije su razni:
1.Najlosija varijanta su oni na CD-u sa drajverima (isporucuje se sa novijim generacijama grafickih)
2.Ja koristim GeForce Tweak Utility iako nije najbolji, overclock sekcija se integrise u drajvere i ima par zanimljivih dodataka
3.Ozbiljnija varijanta je RivaTuner (i za nV i za ATI cipove), radi se o programu koji edituje kljuceve u registriju i nije bas user friendly

Sta god da izaberete od programa morate znati sta radite.
Prvo bitne su tehnicke informacije (prvobitni klok memorije i cipa, i kasnjenje memorije - inace izrazava se u ns).
Recimo memorija od 4ns bi i bez hladjenja trebala da radi na 500MHz, ali u praksi ne mora da znaci.
Ubrzavajte postepeno bez zurbe. I nabavite par benchmark programa: 3D Mark 01se;03, Unrealov test nije los i naravno posle sintetike realni testovi u igrama.
Prvo podizite brzinu cipa recimo za po 5MHz i ispitajte mu limit, pocece da pravi gluposti po ekranu ka preterate i onda malo spustite klok da bi radio normalno.
Sada memoriju istim postupkom do limita i spustite malo klok na kraju.
E a sada uparite memoriju i cip i probajte kako rade zajedno na tim brzinama, u slucaju da brljau jos malo spustite kolk i to je to.
Sada bi trebalo da uzivate u lepsoj grafici.
I jos nesto vazno:
Ako je neko recimo ubrzao svoju graficku iznad vas (a imate isti model istog proizvodjaca) to ne znaci da je vasa ne ispravna nego jednostavno neko ubode bolji primerak za OC.

NAPOMENA: Przenje graficke OC-om ne podleze garanciji, to radite na sopstvenu odgovornost.

I citiram (ja mislim rastamann-a ali nisam siguran pa se izvinjavam ako je nko drugi):
U svemu treba biti umeren, pa i u overclocku.
 

Back
Top