Arch linux pomoc oko instalacije

gost 214015

Aktivan član
Poruka
1.050
Ovo nece biti dugacak post sa kompletnim uputstvom za instalaciju vec cu dati samo neke komentare i savete da bi oni koji se upuste u slicnu avanturu prosli kroz nju sto bezbolnije. Sve odgovore na probleme na koje sam naisao tokom instalacije i podesavanja sam pronasao na arch wikiju. Eeepc 1000h ima ekran od 10 inca, atom procesor 270, intel graficku, 1gb ram, 160 gb hardisk. Dosao je sa preinstaliranim nesrecnim winxp.

Za instalaciju sam koristio ftp 2009.02 usb img file. Img file je , za razliku od .iso fajla pravljen upravo za instalaciju sa usb stika. Potrebno je samo kopirati fajl na usb stik.
Pre pocetka instalacije potrebno je u biosu proveriti da li je usb aktiviran za butovanje. Sam izbor odakle ce se kompjuter butovati dobija se pritiskom na Esc taster cim se kompjuter upali. Za vreme instalacije sam bio povezan na internet putem kabla posto sam drajver za bezicnu mrezu morao posebno da instaliram.

Kako je rec o kompjuteru sa hard diskom preporucljivo je napraviti najmanje dve particije i swap velicine ram memorije. Ovo poslednje je neophodno jer laptop prilikom uspavljivanja kopira sve iz rama u swap.

Instalacija drajvera za wireless je prilicno bezbolna i najlakse se obavlja sa yaourt paket menadzerom. Potrebno je obratiti paznju na malu izmenu u PKGBUILD koja je neophodna za ispravnu instalaciju. Nakon instalacije potrebno je dodati rt286Osta modul u rc.conf pod kernel modules. Wireless je na mom laptopu oznacen kao raO. Preporucljivo je deaktivirati automatsko podizanje ethO i raO prilikom buta dodajuci ! u rc.conf ispred svakoga od njih.
Za networkmanager je izbor pao na Wicd. Wicd kontrolise i kablovsku i wireless konekciju. Potrebno je dodati deamon wicd u rc.conf. Za sada jos uvek nisam osposobio wpa2 enkripciju. Wpa radi bez problema. Wireless (linksys wrt54gl) radi bez stucanja sa dva nakacena laptopa, brzina daunloda je kao na desktop masini.

Xorg se instalira kao i na dekstopu. Nakon toga sam instalirao hwd paket za identifikaciju hardvera, xf86-video-intel drajver kao i xf86-input-synaptics za touchpad. Iskoristio sam automatski xorg -configure za konfiguraciju xorg.conf. U xorg.conf treba zatim dodati izmene koje omogucavaju da touchpad radi kako treba. Levi i desni taster na touchpad-u su kod mene izuzetno tvrdi tako da preporucujem sredjivanje synaptics-a kao prioritet. Ja sam, nazalost, synaptics ostavio za kasnije sredjivanje sto je rezultovalo da nisam mogao da savijem palac dva dana.

Webkamera radi bez dodatnog podesavanja. Potrebno je dodati fuse kernel module u rc.conf

Alsa je pravila malo problema i zvuk nije radio kako treba nakon butovanja. Nakon konfiguracije alse dodao sam alsa u rc.conf deamons kao sto sam dodao i liniju options snd-hda-intel model=auto u /etc/modprobe.conf Nakon toga je zvuk radio bez problema. Potrebno je takodje proveriti u alsa-mixer-u da li je sve aktivirano (zvucnici, mikrofon).

Komadne preko tastature (uspavljivanje kompjutera, zvuk, wifi….) su radile delimicno u gnome-u dok u openbox-u nije radilo uspavljivanje. Da bi komande preko tastature radile kako treba instalirao sam iz Aur-a skriptu acpi-eeepc-generic 0.9.2-1. Potrebno je pazljivo pratiti instalaciju skripte i proci kroz config fajl. Ja sam u njemu napravio samo dve izmene. Negde na pocetku je potrebno upisati ime korisnika izmedju znakova navoda i na samom kraju fajla se nalazi deo koji treba promeniti dodajuci # ispred oznacenog reda koji potvrdjuje da se conf fajl procitao i promenio. Ukoliko se ne promeni ovaj deo na kraju, svaka komanda preko tastature izbacivace poruku u prozoru za obavestenja da skripta nije konfigurisana.

Kao desktop okruzenje sam instalirao openbox i gnome. I jedno i drugo su vrlo brzi i ne primecujem neku veliku razliku. Do sada sam kompjuter uglavnom koristio za srfovanje, IM, office, youtube, update i instalaciju paketa. Pod tim uslovima baterija traje oko 4,5 sata. Otvori za ventilaciju se nalaze na donjoj strani laptopa tako da treba biti veoma pazljiv kada se isti drzi u krilu. Moze doci do pregrevanja.

Moji utisci o ovom laptopu u kombinaciji sa archom su vrlo pozitivni i za sada nemam nijednu ozbiljnu zamerku. Sve radi kako treba, radi brzo i radi stabilno. U prilogu cu okaciti rc.conf i xorg.conf.
 

Back
Top