Intervju: Aleksandar (Pavle) Karađorđević:Ostali smo izigrani i nepoželjni u svojoj k

Halix

Elita
Poruka
16.206
Ostali smo izigrani i nepoželjni u svojoj kući

Sin kneza Pavla Karađorđevića, praunuk najmlađeg sina vožda Karađorđa, osamdesetšestogodišnji knez Aleksandar je doajen srpske kraljevske porodice. Nekada pilot, dobrovoljac RAF u Drugom svetskom ratu, potom u civilnim vazduhoplovstvu, pa uspešan poslovni čovek, danas je predsednik jedne aviokompanije.

Rođen je u Vajtlodžu (Engleska), s drugom suprugom, knjeginjom Barbarom od Lihtenštajna i sinom Dušanom, živi u Parizu. U Srbiju često dolazi, ali – kako kaže – u otadžbini još nema dom, čak ni adresu... iako mu je tu očevina. Zašto?
– Vraćanje građanskih prava porodici Karađorđević najavljeno je kao ispravljanje poluvekovne nepravde, a završilo se kao smicalica administracije gospodina Vojislava Koštunice i Aleksandra (Petrovog) Karađorđevića. Rezultat: gotovo svim članovima porodice Karađorđević onemogućeno je da koriste pravo koje im je dato Ukazom koji je potpisao upravo gospodin Koštunica. Ostali smo izigrani, nepoželjni u svojoj kući, diskriminisani od svoje države i razočarani u novu, demokratsku vlast Srbije – kaže knez Aleksandar.
Postoji imovina Vašeg oca koja bi Vam u ovom trenutku mogla biti data na korišćenje. Da li je neko od političara ili funkcionera iz nadležnih državnih organa razgovarao o tome s Vama?
– Sva, ili gotovo sva imovina na Belom dvoru pripadala je mom ocu, a po pomenutom ukazu, te ugovoru mog mlađeg rođaka sa Vladom Srbije, pravo njenog korišćenja pripalo je i meni i mojoj sestri. Kuću moje majke na Dedinju, uz blagoslov srpske vlade, koristi crnogorska ambasada. Razgovarao sam o tome, u nekoliko navrata, najpre s gospodinom Koštunicom, koji mi je prvo rekao da kao legalista namerava to da reši zakonskim putem. Kada je zakonski put otvoren, uselili su samo Aleksandra Petrovog, a meni uskratili pasoš. Kada smo sledeći put pričali o tome, sa žaljenjem mi je rekao da je u opoziciji te da ne može da mi pomogne, ali kada ponovo dođe na vlast, sigurno će ispraviti nepravdu. Kada je postao premijer, u dva mandata, nedostojno je izbegavao susret sa mnom. Razgovarao sam i s gospodom Milanom Tomićem, direktorom republičke Direkcije za imovinu, Milanom Parivodićem, tada ministrom u Vladi i tvorcem jedne od verzija Zakona o denacionalizaciji, i još nekim funkcionerima, ali svi su bili vrlo srdačni i vrlo neiskreni. Predstavnici sadašnje vlasti pravdaju se da je reč o šteti koju je napravila administracija gospodina Koštunice. Tako se moj status nalazi u pravnom vakuumu između nezakonitosti i neodgovornosti.
Iako najstariji, lična dokumenta dobili ste među poslednjima iz kruga porodice Karađorđević.
– Bio je to efikasan način da mi se čitavih godinu dana onemogući da tražim pravo koje mi je pripadalo – da živim u Belom dvoru. Kada sam posle godinu dana, konačno, dobio pasoš i samim tim i to pravo, majstori su već obavili svoj posao, zaposeli dvorove i zatvorili vrata ostalim članovima naše porodice.


Kakva su Vaša iskustva s političarima na najvišim položajima u SR Jugoslaviji, SCG i, naposletku, u Srbiji s kojima ste se susretali poslednjih desetak godina?
– Osim retkih primera, moram da priznam da su moja iskustva nepovoljna, a utisak o njima loš. Posebno me je činila tužnim činjenica da mojom zemljom u tako teško vreme upravljaju problematični ljudi kojima je pre svega lični a potom i partijski interes daleko ispred interesa države. Neiskreni, neodgovorni, nedorasli trenutku, ostavljali su utisak dece koja su umesto igračke dobila – državu. Razbacujući se frazama i parolama bez ozbiljnog činjenja, pokušavaju demagogijom i marketingom da zamagle svoju nekompetentnost ili nemoć. Naravno, imao sam zadovoljstvo da upoznam i ljude koji vraćaju nadu, na primer, predsednicu parlamenta gospođu Đukić-Dejanović. Žao mi je što još nisam upoznao gospodina Vuka Jeremića, ministra spoljnih poslova, na čijoj strani su sve moje simpatije.


Da li očekujete da će Vam zakonom o denacionalizaciji, koji se već godinama najavljuje, biti vraćen makar deo imovine oduzete Vašem ocu?
– Moja očekivanja u proteklih 10 godina nisu se odnosila i ne odnose se na vraćanje imovine, već na mogućnost da živim u domu u kojem sam živeo do svoje sedamnaeste godine i gde se i danas nalaze stvari mojih roditelja, moje sestre i moje. Želeo sam da se posle šest decenija vratim kući i da svoje iskustvo, znanje, prijateljstva i poslovne kontakte stavim na raspolaganje otadžbini. Ni to mi nije omogućeno. Od zakona o denacionalizaciji očekujem da bude pravedan i po međunarodnim standardima. Ako bude takav, stvari će biti lako rešene. Ali, zaista ne znam koliko će vlast u Srbiji biti spremna i sposobna za tako nešto. U suprotnom, posle deset godina diskriminacije ne vidim razloga da se prema srpskim vlastima odnosim drugačije nego prema vlastima u Sloveniji.


Imate li informacije gde se nalaze, u čijem su posedu i u kakvom stanju umetničke slike iz vredne zbirke Vašeg oca?
– Slike su uglavnom u Belom dvoru, u posedu države a na raspolaganju sinu kralja Petra i njegovoj nedoličnoj sviti. Čujem da se neki od njih usuđuju da dovedu u pitanje i lik moga oca. Bezobrazluku nigde granica. Iako Srbija daje ogroman novac za dvor i njegove stanare, čujem povremeno zabrinjavajuće glasove o stanju slika, ali iz objektivnih razloga ne mogu da proverim te vesti.


Da li ste posetili dvorski kompleks na Dedinju otkako ga je država formalno ustupila na korišćenje porodici Karađorđević, a faktički ga koristi samo sin poslednjeg jugoslovenskog kralja?
– Na Dedinju sam bio samo jednom, ubrzo posle pada Slobodana Miloševića i posle toga više nikada. Zašto i kako, već sam rekao, a odgovor je i u vašem pitanju.


U kakvim ste odnosima s princom Aleksandrom Karađorđevićem, sinom kralja Petra II Karađorđevića?
– Otkako je, pod pokroviteljstvom srpskih vlasti, uzurpirao dvorski kompleks a mene i moju sestru proglasio nepoželjnima, naši odnosi, praktično, ne postoje. Rekao bih na obostrano zadovoljstvo i njegovu očiglednu korist.


Vaš sin Dušan nameravao je, svojevremeno, da nastavi školovanje u Srbiji, ali je odustao. Zbog čega?
– Dušan je u Srbiju došao posle završenog fakulteta političkih nauka na prestižnom univerzitetu Mek Gil sa namerom da ovde nastavi školovanje, zaposli se i ostane. Došao je u Srbiju kao najobrazovaniji Karađorđević u najboljim godinama. Ali, kao što sam ja nepoželjan, tako je bio i on. Teško mi je bilo da mu objasnim zašto, recimo, vlada Srbije ne dozvoljava meni kao ni njemu da se živimo na Belom dvoru. Mlad i dinamičan Dušan je posle godinu dana provedenih u Srbiji uvideo da boravak i uopšte njegovi napori da da svoj doprinos ne daju nikakve rezultate, pa se vratio u Pariz i zaposlio se.


Tužili ste Republiku Sloveniju Sudu za ljudska prava u Strazburu jer ne želi da Vam vrati imanje i dvorac na Brdu kod Kranja. Dokle je došao taj spor?
– Spor ide svojim tokom, naravno, ometan na sve načine od države Slovenije, ali nesumnjivo će se završiti na način na koji se takvi sporovi završavaju. Vraćanjem imovine.


Uprkos svemu sam optimista
Niste političar niti imate političke ambicije. Kako iz te pozicije vidite budućnost Srbije kroz prizmu njene ekonomske, političke, međunarodne sadašnjosti?
– Za malu zemlju kakva je Srbija, uz to tek izašla iz rata, ovo je teško vreme, a njena ekonomska, politička i međunarodna pozicija bremenita problemima. Demokratske vlasti načinile su mnoštvo pogrešnih i brzopletih poteza zbog kojih sada ispašta narod. Kakva će nam budućnost biti, zavisi od postupaka vlasti i njene spremnosti da se suoči s neminovnim izazovima, od njene mudrosti
i požrtvovanosti. Uprkos svemu, ja sam optimista.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/188503/Ostali-smo-izigrani-i-nepozeljni-u-svojoj-kuci
 
Razumem njegov ocaj i razocarenje,njegov osecaj da je prevaren i ostao uskracen za nesto sto bi zakonski trebalo da mu pripadne.No,na zalost,ovaj primer,samo je jedan u dugackom nizu primera,koji govori,kao se Srbija odnosi prema pojedincu,kako prema clanovima porodica ciji su preci necim zaduzili naciju i drzavu,kakve politicare imamo i kakvi su nam Zakoni i postovanje prema njima.
 
...
Kakva su Vaša iskustva s političarima na najvišim položajima u SR Jugoslaviji, SCG i, naposletku, u Srbiji s kojima ste se susretali poslednjih desetak godina?
– Osim retkih primera, moram da priznam da su moja iskustva nepovoljna, a utisak o njima loš. Posebno me je činila tužnim činjenica da mojom zemljom u tako teško vreme upravljaju problematični ljudi kojima je pre svega lični a potom i partijski interes daleko ispred interesa države. Neiskreni, neodgovorni, nedorasli trenutku, ostavljali su utisak dece koja su umesto igračke dobila – državu. Razbacujući se frazama i parolama bez ozbiljnog činjenja, pokušavaju demagogijom i marketingom da zamagle svoju nekompetentnost ili nemoć. Naravno, imao sam zadovoljstvo da upoznam i ljude koji vraćaju nadu, na primer, predsednicu parlamenta gospođu Đukić-Dejanović. Žao mi je što još nisam upoznao gospodina Vuka Jeremića, ministra spoljnih poslova, na čijoj strani su sve moje simpatije.
...
Uprkos svemu sam optimista
Niste političar niti imate političke ambicije. Kako iz te pozicije vidite budućnost Srbije kroz prizmu njene ekonomske, političke, međunarodne sadašnjosti?
– Za malu zemlju kakva je Srbija, uz to tek izašla iz rata, ovo je teško vreme, a njena ekonomska, politička i međunarodna pozicija bremenita problemima. Demokratske vlasti načinile su mnoštvo pogrešnih i brzopletih poteza zbog kojih sada ispašta narod. Kakva će nam budućnost biti, zavisi od postupaka vlasti i njene spremnosti da se suoči s neminovnim izazovima, od njene mudrostii požrtvovanosti. Uprkos svemu, ja sam optimista.

kao da sam ja pisao. ne mogu da veruijem ocima
 

Previse su se pouzdali u onog DB Milosevicevog igraca druga Kostunjavog, koji je bio osam godina na vlasti a nista nije uradio oism sto je Milosevicevu i Mirinu komunisticku nacional- boljsevicku politiku nastavio. Komunisticke fajlove ostavio netaknute, privatnu imovinu sto su boljsevici pljackali '45 nije vratio i najgore od svega svi iz JUL-a i SPS presli u DSS posle 5. oktobra. Sta drugo ocekivati od kripto IB komunista.
 
a da li neko brine o ljudima koji su bili u logorima,koji nisu pobegli iz drzave kao karadjordjevici,i koji ne mogu da ostvare pravo na ratnu odstetu ?

Kao to misls ko je ''pobegao'' iz zemlje, sta je trebalo da dete od 17 godina ostane i da Nemci ubiju, jer ti to misls na De Gol-a koji je ''pobegao iz Francuske nakon kapitulacije i sve vreme rata proveo u Engleskoj, vratio se u Francusku kao najveci francuski heroj, ili ti to mislis na holandsku kraljicu ili norveskog kralaj i njihovu vladu koji su takodje ''pobegli'' u Britaniju i svi su se vratili u svoje zemlje nakon '45 kao heroji i niko nije OTIMAO njihovu imovinu. Ne mozete komunisti da vasa Brozovska lopovska i otimacka velikohrvatska ustasko-boljsevicka hegemonisticka prica vise da pali kod Srbe ''pobegao'', dete od 17 godina, pa da se onda HRVATI I SLOVECNI useljavajuju u Beli Dvor i Vile na Dedinju!!!!
 
Kao to misls ko je ''pobegao'' iz zemlje, sta je trebalo da dete od 17 godina ostane i da Nemci ubiju, jer ti to misls na De Gol-a koji je ''pobegao iz Francuske nakon kapitulacije i sve vreme rata proveo u Engleskoj, vratio se u Francusku kao najveci francuski heroj, ili ti to mislis na holandsku kraljicu ili norveskog kralaj i njihovu vladu koji su takodje ''pobegli'' u Britaniju i svi su se vratili u svoje zemlje nakon '45 kao heroji i niko nije OTIMAO njihovu imovinu. Ne mozete komunisti da vasa Brozovska lopovska i otimacka velikohrvatska ustasko-boljsevicka hegemonisticka prica vise da pali kod Srbe ''pobegao'', dete od 17 godina, pa da se onda HRVATI I SLOVECNI useljavajuju u Beli Dvor i Vile na Dedinju!!!!

de gol nije bio kralj francuske,a osim tog "deteta"od 17 g koje je proglaseno u martu punoletnim postoji jos clanova te dinastije koji su pobegli sem djordja karadjordjevica koji je i umro sedamdesetih godina u beogradu.a inace holandska kraljica i njeno potomstvo znaju holandski dok su ovi "nasi"zaboravili svoj jezik.
dakle,da li neko brine o pravim logorasa i zasto oni jos ne mogu da dobiju svoju ratnu odstetu ili samo kradjordjevici imaju tu privilegiju.inace de gol se borio u ratu,a "dete"?
 
a inace sem Belog Dvora u koji su se uselili "hrvati i slovenci",samo da napomenem taj na koga mislis je pravoslavne vere jer kad se zenio pelagijom u crkvi prihvatio je i pravoslavlje,eto jedan malo podatak,a osim belog dvora upadali su i u kuce obicnih ljudi i terali ih u logore i sat potomci tih obicnih ljudi ili sami oni ne mogu da ostvare pravo na ratnu odstetu.
 
de gol nije bio kralj francuske,a osim tog "deteta"od 17 g koje je proglaseno u martu punoletnim postoji jos clanova te dinastije koji su pobegli sem djordja karadjordjevica koji je i umro sedamdesetih godina u beogradu.a inace holandska kraljica i njeno potomstvo znaju holandski dok su ovi "nasi"zaboravili svoj jezik.
dakle,da li neko brine o pravim logorasa i zasto oni jos ne mogu da dobiju svoju ratnu odstetu ili samo kradjordjevici imaju tu privilegiju.inace de gol se borio u ratu,a "dete"?

Kralj Petar II niakd nije zaboravio svoj jezik, i sto puta je govrio bolje srpski jezik nego sto je HRVAT TITO govorio njegov maternji hrvatski jezik, samo sto je taj HRVAT TITO ( austrougarski kplar iz I svetskog rata koji je ratovao protiv te iste srpske monarhije i Kraljevine Srbije 1914) dosao na vlast uz pomoc tenkova CRVENE ARMIJE u BEOGRAD i tako NASILNO i BRUTALNO dosao na vlast, i taj HRVAT TITO i SLOVENAC KARDELJ zabranjuju komunistickom dekretom SRBIMA IZ SRBIJE da se vrate u svoju SRBIJU i ulaze u njihove nekretnine na Dedinju da zive !!!!!!!!!!n Je 'l tebi jasno da je danska monarhija, holandska monarhija, norveska, belgijska....francuski predsednik De Gol i citava francuska vlada bili u LONDONU tokom II svetskog rata, isto kao i Vlada Kraljevine Jugoslavije i maloletni Kralj Petra II kao i sve ostale EVROPSKE zemlje, i svi su oni nakon '45 su se vratili u svoje zemlje kao HEROJI, osim SRPSKE monarhije, a taj povratak su sprecili STRANI austrugarski kaplari i NE-SRBI, HRVAT TITO i SLOVENAC KARDELJ , sto znaci STRANAC HRVAT TITO zabranio SRBIMA IZ SRBIJE da se vrate i zive u svojoj SRBIJU!!!!! Ovakav primer do sad nikad nije zabelezen niti u jednoj EVROPSKOJ drzavi gde STRANCI koji su ratovali protiv tog istog naroda u I sv. rata zabranjuju domacem stanovnstvu da se vrate u svoju zemlju??!!
 
Kralj Petar II niakd nije zaboravio svoj jezik, i sto puta je govrio bolje srpski jezik nego sto je HRVAT TITO govorio njegov maternji hrvatski jezik, samo sto je taj HRVAT TITO ( austrougarski kplar iz I svetskog rata koji je ratovao protiv te iste srpske monarhije i Kraljevine Srbije 1914) dosao na vlast uz pomoc tenkova CRVENE ARMIJE u BEOGRAD i tako NASILNO i BRUTALNO dosao na vlast, i taj HRVAT TITO i SLOVENAC KARDELJ zabranjuju komunistickom dekretom SRBIMA IZ SRBIJE da se vrate u svoju SRBIJU i ulaze u njihove nekretnine na Dedinju da zive !!!!!!!!!!n Je 'l tebi jasno da je danska monarhija, holandska monarhija, norveska, belgijska....francuski predsednik De Gol i citava francuska vlada bili u LONDONU tokom II svetskog rata, isto kao i Vlada Kraljevine Jugoslavije i maloletni Kralj Petra II kao i sve ostale EVROPSKE zemlje, i svi su oni nakon '45 su se vratili u svoje zemlje kao HEROJI, osim SRPSKE monarhije, a taj povratak su sprecili STRANI austrugarski kaplari i NE-SRBI, HRVAT TITO i SLOVENAC KARDELJ , sto znaci STRANAC HRVAT TITO zabranio SRBIMA IZ SRBIJE da se vrate i zive u svojoj SRBIJU!!!!! Ovakav primer do sad nikad nije zabelezen niti u jednoj EVROPSKOJ drzavi gde STRANCI koji su ratovali protiv tog istog naroda u I sv. rata zabranjuju domacem stanovnstvu da se vrate u svoju zemlju??!!

a kako su dosli na vlast karadjordjevici 1903?na cijoj krvi?Kralj Petar II se nije borio i pokupio je zajedno sa svojim svo zlato.inace recimo i stefan lazarevic je bio vazal turaka i borio se sa tim turcima koji su nas drzali u pokornosti 500 g pa ga slavimo kao sveca,a za tita je problem sto je kao austro-ugarski drzavljanin pozvan u A-U vojsku?ako je kralj Petar II pricao srpski zasto njegov sin ne zna?
 
a kako su dosli na vlast karadjordjevici 1903?na cijoj krvi?Kralj Petar II se nije borio i pokupio je zajedno sa svojim svo zlato.inace recimo i stefan lazarevic je bio vazal turaka i borio se sa tim turcima koji su nas drzali u pokornosti 500 g pa ga slavimo kao sveca,a za tita je problem sto je kao austro-ugarski drzavljanin pozvan u A-U vojsku?ako je kralj Petar II pricao srpski zasto njegov sin ne zna?

Vojska je napravila PUC a ne Kralj Petar I, koji je tada ziveo u Becu. Sto znaci, oni su sami sebi presudili, mada se zvacnicna MOSKVA umesala u skidanje Obrenovica. Tek posle puca, vojska je pitala Kralja Petra I da li on zeli da bude monarh. BROZ i KOMUNISTI su dosli na vlast uz pomoc tenkova CRVENE ARMIJE i pobili preko stotine i stotine hiljada nevin zivota po Srbiji da bi opstali na toj vlasti, razumes razliku, vodjeni ne-Srbima, HRVATIMA I SLOVENCIMA koji su drzali sam vrh i moc u KPJ-u. .
 
i recimo isti taj tito se borio sa narodom,a dinastije je bila u londonu.
Hej CRVENI, Kralj je bio MALOLETNO DETE od 17 godina i njie nikako sa njegovim iskustvom mogao da vodi drzavu, kao ranije njegov otca ili deda koji su bili mnogo stariji, nego je kao De GOL vodio njegov francuski pokret otpora iz Londona, isto kao i sve ostale evropske drzave. To tvoj crveni indoktrinirani mozak ocigledno ne moze da razume.
 
Vojska je napravila PUC a ne Kralj Petar I, koji je tada ziveo u Becu. Sto znaci, oni su sami sebi presudili, mada se zvacnicna MOSKVA umesala u skidanje Obrenovica. Tek posle puca, vojska je pitala Kralja Petra I da li on zeli da bude monarh. BROZ i KOMUNISTI su dosli na vlast uz pomoc tenkova CRVENE ARMIJE i pobili preko stotine i stotine hiljada nevin zivota po Srbiji da bi opstali na toj vlasti, razumes razliku, vodjeni ne-Srbima, HRVATIMA I SLOVENCIMA koji su drzali sam vrh i moc u KPJ-u. .
Немаш појма.лажни монархисто.Твог краља су ликвидирали они са којима је шуровао,а то су усташе.Сам пао,сам се убио.Све остало су последице љубави са усташама и њиховим словеначким панданима.:mrgreen:
 
Немаш појма.лажни монархисто.Твог краља су ликвидирали они са којима је шуровао,а то су усташе.Сам пао,сам се убио.Све остало су последице љубави са усташама и њиховим словеначким панданима.:mrgreen:

Albanac, mislis zajedno sa Kominternom i Brozovim komunistima.
 

Back
Top