Nešto za kraj

krasuljak

Buduća legenda
Poruka
26.634
Bliži se kraj školske godine. Uskoro ću ispratiti još jednu generaciju osmaka. Malo mi je suvoparno da ih na njihovoj proslavi ispratim sa: "Želim da svi upišete školu koju želite, da budete zdravi, srećni...bla, bla, bla." To se podrazumeva, i glupo je da to ponavlja svaki razredni starešina. Ja bih nešto originalnije.
Imate li neki prigodan stih ili citat za ovu priliku?
 
ma bas te briga,bitno da ti imas posao,ionako je drzavni posao,i stoga mislim da se treba ponasati bahato i sve da postane najobicnija rutina i da se sve radi rutinski kao i u socijalizmu '80-ih tako da se ja na tvom mestu uopste ne bi razmisljao sta da kazem deci...Glavno pitanje bi mi bilo sta ce biti za klopu za tu matursku veceru i sta ce da mi kupe...
 
Pošto ste razredni starešina,verovatno ste koliko toliko upoznali svoje učenike,pa svakom od njih recite nešto ponaosob.Ne bi bilo ni da kažete nešto u duhu predmeta koji predajete...

Nadam se da sam pomogao bar malo.

Pozdrav.
 
Nisam ja početnik pa da sam pod tremom, ovo mi je peta generacija. Što se tiče predmeta (matematika), to bi tek bilo najveća rutina. Dovoljno ih smaram svakodnevno s pripremom za prijemni. Hoću da bude originalno, i treba mi vaša pomoć. Ne podsmeh, Janika B. Radim u jako siromašnoj sredini. Moja deca znaju da ne primam poklone osim cveća, a što se jelovnika tiče, to je rešeno: svaki nastavnik će sam platiti svoju večeru.
 
Mislim da za takve situacije ne treba pripremati neki govor. Jednostavno sam pogled na svu tu decu bice dovoljan. Proveli ste 4 godine sa njima, verujem da ste bar malo emotivno vezani za njih. Otvorite im srce, recite ono sto stvarno osecate. To je uvek mnogo bolje od nekog pripremljenog govora bez imalo emocija.
Nadam se da sam bar malo pomogla.
 
Nismo se razumeli. Emocije postoje i sve što ću reći, izaći će iz mene na licu mesta. Pitala sam da li možda znate neki stih ili prigodnu rečenicu da bude "šlag na torti"( ako se prethodno ne rasplačem :rumenko: ).
 
Neko je gore to pomenuo i dopalo mi se, iako mislim da je kod nas malo neuobičajeno: bilo bi lijepo da svakome pojedinačno nešto kažeš. Da im daš poneki lični savjet, ukažeš na neki problem, ohrabriš ih u nečemu... Sigurno si im već govorila razne stvari, ali u ovakvom trenutku biće upečatljivije. Ako te sad ne shvate ozbiljno, neće nikad.

A što se tiče neke prigodne sentence kojom im se možeš obratiti kolektivno, mora biti nešto vezano za obrazovanje, jer, kao što znaš, tek sad im počinje pravo obrazovanje.
Recimo,
Bolje je znati neka pitanja nego sve odgovore.
ili
Nikad ne dozvolite da vam školovanje ometa obrazovanje.
 
Poslednja izmena:
Ako bude doslo do suza onda bi svaki stih, rec ili bilo sta drugo bilo suvisno. Ne verujem da bi iko bio u stanju da slusa ili da progovori nesto posle toga. Tako je bar bilo na mojoj maturi.
Tu si u pravu.
Neko je gore to pomenuo i dopalo mi se, iako mislim da je kod nas malo neuobičajeno: bilo bi lijepo da svakome pojedinačno nešto kažeš. Da im daš poneki lični savjet, ukažeš na neki problem, ohrabriš ih u nečemu... Sigurno si im već govorila razne stvari, ali u ovakvom trenutku biće upečatljivije. Ako te sad ne shvate ozbiljno, neće nikad.

A što se tiče neke prigodne sentence kojom im se možeš obratiti kolektivno, mora biti nešto vezano za obrazovanje, jer, kao što znaš, tek sad im počinje pravo obrazovanje.
Recimo,
Bolje je znati neka pitanja nego sve odgovore.
ili
Nikad ne dozvolite da vam školovanje ometa obrazovanje.
Bravo! Ovo mi se sviđa. I vrlo je izvodljivo, jer imam samo 15 učenika.
 
Bliži se kraj školske godine. Uskoro ću ispratiti još jednu generaciju osmaka. Malo mi je suvoparno da ih na njihovoj proslavi ispratim sa: "Želim da svi upišete školu koju želite, da budete zdravi, srećni...bla, bla, bla." To se podrazumeva, i glupo je da to ponavlja svaki razredni starešina. Ja bih nešto originalnije.
Imate li neki prigodan stih ili citat za ovu priliku?
Прво што ми спонтано паде на памет је сцена из филма "Вишња на Ташмајдану":


Ради се, истина, о средњошколцима "великим матурантима", али, мислим да је принцип исти.

(Филм је много пута био на разним ТВ, а има и да се скине, наравно... ;) )
 
Ako je odeljenje manje, ja bih im štaviše napisala na paprićima neke misli (ne previše složene i bez simbolike, a opet lirske, poletne, sugestivne) i podelila.

Ili svima podelila odštampanu neku priču (a sada ih ima puno, ja ih imam, ako ti zatreba :)) - usmerenja ka onome što je najbitnije u životu: naći sebe, vlastiti put i na najbolji mogući način boriti se za sreću.
 
Ja se kod tih govora uvek setim ovog (regionalno takmicenje, otvaranje, srednja skola), parafraziram:

Ovde su stigli najbolji i najsposobniji, oni koji znaju, i oni koji umeju da znanje pribave. Srecno i jednima i drugima!
 
Bliži se kraj školske godine. Uskoro ću ispratiti još jednu generaciju osmaka. Malo mi je suvoparno da ih na njihovoj proslavi ispratim sa: "Želim da svi upišete školu koju želite, da budete zdravi, srećni...bla, bla, bla." To se podrazumeva, i glupo je da to ponavlja svaki razredni starešina. Ja bih nešto originalnije.
Imate li neki prigodan stih ili citat za ovu priliku?

SEDAM SVJETSKIH ČUDA

U trećem razredu osnovne škole učenicima je postavljen zadatak
da od ponuđenih odgovora označe sedam svjetskih čuda.
Nakon određenog vremena, pojavila se ova lista:


Egipatske piramide
Tadž Mahal
Grand kanjon
Panamski kanal
Empajer Stejt Bilding
Bazilika Sv. Petra u Vatikanu
Kineski zid

Učiteljica je, skupljajući radove, primjetila da jedna djevojčica još uvijek razmišlja, pa je upita da li ima problema da sastavi listu.

Ona je odgovorila: „ Da. Ne mogu se u potpunosti odlučiti. Ima toliko mnogo čuda.“

Učiteljica ju je ohrabrivala:“ Pa, kaži nam bar ono što si dosad napisala. Možda ti možemo pomoći.“

Učenica se je u početku malo snebivala, ali je na kraju ipak progovorila:

„Za mene, ovo su sedam svjetskih čuda:

Vidjeti
Čuti
Dodirnuti
Pomirisati
Osjetiti
Smijati se
Voljeti.“

U učionici je zavladao muk.


***

Sve svakodnevne stvari koje se podrazumijevaju, a koje mi ne ostvarujemo, su zaista čuda.
Najdragocjenije stvari u životu su ustvari one koje se ne mogu ni kupiti ni prodati.


ptice.png
 
SEDAM SVJETSKIH ČUDA

U trećem razredu osnovne škole učenicima je postavljen zadatak
da od ponuđenih odgovora označe sedam svjetskih čuda.
Nakon određenog vremena, pojavila se ova lista:


Egipatske piramide
Tadž Mahal
Grand kanjon
Panamski kanal
Empajer Stejt Bilding
Bazilika Sv. Petra u Vatikanu
Kineski zid

Učiteljica je, skupljajući radove, primjetila da jedna djevojčica još uvijek razmišlja, pa je upita da li ima problema da sastavi listu.

Ona je odgovorila: „ Da. Ne mogu se u potpunosti odlučiti. Ima toliko mnogo čuda.“

Učiteljica ju je ohrabrivala:“ Pa, kaži nam bar ono što si dosad napisala. Možda ti možemo pomoći.“

Učenica se je u početku malo snebivala, ali je na kraju ipak progovorila:

„Za mene, ovo su sedam svjetskih čuda:

Vidjeti
Čuti
Dodirnuti
Pomirisati
Osjetiti
Smijati se
Voljeti.“

U učionici je zavladao muk.


***

Sve svakodnevne stvari koje se podrazumijevaju, a koje mi ne ostvarujemo, su zaista čuda.
Najdragocjenije stvari u životu su ustvari one koje se ne mogu ni kupiti ni prodati.


ptice.png

divno:heart:
 

Back
Top