TOEFL,IELTS ili SAT?

srebro

Primećen član
Banovan
Poruka
681
I na mom fakultetu su se pojavili reklamni leci za ove testove,a tako nešto sam baš planirao da uradim.Ali koji? Da li je neko upućen da mi objasni razliku medju ovim diplomama,nivo znanja koji zahtevaju,cenjenost u svetu,značenje i ostale bitne informacije...Ko sve kod nas to organizuje i ko je najbolji u tome?
 
Mogu ti reci nesto vise jedino za TOEFL.
Prvo, to je americka diploma koja vrednuje znanje jezika. TOEFL - Test Of English as Foreign Language.
Drugo, polaze se cetiri puta godisnje(ako se ne varam), moras se prijaviti oko dva meseca ranije. Kod nas to radi Centar za americke studije(ili tako nesto) u Gospodar Jovanovoj u BG. Tamo ces dobiti mnogo vise informacija i mozes se prijaviti.
Savetujem ti da TOEFL ne polazes ako nisi siguran da ce ti u skorije vreme za nesto zatrebati. Naime, diploma ima "rok trajanja". Dve godine od datuma polaganja vazi, a potom kao da nista nisi radio.
Placa se oko 100$.
Nema padanja, vec svako dobija odredjeni broj bodova, a ustanove za koje ti treba TOEFL samostalno postavljaju broj bodova koji je potreban za upis(fakultet) ili posao(firma neka).
Sto se znanja tice... mora se sve znati. Test uglavnom zahvata 80-100% postojece gramatike. Veliki akcenat je i na slusanju. Pustace text sa kasete a ti trebas da popunis odgovore da bi oni videli da li si ga razumeo.
Testovi se pregledaju u Americi, kompjuterski i posle 4-5 nedelja dobijes rezultate na kucnu adresu.
PS: nemoj pokusavati da prepisujes, ako budes imao odredjeni procenat istih gresaka kao i osoba do tebe padate oboje, a ako vas vide na licu mesta izbacice te.
Pozdrav! :)
 
sat je test za americke fakuletete, odnosno ako planiras da upises undergraduate studies u usa (ili neki internacionalni univerzitet koji ti ovaj test zatrazi). sat1 je matematika i engleski, drugaciji je sistem nego toefl. matematika je izuzetno laka (neka algebra i geometrija iz osnovne recimo), dok je engleski dosta tezi, fokusiran na recniku (recima koje su malo redje u upotrebi, da budem precizniji - ako planiras da ga polazes, savetujem ti da nabavis jedno od onih uputstava ili bar listing reci koje se mogu pojaviti)

e sad, imas i sat2, koji se trazi na retko kojim univerzitetima (tj. glavnom onim prestiznijim) i tu biras odredjene predmete koje bi polagao/la. ovo sad ne bih u detalje, osim ako ti bas nije neobhodno :wink:

cene se vise i ne secam, jeftinije je od toefl-a, ali ne znam koliko. mislim da ti rezultati ne isticu (samo se arhiviraju) kao kod toefl-a. i cesce ga ima godisnje da se polaze

ajd ako treba jos nesto, ti javi
poz
 
Zavisi za sta ti treba. SAT je prijemni za fakultete u SAD. TOEFL vrednuje znanje engleskog, za osnovne studije potrebno je uglavnom 500-550 poena, za postdiplomske 550-600. U Budimpesti imas TOEFL koji se polaze na kompjuteru, prijavljuje se dva dana pre ispita, rezultate znas odmah. U Beogradu se plus placa i neka taksa 2200 dinara. TOEFL kosta 130 dolara. IELTS vazi u Australiji i otprilike je na nivou FCE. To je novi medjunarodni ispit, tako da nisam sigurna gde jos vazi.
 

Back
Top