slovenacki jezik

Nemoj da se mucis uludo... Svi oni znaju srpski... Ja sam proveo godinu dana na Univerzitetu u Ljubljani i sa svima sam se jako lepo sporazumevao i na srpskom... Slovenci se dele na one koji znaju srpski i one koji se prave da ga ne znaju... Na kraju krajeva ogroman broj nasih (i bivsih nasih) zivi i radi u Sloveniji... Zanimljiv detalj je da ces u centru Ljubljane znatno cesce da cujes srpski nego slovenacki...
 
Nemoj da se mucis uludo... Svi oni znaju srpski... Ja sam proveo godinu dana na Univerzitetu u Ljubljani i sa svima sam se jako lepo sporazumevao i na srpskom... Slovenci se dele na one koji znaju srpski i one koji se prave da ga ne znaju... Na kraju krajeva ogroman broj nasih (i bivsih nasih) zivi i radi u Sloveniji... Zanimljiv detalj je da ces u centru Ljubljane znatno cesce da cujes srpski nego slovenacki...

hvala...sve je to lepo.ali meni jezik treba da ga polazem,visoka ravan na ljublj.univerz. zato pitam.AKO NEKO IMA BILO KOJU INFORMACIJU KAKO DOCI DO LITERATURE ILI PROF.SLO. U BG?
hvala
 
Nemoj da se mucis uludo... Svi oni znaju srpski... Ja sam proveo godinu dana na Univerzitetu u Ljubljani i sa svima sam se jako lepo sporazumevao i na srpskom... Slovenci se dele na one koji znaju srpski i one koji se prave da ga ne znaju... Na kraju krajeva ogroman broj nasih (i bivsih nasih) zivi i radi u Sloveniji... Zanimljiv detalj je da ces u centru Ljubljane znatno cesce da cujes srpski nego slovenacki...

Ne uči ženu gluposti, za normalan stalan život u Sloveniji znanje slovenačkog je neophodno.

Istina je, dosta ljudi, koji žive u Sloveniji, ni ne zna slovenački, a pitaj jednog Slovenca, šta misli o njima...
 
Ne uči ženu gluposti, za normalan stalan život u Sloveniji znanje slovenačkog je neophodno.

Istina je, dosta ljudi, koji žive u Sloveniji, ni ne zna slovenački, a pitaj jednog Slovenca, šta misli o njima...

Ja sam isla na kurs slovenackog u Bg imam i neku literaturu i diskove iz te skole.
Samom skolom nisam previse zadovoljna ali jedino mi je ona odgovarala u tom trenutku.
Ako te jos zanima mogu ja da ti dam literaturu. Inace ja uskoro odlazim da radim u Sloveniju i samo da ti kazem da je istina to sto je napisao/la Caniggia . Ako hoces ozbiljno tamo da radis/studiras moras nauciti slovenacki ne odmah ali postepeno. Ljudi su prijatni i za pocetak mozes i samo sa srpskim.

p.s. skola se zove linguaviva (nemam nameru da ih reklamiram ali eto :whistling:)

Pozdrav
 
Ja sam isla na kurs slovenackog u Bg imam i neku literaturu i diskove iz te skole.
Samom skolom nisam previse zadovoljna ali jedino mi je ona odgovarala u tom trenutku.
Ako te jos zanima mogu ja da ti dam literaturu. Inace ja uskoro odlazim da radim u Sloveniju i samo da ti kazem da je istina to sto je napisao/la Caniggia . Ako hoces ozbiljno tamo da radis/studiras moras nauciti slovenacki ne odmah ali postepeno. Ljudi su prijatni i za pocetak mozes i samo sa srpskim.

p.s. skola se zove linguaviva (nemam nameru da ih reklamiram ali eto :whistling:)

Pozdrav

hvala ti,kontaktirala sam tu skolu ali nemaju polaznike pa sam na cekanju sada.inace tesko se nalazi literatura za ucenje.
znam da nama za ozbiljan rad treba jezik,ja sam zdravs.radnik i treba mi polozena visoka ravan tako da ga moram nauciti.
p.s.moze li se bar nesto nauciti u skoli jezika u kojo si bila(da ne ponavljam ime,nije dozvoljeno),bar neki pocetak,kasnije bih promenila skolu....
ne znam da li si nostirifkovala diplomu,jesi uspela da polazes strucne ispite na slovenackom bez polozenog visokog nivoa?
hvala ti unapred
 
hvala ti,kontaktirala sam tu skolu ali nemaju polaznike pa sam na cekanju sada.inace tesko se nalazi literatura za ucenje.
znam da nama za ozbiljan rad treba jezik,ja sam zdravs.radnik i treba mi polozena visoka ravan tako da ga moram nauciti.
p.s.moze li se bar nesto nauciti u skoli jezika u kojo si bila(da ne ponavljam ime,nije dozvoljeno),bar neki pocetak,kasnije bih promenila skolu....
ne znam da li si nostirifkovala diplomu,jesi uspela da polazes strucne ispite na slovenackom bez polozenog visokog nivoa?
hvala ti unapred

Skola moze da prodje za pocetak ja sam isla sa jos jednom devojkom (znaci u grupi 2 osobe :think: toliko o interesovanju ). Inace ja sam projektant softvera i idem u privatnu firmu oni mi nista nisu trazili ni da polazem jezik niti bilo sta. Sto se tice nostrifikacije to cu da vidim tek kada odem tamo pa ako mora uradicu i to. Ja se nadam da me nece previse cimati jer imam master ( pa valjda je bar to priznato, zasto sam ucila :rtfm:)
:bye:
 
malenna...i ja sam zdr.radnik i evo pokusavam da odem za Sloveniju...sta si ti uradila,da li znas da je izasao novi zakon i da je dosta olaksano

Zivjo,
jeste izasao novi zakon-ali jezik i dalje ostaje isti uslov.
Visoka raven na ljubljanskoj univerzi se mora poloziti.
Dosta rada,novca i vremena.Realno za slovenscino je potrebno lepih 1,5 god do dve da bi se polozila visoka ravan.
Nasla sam i prof i literaturu,intenzivno radim,individualna nastava,evo vec 6 meseci.Pre toga sam 7meseci sama se ucila,sa neta,muzika,filmovi,knjige,pesme i sl.Ako nekome treba prof i casovi javite se na p.p.da ne ostavljam ovde.
A sto se ispita tice proces ide ovako-na njihovim sajtovima nadjete oglas za posao,saljete mail,oni vam odgovore.Papire morate poslati,prevedene na slovenacki.Uz to ide i dokaz o polozenom jeziku.Specijalisti i nase kolege sa dosta iskustva imaju olaksicu da dobijaju radni odnos sa probnim radom,3 meseca,to se produzava i uslov da poloze jezik 6 meseci od dana stupanja u radni odnos.Od papira moraju dostaviti i dokaz o dobrom imenu,tj preporuku ustanove u kojoj su radili.Ta mesta grabe nasi strucnjaci iz klinickog centra,priv.klinika i specijal.domova zdravlja.
E sad,za sve nas mladje,obicne dr(mislim brez spec ),sa par godina iskustva,sve sa biroa,za ljude koji rade na procenat brez dana staza,proces je tezi,potrebno je odmah dostaviti potvrdu o polozenom jeziku,sve papire i slati.Vece gradove zaboravite,ostaju jako mala mesta,njihova sela,gde se oglasi ponavljju po 5-6 puta zaredom jer se niko ne javlja.
Sve ovo znam jer prof koja mi drzi casove ima jako puno posla,15dr iz klinickog centra kao grupa,6 iz priv.klinike i nas par obicnih smrtnika.S tim sto je kolegama placen tecaj,organizovani su u grupe a mi sami placamo i idemo individualno.
Znaci brez jezika -nista.
Uz sve moramo misliti i o buducnosti,nostrifikaciju ne traze sada,jer im je uzasna frka zbog malog broja dr.Ali kroz 2-3 god kada promenite poslodavca i posao pitanje da li ce drugi poslodavac traziti dokaz o o nostrifikovanoj diplomi.Velika verovatnoca da hoce.Oni stalno menjaju zakone.Uz to,dosta spec.ide u Slo na par godina,to im je odskocna deska za Eu.Ali za duze staze,zivot,rad i trajni ostanak u Slo-polozen jezik i nostrf,diplome.
uf,ala sam se raspisala
lep pozdrav
 
Poslednja izmena:
Uz sve moramo misliti i o buducnosti,nostrifikaciju ne traze sada,jer im je uzasna frka zbog malog broja dr.Ali kroz 2-3 god kada promenite poslodavca i posao pitanje da li ce drugi poslodavac traziti dokaz o o nostrifikovanoj diplomi
 
Inretesuje me ova informacija....kako je moguc rad bez nostrifikovane diplome?

sophie...sad ovde vidim poruku.
ako imas poslodavca koji te zaposlajava.radis kod njega i ne treba nostrif.po novome
sanse imas samo ako si strucnanjak,specijalista imas nesto iskustva
mladi pocetnici zaboravite na to
slali su mnogi i nista,jos sede u srbiji
znaci-spec,iskustvo
ili klasican put:nostrif i jezik
pozd
 
Pozdrav svima,

Treba mi mala pomoc, predlog i sl...

Student sam Pravno fakulteta u NS-u a trenutno sam na stud razmeni u Sloveniji. Ovde slusam nastavu i polazem ispite na engleskom ali sam i slovenacki dosta naucio. Poceo sam da razmisljam o mogucnosti prebacivanja celih studija ovde - ja sam treca godina i ostaje mi 9 ispita do kraja.

Da li bih morao da platim skolarinu za studiranje u Sloveniji i koliko?
Da li mislite da su slovenacki fakulteti cenjeniji od nasih? Moj utisak za nekoliko meseci ovde je da nas jako cene.

Ovo mi je palo na pamet jer sam na fakultetu ostvario jako dobre kontakte i rezultate, i verujem da bih u buducnosti lako nasao posao u Sloveniji - mozda cak i na fakultetu. Kakva je situacija i sa nostrifikacijom diploma nasih fakulteta u Sloveniji i mogucnosti pronalaska posla sa istim?

Hvala!!
 
Pozdrav svima,

Treba mi mala pomoc, predlog i sl...

Student sam Pravno fakulteta u NS-u a trenutno sam na stud razmeni u Sloveniji. Ovde slusam nastavu i polazem ispite na engleskom ali sam i slovenacki dosta naucio. Poceo sam da razmisljam o mogucnosti prebacivanja celih studija ovde - ja sam treca godina i ostaje mi 9 ispita do kraja.

Da li bih morao da platim skolarinu za studiranje u Sloveniji i koliko?
Da li mislite da su slovenacki fakulteti cenjeniji od nasih? Moj utisak za nekoliko meseci ovde je da nas jako cene.

Ovo mi je palo na pamet jer sam na fakultetu ostvario jako dobre kontakte i rezultate, i verujem da bih u buducnosti lako nasao posao u Sloveniji - mozda cak i na fakultetu. Kakva je situacija i sa nostrifikacijom diploma nasih fakulteta u Sloveniji i mogucnosti pronalaska posla sa istim?

Hvala!!

Znas kako,nostrifikacija ti treba za sve nase fakultete,bilo koji da zavrsis.
Sto se tice toga da li su im fakulteti''cenjeni'',glupo ti je ptanje skroz?!Naravno da jesu,oni su u EU.Kad nostrif diplomu i dobijes licencu za rad u Slo otvorena su ti vrata za celu evropu.Zato vecina preko Slo pokusava da se dokopa Evrope.
Dok si tamo raspitajse o nostrfi diplome tvog faxa.Znaj da puno kosta,pa se raspitaj o prebacivanju na njihov i zavrsetku njihovoj,sve stavi na papir i odluci(finansije ce ti reci sta mozes sta ne.jer sve jako puno kosta).
pozdrav
 
Pozdrav svima,
treba mi mala pomoc. Ja sam laboratorijski tehnicar i nasla sam par oglasa za posao u Sloveniji. Zanima me da li moram nauciti bar pocetni nivo slovenackog jezika da bih mogla da konkurisem ili mogu odmah sada?
Slovenci ce ti reci,nista ne brini.Posalji aplikacije,javice ti sta ti treba i kako.Ako zahtevaju jezik,moras imati sertifikat,ako ne zahtevaju jezik za rad on,Mada znaj da zbog razumevanja i ukljucenja u drustvo moras jezik znati.neces ih nista razumeti,nista oko posla i dokumentacije,jako su brzi,tako da zbog sebe i ako ozbiljno ulazis u tu pricu-jezik ti treba.
 
Pozdrav svima!
Ovde se prica o nostrifikaciji diplome u Sloveniji i ucenju slovenackog jezika na visokoj ravni, sto me veoma zanima. Ja zivim u Soveniji malo vise od dve godine, i pokusavam da nostrifikujem diplomu - uciteljice... Interesuje me da li je to neko radio ili poznaje nekog ko je to radio, ili ima na umu takav podvig... sve informacije su dobro dosle... :D
 
Pozdrav svima!
Ovde se prica o nostrifikacijama diplome i ucenju slovenackog jezika na visokoj ravni, sto me jako zanima. ja zivim u sloveniji malo vise od 2 godine. po zanimanju sam uciteljica, fakultet sam zavrsila u Beogradu. Zapocela sam postupak nostrifikacije diplome, sto znaci da moram da polozim pet dodatnih ispita i da veoma dobro naucim slovenacki jezik...
da li neko ima nekakve informacije o tom, na primer da li je neko to vec radio u mojoj struci, da li poznajete nekog ko to namerava da radi, kako mogu da dodjem u kontakt sa tim osobama, i uopste bilo kakve informacije o tome bi dobro dosle...
 
Mala pomoc, informacije...prosim...
Ucim slovenacki jezik radi nostrifikacije diplome za uciteljicu, pa ako neko ima iskustva sa tim ili poznaje nekog ko se time bavi, nek se javne, svaka informacija je dobro dosla...
 

Back
Top