Od sada za pušenje kazna do milion dinara

Poruka
23.163
Od sada za pušenje kazna do milion dinara

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu kojim se zabranjuje pušenje u javnom prevozu i na radnom mestu, a za kršenje zakona su propisane kazne od 5.000 do milion dinara.

Kazne od 5.000 dinara su predviđene za fizička, a kazne od 500.000 do milion dinara za pravna lica.

U ugostiteljskom objektu manjem od 80 metara kvadratnih vlasnik može da dozvoli ili da zabrani pušenje, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu stolova, pultova i šankova odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.

Ako se prostor ugostiteljskog objekta većeg od 80 metara kvadratnih ne može ravnomerno podeliti onda se veći deo mora odvojiti za nepušače, utvrđeno je zakonom.

Vlasnik ugostiteljskog objekta većeg od 80 metara kvadratnih može da odredi posebnu prostoriju za pušače, ali u njoj ne može da se služi hrana i piće. Iznad vrata mora da stoji oznaka "Prostorija za pušenje", a u prostoriji ventilacioni sistem.

Vazduh ne sme da se reciklira.

Zakonom je utvrđeno da je pušenje zabranjeno "u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru", kao i u prostoru "koji je funkcionalni deo prostora u kome se obavlja zdravstvena i socijalna zaštita, vaspitanje i obrazovanje, uključujući i dvorišni prostor, kao i otvoreni prostor za pozorišne, bioskopske i druge predstave".

Propisi za spovođenje ovog zakona doneće se u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu zakona. Pravna lica i preduzetnici u čijim objektima je zabranjeno pušenje, dužni su da usklade svoj rad sa odredbama zakona u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu zakona.

Zakon na snagu stupa osmog dana od objavljivanja u Službenom glasniku.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih, odnosno 38, 1 odsto muškaraca I 29.9 odsto žena.

(Beta)
 
Znaci , i dalje ce , na srecu moci da se pusi u kaficima .

P.S. ja sam ne pusac , al mi se gadi ova kampanja .

...ali ljudi imaju zbilja probleme, ja sam konkretno alergicna na nikotin i veoma mi smeta, vidljive su reakcije na kozi, suze mi teku, kasljem...nije bas fino naterati me da izlazim samo u Mek i Costu, zakon nije strog uopste...pusaci su dobili vise nego u drugim drzavama
 
Nego ne mogu da se otmem utisku da nas mentalitet voli ad hoc resenja, misleci valjda da se donosenjem zabrane necega sve resava.

Zabranjuju se pusenje, pit bulovi, navijaci, desnicarske organizacije itd.

Kad ce neko da shvati da zabranom samo guras pod tepih problem a da se resavanje problema moze desiti samo edukacijom ljudi?:think:
 
Pušače nije briga za zdravlje mada znaju da je štetno.Čast onima koji prestanu.

Што је најинтересантније има и оних који тврде да пушење уопште није штетно јер је њихов деда који је живео 120 година пушио цео живот па како онда није умро раније ?
Невероватно али 99% пушача које познајем имају причу о неком деди ,ваљда тако теше сами себе
 
Што је најинтересантније има и оних који тврде да пушење уопште није штетно јер је њихов деда који је живео 120 година пушио цео живот па како онда није умро раније ?
Невероватно али 99% пушача које познајем имају причу о неком деди ,ваљда тако теше сами себе
U pravu si, tesimo se. Kad god mi propadne pokusaj da bacim cigare ja nadjem 100 opravdanja. Podrzavam ovo, jos treba i povecati cene cigara- dok nas ne udari po dzepu nista ne shvatamo ozbiljno. :mrgreen:
 
Цела ујдурма о тзв.ЗАБРАНИ ПУШЕЊА је само жеља белосветских ПРОИЗВОЂАЧА И ДИЛЕРА ДРОГЕ ДА НАРОД ПРЕЂЕ НА ЛАКЕ ДРОГЕ И ДА СЕ ОНЕ УСТОЛИЧЕ УМЕСТО ДУВАНА ... само док људи то схвате "протећи ће још мЛого воде Дунавом"...
 

Back
Top