Pričali mi baba i deda... (podelite priče sa nama)

:eek:mojoj kevi pricala moja baba a moja keva meni bas pre neki dan,da je u mojem selu bila neka vestica....



eeee i u dvoristu moje kuce u mom selu zakopano krvavo tursko blago... :roll: kazu ljudi,bila dva cupa.... jedan cup neko odavno iskopao a drugi jos nije nadjen.... i kazu da su prethodni vlasnici te kuce izriljali i prekopali celo dvoriste i nisu nasli nista... :hahaha:
 
Evo jedne price sto mi pricao deda: Jedne noci dok se vracao kuci kroz sumu primetio je da ga nesto prati. Kada se okrenuo u daljini je video kao neku senku ogromnog coveka. Nastavi on da hoda a to ga i dalje prati. On se vec bio uplasio i odlucio je da stane, da vidi da li ce ga ovo i dalje pratiti, ali stade i taj "ogroman covek". Potom nastavi on da hoda a ovo i dalje za njim. Moj deda je tad nosio pusku sa sobom pa je odlucio da puca uvis, ali puska ne htede da opali. Nastavi on dalje da hoda i kad stize do nekih velikih rupa gde je bio zemljotres to nestade. Kasnije kad je stigao kuci isprica on svojima sta se desilo i oni izadjose napolje da isprobaju pusku i puska opali iz prve.
 
Мој деда(покојни)отишао са једним другаром,Жицаром у Беч,на почетку рата,мислећи да ће да остану сигурни
на германском тлу,јер је одатле кренуо рат,а и ко је могао да сумња у Хитлерову ратну тактику.Међутим,на штајги
у Бечу глупи Жицар оде до пандура(или војника,свеједно)да га пита кад стиже воз за Берлин,јер су тамо намеравали
да се запуте,крајње.Како је имао југославише дојч акценат одмах је био сумњив.Наравно,пандур рече-сачекајте,
молим,идем да проверим,и после 30 секунди ето га са 5 колега,одмах креће апс,творза и после 2 месеца-логор.
Шлезвиг Холштајн,тај неки рад.

И све ово ништа не би било чудно да је остало на томе.Али,због прљавог одела које је добио,и због зноја од
свакодневног кулука ђед доби тифус.Напомена-оброк у логору се састоји у парчету тврдог хлеба и шољи кафе.
Они га пошаљу у болницу логорску,али тамо све пуно.И сад,како је био физички јак,Балканац,Србенда,они одлуче
да га пошаљу у оближњи град(ваљда Шлезвиг)да се лечи,да би после имали јаку радну снагу.Да је био слабији кокнули би га.
Оде он тако у болницу и наравно опоравак кренуо,клопа у реду,али он се фолирао како не види,не може да се покрене и шта ти
ја знам и једне ноћи искористи непажњу дежурног и скочи са 2.спрата и фурне..Успут је променио болничку одежду неком другом
и запутио се ка југу.Тамо нађе неку фабрику да ли конопца за бродове или некаквих жица,не служи ме добро сећање и уз фалсификоване
или мазнуте папире се пријави ту као Италијан(реч италијанског није знао).Остао ту неко време и решио да се врати у Југославију,
јер су у фабрику почели да пристижу неки нови људи,чак и неки Италијани,па их је избегавао колико је могао.Елем,фурне опет и
укачи се на неки воз (чини ми се да је био ишао прво до Загреба,па до Земуна(НДХ,тадашња))па до Би Џи-ја.Сео он у воз до Загреба и у једном купеу
нашао на кофер,нигде никога около.Отворио он,нашао неко оделце,идемо,брзо пресвлачење и штура даље.Морам да напоменем како му је
италијански пасош остао у старим панталонама које је бацио( ?!! ).У Загребу навала људи сви се измешаше,пошто су претходно све исконтролисали,
али се издвајао из гомиле,јер је био лепо обучен и успео је да буде пропуштен.Ушли у воз нови путници,за Земун.Усташе на сваком кораку.
Деда случајно прошао поред једног купеа и видео неки ликови играју карте,обучени у црна одела као и он.Ушао и он тамо,ваљда су били фолксдојчери,ту прозборио коју са њима,знао је нешто немачког(фолксдојчери изузетно слабо знају изворни немачки,заправо како који)и ту заблејао,
као-''не сметате ми,само наставите...''.После неког времена у Земуну контрола од стране усташа,воз стоји,сви ћуте,само се усташе чују.Изводили жене,децу,све,који су им били сумњиви,причао ми ђед после да је чуо пуцње,плотун,као да стрељају више људи одједаред.И тако,дошли они и до његовог купеа,а ови фолксдојчери сви закунтали,ђед се исфолирао да и он кунта,отвара усташа купе и гледа их.Улази унутра,а други иза њега му виче,или шапуће,боље-''Пусти их,то су Нијемци из Срема,путују до Земуна да накупују џебане по поруџби.''Који минут још пролете,воз крете за Београд,зато је данас трамвајски мост у БГ-у понео име-''стари железнички мост''и изађе у Србији(тадашњој,која се рачунала после Саве)и побеже у своје село у Шумадији,одакле опет побеже од партизана у партизане( ***,дешава се).У рату са Швабама био је погођен 2 пут,у шаку и у ногу,али се опоравио и крај рата дочекао у високом чину,не знам ком(пажња-опет заборав).Е,сад,могу да вам причам још и о Блајбургу и како су роксали усташе и како је спасао неке клинце,који су били кокани са осталим члановима породице,али то је далеко од ове теме,веровтно сам је и сам прекорачио.Надам се да вам се допала.
 
Poslednja izmena:
Kod mene u sel na jednoj poljani na vrhu brda stoji jedno stoletno stablo hrasta, golo i spaljeno zbog višestrukih udara groma. E, pričaju ljudi u selu da se jedne večeri moj pradeda vraćao iz Požege sa pijace volovskom zapregom, i kad je naišao pored tog drveta volovi se uzmuvaše i ni makac dalje! Muču, riču, pradeda puca bičem, ali oni kao skamenjeni. On u jednom momentu pogleda ka drvetu, a oko njega kao neke dve ljudske prilike kruže u vazduhu. On nikada nije bio plašljiv i nije se tripovao, ali tada se, kažu toliko uplašio da je pobegao i ostavio volove, koji su ga nedugo zatim trkom stigli na putu do kuće. Ne znam da li su to samo obične bapske priče, u njih ne verujem, i možda je pradeda potegao koju prepečenicu u varoši više nego što je trebalo, ali u selu, na šumovitoj tajanstvenoj planini mašta radi kao luda, pa mi nije svejedno pored tog drveta proći ni usred dana otkako sam čuo tu priču
 
Inače i deda i pradeda su rođeni istog dana, na neki praznik, ne znam tačno koji, a narod sujeveran po prirodi, veruje da ljudi rođeni tog dana više od drugih viđaju "prikojaze", pa tih priča imam koliko hoćete
Samo mi je drago što sve one počinju sa "to je bilo davno, pre rata (Drugog svetskog) i malo posle, narod je tad svašta viđao, a sade ti toga ništa nema, otišlo je to iz naših brda" :D
 
Kod mene u sel na jednoj poljani na vrhu brda stoji jedno stoletno stablo hrasta, golo i spaljeno zbog višestrukih udara groma. E, pričaju ljudi u selu da se jedne večeri moj pradeda vraćao iz Požege sa pijace volovskom zapregom, i kad je naišao pored tog drveta volovi se uzmuvaše i ni makac dalje! Muču, riču, pradeda puca bičem, ali oni kao skamenjeni. On u jednom momentu pogleda ka drvetu, a oko njega kao neke dve ljudske prilike kruže u vazduhu. On nikada nije bio plašljiv i nije se tripovao, ali tada se, kažu toliko uplašio da je pobegao i ostavio volove, koji su ga nedugo zatim trkom stigli na putu do kuće. Ne znam da li su to samo obične bapske priče, u njih ne verujem, i možda je pradeda potegao koju prepečenicu u varoši više nego što je trebalo, ali u selu, na šumovitoj tajanstvenoj planini mašta radi kao luda, pa mi nije svejedno pored tog drveta proći ni usred dana otkako sam čuo tu priču

Haha,kako ti se zove selo?
mozda se prosetam nekad,da posetim to drvce. :):eek::lol:
 

Back
Top