Uklanjanje/preobražaj negativne energije

Moramo prvo locirati šta je konkretno izvorište negativne energije.
To je uslovno rečeno, pošto prema najstarijim shvatanjima hermetista, mi svojom svešću privlačimo ono što je njoj slično, dakle iskrivljena i pomućena, kao i negativna svest privlači i takve situacije.

Tehnika koja je opisana kod preobražaja uticaja Tarot karti se može i šire primeniti (ova tema je u pitanju: http://forum.krstarica.com/threads/373235 ), te umesto Tarot Arkane, možemo zamisliti simbolični prikaz našeg besa, straha, iluzije... bilo čega što nas "zamračuje" stvarajući oreol negativne energije oko nas. Sad, možda jednostavno to zvući (puka moć vizuelizacije), ali mislim da stvarno ne treba podceniti moć uma.

Inače, suštinski, mislim da je ključ otklanjanja negativne energije - rad na sebi. "Spoljšnja pomagala" (rituali, astralni štitovi i sl) mogu dosta pomoći, ali to ništa ne vredi ako ne ulažemo sebe u smislu širenja vidika, napretka, produhovljavanja ... Npr ritual je samo sredstvo pomoću koga se aktiviraju naši potencijali, ali nije cilj sam po sebi.

A sopstvenu tamnu stranu je i poželjno i dobro preobraziti (nikako potiskivati) i tu je introspekcija od ogromnog značaja.
 
Dosta dobro sam ja poslednjih godina uznapredovao, prema pozitivnoj strani zivota naravno. No svestan beskonacnog potencijala jednog zivog bica uvidjam da postoje neka 'kocila' u meni. Nisam ni priblizno ono sto bi 'trebao' da budem ili drugim recima nikako da zazivim na sektoru svog zivotnog poziva. I sad na neki nacin pretpostavljam da je to u pitanju neka negativna energija, koju sam ja kreirao ili mi je neko drugi nametnuo.

Otvoren sam prema svim savetima i preporukama kako se otarasiti tih 'kocila' a podici svoj energetski nivo pozitivne energije na visoke nivoe. Iz srca zahvalnost saljem moderatoru Valeriji i svim ostalim buducim ucesnicima ove tema.

Hvala vam svima! :)
 
Htela bih još da dodam da je za naš napredak i preobražavanje negativne energije u nama samima jako bitno da imamo i neku vrstu pomoći sa strane, ako ne nekog učitelja, a onda makar kolegu ezoteričara ili nekog duhovnjaka... da nam daruje dozu objektivnosti. Jer koliko god se mi trudili da sagledamo svoje negativnosti, mane, nikad ne možemo biti potpuno sigurni da li smo dovoljno objektivni.

A samospoznaja je prvi korak ka preobražaju. To je što se tiče tog umnog nivoa preobražaja.

Još ima raznih metoda pročišćenja ...
Npr na istoku postoji čitava nauka o mantrama (zvučnim vibracijama) od kojih neke imaju i pročišćavajuće dejstvo. Neke otklanjaju blokade na nivou uma, neke na nivou karme (npr izgovaranje Brahma gayatri mantre 10x dnevno pročišćava karmu za taj dan), neke imaju zaštitnu funkciju ( Narasimha mantra ili Ugra narasimha mantra za izuzetno opasne slučajeve).

Kad negativnost dopire od prostorije u kojoj prebivamo, kada je naš Vastu ugrožen (to je vedski pandan Feng Shui-ju za koji su svakako svi čuli), onda moramo prilagodini energiju prostora, rasteretiti prostoriju, pustiti je da diše..ili ako boravimo u zoni zračenja bilo kakvog (zračenje podzemnih voda, električnih uređaja, Hartmanovih čvorova, Kerijeve mreže) to nas svakako može opteretiti, a najefikasniji metod je da se sklonimo od tih negativnih izvora zračenja.

Zatim, mnogo znači i u kakvom se društvu krećemo :) i u kakvom smo odosu sa tim ljudima.
Na primer, kada nekom dajete savet, vi preuzimate deo njegove karme na sebe (to je jedan od razloga zašto posao astrologa zna da bude iscrpljujuć).. Nekad su sami međuodnosi sa ljudima takvi da nam izvlače energiju, pa nam se čini da je u pitanju neka nepremostiva energetska prepreka...a u suštini, dovoljno je da promenimo koncepciju i shvatanje međuodnosa, i da se okružimo ljudima koji nam prijaju, pa da se otkloni ta negativnost.
Ima mnogo i energetskih vampira... to zvuči "strašno", jer asocira na neke pijavice.. no stvarnost je vrlo "obična", to su ljudi koji se prosto hrane našom nervozom, strahom, besom... Svako će prepoznati barem jednu takvu osobu u okolini, pa makar to bila na primer komšinica koja vas zaustavlja na stepeništu svakog dana da vam nabroji svoje nove bolesti. Ne moraju oni biti sesni toga..to iscrpljivanje drugih se najčešće vrši nesvesno.

Tema je dosta široka :), možemo podeliti i neka naša lična iskustva u otklanjanju negativne energije, što u nama, što oko nas...
 
A evo i jedne tehnike pročišćenja, jednostavna je da ne može biti jednostavnija, a sve što vam treba je malko vremena, dobre volje i - tuš :lol: .

Uveče, kada ste već puni kojekakvim negativnostima, kad se već štošta polepilo po auri :lol: uđite u kadu i polivajte se jačim mlazem vode. Dobro je da je voda prohladna (naravno, ne ledena), ali ni vruća (nije dobro zai munitet kad je voda vrela, a i "omekšava" svest, omamljuje, a onda se gubi poenta vežbe).
Dok voda teče po vama, zamišljate (vizualizujete) kako se sa vas spiraju i sve nedaće, stres, suptilne ljuspice loših događaja koje su se polepile po vama...sve to lepo klizi na dole zajedno sa vodom i odlazi u slivnik.

Poenta je u vodi koja teče, znači nema nekog efekta ako se kupamo (stajaća voda), jer nema efekat spiranja ... Suptilni pročišćavajući efekti vode koja teče su još od davnina poznati u narodu, pa su se mnoge "crne magije" skidale tako što se preskakao potok (tekuća voda), a da nije bilo objašnjeno o uticaju te pokretne vode. Posle su to magovi preuzeli, u tehniku, pa i u mnogim delima se koriste raznorazne "vodene" tehnike (npr Franc Bardon u "Inicijaciji u hermetizam" koristi tzv. magiju vode.

Inače, idealno bi bilo otići u prirodu gde je neka brza reka, onda praktikovanje ove vežbe ima mnogo jači efekat (kad koristimo živu, tekuću vodu, umesto one iz vodovoda).
 
Poslednja izmena:
Hvala na gore navedenim savetima i primerima! :)

Izgleda da forumasi bas nisu upoznati sa ovom problematikom. Iako je verovatno skoro svako upoznat sa raznim blokadama, mentalnim, dusevnim, fizickim, izgleda da malo ko uzima u obzir da su te blokade upravo posledica uticaja negativne energje na nas.

Uzmimo u obzir strah. Strah proizvodi negativnu energiju u najcsitijem njenom obliku. U zavisnoti gde smo napadnuti sa strahovima, na tim segmentima zivota postajemo skoro neupotrebljivi. Strah je krajnje destruktivan blokator i prakticno nikakve koristi nema od njega. Sve dok se ne otarasimo tog straha, i negativne enrgije koju je on proizveo, stajacemo ukoceni u mestu. Osim straha posotje jos mnogo toga, mrznja, zlovolja, griza savet, samokritika .... sve to teski generatori negativne energije.

Kako se sve vise oslobadjati te negativne strane, dok gradimo sebi pozitivnu jednu?
Ima li neko mozda neku od sjajnih ideja?

:)
 
Za strahove ne postoji, što bi se reklo, "magični štapić" :lol: . To je teren na kome se moramo suočiti sami sa sobom..a to nije lako, jer, sa suptilne tačke gledišta, postoje mnogobrojni entiteti (pijavice, larve) koje se upravo hrane našim strahovima (pa i drugim negativnim emocijama, ali one i onako sve uglavnom imaju koren u strahu), pa još više podmašuju naše "crne misli"... žive zalepljene na našoj auri, to vidoviti ljudi mogu videti.
Nema tu lakšeg puta. Moramo osvestiti jedan po jedan strah, blokadu, doći do prave njene suštine.
Kad čovek shvati da je u stvari večno biće, strahovi nestaju, no treba doći do toga. Nekom je potrebna klinička smrt da bi to shvatio :lol: .
Inače, negativni entiteti obožavaju nečistoću bilo koje vrste, nered, prljavštinu, toksične stvari, period između 3h i 5h ujutru, mesta visokog stresa (gde se mogu lepo hraniti), ima ih po bolnicama, po bankama, po milicijskim stanicama... gde god je prisutan stres i napetost.. ti entiteti preziru svetlost (dnevno svetlo), čistoću, bistrinu uma, opuštenost ...
Možemo se i time rukovoditi kada upražnjavamo neke tehnike da bi se odbranili (meditacije, vizuelizacije, astralne štitove, itd), čisto da znamo kada i gre smo najranjiviji..
 
Evo malo poduzeg teksta iz knjige "Onkraj nasilja", gde se Jiddu Krishnamurti bavi problemom straha:

"Mozete li posmatrati bez sredista, ne imenujuci ono sto se naziva strahom dok on u vama nastaje? To zahtjeva ogromnu disciplinu."

Covjek mora biti ozbiljan, jer samo oni koji su krajnje ozbiljni mogu zivjeti punim i cjelovitim zivotom. I ta ozbiljnost ne iskljucuje radost, uzivanje; no, sve dok postoji strah, sasvim je nemoguce znati sta znaci imati veliku radost. Cini se da je strah jedna od najuobicajenijih stvari u zivotu; to zacudjuje, no mi smo ga prihvatili kao nacin zivota, bas kao sto smo i nasilje, u svim njegovim razlicitim oblicima, prihvatili kao nacin zivota - i navikli smo biti psiholoski uplaseni.

Osjecam da bi smo se trebali potpuno udubiti u pitanje straha, razumjeti ga u potpunosti, tako da kad odemo odavde, budemo slobodni od straha. To je izvedivo; to nije tek teorija ili neka nada. Ako covjek u potpunosti posveti paznju tom pitanju straha, nacinu na koji mu pristupa, kako ga gleda, tada ce otkriti da ce um - um koji je tako mnogo patio, koji je pretrpio tako mnogo bola, koji je zivio sa ogromnom patnjom i strahom - biti potpuno slobodan od njega. Da bi se u to zadubili, apsolutno je bitno nemati nikakvih predrasuda koji ce sprijeciti razumijevanju istine "onog sto jeste". Zajednicki poci tim putem ne podrazumijeva ni prihvacanje ni poricanje; kao ni govorenje samom sebi da je apsolutno nemoguce rijesiti se straha, ili da je to moguce. Covjeku je potreban slobodan um da bi istrazio ovo pitanje; um koji je, ne dosavsi ni do kakvog zakljucka, slobodan posmatrati, istrazivati.

Postoji toliko mnogo oblika psiholoskog i psihosomatskog straha. Udubljivanje u svaki od tih razlicitih oblika straha, u svaki njegov aspekt, oduzelo bi silno vrijeme. No moguce je posmatrati opci karakter straha; moguce je posmatrati opcu narav i strukturu straha bez gubljenja u detaljima nekog posebnog oblika nasih strahova. Kada shvatimo narav i strukturu straha kao takvog, tada, s tim razumijevanjem, mozemo pristupiti nekom odredjenom strahu.

Neko se moze plasiti mraka; moze se plasiti svoje zene ili muza, ili onoga sto govori, misli ili radi u javnosti; moze se plasiti osjecaja usamljenosti ili praznine zivota, dosade besmisla vlastitog zivljenja. Mozete se plasiti buducnosti, neizvjesnosti i nesigurnost sutrasnjice - ili atomske bombe. Mozete se plasiti smrti, svrsetka vlastitog zivota. Postoji toliko mnogo oblika straha, neuroticnih kao i zdravo racionalnih strahova - ukoliko strah uopste moze biti racionalan i zdrav. Vecina nas se neuroticno plasi proslosti, sadasnjosti i sutrasnjice, pa je tako u strahu prisutno vrijeme.

Ne postoje samo svjesni strahovi za koje znamo, vec i oni duboki, neotkriveni u dubinama covjekovog uma. Kako pristupiti svjesnim strahovima, a kako onim skrivenim? Strah je zasigurno prisutan u odmicanju od "onog sto jest"; on je uzmicanje, bijeg, izbjegavanje "onog sto uistinu jeste"; upravo to uzmicanje prouzrokuje strah. Takodjer, gdje postoji usporedjivanje bilo koje vrste, tu se radja strah - usporedjivanje onoga sto vi jeste, sa onim sto mislite da bi ste trebali biti. Dakle, strah se javlja u odmicanju od onoga sto je zbiljsko, ne u onome pred cim bjezite.
Nijedan od ovih problema straha ne moze se razrijesiti uz pomoc volje - govorenjem samom sebi: "Necu se plasiti." Takvi cinovi volje su besmisleni.

Mi razmatramo jedan vrlo ozbiljan problem kojem moramo u potpunosti posvetiti paznju. Ne mozemo biti pazljivi ukoliko tumacimo, prevodimo ili usporedjujemo ono o cemu se govori sa onim sto vec znamo. Mi moramo slusati - to je umijece koje moramo nauciti, jer mi obicno uvijek usporedjujemo, procjenjujemo, prosudjujemo, slazemo se, opovrgavamo, pa uopce ne slusamo; mi zapravo sami sebe sprecavamo u slusanju. Slusati tako potpuno znaci da ste tome posvetili svu svoju paznju - to ne znaci da se slazete ili ne slazete. Ne postoji slaganje ili neslaganje kada zajednicki istrazujemo; no "mikroskop" kroz koji gledamo moze biti neprecizan. Ako gledate kroz precizan instrument, tada je ono sto vidite ono sto ce i drugi vidjeti; zato nema govora o slaganju ili neslaganju. U nastojanju da istrazite cjelokupno pitanje straha, vi morate posvetiti svu svoju paznju; a ipak, dok se ne rijesite straha, on umrtvljuje um, cini ga neosjetljivim, tupim.

Kako razotkriti skrivene strahove? Moguce je znati za svjesne strahove - njima ce mo se baviti uskoro - no, postoje skriveni strahovi, koji su mozda mnogo vazniji. Pa, kako im pristupiti, kako ih razotkriti? Je li ih moguce razotkriti pomocu analize, tragajuci za njihovim uzrokom? Hoce li analiza osloboditi um od straha, ne nekog odredjenog, neuroticnog straha, vec cjelokupne strukture straha? Analiza ne podrazumjeva samo vrijeme, vec i analiticara - i ona traje mnogo, mnogo dana, godinama, cak cijeli vas zivot, na kraju kojeg ce te mozda nesto malo razumijeti, no bit ce te spremni za grob. Tko je analiticar? Ako je on profesionalac, strucnjak koji ima neko zvanje, i njemu ce trebati vrijeme; i on je razultat mnogobrojnih oblika uvjetovanja. Ukoliko analizirate sami sebe to podrazumjeva postojanje analiticara, koji je cenzor, te ce i on analizirati strah koji je sam stvorio. U svakom slucaju za analizu je potrebno vrijeme; u intervalu izmedju onoga sto analizirate i dokoncanja toga, pojavit ce se mnogi drugi cimbenici koji ce je usmjeriti u drugom pravcu. Morate uvidjeti istinu da analiza nije pravi put, jer je analiticar jedan fragment u mnostvu drugih fragmenata koji tvori "mene", ja, ego - on je razultat vremena, on je uvjetovan. Uvidjeti da analiza podrazumjeva vrijeme i da ne dovodi do dokoncanja straha, znaci da ste u potpunosti odbacili ideju postupne promjene; uvidjeli ste da je sam cimbenik promjene jedan od glavnih uzroka straha.
(Meni, govorniku, to je nesto vrlo vazno, stoga on osjeca snazno, govori strasno; no on ne vrsi propagandu - vi se ne trebate nicemu pridruziti, ni u sta vjerovati, vec posmatrati i uciti, te biti slobodni od tog straha.)

Dakle, analiza nije pravi put. Kada uvidjate istinu toga, onda to znaci da vise ne mislite o analiticaru koji ce analizirati, prosudjivati i procjenjivati, a vas um je slobodan od tog osebujnog tereta zvanog analiza, pa je sposoban gledati neposredno.
Kako ce te sagledati taj strah; kako ce te izloziti njegovu cjelokupnu strukturu, sve njegove skrivene djelove? - pomocu snova? Snovi su nastavak djelatnosti iz budnog stanja tokom spavanja, zar ne? U snovima primjecujete da se uvijek nesto zbiva, dogadja se ovo ili ono kao u budnom stanju, nastavlja se nesto sto je jos uvijek dio jednog cjelovitog kretanja. Stoga su snovi bezvrijedni. Pogledajte sta se zbiva: mi se rjesavamo onog na sta ste se navikli: analize, snova, volje, vremena; kada sve to uklonite um postaje izuzetno osjetljiv - no ne samo osjetljiv, vec i inteligentan. Sada ce mo sa tom osjetljivoscu i inteligencijom promotriti strah. (Ako se doista u to zadubite, tada cjelokupnoj drustvenoj strukturi u kojoj funkcioniraju vrijeme, analiza i volja, okrecete ledja.)


Nastavak na sledecem postu...
 
Nastavak:

Sta je strah? Kako on nastaje? Strah je uvijek u odnosu na nesto, on ne postoji sam po sebi. Postoji strah od onoga sto se dogodilo juce; obzirom na mogucnost da se to sutra opet ponovi, uvije postoji neka cvrsta tocka iz koje nastaje odnos. Kako se strah u to uklapa? Jucer sam imao bol, sjecam se toga i ne zelim ga opet sutra. Razmisljanje o jucerasnjem bolu, razmisljanje koje ukljucuje pamcenje jucerasnjeg bola, projicira strah od toga da bi se bol suta opet mogla ponoviti. Misao je, dakle, ta koja uzrokuje strah. Misao radja strah. Misao, takodjer, njeguje uzitak. Da bi ste razumjeli strah, morate, takodjer, da razumijete i uzitak; oni su u uzajamnom odnosu. Bez razumjevanja jednog, ne mozete razumjeti ni drugo; to znaci da ne mozete reci: "Moram imati samo uzitak, a ne imati strah"; strah je nalicje onog sto nazivamo uzitkom.
Misleci uz pomoc predodzbi o jucerasnjem uzitku, misao zamislja da sutra mozda necete imati taj uzitak. Dakle, misao proizvodi strah. Misao nastoji odrzati uzitak, te na taj nacin njeguje strah.
Misao je podjelila samu sebe na analiticara i ono sto treba analizirati - oni su oboje dio misli koja na sebi izvodi trikove. Cineci sve to, ona odbija ispitati nesvjesne strahove; ona uvodi vrijeme kao sredstvo za bijeg od straha, a ipak istovremeno odrzava strah.
Misao njeguje uzitak, koji nema nista zajednicko sa radoscu. Radost nije proizvod misli, ona nije uzitak. Vi mozete njegovati uzitak, mozete o njemu beskrajno razmisljati, no to ne mozete ciniti sa radoscu. Onog trenutka kad pomislite na radost, ona nestaje. Ona postaje nesto iz cega izvlacite uzitak, te tako nesto cega se plasite izgubiti.
Misao proizvodi usamljenost, ali je osudjuje i tako iznalazi nacina kako od nje pobjeci: kroz razne oblike religioznih ili kulturnih zabava, kroz vjecnu potrebu za dubljim i raznovrsnijim ovisnostima.
Misao je odgovorna za sve ove svakodnevne uocljive cinjenice. One nisu govornikov izum ili njegova osebujna filozofija ili teorija. Sto vam je ciniti? Ne mozete ubiti misao, ne mozete je unistiti, ne mozete reci: "zaboravit cu na nju", ne mozete joj se oduprijeti; ako to ucinite opet je na djelu neki drugi oblik misli.
Misao je odgovor pamcenja. To pamcenje je potrebno kako bi ste funkcionisali u svakodnevnom zivotu; otisli u svoj ured, svojoj kuci, kako bi ste mogli govoriti. Pamcenje je skladiste tehnoloskog znanja. Stoga vam je pamcenje potrebno, a ipak uvidjate kako pamcenje kroz misao odrzava strah. Pamcenje je potrebno u svojoj cistoci i jasnoci misli u jednom pravcu - tehnoloski, kako bi ste zivjeli svojim svakodnevnim zivotom, zaradili za zivot itd. - a ipak uvidjate cinjenicu da ono radja strah. Pa sto um treba ciniti? Kako ce te odgovoriti na ovo pitanje, nakon sto ste sagledali razlicite cinjenice vezane uz analizu, vrijeme, bijeg, ovisnost...nakon sto ste uvidjeli da je odmicanje od "onog sto jest" strah; da je samo to kretanje strah? Nakon sto ste promotrili sve to, uvidjeli istinu svega toga - ne kao mnijenje, ne kao svoju lezernu prosudbu - koji je vas odgovor na to pitanje? Kako moze misao funkcionisati ucinkovito, razumno, a da sama ta misao ne postane opasna, jer radja strah?
U kakvom je stanju um koji je prosao kroz sve ovo? U kakvom je stanju razumjevanja um koji je ispitao sve ove raznovrsne cimbenike koje smo razotkrili, koji su bili objasnjeni i promotreni? Kakvog je kvaliteta vas um sada?...Jer o tom kvalitetu ovisi vas odgovor. Ako ste zbiljski sudjelovali u ovom putovanju, korak po korak, i zadubili se u sve ono o cemu smo razgovarali, tada je vas um, vidjecete to, postao izuzetno inteligentan, ziv i osjetljiv, jer je odbacio sav teret koji je nagomilao. Kako sad posmatrate sav proces misljenja? Postoji li srediste iz kojeg mislite - srediste kao cenzor, kao onaj koji prosudjuje, procjenjuje, osudjuje, opravdava? Mislite li jos uvijek iz tog sredista, ili uopste nema sredista iz kojeg bi ste mislili, dok je misao ipak tu? Uvidjate li razliku?

Misao je stvorila srediste kao "ja"- "ja", moje misljenje, moja zemlja, moj Bog, moje iskustvo, moja zena, moja djeca; znate vec: "ja", "ja", "ja"... To je srediste iz kojeg vi djelujete. To srediste dijeli. To srediste i ta podjela uzroci su sukoba - sto je ocevidno kada se vase misljenje suprostavi misljenju nekog drugog: moja zemlja, tvoja zemlja, sve je to podjela stvorena mislju. Vi promatrate iz tog sredista i jos uvijek ste zarobljeni strahom, jer se to srediste odjelilo od onoga sto je nazvalo strahom. Ono kaze: "Moram ga se rijesiti", "moram ga analizirati", "moram ga prevladati", "moram mu se oduprijeti" i tome slicno. Na taj nacin vi osnazujete strah.
Moze li um gledati strah bez tog sredista? Mozete li gledati taj strah ne imenujuci ga; u trenutku kad mu date ime "strah", on je vec proslost. U trenutku kad nesto imenujete, vi to odijelite. Dakle, mozete li posmatrati bez tog sredista, ne imenujuci on sto se naziva strahom, dok on u vama nastaje? To zahtjeva ogromnu disciplinu. Tada um gleda bez sredista na koji se priviknuo, a strah nestaje - kako skriveni, tako i otvoreni.

Ako niste uvidjeli istinu ove veceri, ne nosite to kuci kao problem za razmisljanje. Istina je nesto sto morate sagledati trenutacno - i da bi ste nesto jasno vidjeli, vi u to morate trenutacno uloziti svoj um, svoje srce i svoje cjelokupno bice.


pozdrav :kpozdrav:
 
Misao je, dakle, ta koja uzrokuje strah. Misao radja strah. Misao, takodjer, njeguje uzitak. Da bi ste razumjeli strah, morate, takodjer, da razumijete i uzitak; oni su u uzajamnom odnosu. Bez razumjevanja jednog, ne mozete razumjeti ni drugo; to znaci da ne mozete reci: "Moram imati samo uzitak, a ne imati strah"; strah je nalicje onog sto nazivamo uzitkom.
Misleci uz pomoc predodzbi o jucerasnjem uzitku, misao zamislja da sutra mozda necete imati taj uzitak. Dakle, misao proizvodi strah. Misao nastoji odrzati uzitak, te na taj nacin njeguje strah.

Citirala neku suštinu teksta ...
Jedna od varijacija navodi da - ako delujemo na nivou duše (Atme) a ne na nivou lažnoj ja, ega, tj. kada nam lelujavi um "kroji kapu" - to je put do oslobađanja od straha, jer on je produkt iluzije, tj. lažnog ja.

No, barem moje iskustvo navodi da nije dovoljno samo teoretska spoznaja te činjenice, potrebno je i praktično raditi na tome, a tada analiza nije bespotrebna niti suvišna, ona je naprotiv neophodna.

(mada, naravno, zavisi i ko analizira, i ko sa strane daje sugestije...)
 
Citirala neku suštinu teksta ...
Jedna od varijacija navodi da - ako delujemo na nivou duše (Atme) a ne na nivou lažnoj ja, ega, tj. kada nam lelujavi um "kroji kapu" - to je put do oslobađanja od straha, jer on je produkt iluzije, tj. lažnog ja.

No, barem moje iskustvo navodi da nije dovoljno samo teoretska spoznaja te činjenice, potrebno je i praktično raditi na tome, a tada analiza nije bespotrebna niti suvišna, ona je naprotiv neophodna.

(mada, naravno, zavisi i ko analizira, i ko sa strane daje sugestije...)

pa nije samo teoretski. u tekstu se navodi da trebamo nauciti gledati i nauciti slusati.
to znaci znati gledati u celini i slusati u celini. cim nas um vrsi analizu, mi odvajamo predmet analize od onog koji analizira i to vise nije celina. sa svakim odvajanjem javlja se osuda,konflikt, a konflikt prouzrokuje strah. analiza nas vodi u proslost, a proslost je zabluda. znaci treba posmatrati bez analize, bez osude, bez konflikta.samo tako smo u stanju da predmet posmatranja vidimo u celini. samoposmatranje nije teorija, to je praksa.

kada naucimo gledati i slusati u celini, tada mozemo da pocnemo i sa meditacijom.
ako to nismo naucili, a meditiramo, onda je ta meditacija lazna, to je mastarenje, samohipnoza.
takvom meditacijom ne mozemo smiriti um, a samo umiren um je inteligentan um. to je um koji vidi celinu.
 
Uvek me interesuje kako se otarasiti negativne nergije iz sebe i iz svoje okoline, jel postoji ovde resenje za takvo nesto?

Ili mozda postoji nacin preobraziti negativnu na pozitivnu?

Hvala unapred :)

Mihal,
Podsetiću te najpre na Dahrmu, onako kako se na nju gleda; Kaže se da je Dahrma pročišćenja Duha Duhom i u tom procesu čovek stalno postaje etičniji....
Ovo pročišćenje Duha Duhom je ključ odgovora na tvoje pitanje.
Kako je svako od nas duhovno biće - Duša i kako smo svi mi kao Duše načinjeni od iste suštine kao i sami Sveti Duh to biva malo jasnije. Naziremo da bi bilo potrebno da se mi kao duhovno biće, Duša (u osnovi Duh) otvorimo prema toku Svetoga Duha (koji je takodje u osnovi Duh) i da u tom procesu mi Duša budemo pročišćeni.
U tom pročišćenjuu nas kao Duše i našeg uma ali i fizičkog tela naša svest bude uzdizana i prosvetljavana. Tim procesom ekspandira naša svest ali i naš nivo etičnosti. Približavamo se jednom etalnonu visoke etičnosti...
Ako si proučavao Bibliju mogao si pročitati da je Sveti Pavle od progonitelja učenja Isusa posle iskustva sa Svetlošću (što je jedan od dva aspekta Svetoga Duha) bio pročišćen i svest mu je podignuta do te mere da je postao lider duhovnih učenja.
Takodje si mogao uočiti stih u Bibliji koji kaže da ko sluša Reč Božju taj više nikada ne umire.
Šta to znači?
Kako je Reč Božja istinski samo još jedno od mnogih imena za Sveti Duh to slušati Reč Božju u pravom smislu znači otvoriti se prema ovom Toku Svetoga Duha koji je u osnovi sačinjen od dva pilara a to su duhovna Svetlost i Duhovni Zvuk.
Slušati Reč Božju je dakle direktni kontakt sa Svetlošću i Zvukom Svetoga Duha koji nas pročišćuje i podiže nam svest.
Na tom putu On nas usmerava da odradjujemo svoju karmu na najefikasniji način kako bismo je odradili još u ovom životu i više se ne vraćamo u ove niže svetove. ne dolaziti u ove niže svetove znači više ne umirati.
Da li postoji način, tehnika, metoda... kako ovo učiniti?
Svakako. Potrebno je početi da sve što radimo radimo sa dobrom voljom i ljubavlju i da ne govorimo i ne činimo ono što će ljude oko nas na bilo koji način povredjivati...
Uvek postoji duhovna vežba koja je daleko neophodnija nego li što su fizičke i mentalne vežbe...

Onaj ko sebe pročišćuje od negativnih stvari nema potrebe da se mnogo brine o negativnostima iz okruženja. Često će mu ona više pomoći u duhovnoj nadogradnji nego li odmoći. Uostalom, ovaj svet je onakav kakvim i treba da bude.
 
Poslednja izmena:

Back
Top